۱۰ تغییر مهم بدن در دوران بارداری

۱۰ تغییر مهم بدن در دوران بارداری

بدن زنان از شروع روند بارداری حتی بعد از زایمان دچار یکسری تغییرات جسمی، رفتاری و هورمونی می شود.
بدون شک بارداری یکی از مهم ترین نقاط اوج زندگی زنان بوده و چالش های مختص به خود را دارد. اگر قصد برنامه ریزی برای بارداری را دارید باید مقاله حاضر را به خوبی مطالعه کرده و از نظر روحی و روانی خود را برای مواجهه با این وضعیت آماده کنید. با انجام دادن این اقدامات بعد از این که واقعا باردار شدید، اطلاعات لازم را داشته و دچار آشفتگی نخواهید شد. برای آشنایی با تغییرات بدن در دوران بارداری آماده اید؟ مطلب زیر به شما کمک میکند ، شروع به خواندن کنید.

تغییرات بدنی در دوران بارداری:

۱-درد سینه ها در دوران بارداری :

اولین علامت بارداری معمولا در ناحیه سینه ها بروز می کند، در این حالت سینه ها به دلیل افزایش حساسیت بزرگ تر، سفت تر و دردناک تر می شوند. گاهی اوقات این افزایش حساسیت می تواند شما را عصبی و ناراحت کند، از طرفی اندازه آن ها به این زودی کوچک نمی شود.
با گذر از سه ماهه اول بارداری به دوم برای بزرگ شدن اندازه سینه هایتان آماده باشید، این افزایش اندازه توسط هورمون هایی صورت می گیرد که بدنتان را برای تولید میزان کافی شیر بعد از تولد نوزاد آماده می کنند. بنابراین در این مورد نمی توانید کار خاصی انجام دهید، باید با این اندازه سپری کنید و لباس های زیر مناسب خریداری کنید. به خاطر داشته باشید که خرید کردن باعث آزاد شدن اندورفین می شود که باعث نشاط و شادابی در شما می شود.

gaza-koodak-i2.jpg

۲-نوسانات روحی و روانی در دوران بارداری:

نوسانات روحی و روانی معمول ترین تغییرات فیزیکی در طی بارداری هستند، این حالت برای مادران تازگی ندارند، شما این تغییرات را در زمان چرخه های قاعدگی تجربه می کنید. اما باردار شدن چالش مهمی برای بدن است، پس این حالت را مشابه فشار پیش از قاعدگی ناشی از تغییرات هورمونی در نظر بگیرید. با آزاد شدن هورمون ها، وضعیت احساسیتان دچار عدم توازن خواهد شد.
این احساسات می تواند از گریه کردن بخاطر شکسته شدن ناخن تا اشک ریختن در هنگام دیدن یک فیلم بسیار طبیعی باشد. اطمینان خاطر داشته باشید که عدم توازن احساسی بخشی از پروسه بارداری است. یکی دیگر از مشخصه های نوسانات احساسی اشتهای بی اندازه و بدون دلیل آن هم اغلب برای ترکیب عجیبی از غذاها است. می توانید زیاده روی کنید، اما پیش از آن از بی ضرر بودن این اشتهای زیاد برای بارداریتان اطمینان حاصل کنید. آیا تغییرات روحی در دوران بارداری طبیعی است؟ بیشتر در این مورد به شما کمک خواهد کرد.

۳-استفراغ صبحگاهی در دوران بارداری:

علاوه بر به هم خوردن تعادل احساسی، استفراغ صبحگاهی هم یکی از علائم و مشکلات در دوران بارداری است. بعضی از این استفراغ ها در بیشتر موارد با وجود ضد استفراغ های استفاده شده به استفراغ ختم می شوند. این علامت در سه ماهه اول بارداری که به صورت یک انتظار سه ماهه احساس می شود، اتفاق می افتد. اما برای زنانی که اصلا به استفراغ صبحگاهی دچار نمی شود این امر بخش مثبت قضیه است. برای آن دسته از افرادی که واقعا از این مشکل رنج می برند ناعادلانه است، اما نگران نباشید چرا که راههای کاهش حالت تهوع در دوران بارداری ، این حالت را کم رنگ میکند و اغلب تهوع بارداری به طور ناگهانی قطع می شود.

ofonat-masane13.jpg

۴-مشکلات پوستی در دوران بارداری:

هرچند تصوری رایج در بین مردم وجود دارد که پوست در دوران بارداری ملتهب می شود، اما این مورد برای همه زنان صدق نمی کند. به دلیل افزایش آزاد شدن هورمون ها بعضی از مادران دوره هایی از آکنه، جوش و نقاط رنگی روی صورت شان خواهند داشت. این موارد روی گردن و سینه ها نیز مشاهده خواهد شد. این موارد قرمز شدن ناشی از دوره بارداری است، بنابراین با مشاهده آن آشفته نشوید و با عجله به بیمارستان نروید، با به دنیا آمدن نوزاد وضعیت پوستتان بهتر خواهد شد.
اثر پوستی دیگر، ظاهر شدن لکه های کشیده شدگی است. در زمان بارداری به میزان دو برابر قبل چاق می شوید بنابراین طبیعی است که یکسری لکه های کشیده شدگی خصوصا در اطراف ناحیه شکمی ظاهر شود. از کرم های بدن غنی از ویتامین E برای کاهش این لکه ها استفاده کنید.

۵-افزایش بازجذب مایعات در دوران بارداری

در دوران بارداری بدن شروع به باز جذب میزان بیشتری از مایعات می کند که می تواند منجر به تورم زانو، پف کردن صورت و تورم انگشتان شود. این حالت در تابستان تشدید می شود که به همین دلیل اجتناب از مصرف بیش از اندازه نمک و حتی شکر می تواند شروع خوبی باشد. مقادیر زیادی آب بنوشید چرا که به خروج نمک از بدنتان کمک می کند. باز جذب آب از مواردی است که به توجه پزشک نیاز دارد، بنابراین از مراجعه های تن به پزشک اطمینان حاصل کنید.

۶-افزایش وزن در دوران بارداری

بله، بارداری زمانی است که بیشترین افزایش وزن را برای جا دادن نوزاد خواهید داشت. اما می تواند نقطه اوجی در اعتماد به نفستان باشد. به این مورد احساس ناراحتی و افسردگی ناشی از عدم توازن هورمونی را هم اضافه کنید. محیط مناسب و پر از محبت بارداری سالم و بدون خطر را تضمین می کند.

khonrizi-bardari2.png

۷-مثانه پرکار دوران بارداری

افزایش دفعات و میزان ادرار کردن در دوران بارداری امری بسیار رایج است، با حرکت کردن نوزاد در اطراف رحم، مادر احساس وارد آمدن ضربه به مثانه اش را خواهد داشت. گاهی اوقات حتی به موقع به توالت نمی رسید. حداقل ۲۰ بار در روز این کار را تکرار می کنید و به توالت می روید. انجام نرمش های تقویت کننده عضلات کف لگن راه مناسبی برای اطمینان از عدم این فعالیت زیاد مثانه می باشد. و بله با وجود تمامی این تفاسیر مقادیر زیادی آب بنوشید چرا که ادرار کردن برای افزایش توان خروج سموم از بدن تان ضروری است.

۸-تغییر حرکات دستگاه گوارش

یبوست یکی از شایع ترین تغییرات بدن در دوران بارداری است خصوصا اگر از مکمل آهن استفاده می کنید. بهترین راه برای اجتناب از ایجاد این حالت دریافت غذاهای غنی از آهن به جای مصرف مکمل آهن است. میوه هایی همانند موز، سیب و سبزیجاتی چون اسفناج یا هر سبزیجات دارای برگ سبز که غنی از آهن هستند، مصرف کنید.

۹-برگشت اسید معده در دوران بارداری

احساس سوزش قلب یا برگشت و عدم هضم غذا در دوران بارداری می تواند دردناک باشد. زمانی که نوزاد درون رحم تان رشد می کند به اندام های دیگر فشار وارد می کند تا فضای بیشتری را بگیرد. این امر بعد از خوردن غذا به خاطر محدود شدن فضا برای دستگاه گوارش و همین طور فشار به آن باعث احساس ناراحتی در شما می شود. بهترین راه حل خوردن وعده های کم حجم در دفعات زیاد است. می توانید از دمنوش های خانگی هم برای تخفیف علائم استفاده کنید.

۱۰- تغییرات در روابط زناشویی

تغییرات هورمونی می تواند حس برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری را در شما تقویت یا تضعیف کند. بستگی به وضعیت هورمونیتان هر دو حالت اماکن پذیر است. بنابراین تا جایی که می توانید تعادل را رعایت کنید و ببینید چه کاری بهتر است. این شاید بهترین فرصتی است که پیش از رفتن فرزندتان به مدرسه می توانید برای برقراری رابطه جنسی بدون مزاحمت داشته باشید.

 

نظر (22)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۱۷تاریخ پریودیم هست و تو این ماه چند بار حالت تهوع داشتم و امروز ترشح سفید رنگ دیدم از بوهای بعضی غذاها حالت تهوع دارم ایا ممکنه باردار باشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشیدمن ۱۰روزپیش پریودشدم وپاک شدم ولی الان ازدیروزاول چندتالکه دیدم وازدیروز همینطورم به صورت لخته خون وخون صورتی رنگ یاقهوه ای اصلابوی خون پریودی هم نمیدم بعدازپاک شدنم هم یعنی ۱۹رابطه داشتم به همسرم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من الان چهارفته اقدام به بارداری کردم درد شدید پریودی دارم اما دقیق یادم نیست کی آخرین بار پریود شدم ۵تا بی بی چک انجام دادم خط کم رنگ دراومد رفتم بهداشت تست ادرار دادم منفی بود آیا امکان داره حامله باشم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من دو هفته پیش اولین دخول برای بارداری صورت گرفته و در روزهای بعد هم تکرار کردیم الان چند روز ترشح سفید رنگ و شیری ازم خارج میشه و مدام ترش میکنم ایا باردارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
منتظر روز پریودتون باشین اگر تاخیر داشتین از بی بی چک استفاده کنین.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من از اردیبهشت تا حالا تحت نظر دکترم تخمدانم ضعیف بود ی مدت کلومیفن و آمپول مصرف کردم.سونو آخرم فولیکولام ۱۸ و ۱۹ و ۱۷ شدن ولی هنوز باردار نشدم.گاهی اوقاتم حالت تهوع دارم.ب نظر شما چطور بفهمم باردارم یا ن؟ ممنون

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر از زمان پریدتون بگدره از بی بی چک استفاده کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام این ماه اقدام به بارداری کردم،ترشح سفیدتخم مرغی دارم گاهی در روز،سردردودل درد کمی،کمردرد،معده درد،حالت تهوع هم گاهی دارم،جدیداپله هم بالامیام نفس کم میارم،فقط این ماه که اقدام کردم این حالت هارودارم،قبلاتو اقدام هام اینطورنبودم،یک هفته هم...

سلام این ماه اقدام به بارداری کردم،ترشح سفیدتخم مرغی دارم گاهی در روز،سردردودل درد کمی،کمردرد،معده درد،حالت تهوع هم گاهی دارم،جدیداپله هم بالامیام نفس کم میارم،فقط این ماه که اقدام کردم این حالت هارودارم،قبلاتو اقدام هام اینطورنبودم،یک هفته هم تاموعودرپریودم مونده ایاممکنه باردار باشم؟ممنون بابت کمکتون

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باید یه هفته دیگه صبر کنید اگر در پریودتون تاخیر افتاد از بی بی چک استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
آزمایش بتا دادم و مقدار آن ۲۰۶ بود
بفرمایید چند روز از حاملگیم میگذره!؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
باید سونوگرافی بشید تا زمان دقیق مشخص بشه.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دوماه ونیمه از قاعدگی گذشته هیچ حالت تهوع ای ندارم آیا من باردارم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
از بی بی چک استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دكتر.من 5ساله ازدواج كردم وبچه دارنشدم اين ماه از كلومفين و قرص پروژسترون استفاده كردم.پريوديهام كاملا منظمه ٢٦يا٢٨مين روز هم پريود شدم يعني٤يا٦بايد پريود ميشدم اما نشدم هيچ علامت بارداريم ندارم.از بي بي هم استفاده نكردم چون شك دارم به...

سلام دكتر.من 5ساله ازدواج كردم وبچه دارنشدم اين ماه از كلومفين و قرص پروژسترون استفاده كردم.پريوديهام كاملا منظمه ٢٦يا٢٨مين روز هم پريود شدم يعني٤يا٦بايد پريود ميشدم اما نشدم هيچ علامت بارداريم ندارم.از بي بي هم استفاده نكردم چون شك دارم به بارداري.يعني احتمال دادم از قرصها باشه.امكانش هست تاخير بخاطر قرصها باشه؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بله این قرص ها ممکنه باعث تاخیر پریود بشه، اگه تا یک هفته پریود نشدید از بی بی چک استفاده کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشين من در روز هاي ١٢و١٤و١٦و١٨،از روز اول پريودم كه حساب كردم نزديكي داشتم و الان ٥روز گذشته ،سه روز پيش لكه ديدم و يك ساعت بعدش يه لكه خون قرمز ديدم تا چند روز بعدش دوباره يه لكه ديدم،اكثرا زير دلم درد ميكنه و يه وقت هايي احساس ميكنم...

سلام خسته نباشين من در روز هاي ١٢و١٤و١٦و١٨،از روز اول پريودم كه حساب كردم نزديكي داشتم و الان ٥روز گذشته ،سه روز پيش لكه ديدم و يك ساعت بعدش يه لكه خون قرمز ديدم تا چند روز بعدش دوباره يه لكه ديدم،اكثرا زير دلم درد ميكنه و يه وقت هايي احساس ميكنم تمام استخوناي بدنم شكسته از درد و مرتب كمر درد دارم و يك روز صبح هم از شدت درد و اسپاسم زير دل شياف گذاشتم،به نظرتون من حامله هستم؟؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
تا تاخیر پریود صبر کنید بعد از بی بی چک استفاده کنید از الان نمیشه چیزی گفت.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خسته نباشید من پرویدم دو هفته یا سه هفته پیش تموم شد دقیق نمیدونم و بعد قصد حامله شدن کردم الت مرد خیلی سفت داخل واژن رفته ابش هم اومد ولی نصفش ریخته شد فردایش ترشح سفید میمود و سردرد هم داشتم ایا حامله میشم ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر پریودهای منظم داشته باشین و در زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشین که تخمک گذاری معمولا چهارده روز قبل از پریود بعدی هست و سه روز قبل و بعد روز تخمک گذاری هم احتمال وجود تخمک و بارداری وجود داره، اگر اسپرم مرد وارد واژن بشه که مقدار کم...

سلام
اگر پریودهای منظم داشته باشین و در زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشین که تخمک گذاری معمولا چهارده روز قبل از پریود بعدی هست و سه روز قبل و بعد روز تخمک گذاری هم احتمال وجود تخمک و بارداری وجود داره، اگر اسپرم مرد وارد واژن بشه که مقدار کم هم برای بارور کردن کافیه، احتمال بارداری وجود داره و علائم هم به این زودی مشخص نمیشه، صبر کنید اگه پریود نشدین از بی بی چک استفاده کنین.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, چرا در دوران بارداری معمولا خانم ها تکرر ادرار دارند؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من دوماهه که جلوگیری نمیکنم اما هنوز باردار نشدم دقیقاهم زمان تخمک گذاری رابطه داشتم چرا باردار نشدم؟
در ضمن همه آب مرد باید داخل بره؟برای من خیلی به بیرون ریخته میشود این موضوع مانع بارداری میشود؟چیکار کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم, افزایش دفعات و میزان ادرار کردن در دوران بارداری امری بسیار رایج است، با حرکت کردن نوزاد در اطراف رحم، مادر احساس وارد آمدن ضربه به مثانه اش را خواهد داشت.
انجام نرمش های تقویت کننده عضلات کف لگن راه مناسبی برای اطمینان از عدم این...

سلام عزیزم, افزایش دفعات و میزان ادرار کردن در دوران بارداری امری بسیار رایج است، با حرکت کردن نوزاد در اطراف رحم، مادر احساس وارد آمدن ضربه به مثانه اش را خواهد داشت.
انجام نرمش های تقویت کننده عضلات کف لگن راه مناسبی برای اطمینان از عدم این فعالیت زیاد مثانه می باشد.
ادرار کردن برای افزایش توان خروج سموم از بدن مادر ضروری است.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/