از احتمال ابتلای کودکتان به بیماری کبد چرب آگاه باشید

از احتمال ابتلای کودکتان به بیماری کبد چرب آگاه باشید

آیا فرزند شما اضافه وزن دارد؟ آیا او همیشه احساس خستگی و سستی می کند؟ شما به عنوان پدر و مادر هر وقت توانستید در کودک خود این شرایط را احساس کنید، از آن زمان به بعد به وجود بیماری کبد چرب در کودک خود فکر کنید. آیا می خواهید بیشتر در مورد علل، علائم و درمان بیماری کبد چرب در کودکان بدانید؟ مطالب نوشته شده در زیر را بخوانید.

بیماری کبد چرب چیست؟

با توجه به نظریات پیشین ، با این که بیماری کبد چرب فقط در بزرگسالان معتاد به مشروبات الکلی بیشتر دیده می شود، با این حال، این بیماری در بین کودکان هم شایع است. بنابراین، بیماری کبد چرب غیر الکلی و یا NAFLD اصطلاح مناسبی برای این بیماری در میان کودکان است.

علل کبد چرب در کودکان چیست؟

1. چاقی و بیماری کبد چرب در کودکان :

کودکانی که اضافه وزن دارند، از بیماری کبد چرب بیشتر رنج می برند. با این حال چاقی، تنها دلیل برای ابتلا به بیماری کبد چرب در کودکان نیست.

2. ژنتیک و بیماری کبد چرب در کودکان :

اگر بیماری کبد چرب بیشتر در خانواده شما شایع است و شرایط ابتلا به آن در خانواده نیز وجود دارد، کودکان شما می توانند به بیماری کبد چرب مبتلا شده و از آن رنج ببرند. چون این بیماری ژنتیکی است، پس می تواند از یک نسل به نسل دیگر منتقل شود.

3. چاقی مادر و بیماری کبد چرب در کودکان:

اگر شما به عنوان یک مادر در دوران بارداری، در حالی که در انتظار تولد فرزند خود بودید، دچار چاقی بوده باشید، به احتمال زیاد نوزاد متولد شده نیز از بیماری کبد چرب رنج خواهد برد.

4.دیابت و هیپرلیپیدمی عامل بیماری کبد چرب در کودکان:

اگر فرزند شما در حال حاضر از سطح دیابت و کلسترول بالا درخون خود رنج می برد، نظارت بر عملکرد کبد او باید به طور منظم انجام شود، برای این که او در معرض ابتلا به کبد چرب غیر الکلی قرار خواهد داشت.

koodak-p5-1.jpg

علل دیگر ابتلای کودک به بیماری کبد چرب :

1. داروها
2. هپاتیت ویروسی
3. کاهش وزن سریع
4. سوءتغذیه

علائم بیماری کبد چرب در کودکان چیست؟

هیچ نشانه خاصی برای این بیماری وجود ندارد و شما ممکن است حتی متوجه آن هم نشوید که فرزند شما برای مدت بسیار طولانی از بیماری کبد چرب رنج می برد. با این حال ممکن است اگر علائم زیر در کودک شما نمایان شود، بدانید که او از بیماری کبد چرب مزمن رنج می برد:
1. از دست دادن اشتها
2. سستی و خستگی
3. تهوع و استفراغ
4. ضعف عمومی و حاد
5. کم بودن غلظت خون و ضعیف بودن او
6. بزرگ شدن کبد
7. درد معده در دراز مدت
8. ممکن است لکه های تیره ی پوستی بر روی گردن و زیر بغل های فرزند شما رشد کند.

چگونه به تشخیص بیماری کبد چرب در کودکان خود بپردازیم؟

ممکن است پزشک از روش های زیر برای تشخیص بیماری کبد چرب در کودک شما استفاده کند:
1. سونوگرافی:
پزشک می تواند از تکنیک تصویربرداری که محبوب و آسان برای بچه ها است، برای تشخیص بیماری کبد چرب در کودک استفاده کند. او ممکن است با این روش نشانه ای از التهاب، زخم و اسکار کبد را که نشان-دهنده انباشته شدن غیر طبیعی چربی در کبد کودکان است، پیدا نماید.
2. نمونه برداری از کبد:
پزشک ممکن است یک نمونه کوچک از بافت کبد کودک شما را با استفاده از یک سوزن ویژه و مخصوص که برای این کار طراحی شده بردارد و با بررسی علائم سلول های آسیب دیده و نگاه به درون آن ها، بیماری را تشخیص دهد.
3. تست های آزمایشگاهی:
ممکن است پزشک به فرزندتان انجام برخی آزمایشات خون و ادرار را برای بررسی افزایش آنزیم های کبدی در او توصیه کند. او همچنین ممکن است تست گلوکز خوراکی را بر روی کودک شما انجام دهد و مقاومت بدن او به انسولین و دیابت را بررسی کند.

koodak-p1.jpg

درمان بیماری کبد چرب چگونه است؟

گزینه های درمانی مخصوصی برای این بیماری وجود ندارد. ولی در زیر برخی از راه های ارائه شده که توسط آن می توانید کودک خود را از کبد چرب حاد محافظت کنید، آورده شده است:

1. کاهش وزن کودک :
به کودک خود یاد دهید که همیشه به دنبال یک روال طبیعی ورزش و کاهش وزن در خود باشند. مبارزه با چاقی می تواند فرزند شما را از تهدید ابتلا به این اختلال کبدی دور نگه دارد.
2. مصرف یک رژیم غذایی سالم:
هیچ چیزی مانند یک رژیم غذایی سالم و متعادل نمی تواند در حفظ سلامت کودکان به کار آید. از کودکتان بخواهید که یک رژیم غذایی متعادل را دنبال کند و از خوردن وعده های غذایی بیشتر و اضافی صرف نظر کند.
3. کاهش مصرف کربوهیدرات ها:
اگرکودک عزیز شما با داشتن ذخایر چربی در کبد خودش روبه رو است، پس به هیچ وجه نباید از کربوهیدرات های کامل در وعده های غذایی او استفاده کند. همچنین، کاهش مصرف غذاهای شیرین و نوشابه های گازدار می تواند کمک شایانی به کودک شما کند.

دانستن اهمیت ویتامین A در بدن کودکان به شما در حفظ سلامت کودکتان بیشتر کمک خواهد کرد ، لذا خواندن کمبود ویتامین A چه بلایی سر کودک می آورد؟ به شما مادر دلسوز پیشنهاد می شود.

 

نظر (9)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید اگر کبد یک کودک چرب باشه میشه واسه اینه که ازدواج فامیلیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام واحترام , آیا چاق بودن مادر در بارداری میتونه سبب بیماری کبد چرب در نوزاد باشد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله اگر شما به عنوان یک مادر در دوران بارداری، در حالی که در انتظار تولد فرزند خود بودید، دچار چاقی بوده باشید، به احتمال زیاد نوزاد متولد شده نیز از بیماری کبد چرب رنج خواهد برد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , آیا بیماری کبد چرب میتونه ژنتیکی باشد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله اگر بیماری کبد چرب بیشتر در خانواده شما شایع است و شرایط ابتلا به آن در خانواده نیز وجود دارد، کودکان شما می توانند به بیماری کبد چرب مبتلا شده و از آن رنج ببرند. چون این بیماری ژنتیکی است، پس می تواند از یک نسل به نسل دیگر منتقل...

سلام عزیزم , بله اگر بیماری کبد چرب بیشتر در خانواده شما شایع است و شرایط ابتلا به آن در خانواده نیز وجود دارد، کودکان شما می توانند به بیماری کبد چرب مبتلا شده و از آن رنج ببرند. چون این بیماری ژنتیکی است، پس می تواند از یک نسل به نسل دیگر منتقل شود.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقت بخیر , آیا چاقی کودکان میتونه دلیل چربی کبد باشد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله کودکانی که اضافه وزن دارند، از بیماری کبد چرب بیشتر رنج می برند. با این حال چاقی، تنها دلیل برای ابتلا به بیماری کبد چرب در کودکان نیست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , بیماری کبد چرب چیست؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, ا توجه به نظریات پیشین ، با این که بیماری کبد چرب فقط در بزرگسالان معتاد به مشروبات الکلی بیشتر دیده می شود، با این حال، این بیماری در بین کودکان هم شایع است. بنابراین، بیماری کبد چرب غیر الکلی و یا NAFLD اصطلاح مناسبی برای این...

سلام عزیزم, ا توجه به نظریات پیشین ، با این که بیماری کبد چرب فقط در بزرگسالان معتاد به مشروبات الکلی بیشتر دیده می شود، با این حال، این بیماری در بین کودکان هم شایع است. بنابراین، بیماری کبد چرب غیر الکلی و یا NAFLD اصطلاح مناسبی برای این بیماری در میان کودکان است.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/