مادر و جنین در هفته هشتم بارداری | هشدار! خطر سقط جنین

week-8.jpg در هفته هشتم جنین به اندازه یک تمشک یک سانتی است!

هفته هشتم بارداری روزهای خاصی برای هر مادری است حالا دیگر از بودن جنینتان مطمئن هستید و احتمالا بسیاری از آزمایش‌ها را هم برای سلامت فرزندتان انجام داده اید. در هفته هشتم دیگر جنین شما شکل یک قورباغه نیست و دم کوچکش را از دست داده است!

علائم بارداری در هفته هشتم

فهرست علائمی که ممکن است شما در هفته هشتم خود تجربه کنید، به شرح زیر است:

در مقالات قبلی، در مورد برخی از علائم هفته ششم بارداری و هفته هفتم بارداری بحث شده است. اجازه دهید در این مقاله، علائم بیشتری در مورد هفته هشتم بارداری را بررسی کنیم. این علائم عبارتند از:

کم خونی در هفته 8 بارداری

کم خونی دوران بارداری، نوعی از کم خونی است که تنها در دوران بارداری رخ می دهد، و با عنوان کم خونی فیزیولوژیک طبیعی شناخته شده است. اما در روش های سنتی، این بیماری هم یک کم خونی واقعی تلقی می شود. با این حال حتی اگر هم کم خونی را یک بیماری عادی در نظر بگیریم، نمی توان عوارض جانبی آن را در سلامت جنین و مادر نادیده گرفت.

علت کم خونی یا آنمی در دوران بارداری، می تواند افزایش حجم پلاسمای خون در بدن مادر باردار باشد. دراغلب موارد، تعداد گلبول های قرمز تولید شده در خون مادران باردار بیشتر شده و با افزایش آن ها، خون رقیق شده و سیگنال هایی را به مغز او ارسال خواهد کرد، که علت به وجود آمدن کم خونی در دوران بارداری خواهد بود. بدن شما با احساس خستگی، به این علائم پاسخ می دهد. با مصرف مکمل های ویتامینی که پزشکتان تجویز نموده می توانید با این بیماری مقابله کنید.

علائم هفته هشتم بارداری

 یبوست

تحرک روده ها در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن زنان باردار رخ می دهد، کاهش خواهد یافت. به همین دلیل مدفوع از طریق روده ها تحت فشار قرار نمی گیرد و دفع آن مانند قبل انجام نمی شود که همین عامل باعث ایجاد یبوست در دوران بارداری خواهد بود. آب موجود در مدفوع در روده ها جذب شده و آن را سخت و خشک کرده که این عامل حرکات آن را مشکل ترخواهد نمود. اگر مایعات و فیبر فراوان مصرف نمایید، می توانید با مشکل بروز یبوست در این دوران مقابله کنید.

 سردرد

سردرد یکی دیگر از ویژگی های مشترک بین زنان باردار ، در سه ماهه اول بارداری است. این سردردها در زنانی که قبل از شروع دوران بارداری، مشکلات میگرن داشته اند، ممکن است ایجاد شده و با گذشتن هر روز از بارداری، افزایش یابد.

بروز این بیماری بیشتر بر اثر اختلال در خواب، مصرف ناکافی آب و یا داشتن یک رژیم غذایی اشتباه در مادران باردار است که می تواند منجر به سردردهای شدید در دوران بارداری شود. لازم است به یاد داشته باشید که هیچ وقت در این دوران، داروهای ضد درد را بدون مشورت با دکتر خود استفاده نکنید.

علائم بارداری در هفته هشتم

 افزایش ترشحات واژن در هفته هشتم بارداری

افزایش تغییرات هورمونی که در بدن زنان باردار اتفاق می افتد، شامل اندام های تناسلی آن ها هم خواهد بود. از این رو امری غیرمعمول نیست که ترشحات واژن در دوران بارداری افزایش یافته باشد. مهم این است که بدانید این افزایش و تخلیه ترشحات تنها به دلیل بارداری بوده و علت آن وجود برخی از عفونت ها در بدنتان نیست. زمانی که در دوران بارداری، هر کدام از علائم زیر را در واژن خود مشاهده نمودید باید خیلی احتیاط کنید، چون نشانه ها، علامت وجود عفونت در واژن شما خواهد بود. این نشانه ها عبارتند از:

 • درد در منطقه واژن
 • سوزش واژن
 • بوی ناخوشایند در منطقه واژن
 • وجود خون در داخل ترشحات
 • ایجاد خارش در منطقه واژن

تغییرات بدن و رحم در هفته هشتم بارداری

شما ممکن است در طول هفته 8 بارداری، شروع به احساس فشار و سفتی در قسمت پایین شکم خود نمایید که این علائم، نشان دهنده رشد سریع جنین و نیاز به فضای بیشتر برای رشد او خواهد بود. رحم شما، در حال حاضر به مثانه فشار بیشتری وارد می کند که باعث می شود شما اغلب احساس نیاز به تکرر ادرار پیدا کنید.

همچنین ممکن است در هفته هشتم بارداری، درد و گرفتگی عضلات در ناحیه شکم شما به وجود آید و این دردها، شما را در مراحل اولیه بترساند. در هفته هشتم بارداری، سینه های شما در حال رشد بوده و آماده ی شیردهی به نوزادتان در هنگام تولد خواهد شد.  وزن بسیاری از زنان باردار، تا اندازه ای در اولین ماه بارداری افزایش خواهد یافت. اگر شما رگه های تیره ای بر روی پوست سینه های خود مشاهده کردید، وحشت نکنید، چون این رگه ها نشان دهنده واریس نیستند. در واقع، این اتفاقات در نتیجه افزایش جریان خون در رگ های خونی سینه های شما در دوران بارداری خواهد بود.

شما می توانید در هفته هشتم، تغییر در رنگ پوست خود را که تیره تر شده است، مشاهده نمایید. تیره شدن پوست در دوران بارداری، به دلیل افزایش گردش خون در بدن مادران می باشد.

وضعیت جنین در هفته هشتم

خوشحال خواهید شد اگر بدانید که فرزند دوست داشتنی شما در هفته هشتم بارداری به سرعت دم خود را از دست داده و دیگر شبیه یک بچه قورباغه نیست. در هفته هشتم، راه های عصبی در مغز جنین داخل رحم شما در حال شکل گیری بوده و سلول های عصبی شما برای ایجاد ارتباط با سلول های عصبی او انشعابات فراوانی خواهد داشت.

سونوگرافی هفته هشتم

اندازه جنین در هفته هشتم

قد جنین شما در هفته هشتم بارداری، فقط نیم اینچ یا 6/1 سانتی متر است که هم اندازه یک لوبیا و یا تمشک خواهد بود. جنین در این هفته ها به طور مداوم در حال تغییر و در حال حرکت در رحم شما می باشد ، دست ها و پاهای خود را دائم کشش می دهد. اما ممکن است شما فقط به خاطر این که او زیاد کوچک است متوجه این حرکات او نشوید.

کدام اندام ها در هفته 8 بارداری تشکیل می‌شود؟

در حال حاضر اندام های بدن فرزندتان مانند انگشتان دست و پا کم کم خود را نشان می دهند. پلک ها به طور کامل رشد یافته و از چشمان زیبای جنین در داخل بدن مادر محافظت می کنند. در هفته هشتم بارداری، لب ها و دهان، بینی و پاهای فرزند شما رشد کرده و ستون فقرات در پشت جنین همچنان با سرعت به رشد خود ادامه می دهد تا فرزند شما به شکل یک انسان کامل درآید. نای و ریه های فرزند شما در ماه دوم بارداری در حال رشد بوده و برای کمک به تنفس بهتر جنین آماده می شوند.

قلب فرزند شما کاملا رشد کرده و کارکرد آن تکمیل شده است. تعداد ضربان قلب جنین در رحم مادر، در این هفته در حدود 150 بار در هر دقیقه می باشد که دو برابر ضربان طبیعی قلب یک انسان بالغ است.

سونوگرافی در هفته هشتم

از آنجا که در هفته 6 تا 7 بارداری قلب تشکیل می‌شود، انجام سونوگرافی در هفته 8 بارداری الزامی است چون باید مشخص شود قلب جنین تشکیل شده است یا خیر. یک سونوگرافی برای اطلاع از وضعیت بارداری و مشاهده قلب جنین; و تعیین سن دقیق بارداری و تاریخ احتمالی زایمان برایتان درخواست می‌شود.

در صورت نرمال بودن سونوگرافی آزمایش‌های روتین زیرا برای بررسی درخواست می شود:

 • کم‌خونی
 • کمبود آهن و کلسیم و ویتامین د ۳
 • مشکلات تیروئیدی
 • تعیین گروه خونی مادر
 • نوع RH
 • عفونت‌های ادراری
 • ایدز
 • هپاتیت
 • در این هفته اندازه‌ی ساک بارداری بزرگ‌تر شده و طول رویان از سر تا نشیمن‌گاه به ۱۰-۱۴ میلی‌متر می‌رسد.

هفته هشتم بارداری

مراقبت های هفته هشتم بارداری

 • به پزشک متخصص یا ماما مراجعه کنید: اگر تا این هفته برای مراقبت های قبل از تولد مراجعه نکرده اید حتما در هفته 8 به یک پزشک متخصص یا ماما مراجعه کنید تا پرونده پزشکی شما را تشکیل دهد.
 • یک حمام آب گرم: یک حمام آب گرم می تواند در این هفته برای شما بسیار آرامبخش باشد به شرط اینکه آب خیلی داغ نباشد زیرا به جنین آسیب خواهد رساند.

هشدارهای هفته هشتم

 • روی شکم نخوابید: در طول دوران بارداری عضلات شکم شما شل می شود و خوابیدن روی شکم می تواند در بارداری و بعد از زایمان به بدن شما آسیب برساند
 • رابطه جنسی: اگر سابقه سقط جنین دارید حتما درباره رابطه جنسی در بارداری با پزشک مشورت کنید. در غیر این صورت رابطه جنسی ملایم تا پیش از هفت ماهگی مشکلی ندارد.
 • از نزدیک شدن به حیوانات خانگی و سموم خودداری کنید: در هفته هشتم به هیچ وجه نزدیک حیوانات خانگی نشوید. همچنین از نزدیک شدن به سموم و رنگ ها دوری کنید چون ممکن است باعث سقط جنین در شما شود.
 • از دخانیات دوری کنید: زنان بارداری که اغلب به دود و دم و مصرف دخانیات عادت دارند، به هنگام زایمان، نوزادانی با وزن کم به دنیا خواهند آورد که این کمبود وزن در نوزادان تازه متولد شده، با عنوان محدودیت رشدی داخل رحمی شناخته شده است. همچنین خطر تولد زود هنگام نوزاد هم در مادران دودی افزایش می یابد. لازم است به عنوان یک مادر باردار بدانید که سیگار کشیدن به عنوان عاملی که باعث افزایش رشد غیرطبیعی در جنین و ایجاد ناهنجاری های جنینی می شود، هم شناخته شده است. نوزادان متولد شده از مادرانی که در طول دوران بارداری خود سیگار می کشیده اند، بیشتر از سایر نوزادان در معرض خطر ابتلا به معلولیت شناختی قرار می گیرند. همچنین این نوزادان مستعد ابتلا به بیماری های ریوی مزمن هستند. علاوه بر این، به دلیل وجود مواد سمی در خون زنانی که در دوران بارداری خود سیگار می کشند، اکسیژن رسانی به جنین آن ها کاهش خواهد یافت.
 • تاثیر منفی الکل را جدی بگیرید:افزایش سطح الکل در خون مادر باردار می تواند آسیب دائمی در جنین ایجاد کرده و سلامتی او را برای همیشه به مخاطره اندازد. بیشتر نوزادان به علت قرار گرفتن در معرض عوارض الکل در رحم مادر الکلی، با ناهنجاری سندرم به دنیا می آیند. این نوزادان بیشتر در معرض خطر ابتلا به عقب ماندگی ذهنی، مشکلات در سیستم عصبی مرکزی، ویژگی های تغییر شکل در صورت، درست عمل نکردن کلیه ها و قلب قرار خواهند گرفت.

 • میزان مصرف کافئین را کنترل کنید: زنان بارداری که بیش از 300 میلی گرم کافئین در روز مصرف می کنند، بیشتر از سایر مادران در معرض خطر سقط جنین قرار خواهند گرفت. این بدان معنی است که مصرف قهوه در حد متوسط، هم برای زنان باردار خوب نیست. لازم است بدانید که مصرف قهوه در اندازه کم هم دارای پتانسیل انجام فرایند مضر شیمیایی در بدن مادران باردار است. محرک های موجود در قهوه می تواند منجر به بی خوابی، کم آبی بدن، سردرد، زیاد شدن سرعت سوخت و ساز بدن و سوزش سر دل در مادران باردار شود.

تغذیه در هفته هشتم بارداری

آهن یکی از مواد معدنی است که برای ساخت گلبول‌های قرمز خون ضروری است و وقتی باردار می‌شوید بدنتان به آهن دو برابری نیاز دارد. بدون آهن کافی شما دچار کم‌خونی و فقر آهن می‌شوید. هرچند سه ماهه اول بارداری کمبود آهن ایجاد نمی شود و در سه ماهه دوم با توجه به افزایش حجم خون کم خونی ایجاد می‌شود و نیاز به مصرف مکمل است در سه ماهه اول فقط اسید فولیک است.

برای جذب و دریافت آهن در وعده‌های غذایی خود به طور کلی غذاهای حاوی آهن مانند: گوشت قرمز لخم، ماهی، مرغ، خشکبار، اسفناج، لوبیا و غلات غنی‌شده با آهن بخورید. از آنجا که ویتامین‌ها جذب آهن را بیشتر می‌کنند، غذاهای حاوی ویتامین C مثل آب‌پرتقال یا توت‌فرنگی در کنار غذاهای غیر آهن مصرف کنید.

قبل از خواب حتما یک میان وعده سبک بخورید چون فاصله زمانی شام تا صبحانه زیاد است و این احتمال وجود دارد که قند خونتان افت کند. پیشنهاد ما به شما مخلوط پروتئین و کربوهیدرات مانند کورنفلکس و شیر است.

در هفته هشتم بارداری استخوان‌های جنین شکل می‌گیرد و به همین دلیل می‌توانید از مواد غذایی حاوی کلسیم استفاده کنید. روزی دو عدد بادام را که منبع کلسیم است پودر کرده و با شربت عسل مخلوط کنید و بخورید زیرا کلسیم‌سازی بالایی دارد.

میوه فراموش نشود!

میوه در بارداری همیشه دوست شماست زیرا حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری است که برای شما و جنین مفید است. میوه به ویژه زمانی که ویار بارداری دست از سر شما برنمی‌دارد می‌تواند سلامت شما را تضمین کند. بروکلی و زردآلود از جمله خوراکی‌هایی هستند که می‌توانند حال معده شما را خوب کنند.

تغذیه هفته 8 بارداری

سقط جنین در هفته 8 بارداری

ممکن است حالا که ماه دوم بارداری را تمام می‌کنید ترس از سقط جنین داشته باشید زیرا اغلب بارداری‌های منجر به سقط در ماه دوم بارداری یا همان هفته هشتم اتفاق می‌افتد. علت سقط ممکن است موارد گوناگونی باشد ولی اغلب به دلیل مشکلات کروموزومی در ایجاد تخمک بارور ایجاد شده و باعث می‌شود تخم به صورت طبیعی رشد نکند.

علائم سقط جنین

اولین علامت سقط خونریزی است. اگر این اتفاق افتاد یا حتی احساس تب، ضعف یا کمر درد کردید حتما باید با پزشک مشورت کنید اما به خاطر داشته باشید که همه این علائم به این معنا نیست که شما حتما سقط را تجربه خواهید کرد چون گاهی لکه‌بینی به دلیل لانه‌گزینی بوده و طبیعی است.

توصیه های اسلام در هفته هشتم

در این هفته توصیه می‌شود زیارت عاشورا را با صد لعن و صد سلام و دعای علقمه به مدت 40 روز بخوانید.

چک لیست کارهای مهم در این هفته

 1. ویزیت‌های 12 هفته قبل از بارداری را برنامه ریزی کنید
 2. آزمایش های قبل از تولد را بررسی کنید
 3. به فکر ایده جالب برای اعلام بارداری‌تان به اطرافیان باشید

سوالات متداول هفته هشتم

اندازه جنین در این هفته چقدر است؟

اندازه جنین شما در این هفته حدود یک سانتی متر و یا به اندازه یک تمشک است!

کدام اندام‌های جنین در این هفته تشکیل می شود؟

تقریبا تمام اندام های جنین در این هفته تشکیل و شروع به رشد می کند. همچنین ضربان قلب جنین از هفته هشتم به خوبی شنیده می شود.

رابطه جنسی در بارداری خطرناک است؟

اگر سابقه سقط جنین یا مشکلی از این دست ندارید رابطه جنسی برای شما خطر آفرین نیست.

امکان سقط جنین در هفته هشتم بارداری چقدر است؟

متاسفانه بیشتر سقط جنین ها در هفته هشتم بارداری رخ می دهد که علائمی مانند خونریزی، درد شکم و تب دارد که در این صورت سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

نظر (25)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من بچه اولم ک ۸هفته میکرد سقط شد وبعداز ۴ماه دوباره باردارشدم :داخل ۵هفته و۴روز رفتم گفت هنوز قلبش تشکیل نشده الان هشت هفته ب نظرتون برم ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام روزتون بخیر هفته هشتم هستم دیشب دل درد شدید گرفتم رفتم بیمارستان ازمایش گرفتن برای سونو هم امروز جمعس جایی باز نیست دل دردم میپیچه از سمت راست به چپ خیلی میترسم لکه بینی ندارم. سه روز پیش سونو دادم قلب جنین تشکیل شده و سالمه الان خیلی میترسم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام، اولین بارداری در ۳۸ سالگی دارم، هفته ی ۵ سونوگرافی دادم گفتن ضربان قلب جنین ۱۰۵ هست و پایینه و همچنین ساب کوریونیک هموراژی یا همون هماتوم ۳۰ درصد پشت ساک جنینی رو گرفته بود، دکترم بهم استراحت دادن و استعلاجی گرفتم و رعایت کردم، خونریزی هم...

سلام، اولین بارداری در ۳۸ سالگی دارم، هفته ی ۵ سونوگرافی دادم گفتن ضربان قلب جنین ۱۰۵ هست و پایینه و همچنین ساب کوریونیک هموراژی یا همون هماتوم ۳۰ درصد پشت ساک جنینی رو گرفته بود، دکترم بهم استراحت دادن و استعلاجی گرفتم و رعایت کردم، خونریزی هم نداشتم ولی تا هفته ی گذشته انقباضات شدید رحمی داشتم که الان تقریبا دیگه ندارم، از سیکلوژست استفاده میکنم و آرامش و استراحت دارم، هفته ی آینده هفته ی هشتم بارداریم میشه، یکم نگرانم ، میشه لطفا راهنماییم کنین چقدر احتمال جذب هماتوم هست؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خداقوت
ممنونم از مطالب خوبتون
من هفته هشتم بارداری هستم، تنگی نفس دارم گاهی هم خیلی زیاد که عمیق نفس میکشم. پروتز سینه هم دو سال پیش انجام دادم. این تنگی نفس طبیعی هست؟ یا مشکلی بوجود اومده؟ ممنون میشم راهنمایی بفرماید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته۸بارداری هستم و یه رگه خونی تو ترشح‌ام‌دیدم‌.نظرشما چی هست راجب این موضوع؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگه ادامه مقدارش زیاد بود یا ادامه دار هست حتما برو پزشک متخصص

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام
درهفته هشتم بارداری هستم هفته قبل سونو دادم گفتش قلب تشکیل نشده
ولی جفت رشد کرده دکتر گفت یه هفته صبر کن دوباره سونو بده
ممکنه قلب تشکیل بشه؟؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته هفتم بارداری رفتم سنو فقط ساک و زرده مشخص شد و گفتن بارداری پوچه و یهفته دیگه دوباره تکرار کن اگه دوباره موچه سقط کن ..ایا امکانش هست دیرتر برم و جنین تشکیل بشه ؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اره عزیز
شما 10-15 روز دیگه برو
ان شالله صداشو میشنوی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته ی هشتمم اینکه اگه سن ازدواج واخرین روز قاعدگی زوج باشه فرزندت پسر صحت داره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام

بنده چیزی در این مورد نمیدونم
ولی در کل اگر هم صحت داشته باشه این ها همگی احتمال هستن
ما در این مطلب نشانه های دقیق رو ذکر کردیم که میتونید دقیق مطالعه کنید
https://mamanam.com/symptoms-of-pregnancy/694

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در هفته هشتم بارداری هستم افزایش ترشحات زرد رنگ رو دارم به مرور زمان بیشتر احساس میکنم و خیلی خارش دارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم شما احتمالا عفونت داری به پزشکت اطلاع بده.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام منم ۸ هفته خورده ایی تو ۹ هفته هستم اساس میکنم بچه تکون مبخوره چون شکمم میلرزه مخصوصا سمت پهلو چپم با نزدیک رحم این درسته ک تکون میخوره یانه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
در هفته هشتم غیر ممکنه که شما حرکتی از جنین حس کنید چون خیلی زوده حداقل باید تا چند هفته صبر کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

من فهمی که باردار هستم رفتم ازمایش دادم چون بچه را نمی خواستمش بایه دکتر صحبت کردم که بچه راسقط کنم برام آمپول گرفت تزریق کردمن به خون ریزی شدید افتادم بعد ۲روز خون ریزیم تموم شد اما الان فهمیدم سقط نشوده تازه فهمیدم که هفته هشتم که باردار هستم...

من فهمی که باردار هستم رفتم ازمایش دادم چون بچه را نمی خواستمش بایه دکتر صحبت کردم که بچه راسقط کنم برام آمپول گرفت تزریق کردمن به خون ریزی شدید افتادم بعد ۲روز خون ریزیم تموم شد اما الان فهمیدم سقط نشوده تازه فهمیدم که هفته هشتم که باردار هستم میخوام سقط کنم لطفا کمکم کنین چیکار کنم ?????

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم میتونی قرص (میزوپروستول واژینال) تهیه کنی،استفاده کن جواب میده

میدونم عزیزم توهم دلایل خودتو داری واسه سقط کردنش...چون اگه امکانشو داشت نگش میداشتی..

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ما اینجا کمکی به از بین بردن یک انسان بی گناه نمیکنیم، متاسفم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من هفته هشتم بارداریمه ولی امروزبدون اینکه کمردردیادردشکمی داشته‌باشم خونریزی کردم آیا امکان داره سقط کرده باشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر خونریزی زیاد بوده حتما به پزشک مراجعه کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من هفته هشتم بارداری هستم موقع که ادرار میکنم بعد از ادرار لکه های قهوه ای روی دستمال میبینم ولی بعدش دیگه نیستن یعنی فقط موقع ادرار برام این اتفاق میفته آیا طبیعیه یا باید به دکتر مراجعه کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر خونریزی زیاد بوده حتما به پزشک مراجعه کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سللام من در هفته 8 بارداریم از اول خونریزی داشم البته قطع میشد بعدتشخیص دکتر احتمال ساک داد 3روزه خونریزیو شدید که نوار بهداشتیمو کثیف میکنم برا تشکیل قلب قراره فردا برم به نظرتون من چمه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
در هفته هشت معمولا قلب دیده میشه، چون شما همراه با خونریزی هستید باید تحت نظر پزشک باشید حتما وحتما

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/