آنچه از بارداری خارج از رحم نمی دانید (بخش دوم)

آنچه از بارداری خارج از رحم نمی دانید (بخش دوم)

اگر بارداری خارج از رحم داشتم چه کنم؟

برای اینکه بدانید بارداری خارج از رحم چیست بهتر است ابتدا آنچه از بارداری خارج از رحم نمی دانید (بخش اول) را بخوانید، اگر متوجه شدید که بارداری خارج از رحم دارید ، فورا به پزشک تان مراجعه کنید یا به بیمارستان بروید، در زمان مراجعه به پزشک او در مورد علائم از شما سوال خواهد کرد، شکم تان را معاینه و ممکن است معاینه داخلی انجام دهد، اگر مجاری تخم بر پاره شده باشد باید فورا جراحی انجام دهید، اما در بیشتر موارد بارداری خارج از رحم به اندازه ای زود تشخیص داده می شوند که وقت لازم برای انجام آزمایشات و جراحی وجود دارد.

ممکن است مشکلتان به عنوان زایمان زودرس تلقی شود تا زمانی که اسکن سونوگرافی واژن محل دقبق بارداری را مشخص کند.

ممکن است به تست بارداری برای تایید وجود بارداری و اندازه گیری سطح هورمون hCG (هورمون گنادوتروپین جفتی)خون تان نیاز داشته باشید، میزان hCG‌ پایین تر از حد نرمال می تواند نشانه ای از بارداری خارج از رحم باشد، ممکن است به چندین آزمایش خون برای چک کردن سطح هورمون خون تان نیاز داشته باشید.

اگر پزشک تان به بارداری خارج از رحم مشکوک شده اما آن را با سونوگرافی تایید نکرده است ممکن است جراحی اکتشافی تحت بیهوشی را پیشنهاد دهد، این عمل تحت عنوان لاپاراسکوپی (جراحی سوراخ کلیدی) نامیده می شود، پزشک شما یک وسیله باریک دوربین دار از طریق ایجاد شکافی کوچک در شکم تان وارد می کند تا مجاری تخم بر را معاینه کند.

بارداری خارج از رحم چگونه درمان می شود؟

درمانی که به شما توصیه می شود بستگی به میزان پیشرفت مرحله بارداری، سطح هورمون، وجود یا عدم وجود علائمی چون درد یا خونریزی دارد. این درمان ها شامل:

روش انتظار و مشاهده برای درمان بارداری خارج از رحم (مدیریت انتظاری)

اگر بارداری خارج از رحمتان خیلی زود تشخیص داده شد (در ۶ هفتگی) و حال عمومیتان خوب است و علامتی ندارید احتمالا گزینه عدم درمان برای شما مطرح شود، این درمان انتظار و مشاهده تحت عنوان مدیریت انتظاری نامیده می شود.

حدود نیمی از بارداری های خارج از رحم رشدشان متوقف شده و خود به خود سقط می شوند، اگر در هنگام سونوگرافی هیچ ضربان قلبی شنیده نشود و میزان هورمون بارداری کم باشد مدیریت انتظاری می تواند برای شما مناسب باشد، با این حال بین یک از هفت و یک از ده مورد، زنانی که این درمان را انتخاب می کنند ممکن است بعدا به مداخله پزشکی و یا جراحی نیاز پیدا کنند.

مداخله پزشکی ، راهی برای درمان بارداری خارج از رحم

پزشک شما ممکن است این گزینه را زمانی که بارداری اولیه با میزان هورمون بارداری کم، بدون ضربان قلب جنین و با حداقل علائم و بدون خونریزی باشد توصیه کند، داروی متوتروکسات داخل عضله ران یا باسن تزریق شده و از پیشرفت بارداری جلوگیری می کند، این گزینه زمانی بیشتر مطرح خواهد بود که بارداری خارج از رحم با سونوگرافی و آزمایش خون تشخیص داده شود.

پس از دریافت داروها بافت های بارداری توسط بدن جذب می شود، بعد از آن چند هفته ای خونریزی خواهید داشت، ممکن است به بیش از یک تزریق متوتروکسات نیاز داشته باشید.

جراحی ، گزینه آخر برای درمان بارداری خارج از رحم

این گزینه در مواردی توصیه می شود که درد شدیدی داشته باشید، بارداری در مراحل پایانی باشد، ضربان قلب قابل شنیدن باشد یا هورمون های بارداری بالاتر از یک سطح خاصی باشد، معمولا اگر یک بارداری خارج از رحم تشخیص داده شود و یا با لاپاروسکوپی تایید شود جراح هم زمان آن را برداشت خواهد کرد.

اغلب، مجاری تخم بر برداشت می شوند (سالپینژکتومی) چرا که خطر بارداری خارج از رحم بعدی را کاهش می دهد، دو برش کوچک دیگر هم برای انجام این عمل نیاز می باشد، اگر آنتی ژن رزوس خون تان منفی است، به شما توصیه خواهد شد که یک دوز ایمونوگلوبین ضد D دریافت کنید، اگر مجاری تخم بر پاره نشده یا شدیدا آسیب دیده امکان دارد که بارداری خارج از رحم از مجاری تخم بر قابل برداشت باشد، این عمل سالپینژکتومی خوانده می شود، این عمل در مواقعی توصیه می شود که فقط یک مجرا داشته باشید یا مجرای تخم بر دیگرتان سالم نباشد.

پزشک تان درباره این گزینه ها با شما صحبت خواهد کرد و خطرها و مزایا هر کدام را توضیح خواهد داد. برداشت بافت های خارج رحمی معمولا توسط عمل لاپاروسکوپی انجام شده که کمترین برش ها را دارد، این نوع از جراحی عوارض جدی ندارد. لاپاروسکوپی در جراحی های شکمی (نسبت به جراحی باز) مزایایی دارد:

• ریکاوری سریع تر از جراحی باز است

• خون کمتری از دست می رود

• مدت زمان بستری شدن بیمارستان کمتر است

• به ضد درد کمتری نیاز خواهید داشت

اما اگر مجرای تخم بر پاره شده است پزشک به شما توصیه خواهد کرد که جراحی باز انجام دهید. چرا که این عمل سریع ترین راه برای کاهش خونریزی است.

تا یک پنجم زنانی که یک بارداری خارج از رحم را بدون از دست دادن مجرا برداشت کرده اند بافت های جنینی باقی مانده و به درمان های بیشتر نیاز دارند، این بافت ها حتی پس از حذف بارداری خارج از رحم به رشد خود ادامه می دهند.

باقیمانده بارداری جنینی با تزریق متوتروکسات برای جلوگیری از رشد بیشتر بافت ها یا با جراحی و برداشت مجرا درمان می شود، شواهدی وجود دارد که تزریق متوتروکسات بعد از جراحی به جلوگیری از باقی ماندن بارداری کمک می کند.

در بعضی موارد از شما درخواست می شود که بین مداخله جراحی و پزشکی انتخاب کنید، اطمینان داشته باشید که پزشک تان در مورد گزینه ها با شما صحبت خواهد کرد و کمک های لازم را دریافت خواهید کرد.

آنچه از بارداری خارج از رحم نمی دانید (بخش اول) اطلاعات شما را در مورد این مسئله بیشتر می کند.

ectopic_pregnancy----.jpg

 

نظر (6)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من12روزازپریودم گذشته باردارم دوبارم ازمایش بتادادم الان دوروز لکه دارم توسونوساک حاملگی دیده نشدخیلی نگرانم ازاینکه خارج ازرحم باشه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
اگر خارج از رحم باشه توی سونوگرافی واژینال دیده میشه نه سونوی معمولی

This comment was minimized by the moderator on the site

وایه من که با سونو واژینال و تذاس واژینال هم دیده نشد تا غش کرد واقعا دکتر بی سواد ضربه بزرگی به ادم میزنه

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , لاپاروسکوپی چه مزایایی دارد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , سلام عزیزم , علائمی که در بارداری دوقلویی باید نسبت به آنهاحساس بود :
• سردرد شدید
• مشکلات دیداری همانند ناواضح دیدن تصاویر یا دیدن نور در پشت چشم ها
• درد در ناحیه بالایی شکم
• استفراغ
• تورم ناگهانی در پاها، زانو صورت و دست ها
•...

سلام عزیزم , سلام عزیزم , علائمی که در بارداری دوقلویی باید نسبت به آنهاحساس بود :
• سردرد شدید
• مشکلات دیداری همانند ناواضح دیدن تصاویر یا دیدن نور در پشت چشم ها
• درد در ناحیه بالایی شکم
• استفراغ
• تورم ناگهانی در پاها، زانو صورت و دست ها
• افزایش وزن زیاد به دلیل باقی ماندن مایعات

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دکتر من 2 خورده ای است اذدواج کردم پارسال من بارداری قبل رحم داشتم حدودا 1 سال خورده ای میگذره از لاپاراسکوپی من میخواستم ببینم اگر بخوام اقدام ب بارداری کنم احتمال دوباره ای هست برای این عمل و چرا اصلا اتفاق میافتد منظورم دست خودمونه یا...

سلام دکتر من 2 خورده ای است اذدواج کردم پارسال من بارداری قبل رحم داشتم حدودا 1 سال خورده ای میگذره از لاپاراسکوپی من میخواستم ببینم اگر بخوام اقدام ب بارداری کنم احتمال دوباره ای هست برای این عمل و چرا اصلا اتفاق میافتد منظورم دست خودمونه یا ناخودگاهه است؟ مممنون میشم اطلاعات بیشتر بهم بدید

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/