روش های استریل کردن شیشه شیر نوزادان

روش های استریل کردن شیشه شیر نوزادان

 (همه ی آنچه که شما باید به عنوان یک پدر یا مادر بدانید)
ورود یک عضو جدید به خانواده ی شما که شادی را در زندگی شما به ارمغان آورده است، را تبریک می گوییم. همیشه در ذهن خود داشته باشید که شادی در خانواده، در هر دوران از زندگی، حق مسلم شما و کودکانتان است. احتمالا بهترین زمان برای شما و کودکتان، زمانی است که کودک شما شروع به تغذیه با شیشه شیر یا شیر مادر خواهد کرد.
تغذیه کودک شما با شیشه شیر بسیار راحت خواهد بود، به خصوص اگر شما یک خانم شاغل هستید و بسیاری از کارهای کودک شما توسط سایر افراد خانواده و یا پرستار انجام می شود. بزرگترین راحتی استفاده از شیشه شیر برای تغذیه کودکان این است که وظایف تغذیه و نگهداری از کودک می تواند در بین اعضای خانواده به اشتراک گذاشته شود. تغذیه نوزاد با یک شیشه شیر می تواند کار آسانی باشد، اما شستشو و ضدعفونی کردن آن، مسئله ای است که بسیاری از مادران یا به آن توجه نمی کنند و یا به راحتی نمی توانند آن را انجام دهند.
هنگامی که کودک شما، خیلی کوچک است، امکان آلودگی او به بیماری ها و عفونت های بسیاری وجود دارد، چون هنوز سیستم ایمنی بدن او به قدر کافی قوی نشده است. تعدادی از میکروارگانیسم ها مانند ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها می توانند بر روی شیشه شیر کودک شما نشسته وباعث بیماری های مختلفی در کودک شوند. از این رو، استریل کردن شیشه شیر به درستی و با دقت برای شما یک اجبار خواهد شد، که هر بار پس از تغذیه کودک خود با شیشه شیرش باید این کار را انجام دهید.

shir-madar1.jpg

نکاتی که باید در هنگام استریل کردن شیشه شیر نوزادان رعایت شوند:

برای ساده تر انجام دادن این کار و جلو گیری از مشکلات مختلف هنگام استریل کردن شیشه شیر نوزادان، در این مقاله، چند راهنمایی و ترفند برای کمک به شما و کاهش خطر ابتلای کودکتان به بیمار ی های گوناگون، ارائه شده است، که شما باید این راهنمایی ها و ترفندها را در ذهن خود داشته باشید، تا از پاک-سازی کامل شیشه شیر نوزاد خود اطمینان حاصل کنید:
1. آب تصفیه شده: آب جاری، خودش می تواند آلاینده ی خوبی برای شیشه شیر نوزاد شما در هنگام شستشو با آن باشد. آب سخت هم، می تواند تمام آلودگی ها را پاک می کند، اما پس از شستشو اثر آن، به صورت یک لایه ی باقی مانده از نمک در داخل شیشه شیر نوزادان دیده خواهد شد. بنابراین، شما به عنوان یک پدر یا مادر باید اطمینان حاصل کنید که همیشه شیشه شیر نوزاد خود را با استفاده از آب تصفیه شده استریل می کنید. حتی اگر شما از یک دستگاه ضدعفونی کننده بخار هم برای استریل کردن شیشه شیر نوزاد خود کمک می گیرید، باید از آب تصفیه شده هم برای محافظت کامل از سلامتی کودک استفاده کنید.
2. خشک کردن شیشه شیر با استفاده از پارچه مخصوص: شیشه شیر استریل شده ی کودک خود را در یک قفسه ی جداگانه از سایر وسایل و ظروف و حتی در صورت امکان، آن را در ظروف سربسته قرار دهید. انجام این کار برای جلوگیری از آلودگی شیشه شیر با گرد و غبار و حشرات، ضروری است. اگر کودک شما حساس است، می توانید شیشه شیر او را در یک قوطی دربسته و مطمئن نگه دارید. دقت کنید که همیشه از یک پارچه مخصوص و تمیز برای خشک کردن داخل شیشه شیر نوزاد خود استفاده کنید.
3. استفاده از شیشه شیر پلاستیکی با کیفیت بالا: دقت کنید که همیشه ظروف پلاستیکی و شیشه شیر با کیفیت بالا را برای غذا خوردن نوزاد خود خریداری کنید.
4. دست های خود را بشویید: به یاد داشته باشید که همیشه قبل از آماده کردن شیر نوزاد خود در یک شیشه شیر، شما باید دست های خود را با آب و صابون بشویید. همچنین، شیشه شیر نوزادتان را باید با آب تصفیه شده و یا آب جوشیده شده استریل کرده وبا یک پارچه تمیز کاملا خشک کنید.

چگونه شیشه شیر نوزاد خود را استریل کنید:

هنگامی که بحث در مورد چگونگی استریل کردن شیشه شیرکودکان به میان می آید، دانستن اینکه چه زمانی و چگونه باید شیشه شیر نوزاد خود را استریل کنیم، بسیار مهم است. همچنین، باید دقت داشته باشید که برای تمیز کردن شیشه شیر و نوک آن، از برس مخصوص شیشه شیر نوزادان استفاده کرده و با آب گرم ومایع ظرفشویی به خوبی آن ها را تمیز کنید.
شما می توانید شیشه شیر و قطعات آن را دستی و یا در ماشین ظرفشویی تمیز کنید، فقط در صورت استفاده از ماشین ظرفشویی توجه کنید که شیشه شیر را در قفسه بالای آن قرار داده و شستشو را با آب گرم انجام دهید. تمام قطعات یک شیشه شیر از جمله شیشه آن باید به درستی شسته شده و هیچ گونه اثری از شیر باقی نماند. بهترین زمان برای شستشوی شیشه شیر نوزادان می تواند بلافاصله پس از تغذیه کودک و قبل از خشک شدن شیشه شیر باشد. همیشه اطمینان حاصل کنید که هود شما قبل از اقدام به شستشو و ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزاد خود، دست های خود را تمیز شسته باشید.
روش های مختلفی برای استریل و ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزادان وجود دارد. شما می توانید هربار، با توجه به راحتی خود یکی از روش های ارائه شده در این مقاله را انتخاب کنید. در ادامه چند روش استریل و ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزادان که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، بیان شده و مزایای هر کدام از روش ها بررسی خواهد شد:

1. جوشاندن شیشه شیر:

جوشاندن رایج ترین روش برای ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزادان است. یاد گرفتن چگونگی استریل کردن شیشه شیر نوزادان در آب جوش بسیار ساده است. برای این کار، یک ظرف بزرگ و عمیق را آب از پر کنید، به طوری که مطمئن شوید شیشه شیر و اجزای آن به طور کامل درداخل آب قرارگرفته باشند. همچنین، مطمئن شوید که بخشی از شیشه شیر که به قسمت پایین ظرف آب جوش چسبیده وحرارت مستقیم می بیند، با دریافت گرما آسیب نبیند. اگر شما از بطری های پلاستیکی استفاده می کنید، مواظب باشید، زیرا ممکن است در اثر حرارت ذوب شده و یا آسیب دیده باشند. همچنین، دقت داشته باشید که کارجوشاندن شیشه شیر نوزاد خود را حداقل تا حدود 10 دقیقه ادامه دهید.
ترجیحا، شیشه شیر باید فورا پس از پاکسازی و ضدعفونی شدن، مورد استفاده قرار گیرد، زیرا در این صورت کودک شما از هر گونه آلودگی در امان خواهد بود. اگر شما برای استریل کردن، قطعات شیشه شیر را از هم جدا کرده اید، پس از ضدعفونی شدن آن ها، برای جلوگیری از آلودگی، مطمئن شوید که قطعات شیشه شیر را در یک محل جداگانه و تحت پوشش قرارداده باشید. چون قطعات شیشه شیر تمایل بیشتری به آسیب دیدن و آلوده شدن سریع دارند.

shishe-shir1.jpg

2. استرلیزه کردن شیشه شیر نوزادان با آب سرد:

این روش، یکی از روش های از غیر رسمی محلول آب سرد، برای استریل کردن شیشه شیر نوزادان است. بریا این منظور، ابزارهایی با طراحی های مختلف در بازار موجود هستند و همچنین، شما می توانید از هر ظرف پلاستیکی در دار، برای این کار استفاده کنید. پس از تمام شدن مراحل ضدعفونی شیشه شیر و تجهیزات آن، می توان آن ها را به طور مستقیم برای تغذیه کودکان استفاده کرد، اما اگر پس از این کار، شیشه شیر نوزاد خود را با آب جوش سرد شده، آب بکشید، شما احساس اطمینان بیشتری خواهید کرد.

shishe-shir5.jpg

3. استرلیزه کردن شیشه شیر نوزادان با بخار:

در این روش از برق استریلایزر یا مایکروفر (مایکروویو) استریلایزر، که یک روش آسان و سریع برای ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزادان است، استفاده می شود. برای استریل کردن با این روش، شما باید دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:
دیگ های های بخار را با آب پر کنید، شیشه شیر و قطعات آن را در مایکروویو به مدت چند دقیقه قرار داده و در آن را ببندید. یکی دیگر از روش های ضدعفونی کردن، استفاده از نوع دیگر این دستگاه ها است که گران قیمت تر از دستگاه ضدعفونی کننده بخار بوده، و در آن، کافی است شما آب را پر کرده و شیشه شیر و قطعات آن را در دستگاه قرار دهید، سپس دوشاخه را به یک خروجی وصل کنید. این روش بسیار سریع است. فایده ی استفاده از این روش، این است که بطری برای حدود 24 ساعت، تا زمانی که درب آن باز نشده باشد، استریل باقی می ماند.

 shishe-shir4.jpg

 

نظر (11)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام،اگه شیشه شیر پلاستیکی رو بجوشونم آب نمیشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام سر شیشه قسمت سیلیکونی زرد شده با جوشاندن هم سفید نمیشه چیکار کنم؟میتونم از سفید کننده ها استفاده کنم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بندازینش دور، سر شیشه رو از داروخانه بگیرین و عوضش کنین

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام شیشه شیر ژله ای رامیشود دراب جوشاند

This comment was minimized by the moderator on the site

اگه منظورتون شیشه شیر سیلیکونی هست بله میشه جوشوند.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, بعد از اینکه شیشه شیر را جوشانده و ضدعفونی کردیم باید کجا نگه داریم تا تمیز بمونه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , ترجیحا، شیشه شیر باید فورا پس از پاکسازی و ضدعفونی شدن، مورد استفاده قرار گیرد، زیرا در این صورت کودک شما از هر گونه آلودگی در امان خواهد بود. اگر شما برای استریل کردن، قطعات شیشه شیر را از هم جدا کرده اید، پس از ضدعفونی شدن آن ها،...

سلام عزیزم , ترجیحا، شیشه شیر باید فورا پس از پاکسازی و ضدعفونی شدن، مورد استفاده قرار گیرد، زیرا در این صورت کودک شما از هر گونه آلودگی در امان خواهد بود. اگر شما برای استریل کردن، قطعات شیشه شیر را از هم جدا کرده اید، پس از ضدعفونی شدن آن ها، برای جلوگیری از آلودگی، مطمئن شوید که قطعات شیشه شیر را در یک محل جداگانه و تحت پوشش قرارداده باشید. چون قطعات شیشه شیر تمایل بیشتری به آسیب دیدن و آلوده شدن سریع دارند.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, چگونه میتوان با استفاده از جوشاندن شیشه شیر آن را ضد عفونی کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , برای این کار، یک ظرف بزرگ و عمیق را آب از پر کنید، به طوری که مطمئن شوید شیشه شیر و اجزای آن به طور کامل درداخل آب قرارگرفته باشند. همچنین، مطمئن شوید که بخشی از شیشه شیر که به قسمت پایین ظرف آب جوش چسبیده وحرارت مستقیم می بیند، با...

سلام عزیزم , برای این کار، یک ظرف بزرگ و عمیق را آب از پر کنید، به طوری که مطمئن شوید شیشه شیر و اجزای آن به طور کامل درداخل آب قرارگرفته باشند. همچنین، مطمئن شوید که بخشی از شیشه شیر که به قسمت پایین ظرف آب جوش چسبیده وحرارت مستقیم می بیند، با دریافت گرما آسیب نبیند. اگر شما از بطری های پلاستیکی استفاده می کنید، مواظب باشید، زیرا ممکن است در اثر حرارت ذوب شده و یا آسیب دیده باشند. همچنین، دقت داشته باشید که کارجوشاندن شیشه شیر نوزاد خود را حداقل تا حدود 10 دقیقه ادامه دهید.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید ,آیا میشه با جوشاندن شیشه شیر را ضد عفونی کرد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله جوشاندن رایج ترین روش برای ضدعفونی کردن شیشه شیر نوزادان است.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/