همه چیز درباره بی بی چک | سوالات شما + جواب های کوتاه

بی بی چک

همه خانم های متاهل در طول زندگی مشترکشان حداقل چندین بار مجبور به استفاده از تست‌های بارداری یا بی بی چک شده‌اند، برخی از خانم به خاطر نگرانی از باردار شدن و برخی به امید باردار بودن از این تست‌های استفاده می‌کنند. در این مقاله به تمام سوالاتی که ممکن است در خصوص استفاده از تسن حاملگی ایجاد شود، پاسخ داده‌ایم.

هرچیزی که باید درباره بی بی چک بدانید

 1. بی بی چک چیست؟
 2. انواع بی بی چک و نحوه استفاده از آن چگونه است؟
 3. نتیجه تست بی بی چک را چگونه بخوانیم؟
 4. تست‌های بارداری چقدر دقیق هستند؟
 5. بهترین زمان استفاده از بی بی چک ؟
 6. ممکن است باردار باشم اما بی بی چک منفی باشد؟
 7. آیا ممکن است باردار نباشم اما جواب تست مثبت شود؟
 8. چه زمانی برای استفاده از بی بی چک خیلی زود است؟
 9. اگر خط حاملگی کم رنگ باشد یعنی جواب منفی است؟
 10. آیا تغییر نتیجه تست بعد از چند ساعت قابل اطمینان است؟
 11. برای کسانی که پریود نامنظم دارند، بی بی چک قابل اطمینان است؟
 12. تست چند روز بعد از رابطه جنسی جواب می دهد؟
 13. اگر خط دوم کمرنگ باشد باردار هستم؟ (خط T)
 14. تست اولم مثبت و تست دومم منفی بود، یعنی باردار نیستم؟

بی بی چک چیست؟

بی‌بی چک یک تست حاملگی خانگی است که جهت تشخیص وجود هورمون بارداری B-HCG در ادرار استفاده می‌شود. این تست ها میزان هورمون بارداری در ادرار شما را شناسایی کرده و آن را با ایجاد خط قرمز به شما نشان می‌دهند.

انواع بی بی چک و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

 • نواری: برای استفاده از این تست باید داخل یک لیوان ادرار کنید و از انتهای تست بارداری که علامت فلش دارد آن را داخل لیوان ادرار نگه دارید و 10 دقیقه صبر کنید. البته ارتفاع ادرار نباید بیشتر از یک سانتی متر باشد.
 • قطره چکانی: چند قطره از ادرارتان را داخل قطره چکانی که در بسته است بریزید و سپس آن را داخل حفره‌ای که در وسط وجود دارد بریزید وچند دقیقه صبر کنید. معمولا نتیجه در کمتر از دو دقیقه مشخص می‌شود.
 • مستقیم: این مدل را مستقیما جلوی ادرارتان بگیرید و سپس دو تا ده دقیقه برای مشخص شدن نتیجه صبر کنید.

نتیجه تست بی بی چک را چگونه بخوانیم؟

بر اساس میزان هورمون در ادرار اگر نتیجه بارداری مثبت باشد دو خط قرمز پررنگ در کمتر از چهل ثانیه بر روی کیت ظاهر می شود اما اگر ظهور این دو خط بین پنج تا ده دقیقه طول کشید باید به نتیجه آن مشکوک شوید و چند روز بعد دوباره آن را انجام دهید.

اگر ظهور دو خط مثبت بیشتر از ده دقیقه طول بکشد هم این تست فاقد اعتبار است و پاسخ آن منفی است.

اگر از همان ابتدا یک خط قرمز فقط روی تست ایجاد شد یعنی نتیجه منفی است و شما باردار نیستید.

تست‌های بارداری چقدر دقیق هستند؟

اگرچه اکثر شرکت ها مدعی هستند که تست حاملگی آنها 99 درصد دقیق هستند اما این مساله واقعیت ندارد و نباید به طور 100 درصد به نتایج این تست‌ها مطمئن بود. با این حال  بهترین کار برای اطمینان اولیه از بارداری استفاده از این تست‌ها و سپس آزمایش خون است.

بهترین زمان استفاده از بی بی چک ؟

بهترین زمان استفاده از تست بارداری 7 تا 10 روز بعد از گذشت زمان عادی دوره قاعدگی است و اگرچه لازم نیست که برای آن ناشتا باشید اما برای دقت بیشتر این تست را صبح زود و بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهید.

ممکن است باردار باشم اما بی بی چک منفی باشد؟

بله،گاهی ممکن است نتیجه تست منفی باشد اما بارداری وجود داشته باشد (یعنی نتیجه منفی کاذب به دست بیاید)؛ در این موارد درصورتی‌که هنوز دوره ماهانه‌‌ آغاز نشده، باید چند روز یا یک هفته دیگر صبر کرده و مجدداً از تست استفاده کنید.

آیا ممکن است باردار نباشم اما جواب تست مثبت شود؟

وجود بیماری‌هایی مثل پروتئینوری, هموگلوبینوری و کلاً وجود پروتئین و یا خون در ادرار، آلودگی باکتریایی ادرار، مصرف بعضی داروها مثل پرومتازین، کلردیازپوکساید یا متادون توسط بیمار و زایمان جدید یا سقط اخیر ممکن است تست بارداری شما را مثبت نشان دهد در حالیکه واقعا باردار نیستید.

بی بی چک

چه زمانی برای استفاده از بی بی چک خیلی زود است؟

انجام تست بارداری زود تر از یک هفته پس از تخمک گذاری ممکن است نتیجه منفی نشان دهد. به این دلیل که تخمک بارور شده تا زمانی که لانه گزینی کامل نشود؛ هورمون HCG را تولید نمی کند. نزدیک به 90 درصد مواقع، لانه گزینی 8 تا 10 روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد. پس از لانه گزینی، سطح هورمون های HCG در هر 48 ساعت، دو برابر می شوند. در این زمان ، تست بارداری می تواند سطح هورمون های HCG را اندازه گیری کند و در صورت وجود، پاسخ مثبت دهد.

اگر خط حاملگی کم رنگ باشد یعنی جواب منفی است؟

اگر حاملگی وجود داشته باشد یک خط پررنگ ایجاد می‌شود اما اگر در مقایسه با خط کنترل خط کم رنگی ایجاد شود ممکن است بازهم حامله باشید اما به علت میزان کم HCG در ادرار این خط کمرنگ باشد، برای اطمینان از نتیجه دو روز دیگر این آزمایش را تکرار کنید.

آیا تغییر نتیجه تست بعد از چند ساعت قابل اطمینان است؟

ممکن است در دقایق اولیه تست خط دوم ظاهر شود و بعد از ساعاتی از بین برود و یا بالعکس. شما نباید به نتایجی که چندین ساعت بعد به وجود می آید اعتماد کنید و هر نتیجه‌ای که در چند دقیقه اول به دست آمده را مبنا قرار دهید.

برای کسانی که پریود نامنظم دارند، بی بی چک قابل اطمینان است؟

در پریودهای نامنظم به دلیل نامشخص بودن زمان لقاح و پریود بی بی چک قابل اطمینان نیست و اگر از زمان دوره قاعدگی شما گذشته است بهتر است که آزمایش خون بدهید تا نتیجه صددرصدی را دریافت کنید.

 تست چند روز بعد از رابطه جنسی جواب می دهد؟

آزاد شدت تخمک و رسیدن اسپرم به آن به سرعت رخ نمی دهد بلکه نیاز به زمان دارد برای دریافت نتیجه بارداری بهتر است که 14 روز بعد از لقاح یا همان رابطه جنسی تست بارداری را انجام دهید و اگر خیلی عجله ندارید حتی می توانید بیست روز بعد از رابطه جنسی این تست را انجام دهید.

اگر خط دوم بی بی چک کمرنگ باشد باردار هستم؟ (خط T)

بله، حتی اگر خط دوم کمرنگ باشد بازهم نتیجه تست شما مثبت است و باردار هستید. کمرنگ یا پررنگ بودن خط دوم (خط T) مهم نیست.

خط  C در بی بی چک نشانه چیست؟ خط C در بیبی چک، خط کنترل نامیده می شود و نشان دهنده سالم بودن بی بی چک است و به معنای این است که بی بی چک می تواند باردار بودن شما را نشان دهد. اگر خط C بی بی چک وجود نداشته باشد، پر رنگ و یا کم رنگ بودن خط T  بی بی چک مهم نیست، چون در این صورت ممکن است بی بی چک درست عمل نکند باشد و نتیجه اشتباه باشد.

تست اولم مثبت و تست دومم منفی بود، یعنی باردار نیستم؟

اگر بیش از یک هفته از موعد پریود شما گذشته باشد و تست بارداری انجام دهید نتیجه معمولا دقیق است اما اگر جواب تست اول شما مثبت و دومی منفی باشد به احتمال زیاد جواب دوم منفی کاذب است و بهتر است که آزمایش خون بدهید.

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

لطفا میشه جواب بدید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من چند روز بعد پریودی قبلیم سرگیجه داشتم وچند روز بعدش هم حالم بد شد نمیتونستم غذا بخورم ونفخ داشتم الانم یه هفته میشه که تمام نشانه های بارداری رو دارم سه روز مونده تا پریودیم امروز صبح بی بی چک استفاده کردم یه هاله خیلی خیلی کم رنگ درقسمت...

سلام من چند روز بعد پریودی قبلیم سرگیجه داشتم وچند روز بعدش هم حالم بد شد نمیتونستم غذا بخورم ونفخ داشتم الانم یه هفته میشه که تمام نشانه های بارداری رو دارم سه روز مونده تا پریودیم امروز صبح بی بی چک استفاده کردم یه هاله خیلی خیلی کم رنگ درقسمت T افتاده غذا هم نمیتونم بخورم کمر درد ودل درد هم دارم آیا باردارم؟؟؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۸روز از پریودیم گذشته امروز تست زدم اول Tپرنگ شد بعد از نیم ساعت Cهم پرنگ شد الان هردوشون پرنگن امکان بارداری هست

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/