مزایای شیر دادن برای نوزاد و مادر

مزایای شیر دادن برای نوزاد و مادر

بر خلاف بسیاری از مواد غذایی، شیر مادر در زندگی کودک شما، مانند اعتیاد معتادها به مواد مخدر، ضروری است. شیری که اولین روز تولد نوزاد شما از پستان مادر تولید می شود، شامل همه ی موادی است که نوزاد شما در شش ماه اول زندگی خود به آن ها نیاز دارد. مواد مغذی موجود در شیر مادر، سیستم ایمنی بدن نوزاد را در برابر عفونت ها مقاوم ساخته و از آن ها در برابر بیماری های دیگر، حتی درسال های آینده زندگی حفاظت می کند. مزایای تغذیه با شیر مادر برای مادران شیرده هم بیش از حد بوده و خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را از بین می برد. مطالعات نشان می دهد مادرانی که با شیر خود نوزادشان را تغذ یه می کنند، یک پیوند عمیق عاطفی و نزدیک با نوزادان خود داشته و این رابطه، برای سلامت عاطفی خودشان و فرزندشان سودمند خواهد بود.

چرا شیر مادر مهم است؟

شیر مادر، با توجه دقیق به نیازهای تغذیه ای کودکان در بدن مادران تولید می شود، و در آن تعادل پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها و کربوهیدرات ها، به اندازه ی نیاز نوزاد رعایت شده است.
یکی از مزایای تغذیه با شیر مادر این است که شیر مادران خیلی بیشتر از مواد غذایی دیگر، مقوی و سالم است. این شیر، همچنین، شامل آنتی بادی است. آنتی بادی موجود در شیر مادر، به کودک شما در ماه های اولیه ی زندگی اش زمانی که سیستم ایمنی آنها هنوز در حال رشد است، برای مبارزه با عفونت ها کمک می-کند. از طرفی دیگر، شیر مادر دارای هورمون ها، آنزیم ها، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن نوزادان است.

shirdehi-b3_20150910-130747_1.jpg

مواد مغذی تشکیل دهنده شیر مادر :

1.آنتی بادی: شیر مادر حاوی آنتی بادی هایی مانند IgA است، که کودک شما را از عفونت های ویروسی، باکتری ها، E.coli (که باعث اسهال شدید می شود)، و احتمالا از انواع مختلف آلرژی ها محافظت می کند.
2. اسیدهای چرب امگا 3: چربی امگا 3 بهترین و شناخته شده ترین ماده ی موجود در شیر مادر است. اسیدهای چرب امگا 3 شامل چربی های اشباع نشده و زنجیرهای طولانی DHA و چربی AA هستند، که برای عملکرد مناسب مغز و سیستم عصبی کفید بوده و برای رشد سلول های چشم مهم است.
3. پروبیوتیک: شیر مادر حاوی کربوهیدرات غیر قابل هضم به نام Oligoscaccharides است، که فرزند شما هیچ ماده مغذی را از این کربوهیدرات غیر قابل هضم به دست نمی آورد، اما به باکتری-های مفیدی به نام بیفیدوباکتریوم برای کمک به ایجاد یک سیستم ایمنی قوی کمک می کند.
4. هورمون: شیر مادر حاوی هورمون اکسی توسین، که معروف به هورمون 'عشق' می باشد، است. گفته می شود: برای کمک به پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد موثر است. همچنین، شیر مادر دارای اندروفین ها است که مسکن های طبیعی بدن به شمار می روند. زمانی را که مادر، کودک خود را در بغل نگه می دارد، برخلاف اینکه تصور می شود این کار فقط برای شیر دادن به نوزادان است، ولی در واقع، زمانی که برای تغذیه در نظر گرفته می شود باعث ایجاد محبت و نزدیکی مادر و کودک خواهد شد.
5. ویتامین ها و مواد معدنی: شیر مادر محتوی ویتامین ها و مواد معدنی می باشد، که باید در رژیم غذایی کودک شما وجود داشته باشند، اما کارشناسان می گویند که شیر مادر از شیر خشک و یا شیرهای دیگر قابل هضم تر بوده و جذب بهتری دارد.

shirdehi-b4_20150910-130751_1.jpg

مزایای تغذیه با شیر مادر برای کودکان:

ثابت شده است که شیر مادر برای سلامتی نوزاد شما بهتر از شیر خشک است و بسیاری از این مطالعات قدیمی نشان می دهند نوزادانی که با با شیر مادر تغذیه می شوند، کمتر در معرض خطر ابتلا به اسهال و استفراغ، عفونت های تنفسی، و چاقی قرار می گیرند. گزارشات موجود در مورد تغذیه با شیر مادر در یونیسف ثابت می کند که دیابت نوع 1 و 2، آلرژی، سندرم و حتی مرگ ناگهانی نوزاد از جمله بیماری هایی هستند که نغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به آن ها را کاهش می دهد. همچنین، تغذیه نوزادان با شیر مادر باعث رشد بهتر سلول های عصبی، کاهش کلسترول و فشار خون می شود. در نهایت، مرور مقالات آمریکایی درباره تغذیه با شیر مادر نشان می دهند نوزادانی که با شیر مادر تغذیه شده اند، خطر عفونت گوش در آن ها کاهش یافته و همچنین، از تست IQ در زندگی آینده سربلند بیرون آمده اند.
اولین شیر ترشح شده در پستان مادران غلیظ و زرد رنگ بوده و به نام آغوز می باشد وگاهی اوقات به نام "طلای مایع" از آن نام برده می شود. این شیر دارای مواد مغذی متراکم، از جمله آنتی بادی ها، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی است و فقط یک قاشق چای خوری از شیر آغوز برای تغذیه نوزاد در اولین روز زندگی کافی است. حتی اگر شما همچنان به شیر دادن نوزاد خود علاقمند هستید، می توانید با اطمینان، از شیر آغوز به عنوان تغذیه نوزاد خود استفاده کنید.

تغذیه با شیر مادر و احساس وابستگی بیشتر:

در حال حاضر، با توجه به شواهد موجود درباره ی شیر مادر، کارشناسان می گویند: تغذیه ی نوزاد با شیر مادر می تواند به شما کمک کند تا احساس وابستگی و نزدیکی بیشتری بین خودتان و نوزادتان به وجود آورید.
برخی مطالعات نشان می دهد که یکی از مزایای استفاده از شیر مادر برای تغذیه نوزادان، تاثیر مثبت در روابط مادر و نوزاد است. اعتقاد بر این است که نوزادان تنها کسانی نیستند که با دریافت هورمون اکسی توسین در طول تغذیه با شیر مادر از احساس آرامش بهره مند می شوند، بلکه شیر دادن به فرزند خود، در آزاد شدن مقداری از این هورمون در بدن مادران شیرده نیز تاثی مثبتی دارد، که با احساس شادی و آرامش مرتبط در خود مادران می شود.

کارشناسان یونیسف اکسی توسین را به عنوان یک "تقویت کننده مغز" توصیف کرده اند،که به رشد سلول های مغز نوزادان و ارتباط بین این سلول ها کمک کرده و در نهایت، به نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند، کمک خواهدکرد تا به راحتی رشد نموده و تبدیل به کودکانی شاد و سرزنده شوند.
هیچ شکی نیست که تغذیه با شیر مادر برای کودک شما یک تجربه منحصر به فرد خواهد بود. تعداد زیادی از مادران ادعا می کنند که شیر دادن به فرزندشان به آن ها کمک می کند تا وابستگی عاطفی شدیدی بین آن ها و فرزندشان به وجود آید. اما این که می گویند مادرانی که از شیر خشک برای تغذیه فرزند خود استفاده می-کنند، احساس نزدیکی و عاطفی به نوزادان خود ندارند، درست نیست.

shirdehi-b1_20150910-130740_1.jpg

مزایای تغذیه نوزادان با شیر مادر برای خود مادران:

مزایای تغذیه با شیر مادر برای خود مادران بیش از حد و حتی بیشتر از کودک می باشد. برخی از مزایای سلامت روانی عبارتند از:

1. تغذیه نوزاد با شیر مادر کمک به برگشتن رحم به اندازه طبیعی و قبل از زایمان میکند:

در روزهای اولیه، تغذیه با شیر مادر باعث ترشح اکسی توسین خواهد شد، که به برگشتن رحم مادر به حالت طبیعی کمک خواهد کرد و احساس عاطفی مادر نسبت به کودک را هم تحریک خواهد نمود.

2. نرخ پایین ابتلا به سرطان پستان و تخمدان در صورت شیردهی به نوزاد:

به طور کلی، یکی دیگر از فواید تغذیه با شیر مادر، جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان و تخمدان در مادران بوده، و باعث حفاظت بیشتر مادران در برابر سرطان پستان و تخمدان و شکستگی لگن در مراحل بعدی زندگی مادرها خواهد شد.

3. تغذیه نوزاد با شیر مادر و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی بعد از یائسگی:

مطالعات اخیر ارتباط بین تغذیه با شیر مادر در طولانی مدت و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی پس از یائسگی را نشان داده اند.

4. سوزاندن کالری های اضافی در تغذیه با شیر مادر به طور طبیعی :

 با استفاده از 500 کالری انرژی در روز، یک زن شیرده می تواند به طورطبیعی اضافه وزن خود را که در دوران بارداری به دست آورده، از دست بدهد و به وزن ایده ال خود برگردد.

از دیگر مزایای تغذیه با شیر مادر:

شیر مادر همیشه در درجه حرارت مناسب برای استفاده  کودک شما در خدمت اوست، به طوری که هیچ نیازی برای گرم کردن شیر وجود ندارد، و همچنین نیاز به هیچ زحمتی برای استریل کردن بطری های شیر نیست. وقتی که شب ها کودک شما در نزدیک خودتان بخوابد، شما حتی نیازی به خارج شدن از رختخواب و رفتن به اتاق فرزند خود برای شیر دادن نخواهید داشت.
در نهایت، به یاد داشته باشید که شیر مادر کاملا رایگان است، و اگر شما کودک خودتان را با شیر خود به طور مستقیم تغذیه کنید، در پول خرید بطری شیر و تجهیزات استریل کردن آن صرفه جویی خواهید کرد، اگر که شما کودکتان را با شیر خودتان تغذیه کنید، محتاج دیگران در آماده کردن شیر خشک برای کمک به تغذیه کودکتان نخواهید بود.
خواندن 10 ماده ضروری برای تغذیه مادر در دوران شیردهی به شما توصیه می شود.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/