راهنمای کامل انتخاب و استفاده مناسب از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی، فنجان قاعدگی

بررسی‌ها نشان داده‌است که زنان در طول عمر خود به‌طور متوسط 450 بار پریود می‌شوند. پریود یا قاعدگی و لوازم بهداشتی که در این دوران استفاده می‌شود، می‌تواند به یک دغدغه‌ی آزاردهنده تبدیل شود. آسیب‌ها و حساسیت‌های ناشی از پدهای بهداشتی و تامپون‌ها مشکل‌ساز شده و انتظار می‌رود با پیشرفت علم پزشکی و ارتقا کیفیت لوازم بهداشتی، راهکار بهتری برای جایگزین کردن آن‌ها وجود داشته‌باشد. اما این راه‌حل چیست؟

به‌نظر می‌رسد؛ کاپ قاعدگی بهترین راهکاری است که تا به کنون ارائه شده و دردسرها و مضرات روش‌های دیگر را ندارد. این محصول بهداشتی که به تازگی در کشور ما نیز موجود است، رضایت بالایی را از مشتریان کسب کرده و محدودیت‌های دوران قاعدگی را از بین برده‌است. برای آشنایی بیشتر با کاپ قاعدگی و مزیت‌های استفاده از آن با ما همراه باشید.

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی نوعی محصول بهداشتی قابل استفاده مجدد مخصوص بانوان است. این کاپ از لاستیک یا سیلیکون پزشکی ساخته شده‌ و بسیار نرم و انعطاف‌پذیر است. در دوران قاعدگی این کاپ را وارد واژن می‌کنید تا مایعات پریود را گرفته و جمع کند.

این روزها کاپ قاعدگی به دلیل راحتی هنگام استفاده، مضر نبودن و دلایل زیست‌محیطی و اقتصادی از محبوبیت بالایی برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد نحوه قرار دادن و بیرون آوردن کاپ قاعدگی، نحوه تمیز کردن آن و موارد دیگر، به مطالعه ادامه دهید.

چطور از کاپ قاعدگی استفاده کنیم؟

اگر می‌خواهید از کاپ قاعدگی استفاده کنید، با متخصص زنان خود مشورت کنید. کاپ‌های قاعدگی در سایزهای متفاوتی به فروش می‌رسند. ابتدا باید بفهمید که چه سایزی را باید خریداری کنید.

برای تشخیص اندازه مناسب کاپ قاعدگی، به همراه پزشک خود باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • سن شما
 • طول دهانه رحم
 • شدت قاعدگی
 • استحکام و انعطاف‌پذیری کاپ
 • ظرفیت کاپ
 • ظرفیت عضلات کف لگن شما
 • و  اگر سابقه زایمان طبیعی (واژینال) را داشته‌باشید.

کاپ‌های قاعدگی کوچک‌تر معمولا برای خانم‌های زیر 30 سال که زایمان طبیعی نداشته‌اند، توصیه می‌شود. سایزهای بزرگ‌تر اغلب برای خانم‌هایی که بیش از 30 سال سن دارند و به صورت طبیعی زایمان کرده‌باشند یا دوره‌های پریود شدیدتری دارند، مناسب می‌باشند.

وقتی برای اولین‌بار از کاپ قاعدگی استفاده می‌کنید، ممکن است احساس ناراحتی کنید. چرب کردن کاپ با آب یا روان‌کننده‌هایی مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل می‌تواند انجام این فرایند را آسان‌تر کند.

نحوه‌ی قرار دادن کاپ قاعدگی

اگر قبلا تجربه‌ی استفاده از تامپون را داشته‌اید، استفاده از این کاپ برای شما آسان خواهدبود. بااین‌حال، اگر برای اولین‌بار است که می‌خواهید از چنین محصولاتی استفاده کنید، نیازی به نگرانی نیست کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دستان خود را به خوبی بشویید
 • آب یا نرم‌کننده(رغن زیتون یا نارگیل) را به لبه‌های کاپ بمالید
 • کاپ را به کمک انگت شست و اشاره از وسط تا کرده و سپس به حالت C دربیاورید و از طرف لبه‌ی آن به واژن‌تان وارد کنید.
 • کاپ را طوری در واژن خود قرار دهید که چند سانتی‌متر پایین‌تر از دهانه رحم شما بنشیند. به‌طور کلی تمام کاپ باید داخل واژن شما قرار گیرد.
 • وقتی کاپ در واژن قرار گرفت، آن را بچرخانید تا باز شود.
 • اگر کاپ را به درستی قرار داده‌باشید، نباید هیچ‌گونه احساس ناراحتی بکنید. شما باید بتوانید کارهای روزمره و حتی فعالیت‌های ورزشی را به‌راحتی و بدون این‌که کاپ بیفتد، انجام دهید.
 • اگر در قرار دادن کاپ خود مشکل دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

چه موقع باید کاپ قاعدگی را درآورد؟

بسته به این‌که پریود شدیدی دارید یا خیر، می‌توانید از این کاپ به مدت 6 الی 12 ساعت استفاده کنید. این بدان معنی است که می‌توانید در طول شب و هنگام خواب نیز از آن استفاده کنید و شب آرام و بدون استرسی داشته‌باشید.

همیشه باید کاپ قاعدگی خود را نهایتا تا 12 ساعت درآورده و ضدعفونی کنید. اگر قبل از آن پر شد، برای جلوگیری از نشتی زودتر از موعد مقرر آن را خالی کنید.

چگونه کاپ قاعدگی را دربیاوریم؟

برای درآوردن کاپ قاعدگی، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دستان خود را به خوبی بشویید
 • انگشت اشاره و شست خود را در واژن قرار دهید و کاپ را کمی فشار دهید تا هوا وارد آن شود.
 • از دنباله کاپ بگیرید و آن را بیرون بکشید
 • پس از بیرون آوردن کاپ، آن را در سینک یا توالت خالی کنید

توصیه‌های بهداشتی در هنگام استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی شما باید حداقل دو بار در روز خالی شود و قبل از استفاده مجدد به خوبی شسته شود.

بعد از پایان هر دوره‌ی قاعدگی، کاپ را به خوبی ضدعفونی کنید. برای ضدعفونی کردن کاپ می‌توانید از آب جوش و یا مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید. در هنگام ضدعفونی کردن کاپ با آب جوش، دقت کنید تا به علت دمای آب و یا چسبیدن به سطح ظرف آسیب نبیند.

کاپ‌های قاعدگی بسیار بادوام‌اند و اگر به خوبی نگه‌داری شوند، 6 ماه تا 10 سال قابل استفاده هستند.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ‌های قاعدگی از مزایای بسیاری برخوردارند که خلاصه‌ای از این مزیت‌ها به شرح زیر است:

 • مقرون به‌صرفه است
 • مضرات تامپون را ندارد و باعث خشکی دهانه رحم نمی‌شود
 • حجم بیشتری از خون را نسبت به پد یا تامپون جای می‌دهد
 • به لحاظ محیط زیستی بسیار بهتر از سایر محصولات بهداشتی است
 • هیچگونه تداخلی برای استفاده‌ی همزمان محصولات ضدبارداری با کاپ قاعدگی وجود ندارد

این روزها بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهند از کاپ قاعدگی استفاده کنند زیرا:

 • کاپ‌های قاعدگی مقرون به‌صرفه هستند. شما برای یک کاپ قاعدگی قابل استفاده مجدد، یک‌بار هزینه می‌کنید و می‌توانید از آن برای مدت‌ها استفاده کنید. درحالی‌که، تامپون و پدهای بهداشتی باید به‌طور مداوم خریداری شوند و هزینه بردار می‌باشند.
 • کاپ قاعدگی بی‌خطر است. از آن‌جا که این کاپ‌ها به‌جای جذب خون آن را جمع می‌کنند، دیگر در معرض ابتلا به سندروم شوک سمی(Tss) که یک نوع عفونت باکتریای نادر مرتبط با استفاده از تامپون‌هاست، نیستید. از طرف دیگر، کاپ قاعدگی از سیلیکون پزشکی ساخته‌شده و از مواد شیمیایی در تولید آن خودداری شده‌است.
 • کاپ‌های قاعدگی خون بیشتری را نسبت به تامپون در خود نگه می‌دارند. به‌همین دلیل، می‌توانید مدت زمان طولانی‌تری( 6 الی 12 ساعت ) از آن استفاده کنید.
 • پسماندهای ناشی از پدهای بهداشتی آسیب زیادی را به محیط زیست وارد می‌کنند. کاپ‌های قاعدگی با محیط زیست سازگارند و تا حد زیادی از این آسیب می‌کاهند.
 • با کاپ‌های قاعدگی می‌توانید به محدودیت‌های احتمالی ناشی از دوران قاعدگی غلبه کنید و بدون نگرانی فعالیت‌های روزانه یا ورزشی خود را دنبال کنید.

راهنمای انتخاب بهترین برند کاپ قاعدگی

این روزها برندهای مختلف کاپ قاعدگی در ایران موجود است که هر کدام از این مارک‌ها مشخصات و ویژگی‌های خاص خود را دارند و از قیمت‌بندی متفاوتی برخوردارند. در این بخش به معرفی مارک‌های کاپ قاعدگی و بررسی ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

کاپ قاعدگی لونت (Lunette)

لونت یکی از بهترین و شناخته‌شده‌ترین برندهای تولیدکننده‌ی کاپ قاعدگی می‌باشد. لونت کاپ یک محصول وارداتی است و ساخت کشور فنلاند می‌باشد. این محصول موفق به کسب تاییدیه‌های جهانی از جملهFDA  آمریکا و GTA استرالیا شده‌ و کاملا استاندارد است. به همین دلیل، از قیمت بالاتری نسبت به دیگر برندها برخوردار است.

لونت کاپ یک محصول با کیفیت و کاملا بهداشتی است که از طول عمر بالایی برخوردار است و اگر به درستی از آن نگهداری کنید می‌توانید سال‌ها از این کاپ استفاده کرده و به دوره‌های قاعدگی خود آسودگی ببخشید.

این محصول در دو سایز 1 و 2، با گنجایش 25 میل و 30 میل مخصوص قاعده‌های سبک و سنگین موجود است.

کاپ قاعدگی لیوا فارما (Levva Pharma)

لیوا کاپ دارای مجوز اداره‌ی کل تجهیزات پزشکی و تاییدیه FDA آمریکاست. این کاپ از سیلیکون پزشکی شرکت واکرشیمی آلمان تهیه شده‌ و انواع تست‌های پزشکی و زیست محیطی را گذرانده‌است. اگر به دنبال یک کاپ باکیفیت با قیمت مناسب هستید، لیوا فارما انتخاب ایده‌آلی برای شما است.

لیوا فارما در دو سایز لیوا 1 و لیوا 2 موجود می‌باشد که سایز 1 مناسب افرادی است که قاعده‌های سبک تا متوسطی دارند و سایز 2 برای افرادی که زایمان طبیعی داشته و یا قاعده‌های سنگینی دارند، توصیه می‌شود.

کاپ قاعدگی کاناک (Canack)

کاناک ارزان‌ترین کاپ قاعدگی موجود در بازار است که مجوزهای لازمه را از جمله مجوز وزارت بهداشت ایران را دریافت کرده‌ و کاملا بهداشتی و بی‌خطر است. این کاپ، توسط ونکور کانادا طراحی شده و تولید کشور چین می‌باشد.

کاناپ کاپ دارای دو سایز اسمال و لارج می‌باشد که سایز اسمال 22 میل گنجایش داشته و برای افرادی که  قاعدگی‌های سبکی دارند، مناسب است و سایز لارج با گنجایش 30 میل برای بانوانی که زایمان طبیعی داشته و خونریزی شدیدی دارند، مناسب می‌باشد.

کاپ قاعدگی ملونا (Me Luna)

کاپ قاعدگی ملونا محصول کشور آلمان است و دارای تاییدیه‌های FDA و TGA و مجوز وزارت بهداشت ایران می‌باشد. در بسته‌بندی این محصول یک لیوان ضدعفونی‌کننده سیلیکونی مخصوص وجود دارد که به کمک آن به راحتی می‌توانید کاپ خود را در مایکروویو و با شدت بیشتری ضدعفونی کنید.

ملونا کاپ با تاکید بر اهمیت آناتومی بدن، بیشترین تنوع را در سایز ارائه می‌دهد که با کمک پزشک متخصص خود و یا مشاوران تیم این کمپانی می‌توانید بهترین کاپ مناسب بدن خود را انتخاب کنید. ملونا در 4 مدل اسمال s، مدیوم M، لارج L و ایکس‌لارج XL موجود است. این کاپ را می‌توانید در بسته‌های دوتایی دو سایز نیز تهیه کنید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون برای محصول خوبتون ?

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام خانم رحمانی شیش ماه دارم حالم خوب نیست وغذا نمیتونم بخورم

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/