رژیم غذایی که به شما کمک می کند باردار شوید

رژیم غذایی که به شما کمک می کند باردار شوید

به آمار که نگاه می کنیم متوجه می شویم که باردار شدن نوعی خوش شانسی به حساب می آید، حتی اگر شما یک زوج سالم با توانایی تولید مثل و در اوج دوران باروری باشید و کارکرد تمامی اجزای تناسلیتان در حد اعلا باشد، شانس باردار شدن در هر دوره حدود ۲۰ درصد است و هرکسی در دورانی از زندگی خود که با بچه دار شدن سروکار داشته باشد شاید این ارقام به گوشش خورده باشد که حداقل یک ششم زوج ها بیش از یک سال تلاش می کنند تا منتظر به دنیا آمدن نوزادی شوند.
اما دانشمندان در تحقیقات باروری موفقیت هایی کسب کرده اند ، این یک یافتۀ پزشکی است که بر روی آنچه می خوریم متمرکز می شود.
موضوع اصلی بدین قرار است : طبق تحقیقات طراز اول جهان که توسط مرکز دانشگاهی چارلز پرکینز سیدنی ارائه شده است، با کنترل رژیم غذایی در مراحل مختلف زندگیمان احتمال دارد باروری خود را افزایش دهیم (همچنین زندگی طولانی تری داشته باشیم).
دانشمندان به قدری از یافته های خود مطمئن هستند که احتمال قوی می دهند که ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی خانمها می تواند سرانجام جایگزین نیاز به عمل جراحی و روش های پر هزینه بارورسازی از قبیل IVF، به غیر از مواردی که ناباروری خیلی اضطراری می شود، باشد.
دکتر سامانتا سولون بایت عضو مرکز چارلز پرکینز، که با همکارانش تحقیقاتی تحول برانگیز انجام داده است، می گوید: « پس از انجام مطالعات بیشتر، این کار ممکن شده است که به جای اینکه از زنانی که مشکل باردار شدن دارند بخواهیم فوراً به روشهای جراحی IVF متوصل شوند، می توانیم روشی جایگزین را رایج کنیم تا با تغییر دادن نسبت مواد غذایی اصلی رژیم غذایی، میزان باروری زنان بیشتر شود.

bardari-g3.jpg

برای باردار شدن رژیم غذایی خود را به چه نحوی باید کنترل کنیم؟

این سئوال مهمی است که در حال حاضر هر زوجی که قصد باردار شدن دارند، آن را می پرسند. خوب، اینک وقت آن است خاطر نشان کنیم که این تحقیقات بر روی موشهای آزمایشگاهی انجام شد، اما توضیح این مطلب نیز مهم است که بیشتر مطالعاتی که منجر به تغییر در روش زندگی ما می شود از آمایش بر روی جوندگان آغاز می شود.
این تحقیقات برای نخستین بار نشان می دهد که در پستانداران یک تعادل ایده آل در مورد مواد غذایی اصلی، پروتئین ها، کربوهیدرات ها، و چربی ها با هدف تولید مثل برقرار است و ترکیبات جداگانه ای هم وجود دارد که مدت طول عمر ما را تعیین می کند.
آزمایش های مرکز چارلز پرکینز نشان داد که یک رژیم غذایی با پروتئین زیاد و کربوهیدرات کم میزان تولیدمثل را تا بالاترین حد ممکن افزایش داده و رژیم غذایی با پروتئین کم و کربوهیدرات زیاد، سلامتی دوران پایانی زندگی و طول عمر را تا بالاترین میزان افزایش می دهد.

پروفسور دیوید لو کوتور كه او نيز عضو مرکز چارلز پرکینز است، می گوید: «نتیجۀ منطقی که می توان گرفت این است که شاید در دوران اولیۀ زندگی، رژیمی با پروتئین زیاد، برای تولید مثل بهتر باشد و به تدریج که سنتان افزایش می یابد، ممکن است بخواهید به یک رژیم غذایی با پروتئین کم و کربوهیدرات زیاد روی بیاورید».

bardari-h3.jpg

پروتئین زیاد + کربوهیدرات کمتر = باردار شدن مادر

پروفسور لو کوتور می گوید برای مراحل مختلف زندگی رژیم های غذایی متفاوتی لازم است و این نسبت مواد غذایی اصلی است که نقش حیاتی دارد، نه مقدار کلی آن.
بنابراین اگر در حال حاضر تلاش می کنید شانس باردار شدن خود را افزایش دهید، میزان پروتئین رژیم غذایی خود را زیادتر کنید  غذاهای با پروتئین بالا عبارتند از گوشت، ماهی، پنیر سویا، لوبیا، عدس، آجیل و دانۀ گیاهان و از همین الآن خوردن ماکارونی، سیب زمینی، و مواد قندی را ترک کنید. البته، بعد از اینکه نوزادتان به دنیا آمد و شما خواستید شانس لذت بردن از زندگی سالم به عنوان پدر بزرگ یا مادر بزرگ را افزایش دهید، می توانید دوباره ماکارونی را به لیست غذایی خود اضافه کنید.
خواندن توصیه هایی درباره تغذیه قبل از بارداری به شما توصیه می شود.

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من در 7 ماهگی به سر مبرم و پاهایم ورم کرده

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سعی کنید نمک کمتر بخورید و آب به اندازه کافی بخورید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , برای اینکه رژیم بارداری داشته باشیم خوردن چه چیزهایی توصیه میشه و از خوردن چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , اگر در حال حاضر تلاش می کنید شانس باردار شدن خود را افزایش دهید، میزان پروتئین رژیم غذایی خود را زیادتر کنید غذاهای با پروتئین بالا عبارتند از گوشت، ماهی، پنیر سویا، لوبیا، عدس، آجیل و دانۀ گیاهان و از همین الآن خوردن ماکارونی، سیب...

سلام عزیزم , اگر در حال حاضر تلاش می کنید شانس باردار شدن خود را افزایش دهید، میزان پروتئین رژیم غذایی خود را زیادتر کنید غذاهای با پروتئین بالا عبارتند از گوشت، ماهی، پنیر سویا، لوبیا، عدس، آجیل و دانۀ گیاهان و از همین الآن خوردن ماکارونی، سیب زمینی، و مواد قندی را ترک کنید.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/