بعد از زایمان چه اتفاقاتی در بدنتان می افتد؟ (بخش اول)

بعد از زایمان چه اتفاقاتی در بدنتان می افتد؟ (بخش اول)

زایمان نوزاد کار بسیار سخت و طاقت فرسایی است و بدنتان برای بهبودی بعد از زایمان و بازگشت به حالت طبیعی به زمان نیاز دارد.

چرا میزان ادرار کردن بعد از زایمان افزایش می یابد؟

زمانی که باردارید بدنتان مایعات را ذخیره می کند، حالا که بدنتان به حالت طبیعی برگشته این مایعات دیگر جایی در بدن نداشته و باید به نحوی خارج شوند. مایعات، بافت ها و خون اضافی مورد نیاز در دوران بارداری باید در اثر کارکرد کلیه و از طریق ادرار بدنتان را ترک کنند.
احتمالا در چند روز اول بعد از زایمان تعدد دفع ادرار و میزان حجم آن افزایش می یابد، این یکی از راه هایی است که بدنتان مایعات اضافی را خارج می کند، از طرفی میزان تعریق شما هم افزایش می یابد، در این حالت نیاز بیشتری به شست و شو و دوش گرفتن را احساس خواهید کرد.
ممکن است پاها و زانوهایتان برای مدتی متورم باشد چرا که مایعات اضافی در بدنتان جابه جا می شود، ممکن است این نوع از تورم حتی نسبت به ورم پا در دوران بارداری برجسته تر باشد.
اگرچه بدنتان سعی در خروج مایعات دارد، همچنان به دریافت مقادیر زیادی از آب نیاز دارید تا مثانه و کلیه هایتان عملکرد لازم را داشته و سالم بمانند. هیدراته بودن (دریافت مقادیر کافی آب) به پیشگیری از یبوست هم کمک می کند، اگر به نوزادتان شیر می دهید اغلب احساس تشنگی خواهید داشت بنابراین در زمان تغذیه نوزاد آب بنوشید.

bad-zayman2.jpg

آیا بی اختیاری ادرار،بعد از زایمان طبیعی است؟

بله، اما نگران نباشید، زیاد طول نخواهد کشید. عدم احساس ادرار کردن در اثر کشیدگی بیش از حد اعصاب متصل به عضلات کف لگن در زمان زایمان نوزاد ایجاد می شود، این حالت برای مدتی عضلات شما را بی حس می کند.
بعد از زایمان خروج بدون اراده ادرار در زمان سرفه، عطسه، خندیدن یا ورزش کردن بسیار معمول است.
در اواخر بارداری کف محوطه لگنی تحت فشار شدیدی قرار می گیرد. وزن رحم، نوزاد و جفت و مایع آمنیوتیک همگی به روی عضلات شما وارد می شود، در زمان زایمان عضلات کف لگن شل و کشیده شده تا خروج دنیا به جهان تازه میسر شود.
می توانید با انجام نرمش های مخصوص محوطه لگنی، قدرت عضلات این ناحیه را افزایش دهید، زمانی که اولین بار این نرمش ها را انجام می دهید چیزی احساس نخواهید کرد یا بیشتر از تکان دادن عضلاتتان نمی توانید کار دیگری انجام دهید.
حتی اگر نمی توانید یک کار تنفرآور را تحمل کنید باز هم به تلاش ادامه دهید، کمی بعد از زایمان، ماما به شما اهمیت انجام نوعی از نرمش ها را گوشزد خواهد کرد. بنابراین اگر احساس می کنید تکنیک را درست یاد نگرفتید از ماما بخواهید کمکتان کند.
انجام نرمش های مخصوص محوطه لگنی سه بار در روز در هر هفته عضلات کف محوطه لگنی را تقویت کرده و مشکل را در عرض چند هفته برطرف می کند. اما اگر انجام این نرمش ها کمکتان نکرد یا اگر هر مشکلی در زمان ادرار کردن دارید با ماما یا پزشک تان صحبت کنید. ممکن است نیاز به دیدن فیزیوتراپیست زنان یا پرستار مخصوص مدیریت کننده بی اختیاری ادرار داشته باشید.

bad-zayman6.jpg

چرا اسپاسم های شکمی بعد از زایمان هم اتفاق می افتد؟

در این زمان حالتی که در رحمتان احساس می کنید انقباضاتی است که رحم را با اندازه قبل از بارداری برمی گرداند. درست پیش از تولد نوزاد رحمتان ۲۵ برابر بزرگتر از اندازه آن قبل از بارداری است.
بلافاصله بعد از زایمان رحمتان درست همانند مشتی که جمع می شود، منقبض و کوچک می شود. رشته های عضلانی مورب رحم که در یک جهت قرار گرفته اند و مسئول خارج کردن نوزادتان هستند باعث ایجاد اسپاسم هاس شکمی می شوند (دردهای بعد از زایمان). این دردها می توانند مشابه دردهای عادت ماهیانه باشند اگرچه گاهی اوقات این دردها شدیدتر می شوند. برگشت رحم به اندازه طبیعی اش نه روزها بلکه هفته ها طول می کشد.
ماما بعد از تولد نوزاد رحمتان را چک می کند. او دستش را روی شکم تان قرار داده و قسمت جلوی رحم را به همراه قسمت عقبی و استخوان عانه لمس می کند. اگر در حین لمس شکمتان توسط ماما دردی را احساس کردید به او اطلاع دهید چرا که می تواند به معنای یک عفونت باشد.
بعد از زایمان لایه داخلی سلول هایی که رحمتان را پوشانده شروع به ریزش کرده و به صورت ترشحات مشابه خونریزی عادت ماهیانه که به آن خونریزی بعد زایمان (لوشیا) گفته میشود، از بدنتان خارج می شود. این حالت ممکن است تا شش هفته طول بکشد. این خونریزی در ابتدا به صورت قرمز روشن بوده و به تدریج رنگش روشن تر می شود و به صورت صورتی در آمده و قبل از قطع شدن به زرد مایل به سفید خواهد شد.

 ادامه سوالات شما در ، بعد از زایمان چه اتفاقاتی در بدنتان می افتد؟ (بخش دوم) پاسخ داده شده است.

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام همسر من بعد از ۴۳روز سزارین شدن سردرد سرگیجه بیحالی میگیره چرا؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ممکنه از کم خونی باشه، به دکترش بگین تا براش آزمایش بنویسه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , آیا تکرار ادرار بعد از زایمان طبیعیه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, بله زمانی که باردارید بدنتان مایعات را ذخیره می کند، حالا که بدنتان به حالت طبیعی برگشته این مایعات دیگر جایی در بدن نداشته و باید به نحوی خارج شوند. مایعات، بافت ها و خون اضافی مورد نیاز در دوران بارداری باید در اثر کارکرد کلیه و از...

سلام عزیزم, بله زمانی که باردارید بدنتان مایعات را ذخیره می کند، حالا که بدنتان به حالت طبیعی برگشته این مایعات دیگر جایی در بدن نداشته و باید به نحوی خارج شوند. مایعات، بافت ها و خون اضافی مورد نیاز در دوران بارداری باید در اثر کارکرد کلیه و از طریق ادرار بدنتان را ترک کنند.
احتمالا در چند روز اول بعد از زایمان تعدد دفع ادرار و میزان حجم آن افزایش می یابد، این یکی از راه هایی است که بدنتان مایعات اضافی را خارج می کند.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/