امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


مادر و جنین در هفته چهارم بارداری(بخش اول)

مادر و جنین در هفته چهارم بارداری(بخش اول)

 هفته سوم بارداری و آنچه بر سر جنین و مادر می آید ، به طور کامل آنچه در ماه سوم بارداری رخ می دهد را توضیح داده است ، در ادامه به بررسی آنچه که در هفته چهارم از ماه اول بارداری اتفاق می افتد می پردازیم.

ماه اول بارداری یا هفته چهارم هم مانند هر هفته دیگر از این دوره، آغاز می شود. گذر این ایام و هفته ها به این معنی است که شما باید بدانید زمان بیشتری از رشد فرزندتان نسبت به قبل گذشته است. هر چند که همه چیز خارج از حالت نرمال و غیر طبیعی تر از قبل به نظر می رسد، اما علت همه اتفاقات این است که بدن شما به عنوان یک زن باردار دستخوش تغییرات بزرگی شده و حالا یک جنین در حال رشد، در رحم خود دارید.
پس از انجام عمل تخمک گذاری و لقاح در ماه اول بارداری، مفهوم واقعی موفقیت آشکار می شود. در هفته چهارم دیگر بلاستوسیست به صورت پایدار و محکم در رحم شما جایگزین شده است. این دوره برای پیشرفت رشد درجنینتان بسیار مهم خواهد بود. اگر بارداری اتفاق نیفتد، به طور معمول، بدن شما می تواند برای دوره قاعدگی بعدی در این زمان آماده شود. اما در اثر بارداری، بدن شما هورمون های جدیدی ترشح خواهد نمود که از بروز این اتفاق جلوگیری خواهند کرد.
اجازه بدهید در این مقاله، نگاه دقیقی به آنچه که در داخل بدن شما در ماه اول بارداری ( هفته چهارم) اتفاق می افتد، بیندازیم.

afte-chaharom2.jpg

نکات احتیاطی که شما باید در مورد مطالب ارائه شده بدانید:

قبل از اینکه شما شروع به خواندن این مقاله بکنید، به یاد داشته باشید که مشخصات هر جنین و هر زن بارداری منحصر به فرد است و این مطالب که برای شما بیان شده، فقط اطلاعات عمومی از آنچه که در طول هفته چهارم بارداری اتفاق می افتد، می باشد. دوران بارداری و میزان رشد جنین شما ممکن است کمتر یا بیشتر از این داده ها باشد که نباید علت بروز نگرانی و استرس در شما شود.

تغییرات بدنی مادر در ماه اول بارداری (هفته چهارم) :

• این دوره از بارداری، یعنی هفته دوم بعد از تخمک گذاری که با عنوان "فاز لوتئال" شناخته شده است، جسم زرد تشکیل می شود که به دلیل افتادن فولیکول از انتشار تخمک باقی مانده است و نقش عمده ای در تغییراتی دارد که در طول این دوره در بدن شما خواهد افتاد، ایفا می کند.
• جسم زرد در این مرحله تولید پروژسترون، که به نوبه خود باعث گرم شدن بدن و رحم زنان برای جایگزینی جنین و رشد او می شود را افزایش خواهد داد. به طور همزمان با افزایش این هورمون، آندومتر غلیظ و ضخیم شده، و با افزایش جریان خون در آن، در ایجاد یک جایگاه نرم مانند کوسن، شرایط را برای جای گرفتن بلاستوسیست مساعد خواهد کرد.
• بدن شما به عنوان یک مادر باردار در حال حاضر، توسط مغز سیستم تولید مثل شما را به اطلاع تمام اعضای بدن رسانده و با متوقف کردن روند قاعدگی ماهانه، بارداری را ادامه خواهد داد. بدن شما آنچه را که از جنین داخل رحمتان برای شما از طریق سیگنال های هورمونی داده می شود، دریافت خواهد نمود.
• یکی دیگر از تغییرات عمده که در بدن شما در هفته چهارم بارداری مشاهده خواهد شد، ترشح هورمون گنادوتروپین است که در جفت انسان ترشح می شود. سطح ترشح هورمون hCG در بدن شما در طول چند هفته اول بارداری به سرعت در حال افزایش بوده و تقریبا هر روز دو برابر خواهد شد. ترشح این هورمون در بدن زنان باردار، مسئول تشخیص بارداری در تست های بارداری می باشد.

afte-chaharom4.jpg

اتفاقات رخ داده داخل رحم زنان باردار در ماه اول بارداری (هفته چهارم) :

در آغاز هفته چهارم بارداری، مسئله جایگزینی بلاستوسیست به راحتی در رحم زنان باردار حل و فصل شده و اپی تلیوم دیواره رحم دستخوش تغییرات کامل برای پذیرایی از بلاستوسیست خواهد شد. اگر سلول های اپی تلیال آندومتری در این هفته به درستی برای این جایگزینی آماده نباشند، بلاستوسیست در اتصال به دیواره رحم با مشکل روبرو شده و بارداری شما شکست خواهد خورد.
تخمک تک سلولی که چند روز پیش ایجاد شده بود، در حال حاضر شامل یک توده سلولی داخلی شده و تروفوبلاست و یک کیسه زرده اولیه در هفته چهارم بارداری را تشکیل خواهند داد، که به رشد جنین و اتصال تروفوبلاست به جفت، کمک خواهد کرد.
در هفته چهارم بارداری، یک حفره دوم در داخل توده سلولی درونی که تشکیل شده است، به وجود خواهد آمد. این حفره بعد از بزرگ شدن سلول ها به حفره آمنیوتیک تبدیل خواهد شد. تعداد زیادی از سلول ها که از توده سلول داخلی به وجود آمده اند، حفره آمنیوتیک را تشکیل می دهند، اما برخی از سلول ها از تروفوبلاست اقتباس شده اند.
سلول های جفت در این هفته در پوشش داخلی رحم شما با پوشش و ریشه های خاصی به وجود آمده اند. این ریشه های حساس میکروسکوپی با عنوان پرزهای کوریونی جفت شناخته شده است. جفت در دوره بارداری عضوی است که به طور کامل تا پایان هفته های بارداری کاربرد خواهد داشت، اما در حال حاضر تنها قادر است ارائه مواد مغذی و یا دور نمودن زباله های تولید شده توسط جنین در حال رشد را به خوبی انجام دهد.

جفت در ماه اول بارداری (هفته چهارم) به آرامی شروع به رشد نموده و خود را در دیواره رحم جاسازی خواهد کرد، به همین خاطر جفت از دو لایه مجزا ساخته شده است. سلول های جفت سلول هایی هستند که خودشان به وجود آمده و فضایی کانال مانند در داخل پوشش رحم برای خود ایجاد نموده اند، تا جریان خون به داخل جفت توسعه یافته و جنین به راحتی برای رشد خود از آن استفاده کند.
کیسه آمنیوتیک عضوی است که در دوران بارداری جنین را زیر سازی نموده و آن را از هر گونه فشار مخرب در امان نگه می دارد. همچنین علاوه بر نگه داشتن ایمن جنین، کیسه آمنیوتیک از کم آبی بافت جنینی که ممکن است در طول دوران بارداری به وجود آید هم محافظت نموده و جلوی آن را می گیرد، چون کیسه زرده برای ارائه مواد مغذی به جنین بدون جفت زمان بیشتری را صرف خواهد کرد. همچنین این کیسه شروع به تولید سلول های قرمز خون بیشتری برای تغذیه بهتر جنین خواهد نمود.

اتصال جنین به دیواره رحم در ماه اول بارداری (هفته چهارم) :

جنین کوچک شما در حال حاضر برای ایجاد ارتباط با شما و رشد پیش بینی شده در طولانی مدت به دیوار رحم متصل خواهد شد. نه تنها این نکته شگفت انگیز است، بلکه شگفت انگیزتر از آن هم این است که رگ های خونی فراوانی مانند موهای کوچک پیچده شده در اطراف پوشش رحم به وجود می آیند که با در آغوش گرفتن جنین، جفت را توسعه می دهند. انجام این کار زمانی است که جنین، غشایی را در اطراف خود ایجاد کند تا به لایه درونی جفت در حال رشد، متصل شود.
این غشاء و فرآیندهای غشایی که با عنوان کوریون شناخته می شوند، ارتباط دهنده بین رحم و جنین شما، تا تولد فرزندتان خواهند بود. رگ های پیچیده درهم، هم تامین اکسیژن و مواد مغذی برای جنین در حال رشد را تا زمانی که جفت به طور کامل تشکیل شده باشد، به عهده می گیرند. بعد از این دوران، شما به عنوان یک مادر باردار با مراقبت از خود و خوردن مواد مغذی و پر از ویتامین، مسئول ارائه اکسیژن و مواد مغذی به جنین در حال رشد خودتان برای زنده ماندن و رشد کردن هستید. مراقبت های دوران بارداری، مسئولیت بزرگی می باشد که بر عهده مادران گذاشته شده است، اما خوشبختانه روند آن به طور طبیعی انجام می شود و هر مادری وظیفه خود را متناسب با وضعیت بارداری خود ایفا می کند.

afte-chaharom3.jpg

تغییرات ایجاد شده در جنین در ماه اول بارداری (هفته چهارم) :

جنین شما با سرعت زیادی رسیدن به مرحله جنینی را در طول هفته چهارم بارداری طی خواهد کرد. هر چند تقسیم سلولی سریع انجام می گردد، اما لازم است بدانید که با همه این ها در این دوره جنین شما توانسته است فقط به اندازه سر سوزن رشد نماید. epiblast و غشاء داخلی جنین توانسته در این مرحله، بدن و اندام های جنین شما را توسعه دهد. تمام سلول های تخمک در ابتدا یکسان بوده و تا زمانی که به مرحله هشت سلولی برسند، و شکل گیری سلول های بنیادی جنینی شروع شود، باید هفته ها صبر کنند. جنین در پایان هفته چهارم بارداری با کمک گرفتن از مواد مغذی و اکسیژن عرضه شده توسط خون مادر، به طور رسمی شروع به فعالیت و رشد خواهد کرد.
در طول هفته چهارم ماه اول بارداری ، سلول های بنیادی جنینی باید در مرحله تغییر، یک انتخاب درست انجام دهند تا هرکدام به سلول های تخصصی دیگری که برای رشد جنین مورد نیاز است، تبدیل گردند. هر کدام از آن ها ممکن است در این مرحله به سلول های عصبی، سلول های خونی یا سلول های عضلانی تبدیل شده و رشد نمایند. اما تبدیل شدن هر کدام از آن ها به یک نوع سلول تخصصی، این سلول ها را وادار به انجام عملکرد مخصوص خود خواهد نمود. این سلول ها دیگر بعد از این مرحله نمی توانند به نوع دیگری از سلول ها تبدیل شوند. در مرحله هشتم از رشد سلول های یکسان، آن ها با تبدیل شدن به سلول های اختصاصی می توانند تمام بافت های مختلف و مورد نیاز جنین در حال رشد را تشکیل داده و تمام نیازهای او را در حد طبیعی برآورده نمایند.

روش تعویض ژن ها در ماه اول بارداری (هفته چهارم) :

مهم نیست که فرزند شما با چه IQ یا ضریب هوشی متولد می شود، چون قبل از تولد در مرحله رشد جنین شما کار بزرگی انجام شده و با تغییر دادن ژن ها، بعضی ها از آن ها از بین رفته و بعضی ها شکوفا شده است و این کار به طور طبیعی در بدن جنین با دقت بالا و پیچیدگی خاصی انجام شده است.

می توانید ادامه مطلب را در ماه اول بارداری (هفته چهارم) و آنچه بر سر جنین و مادر می آید (بخش دوم) بخوانید.

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
  1. معصومه

سلام من تو هفته پنجم بارداری هستم و بارداری اولمه و چون نمی خواستم هنوز نمیتونم باور کنم و یه جور افسردگی گرفتم انگار لطفا کمکم کنید.

  1. مامانم    معصومه

سلام
یک فرشته در وجود تو داره رشد پیدا میکنه سعی کن به آینده به لحظه به دنیا اومدنش به مادر صدا کردنش فکر کنی.

  1. نسرین

سلام و احترام خدمت مامانم عزیز, اندازه رشد جنین در هفته جهارم از بارداری چقدر است؟

  1. کارشناس مامانم    نسرین

سلام عزیزم, در نهایت در پایان هفته چهارم بارداری ، شما می توانید جنین داخل رحم خود را اندازه گیری کنید، هر چند که هنوز او بسیار کوچک است. جنین در این دوره فقط یک مجموعه از توده سلول ها است که اندازه آن در حدود 4/0 میلی متر می باشد. اما عملکرد او...

سلام عزیزم, در نهایت در پایان هفته چهارم بارداری ، شما می توانید جنین داخل رحم خود را اندازه گیری کنید، هر چند که هنوز او بسیار کوچک است. جنین در این دوره فقط یک مجموعه از توده سلول ها است که اندازه آن در حدود 4/0 میلی متر می باشد. اما عملکرد او در حال حاضر مانند یک انسان بالغ شده است. تصور کنید که در این مرحله، سفر طولانی جنین شما فقط به عنوان یک توپ توخالی سلولی و تنها با وجود برخی از سلول های در حال رشد شبیه یک خوشه شروع شده است که یک جهش بزرگ در بدن شما محسوب می شود.

ادامه مطلب

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location