مادر و جنین در هفته دوم بارداری | آغاز تشکیل جفت

هفته دوم بارداری اگرچه شما به هفته دوم قدم گذاشتید اما بازهم خبری از جنین نیست!

عجله نکنید شما هنوز باردار نیستید چون هنوز لقاح انجام نشده است. جالب است بدانید زمانی که پریودتان تمام شده در ابتدای هفته دوم بارداریتان هستید و در انتهای این هفته شما به احتمال بالا تخمک گذاری خواهید داشت. لقاح تخمک معمولا در این هفته و ابتدای هفته سوم بارداری یعنی از روز سیزدهم تا روزشانزدهم روز آغاز پریودتان انجام می شودکه بستگی به چرخه قاعدگی شما خواهد داشت.

لازم است بدانید که تاریخ دقیق بارداری 40 هفته، از تاریخ LNMP و یا پایان آخرین دوره قاعدگی طبیعی مادر باردار حساب می شود. اگر سن بارداری شما با این تاریخ محاسبه شده باشد، تغییر زیادی در ظاهر بدن شما در طول هفته دوم بارداری به وجود نخواهد آمد. اما در حال حاضر، تعدادی تغییرات مهم در داخل بدن شما به عنوان یک مادر باردار در حال وقوع است تا بدن شما را برای لانه گزینی جنین و رشد او آماده کند.

علائم هفته دوم بارداری

همان طور که می دانید، داشتن رابطه جنسی مناسب با شریک زندگیتان نزدیک به دوره تخمک گذاری، شانس شما را در باردار شدنتان افزایش خواهد داد. برای دستیابی به این هدف، شما نیازمند حفظ مسیرهایی هستید که نشانه هایی از تخمک گذاری در آن ها وجود داشته باشد، طوری که روند حرکت این مسیرها، راه را برای مادر شدن شما هموار و آسان نماید. هر چند که شناسایی علائم بارداری در ماه اول بارداری برای بسیاری از زنان کار آسانی است، اما ما در این مقاله مجموعه ای از علائم هفته دوم بارداری در را بررسی خواهیم کرد. این علائم عبارتند از:

تغییرات مخاط دهانه رحم

در ابن هفته ، تغییرات مشخص و قابل مشاهده ای در کیفیت و کمیت مخاط دهانه رحم مادر باردار وجود خواهد داشت، اگر مشاهده این تغییرات برای شما سخت است، نگران نباشید! این اطلاعات، در 2 الی 3 ماه آینده در مخاط دهانه رحم شما به عنوان یک مادر باردار به وضوح رویت خواهد شد.

افزایش میل جنسی

ما ممکن است در یک دوره افزایش میل جنسی داشته باشید که اطلاع دهنده زمان تخمک گذاری در بدنتان است. این افزایش میل جنسی زمانی خواهد بود که بدن شما تغییرات را در رابطه با تخمک گذاری دریافت نماید و نزدیک شدن آن را به شما اطلاع دهد. اگر شما در بعضی مواقع احساس می کنید که نمی توانید از شریک زندگی خود دور باشید، ممکن است راه طبیعی برای نشان دادن زمان تخمک گذاری در بدنتان باشد. به یاد داشته باشید که شما باید از این فرصت استفاده کرده و شانس خود را برای باردار شدن امتحان کنید.

افزایش دمای بدن

در واقع، مدتی است که شما احساس گرما و حرارت در بدن خود می کنید که ممکن است افزایش دمای پایه بدن شما به دلیل تخمک-گذاری اتفاق افتاده باشد و حالا این افزایش دما تبدیل به میل باردار شدن در شما شده است. لازم است بدانید که درجه حرارت بدن شما، ممکن است در زمان تخمک گذاری و هفته دوم بارداری از 96 فارنهایت به 98 فارنهایت افزایش یابد.

علائم بارداری

تغییرات گردن رحم

دهانه رحم شما در این مواقع برای سازگار شدن با لقاح تخمک، نرم، مرطوب و بازتر خواهد شد، که شما می توانید این تغییرات را به راحتی در بدن خود درک نمایید.

حساسیت پستان ها

ترشح مقدار زیادی از هورمون ها در زمان تخمک گذاری، باعث بروز تغییرات عمده در بدن شما خواهد شد. همچنین، این تغییرات سبب به وجود آمدن حساسیت در پستان های شما هم خواهد شد که ممکن است در این دوره، کاملا حساس و دردناک شده باشند.

وضعیت بدن و رحم در هفته دوم بارداری

درهفته دوم بارداری، جنین شما که تنها از یک فولیکول تشکیل شده، شروع به رشد خواهد نمود. در طول این هفته ، به طور طبیعی هورمون FSH توسط غده هیپوفیز در بدن زن باردار ترشح خواهد شد، بعد از این مرحله با افزایش LH (هورمون جسم زرد)، دیواره فولیکول داخل تخمدان تضعیف می شود.

تشکیل تخمک در غدد جنسی زنان که با عنوان اوئوژنز شناخته شده است، شامل رشد فولیکول نابالغ و تبدیل شدنش به یک تخمک بالغ می باشد. در پشت تمام این اصطلاحات فنی، واقعیتی ساده وجود دارد و آن این است که جنین شما فقط از یک تک سلولی در داخل رحم تشکیل شده، که شانس زندگی در این دوره را نصیب خود کرده است.

در نهایت زمانی که یکی از فولیکول های بالغ تخمک آزاد شد و به لوله های فالوپ رسید، در این هنگام اندازه قطر جنین شما به 2/0 میلی متر خواهد رسید. اندازه جنین در این مرحله به قدری است که تقریبا با چشم غیر مسلح دیده نمی شود، طوری که در این مرحله فقط یک سلول بارور شده است که مانند یک اسپرم، حتی قادر به حرکت و فعالیت نیست.

وضعیت جنین در هفته دوم بارداری

در این هفته، فولیکول داخل تخمدان به طور کامل رشد یافته و در حال حاضر، تخمک ثانویه بعد از پارگی دیواره های خود آزاد خواهد شد. بعد از اینکه تخمک از تخمدان آزاد شد، می تواند به طرف لوله های فالوپ حرکت کرده و توسط کرک های جاروب مانند در داخل این لوله ها، به سمت جلو حرکت نماید. در حال حاضر، بافتی در پایان لوله های فالوپ وجود دارد که تخمک برای مدت یک روز در آنجا باقی می ماند، قبل از آن هم تخمک های بارور نشده در لوله های فالوپ متلاشی شده، و از بین خواهند رفت. اگر در این مرحله، تخمکی خوش شانس باشد، در مسیر حرکت خود به سوی مقصد با اسپرم دیدار نموده و با آن ترکیب خواهد شد.

زمانی که تخمک و اسپرم توانستند با موفقیت باهم ترکیب شوند، یک سلول دیپلوئید جدید که با عنوان تخمک شناخته می شود، تشکیل خواهد شد. به یاد داشته باشید که این تخمک بعدها به کودکی تبدیل می شود، که شما او را با تمام وجود دوست خواهید داشت. از آنجا که هر دو تخمدان موجود در بدن خانم ها، در هر دوره قاعدگی سلول تخمک را تولید می کند، هیچ قانون ثابتی وجود ندارد که هر تخمدان باید تخمک خاصی را برای یک چرخه قاعدگی آزاد نماید. از این رو، در بعضی مواقع اتفاق می افتد که هر دو تخمدان تخمک خود را در یک زمان آزاد می کنند. اگر بعد از آزاد شدن این تخمک ها، آن ها در یک مکان قرار گیرند، هر دو تخمک بارور خواهند شد، که باعث تشکیل جنین دوقلو در رحم شما خواهد شد. لازم است بدانید که جنین های دوقلو با هم شروع به رشد خواهند نمود. هر چند آنها دوقلو هستند، اما تنها با شرایط مشابهی لقاح یافته اند، که ممکن است یکی از آن ها دختر و دیگری پسر باشد.

هفته دوم بارداری

مراقبت های هفته دوم بارداری

 • سینه شما ممکن است یک یا دو هفته پس از تخمک گذاری، حساس شود. شما در این دوران، در حال تولید استروژن و پروژسترون زیادی هستید و همین ترشحات باعث بزرگ شدن سینه ها می‌شود. این عمل باعث می‌شود مایع بیشتری در سینه ایجاد شده و به نسبت احساس سنگینی، درد یا حساس شدن بیشتری در آن ناحیه کنید.
 • با پزشکتان درباره سوابق جسمانی خود صحبت کنید و سوالات مهمی را که در ذهن دارید، بپرسید. اگر بیماری ژنتیکی در خانواده دارید حتما این مسئله را مطرح کنید.
 • حتما تاکنون عوامل خطرساز برای جنین از جمله سیگار و... را کنار گذاشته‌اید.
 • اگر داروهای افسردگی استفاده می‌کنید ادامه مصرف آنها را با پزشک در میان بگذارید. برخی از زنان بدون این داروها نمی‌توانند زندگی کنند. با این حال شما باید از مصرف این داروها صرف نظر کنید و به دنبال راهکار تازه‌ای برای مبارزه با بیماری خود در این دوران باشید. محققان معتقدند مصرف داروهای افسردگی در بارداری ممکن است کودک شما را در آینده با بیماری‌های مختلفی درگیر کند.

هشدارهای هفته دوم بارداری

درد یک طرفه

درد یک طرفه شکم که مداوم است ممکن است علامتی از کیست تخمدانی باشد. بعضی از کیست های تخمدانی عملکردی بوده و و مشکل آفرین نیستند ولی دانستن این مطلب با وجود اینکه باعث کاهش درد نمیشود، خیالتان را راحت میکند.

خونریزی یا لکه بینی

خونریزی یا لکه بینی در این مرحله قاعدگی می تواند طبیعی باشد، چنانچه خونریزی یا لکه بینی تان مداوم و طول کشیده باشد (لکه بینی در اوایل بارداری چند روز طول می کشد؟)، درمورد مشکلات بالقوه تان با پزشکتان صحبت کنید.

تغذیه در هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری از همه گروه های غذایی بخورید . میزان مصرف شیرینی و چربی را در رژیم غذاییتان کم کنید مانند آرد سفید ، دونات ، کیک و شیرینی و....

مصرف مولتی ویتامین را فراموش نکنید. از مصرف بیش از حد کافئین اجتناب کنید چون اگر در روز بیشتر از 200 میلی‌گرم کافئین مصرف کنید خطر سقط جنین تا دو برابر افزایش می‌یابد.

مصرف اسید فولیک را ادامه دهید . از سبزی‌های برگ سبز، میوه‌های زرد رنگ مانند زردآلو و هویج، بلغور، جو دو سر و لبنیات کم چرب استفاده کنید. در هفته دوم بارداری حتما صبحانه بخورید.

ورزش در هفته دوم بارداری

تصمیم برای بارداری و مادرشدن شاید همراه با استرس باشد. ورزش یکی از راه های مفیدی است که شما را از قید و بند استرس و فشار های عصبی منفی می رهاند. پس سعی کنید در برنامه هفتگی خود 4 تا 5 روز در هفته و هر روز به مدت 30 دقیقه، ورزش کنید.

ورزش در بارداری

راهنمای پدران در هفته دوم بارداری

 • همسرتان فکر می کند در این مرحله از بارداری نقشی ندارد اما سلامتی او و روش زندگی اش بر آینده فرزند تاثیر می گذارد.
 • او باید عادات غذایی اش، قرص ها و عاداتش را مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل یا مواد مخدر بررسی کند.
 • می توانید پیش از باردار شدن قرص های ویتامین مصرف کنید. البته باید با پزشک هماهنگ کنید.

چک لیست کارهای مهم هفته دوم بارداری

 1. از آزمایش تخمک گذاری استفاده کنید
 2. به دنبال علائم تخمک گذاری باشید
 3. روزهایی که نزدیک دوره باروری خود هستید، رابطه جنسی داشته باشید
 4. به طور روزانه ویتامین قبل از تولد را همراه با اسیدفولیک مصرف کنید

سوالات متداول هفته دوم بارداری

آیا ترشحات سفید رحمی نشانه بارداری است؟

بله ولی ترشح رحم شما در زمان تخمک‌گذاری رقیق، شفاف و مانند سفیده تخم مرغ خواهد بود.

آیا درد سینه ها از علائم بارداری است؟

بله تغییرات هورمون در ارتباط با تخمک‌گذاری باعث میشود سینه‌ها کمی درد داشته باشند.

چرا بعضی مواقع میل جنسی در من افزایش پیدا می کند؟

چون افزایش میل جنسی اطلاع دهنده زمان تخمک گذاری در بدنتان است و بهترین زمان برای نزدیکی و باردار شدن است.

آیا لکه بینی نشانه خطرناکی است؟

خیر ممکن است در زمان تخمک گذاری لکه قرمز یا قهوه‌ای در لباس زیرتان مشاهده کنید. این اتفاق زمانی می‌افتد که فولیکول در اطراف تخمک تجزیه می‌شود. اگر چیزی بیش از لکه بینی باشد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 

نظر (26)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۲۸ بهمن پریودم تموم شد بعدش چند بار اقدام به بارداری کردم الان چند روزه زیر دلم درد میکنه سینه هامم درد میکنه ترشح هم دارم شبیه سفید تخم مرغ الان من باردارم ینی

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم تا پریودت به تاخیر بیفتد نمیشه دقیق گفت
همه اینها میتونه دلایل دیگری هم داشته باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من از روز هفتم پریودی نزدیکی داشتم و طبیعی جلوگیری داشتم الان چند روزه زیر شکمم تیر میکشه که نار نافم هم درد میکنه بی بی چک استفاده کردم منفی بود سه روز دیگه موعد پریودیم هست.امروز هم یه لکه ی کم رنگ خون دیدم یعنی امکانش هست باردار باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باید تا روز پریود صبر کنین اگر نشدین میتونین از بی بی چک استفاده کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من در روز ۶پریودیم نزدیکی داشتم همینطور یک روز در میون نزدیکی داشتم الان ۱۳روز میگذره از اولین نزدیکی زیر دلم سمت راست درد میکنه و حالت تهوع شدید دارم امکان داره باردار باشم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باید تا روز تاخیر پریودتون صبر کنین بعد از بی بی چک استفاده کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دو روز از پریودم عقب افتاد بیبی چک زدم مثبت بود فرداش آزمایش خون دادم عدد بتا خونم ۳۱۴ بود الان در هفته دوم بارداری هستم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سونوگرافی سن بارداریتون رو بهتون میگه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام جواب ازمایش بارداری من مثبته نتیجه شم 1115.5 هست ایا بارداری سالمه یا خارج ازرحم 7روزاز پریودم گذشته

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
شما باردارید برای ادامه بارداری به یک متخصص مراجعه کنید و تا زمان زایمان تحت نظر ایشون باشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من پنجم این ماه پریود شدم از روز هفت پریود یک روز در میان نزدیکی داشتم یکی دو روزه حالت تهو صبح گاهی دارم قرص ینی میشه علائم بارداری باشه کی بیبی چک بزارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
یک روز بعد از تاخیر پریود میتونین از بی بی چک استفاده کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من نزدیک ۱۵روز است اقدام به بارداری کردم یعنی بعد از تمام کردن پریودم بلافاصله شروع کردم الان حس میکنم حاملم درد شکم در یک ناحیه دارم سینه هام درد میکنه

This comment was minimized by the moderator on the site

باید تا روز پریودتون صبر کنین اگر تاخیر داشتین ار بی بی چک استفاده کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من روز 5 از عادت ماهیانه نزدیکی داشتم و جلو گیری هم نداشتم چند بار بعد از اون رابطه داشتم بدون جلوگیری دیشب یه ترشح ژله مانند سفید و کمی خون ابه مانند ازم خارج شد دلیل این چیه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
میتونه به خاطر لانه گزینی جنین باشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

دردهای زیر دل مخصوصا سمت راست بعد از چند روز از رابطه جنسی میتونه دلیل لانه گزینی باشه آخه من سونو ادمگفت تخمدان راستت تخمکداره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
هیچ چیز صددرصدی وجود نداره که قبل از تاخیر پریود به شما بگه باردارید، تا روز تاخیر صبور باشید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من حس میکنم حامله ام .هفته دوم حاملگی چه حالت های به ادم دست میده.قلبم تندتندمیزنه سرگیجه میگیرم..
بی بی چک هم زدم منفی بود

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تا زمانی که پریودتون عقب نمونه نمیتونین بفهمین که باردارید تا تاخیر صبر کنید بعد از بی بی چک استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من الان 4روزمونده به پریودیم فک میکنم حامله ام خیلی استرس دارم..
یعنی 6روزبدازپریودقبلیم اقدام کردم به مادرشدن.ولی بی بی چک زدم منفی بودوالان 3روزه بی بی چک نزدم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
4 روز دیگه صبر کنید اگه در روز مقرر پریود نشدید فرداش از بی بی چک استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من 5 روز هست پریودم عقب افتاده. بیبی چکم مثبت بود. یعنی الان باردارم؟نطفه چند وقتشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام اگه بی بی چک مثبت بوده آزمایش خون بدین و اگه جواب قطعا مثبت بود به پزشک مراجعه کنید تا مراحل لازم رو طی کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید , یک اسپرم چندروز میتونه زنده بمونه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, یک اسپرم می تواند تا 5 روز زنده بماند.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/