آیا سفر در دوران بارداری بی خطر است؟ (بخش دوم)

آیا سفر در دوران بارداری بی خطر است؟ (بخش دوم)

در آیا سفر در دوران بارداری بی خطر است (بخش اول ) برخی عوامل منع از سفر گفته شد ، در ادامه عوامل دیگری که مانع سفر در دوران بارداری می شود ، می خوانید ..

1- فشار خون بالا مانع سفر در دوران بارداری:

اگر در طی بارداری دچار فشار خون بالا شده اید احتیاط کردن و استراحت کافی اهمیت دارد. این بدین خاطر است که فشار خون بالا می تواند مشکلاتی را در زمان زایمان ایجاد کند، معمولا فشار خون بالا در زمان تلقیح یا در طی بارداری اتفاق می افتد.
فشار خون بالا در دوران بارداری خطرات مختلفی همانند کاهش جریان خون به جفت را به دنبال دارد، بنابراین جنین از اکسیژن و موادمغذی ضروری برای رشد محروم می شود. در واقع این دلیلی برای کم بودن وزن در زمان زایمان است، فشار خون بالا می تواند باعث پاره شدن جفت یا جدا شدن آن از دیواره رحم شود. این وضعیتی جدی است چرا که می تواند باعث خونریزی شدید در دوران بارداری شده و باعث محرومیت جنین از اکسیژن شود. فشار خون بالا در بعضی از مواقع می تواند زایمان زودرس را به دنبال داشته باشد تا از مشکلات تهدید کننده زندگی جلوگیری کند. اگر مادر دچار تشنج بارداری شود و مقادیر بالای پروتئین در ادرار بعد از هفته ۲۰ بارداری شناسایی شود در ادامه احتمال ایجاد مشکلات قلبی عروقی در مراحل بعدی زندگی بالا خواهد بود، حتی اگر این فشار بعد از بارداری به حد نرمال بازگردد، پس اگر فشار خونتان بالاست از سفر در دوران بارداری بپرهیزید.
معمولا فشار خون بالا مزمن قبل از بارداری شروع شده و تا بیش از ۱۲ هفته بعد از زایمان طول می کشد. فشار خون بالای بارداری ۲۰ هفته بعد از شروع بارداری ایجاد می شود. این حالت موقت بوده و بعد از زایمان از بین می رود. گاهی اوقات هر دو نوع فشار خون بالای مزمن و بارداری می توانند باعث تشنج بارداری شوند. این وضعیتی جدی است که می تواند باعث مشکلات زایمانی تهدید کننده زندگی شود. اگر سردرد مداوم، تاری دید، درد شکمی در پهلوی راست کاهش وزن ناگهانی و ادم یا تورم دست ها و پاها دارید نشانه حتمی تشنج بارداری بوده و به مداخله پزشکی فوری نیاز دارد.
برای شمایی که از فشار خون بالا رنج می برید استراحت کردن و داشتن ذهنی آرام بهتر است. از آن جایی که استراحت و داشتن سلامت کافی باید برای تان اولویت باشد سفرهایتان را به زمان دیگری موکول کنید. سفر شما را خسته کرده و ممکن است وضعیت را پیچیده تر کند.

ofonat-masane12.jpg

2-دیابت بارداری و خطر سفر در دوران بارداری:

اگر یک مادر در زمان بارداری دچار دیابت شود، این حالت دیابت بارداری نامیده می شود. حدود ۲ تا ۱۰ درصد زنان باردار به دیابت یا قند خون بالا مبتلا می شوند.
عموما غذایی که می خوریم به گلوکز شکسته می شود. انسولینی که توسط پانکراس تولید می شود به استفاده از گلوکز به عنوان سوختی برای انجام پروسه های طبیعی بدن کمک می کند. اگر پانکراس نتواند به میزان کافی گلوکز تولید کند یا سلول های بدن نتوانند به انسولین پاسخ دهند، گلوکز در بدن به صورت غیر قابل استفاده باقی مانده و به طور خودکار سطح قند خون بالا می رود. تغییرات هورمونی در بدن باعث می شود که سلول ها کمتر به انسولین پاسخ داده، بنابراین خطر دیابت بارداری افزایش می یابد.
حتی اگر به دیابت بارداری مبتلا نشده اید و سابقه دیابت خانوادگی دارید باید بیشتر مراقب خودتان باشید، چرا که دیابت در زمان بارداری می تواند باعث ایجاد مشکلات زایمانی شود. بنابراین اگر به دیابت زایمانی مبتلا شده اید از سفر در دوران بارداری اجتناب کنید چرا که به استراحت کافی نیاز دارید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, من 25 سالمه ودر هفته 28 بارداری هستم , و متاسفانه دچار دیابت بارداری شده ام , میخواستم بدونم آیا من تو این شرایط میتونم مسافرت برم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بهتره از سفر رفتن اجتناب کرده و استراحت کنین.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/