چرا به ارگاسم نمی رسیم؟ | علائم و درمان اختلال ارگاسم

اختلال در ارگاسم

اختلال ارگاسم بیماری است که هنگامی رخ می دهد که کسی در رسیدن به ارگاسم مشکل دارد. این دشواری حتی در موارد تحریک جنسی و لذت جنسی کافی نیز رخ می دهد. هنگامی که این وضعیت در زنان رخ می دهد ، به عنوان اختلال عملکرد ارگاسم زنان شناخته می شود. مردان همچنین می توانند اختلال عملکرد ارگاسم را تجربه کنند ، اما این بسیار کمتر مشاهده می شود.

ارگاسم احساس شدید آزادی در هنگام تحریک جنسی است. از نظر شدت ، مدت و فراوانی می توانند متفاوت باشند. ارگاسم ممکن است با تحریک جنسی کمی اتفاق بیفتد ، اما گاهی تحریک بسیار بیشتری لازم است. بسیاری از خانم ها حتی پس از تحریک فراوان جنسی نیز در رسیدن به ارگاسم با شریک زندگی شان مشکل دارند. مطالعات نشان می دهد اختلال عملکرد ارگاسم 11 تا 41 درصد زنان را تحت تأثیر قرار می دهد.

اختلال ارگاسم چیست؟

اختلال عملکرد ارگاسم به عنوان آنورگاسمیا یا اختلال ارگاسم زنانه نیز شناخته می شود.

چه عواملی باعث اختلال ارگاسم می شود؟

تعیین علت اصلی اختلال عملکرد ارگاسم ممکن است دشوار باشد. زنان ممکن است به دلیل عوامل جسمی ، عاطفی یا روانی در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشند. عوامل موثر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سن بالاتر
 • شرایط پزشکی ، مانند دیابت
 • سابقه جراحی های زنان ، مانند برداشتن رحم
 • استفاده از داروهای خاص ، به ویژه مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) برای افسردگی
 • اعتقادات فرهنگی یا مذهبی
 • کمرویی
 • احساس گناه در مورد لذت بردن از فعالیت جنسی
 • سابقه سو استفاده جنسی
 • شرایط بهداشت روانی ، مانند افسردگی یا اضطراب
 • فشار
 • عزت نفس ضعیف
 • مسائل مربوط به روابط ، مانند درگیری های حل نشده یا عدم اعتماد
 • گاهی اوقات ، ترکیبی از این عوامل می تواند دستیابی به ارگاسم را دشوار کند.

ناتوانی در ارگاسم می تواند به پریشانی منجر شود ، که ممکن است دستیابی به ارگاسم را در آینده دشوارتر کند.

علائم اختلال ارگاسم چیست؟

علامت اصلی اختلال عملکرد ارگاسم ، عدم توانایی در رسیدن به اوج جنسی است. علائم دیگر شامل ارگاسم نامطلوب و طولانی تر از حد طبیعی برای رسیدن به اوج است. زنانی که دچار اختلال عملکرد ارگاسم هستند ممکن است در حین مقاربت جنسی یا خودارضایی در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشند.

چهار نوع اختلال عملکرد ارگاسم وجود دارد:

 • آنورگازمی اولیه: وضعیتی که در آن هرگز ارگاسم رخ نداده است.
 • آنورگازمی ثانویه: مشکل رسیدن به ارگاسم ، حتی اگر قبلاً هم داشته اید.
 • آنورگاسمی وضعیتی: شایع ترین نوع اختلال عملکرد ارگاسم است. این حالت وقتی اتفاق می افتد که فقط در موقعیت های خاص ، مثلاً در حین رابطه دهانی یا استمنا ، می توانید ارگاسم کنید.
 • آنورگاسمای عمومی: ناتوانی در رسیدن به ارگاسم تحت هر شرایطی ، حتی زمانی که بسیار تحریک شده اید و تحریک جنسی کافی است.

اختلال ارگاسم چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید اختلال عملکرد ارگاسم دارید ، باید یک قرار ملاقات با پزشک خود بگذارید. پزشک شما قادر به تشخیص وضعیت شما و ارائه یک برنامه درمانی مناسب خواهد بود. کمک گرفتن از پزشک بهترین راه برای اطمینان از لذت کامل دوباره فعالیت جنسی است. در هنگام ملاقات ، پزشک در مورد سابقه جنسی شما سوال می کند و معاینه فیزیکی می کند. پاسخ ها و نتایج امتحانات شما می تواند دلایل اصلی اختلال عملکرد ارگاسم را نشان دهد و می تواند به شناسایی سایر عواملی که ممکن است در بیماری شما کمک کنند کمک کند.

ممکن است پزشک شما را برای معاینه پیگیری به متخصص زنان ارجاع دهد. یک متخصص زنان می تواند درمان های بیشتر برای اختلال عملکرد ارگاسم را توصیه کند.

اختلال در ارگاسم

اختلال ارگاسم چگونه درمان می شود؟

درمان اختلال عملکرد ارگاسم به علت بیماری بستگی دارد. شاید لازم باشد:

 • هر بیماری پزشکی زمینه ای را درمان کنید
 • داروهای ضد افسردگی را تغییر دهید
 • رفتاردرمانی شناختی (CBT) یا جنس درمانی داشته باشید
 • تحریک کلیتورال را در حین استمنا و مقاربت جنسی افزایش دهید

مشاوره زوجین یکی دیگر از گزینه های محبوب درمانی است. یک مشاور به شما و همسرتان کمک می کند تا اختلافات یا درگیری هایی را پیش رو داشته باشید. این می تواند مسائلی را که هم در روابط و هم در اتاق خواب اتفاق می افتد حل کند.

در بعضی موارد ، ممکن است از هورمون درمانی با استروژن استفاده شود. استروژن می تواند به افزایش میل جنسی یا میزان جریان خون در دستگاه تناسلی برای افزایش حساسیت کمک کند. هورمون درمانی با استروژن ممکن است شامل مصرف قرص ، پوشیدن پچ یا استفاده از ژل روی دستگاه تناسلی باشد. تستوسترون درمانی گزینه دیگری است. با این حال ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آن را برای درمان اختلال عملکرد ارگاسم در زنان تأیید نکرده است.

برخی از محصولات بدون نسخه و مکمل های غذایی نیز ممکن است به زنان مبتلا به اختلال عملکرد ارگاسم کمک کنند. روغن های برانگیختگی ، مانند زسترا ، باعث افزایش گرما و افزایش تحریک می شوند. این روغن ها ممکن است برای استفاده در حین رابطه جنسی و خودارضایی مفید باشند. قبل از استفاده از هرگونه محصول یا دارو حتماً با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند و یا در داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل ایجاد کنند.

ناتوانی در ارگاسم می تواند ناامید کننده باشد و ممکن است بر روابط شما تأثیر بگذارد. با این حال ، ممکن است با درمان مناسب بتوانید به اوج خود برسید. مهم است که بدانید شما تنها نیستید. بسیاری از زنان در برهه ای از زندگی خود با اختلال عملکرد ارگاسم برخورد می کنند.

اگر دچار اختلال ارگاسم هستید ، ممکن است درمان مفید باشد. بخشی از درمان فردی یا زوجین بر نحوه مشاهده رابطه جنسی متمرکز است. ملاقات با یک درمانگر می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا درباره نیازها و خواسته های جنسی یکدیگر بیشتر بدانید. همچنین به هر گونه رابطه یا عوامل استرس زای روزمره که ممکن است در ناتوانی شما در ارگاسم کمک کند ، پرداخته خواهد شد. حل این دلایل اساسی می تواند در آینده به ارگاسم صحیح برسد.

چه دلایلی باعث اختلال در ارگاسم می شود؟

دلایلی مانند بالارفتن سن، بیماری، اختلالات هورمونی، ورزش سنگین و یا مسائل روحی مانند نداشتن آمادگی و یا احساس گناه از رابطه جنسی می تواند میتواند ارگاسم را مختل کند با این حال باید این دلایل را شناخت و برای درمان آن سریعا دست به کار شد.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/