7 نکته مفید برای درک روانشناسی کودکان

7 نکته مفید برای درک روانشناسی کودکان

به عنوان یک پدر و مادر، شما باید کودک خود در تمامی مسائل درک کنید، درک هر کودکی از روز اول تولد او ضروری است. به همین دلیل یکی از موضوعات مهمی که بدون شک از ضروری ترین مسائل در طول رشد هر کودکی باید به آن توجه شود، این است که شما باید به عنوان یک پدر یا مادر در رعایت مسائل مربوط به بهداشت روانی کودک خود در تمامی مراحل رشد او از جمله در مراحل دندان درآوردن، درد کولیک در کودکان، زمان مناسب عوض کردن پوشک آن ها و حل مشکلات بعدی در دوران نوجوانی کوشا باشید. درک روانشناسی کودکان هرگز آسان نخواهد بود، اما تلاش در جهت درک بیشتر رفتارهای کودک خود، شما را به عنوان یک پدر و مادر در هدایت و پرورش کودکان خود و رشد بهتر آن ها یاری خواهد کرد. کودک شما دارای شخصیت منحصر به فردی است و با گذر زمان تنها صفاتی در او باقی می ماند که هماهنگ و سازگار با شرایط زندگی شما باشد. بنابرین، هدف شما باید به عنوان یک پدر و مادر این باشد که در جهت درک شخصیت کودک خود و بزرگ کردن او به بهترین وجه، او را در طول گذر زمان به طور کامل تغییر ندهید، بلکه با مطالعه می توانید برخورد منطقی با مسائل هر دوره ی زندگی او داشته باشید.

روانشناسی کودک چیست؟

فهم روانشناسی کودک کلید کشف خواسته ها و نیازهای کودک شما خواهد بود. به عنوان یک پدر و مادر، در بسیاری از موارد، افکار شما با تمایلات و افکار کودکان متفاوت است. این مسئله اغلب می تواند به وضعیت ناخوشایندی در محیط خانواده منجر شود. برای برخورد خوب با کودکان خود و ایجاد یک رابطه سالم با آن ها، ما به عنوان پدران و مادران نیازمند راهکارهایی هستیم که نه تنها برای خودمان بهتر خواهد بود، بلکه استفاده از این راهکارها شرایط خانه را برای رشد بهتر و سلامت روانی کودکانمان هم فراهم می کند.

ravanshenasi-koodak6.jpg

7 نکته برای درک بهتر روانشناسی کودکان:

در واقع افزایش آشنایی با روانشناسی کودکان یک کار دلهره آور و مهیج است. از شما به عنوان والدین کودک انتظار می رود که اگر واقعا کودک شما بیمار است، تلاش برای درک نیازهای کودکتان را یکی ازکارهای مهم روزانه ی خود قرار دهید. رعایت نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا در ایجاد یک رابطه دوستانه با کودک خود موفق باشید و او را کاملا درک کنید.

1. رعایت اولین کلید برای درک کودک :

یکی از بهترین راه ها برای آشنایی با روانشناسی کودک خود، مشاهده فعالیت های روزانه ی او است.
• این کار به شما کمک خواهد کرد تا در پیدا کردن راه هایی برای شناخت بیشتر کودکتان و اینکه او چگونه بازی می کند، چه غذاهایی می خورد، خواب او چگونه است، با دیگران چگونه ارتباط برقرار می کند، و نکاتی مانند این ها موفق باشید.
• با این روش، شما خیلی زود می توانید صفات بسیاری که سازگار با طبیعت وجودی کودکتان است، را پیدا کنید.
• مشاهده اینکه آیا کودک شما قادر به وفق دادن راحت خود با تغییرات محیط اطرافش هست یا حل و فصل کردن این مسئله، مدت ها طول می کشد.
• همه بچه ها با ویژگی هایی مشابه به دنیا می آیند، ولی تمایلات و شخصیت آن ها متفاوت است.
• به یاد داشته باشید که کودک شما یک شخصیت خاص و ویژه دارد.

ravanshenasi-koodak4.jpg

2. راه های تشخیص نقش شما به عنوان پدر و مادر و یا به عنوان یک دوست برای کودکان:

شما برای روشن کردن نقش خود به عنوان پدر و مادر و یا به عنوان یک دوست، نیاز به تعیین محدودیت هایی بین خود و کودکتان دارید.
• شما برای درک روانشناسی کودکتان باید در هر زمان مانند یک دوست خوب برای کودکتان رفتار کنید، به دلیل آن که کودک خود را تشویق به تعامل دلپذیر و رفتارهای منطقی کنید.
• اجازه ندهید که وظیفه ی پدر و مادری شما را از داشتن یک گفتگوی دوستانه با کودک خود محروم نماید. در عوض، با ارائه یک قضاوت عاقلانه به عنوان یک دوست این کار را انجام دهید.
• متعهد شوید که بدون سرزنش کودک خود در قبال هر گونه اشتباهی که او ممکن است انجام داده باشد، او را راهنمایی کنید. این مسئله مهمی است، زیرا زمانی که شما مانند یک پدر و مادر فکر می-کنید، قضاوت خود را بیشتر متمایل به دریافت معذرت خواهی از طرف کودک خود انجام می دهید. اما توصیه می شود که با کمی تغییر در مسئله قضاوت در مورد کودکان خود، از بحث کردن با آن ها در مورد مسائل مختلف جلوگیری کنید.
• مطمئن شوید که شما حق کودک خود را در مسائل خانوادگی پایمال نکنید و در واقع با ایجاد فضای کافی برای ارائه کردن دیدگاه های کودک خود، او را بیشتر درک کنید.

ravanshenasi-koodak2.jpg

3. گذراندن وقت با کودک خود را در اولویت قرار دهید:

هنگامی که شما زمان بسیار کمی را با کودک خود صرف می کنید، ممکن نیست بتوانید یک رابطه صمیمی با او داشته باشید.
• شما مجبور هستید زمان بیشتری را با کودک خود سپری کنید و بیشتر عمر خود را درگیر مسائل و کارهای کودکتان نمایید. درست است که شما به عنوان یک پدر و مادر نیازمند وقت گذرانی برای خود و همچنین با دوستانتان هستید، اما همیشه باید در نظر داشته باشید که در این میان کودک شما اهمیت بسزایی دارد، پس اگر می خواهید درک درستی از حالت های روانشناسی کودکتان داشته باشید باید زمان بیشتری با او بگذرانید..
• با این کار، کودک شما در بحث های مربوط به مسائل خود و خانواده نظرات خود را آشکارا و به راحتی با شما در میان می گذارد.
• اینکه شما یک برنامه فشرده کاری و یا یک جلسه مهم را کنار بگذارید و چند دقیقه بیشتر، به ماندن در کنار بچه ی خود و گذراندن وقت بیشتر با او بپردازید، به او اجازه می دهید که وجود شما را درک کرده و از بودن با شما احساس مهم بودن به او دست بدهد. با این کار، کودک شما می تواند با اعتماد به نفس بیشتری در آینده حرف ها و نظرات خود را بیان کند.

ravanshenasi-koodak8.jpg

4. آموزش مسئولیت پذیری به کودک:

این نکته می تواند سخت ترین مرحله در زندگی شما به عنوان یک پدر و مادر باشد.
• به عنوان یک پدر و مادر شما باید کودکان خود را متوجه مسئولیت های خودشان در مراحل اولیه زندگی نمایید. این کار به کودک شما در قبول مسئولیت های بزرگ آینده کمک کرده و او را مسئولیت پذیر خواهد کرد.
• اگر کودک شما در اکثر موافع شیر را هنگام خوردن در لیوان روی زمین می ریزد، مواقعی که او این کار را بدون ریختن شیر روی زمین انجام داد، تشویق کردن او را برای این اقدام از یاد نبرید. در واقع، با این کار، او را به مسئولیت پذیر بودن تشویق می کنید.
• اگر کودک شما بعد از هر بار بازی تمام اسباب بازی هایش را در جعبه جمع می کند، نشان می دهد که او کودک مسئولیت پذیری است.
• تشویق کودک خود را به هیچ وجه از یاد نبرید، زیرا تشویق کودکان به عنوان یک روش به او در مسئولیت پذیرش و درک بهتر شرایط کمک کرده و او را مستقل بار می آورد.

ravanshenasi-koodak5.jpg

5. گوش دادن به حرف کودکان :

کودکان انتظار دارند که پدر و مادر، آن ها را جدی بگیرند و به آنچه که آن ها می گویند به دقت گوش دهند ، برای پی بردن به عمق روانشناسی کودک خود ، با دقت به حرفهای او گوش دهید.
• بدون گوش دادن به حرف کودکان خود در مورد آن ها قضاوت نکنید.
• درک نقطه نظر و استدلال بچه های خود لازم و ضروری است.
• اگر کودک شما چیزی راقبول ندارند، بحث با او نگرانی های بیشتری را در کودک شما ایجاد خواهد کرد.
• کودکان خود را به هیچ وجه سرزنش نکنید، چون عواقب خوبی ندارد.
• از کودک خود پشتیبانی کنید و او را در هر کار مهمی هر چند هم کوچک باشد، تشویق کنید. در صورتی که او کار خوبی انجام نداده، به او بگویید با اینکه کار او خوب نبوده است، اما شما هنوز هم او را خیلی دوست دارید.

ravanshenasi-koodak-o3.jpg

6. القای اعتماد به نفس بالا به کودک:

به عنوان یک پدر و مادر، شما در القای اعتماد به نفس بالا به کودکان خود نقش اول را بازی می کنید.
• اگر کودک شما در روز اول مدرسه رفتن و درس خواندنش قرار گرفته است، از او در مورد مدرسه اش سوالاتی بپرسید.
• اینکه آن ها در مدرسه چه آموخته اند، و حتی بپرسید که آیا او معلمش را دوست داشت؟
• در مورد دوست جدیدی که کودک شما ممکن است در روز اول مدرسه پیدا کرده باشد، بپرسید.
• هر چند پیدا کردن دوستان جدید بلافاصله در روز اول ، کار آسانی نیست ولی شما می توانید اعتماد به نفس او را بهبود بخشیده و کودک خود را آماده ی روبه رو شدن با مدرسه جدید و هم کلاسی های تازه نمایید.

ravanshenasi-koodak3.jpg

7. نظر کودکان را در برخی از تصمیم گیری های مهم خانواده بپرسید:

اگر به کودکان خود فرصت داده شود تا در بخشی از تصمیم گیری های خانواده اظهار نظر کنند، احساس خوبی به او در این باره دست خواهد داد. این موضوع باعث می شود کودک شما مسئولیت پذیرتر بار بیایند و شما خواهید دید که چگونه او به طور ناگهانی به بلوغ فکری خواهد رسید. به معنای واقعی کلمه کودکتان، شما را شگفت زده خواهدکرد!
• اگر شما در حال اسباب کشی به یک خانه جدید هستید و یا مجددا خانه ی خود را بازسازی نموده اید، در مرتب کردن اتاق او نظر کودک را هم بپرسید و با گوش دادن به آنچه او می گوید و مطابق با سلیقه ی خودش اتاق او را مرتب کنید.
• شما باید ایده ها و افکار کودک خود را که در مورد برخی از کارهایی که انجام می دهید، خوب درک کنید و به جای قضاوت اشتباه، با درک خواسته ها و نیازهای کودک خود، اعتماد به نفس کودک را بالا ببرید.
• در این صورت، اعتماد به نفس در کودکان با ارائه نظراتشان در بحث و تصمیم گیری های خانوادگی و یا در مورد چیزهای کوچکتر و بزرگتر، بالاتر خواهد رفت که در زندگی آینده ی او نیز تاثیر فراوانی خواهد گذاشت.
• این کار به نوبه خود کمک شایانی به او در تصمیم گیری مناسب می کند و کودک شما در سال های بعدی عمر خود می تواند تصمیمات درستی راجع به تمامی امور مربوط به خودش بگیرد.

bish-faali2.jpg

برای تربیت بهتر کودکتان خواندن 5 جمله ای که هرگز نباید به کودکتان بگویید به شما توصیه می شود.

 

نظر (1)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام مرسی از مطلب خوبتون

ایم مطلب هم دیدم خیلی جالب بود گفتم بقیه هم استفاده کنن اونایی که بچشون بزرگتره و نوجون دارن

https://www.heiroo.com/%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%8...

سلام مرسی از مطلب خوبتون

ایم مطلب هم دیدم خیلی جالب بود گفتم بقیه هم استفاده کنن اونایی که بچشون بزرگتره و نوجون دارن

https://www.heiroo.com/%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86-2/

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/