دخول غیرممکن چیست؟ | راه های درمان واژینیسموس

واژینیسموس

حدود یک صدم از خانم ها بعد از ازدواج دچار مشکلی به نام واژینیسموس یا دخول غیرممکن می شوند. متاسفانه شناخت از این مشکل بسیار کم است و به علت شرم از مطرح شدن مسائل جنسی این مشکل سالهای سال با خانم ها همراه می‌شود و حتی زایمان طبیعی هم در برخی مواقع این مشکل را از بین نمی‌برد. در این مقاله به موضوع دخول غیرممکن، علت و راه های درمان آن می‌پردازیم.

واژینیسموس چیست؟

دخول غیرممکن به انقباض غیرارداری عضلات واژن گفته می شود که به هنگام ورود آلت مردانه و یا هر شی خارجی به طور غیرارادی اتفاق می افتد. در خانم هایی که دچار این مشکل هستند به محض ورود یک شی خارجی به واژن عضلات به طور غیرارادی منقبض می‌شوند و ورود شی خارجی به واژن را غیرممکن می کند. این مشکل درجات مختلفی دارد و برای برخی خانم ها کمتر و برای برخی دیگر حادتر است. در این بیماری واژن خانم ها هنگام ورود جسم خارجی کاملا منقبض و قفل می شود و در صورت ورود جسم خارجی به زور در واژن، درد وحشتناکی احساس می‌شود.

دلایل واژینیسموس در خانم ها

این مشکل بیماری جسمی و فیزیکی نیست بلکه یک مشکل روحی و روانی است که در برخی خانم ها دخول را غیرممکن می‌کند. از جمله دلایل این عارضه عبارتند از:

  • اضطراب و استرس 
  • ترس از رابطه جنسی
  • خاطرات ناخوشایند جنسی و آزار جنسی در کودکی
  • عقاید اشتباه درباره رابطه جنسی به ویژه نخستین رابطه جنسی

دو نکته مهم درباره بیماری واژینیسموس

  • لازم است بدانید که برخی از زنان مبتلا به بیماری واژینیسموس هم در تمام شرایط و با برخورد هر شیء احساس درد دارند. اما بعضی دیگر از مبتلایان به این بیماری، تنها در شرایط خاص مانند زمان مقاربت جنسی و استفاده از تامپون در طول معاینات پزشکی درد را احساس خواهند کرد.
  • وجود برخی دیگر از مشکلات پزشکی مانند عفونت های رحمی هم می تواند عمل مقاربت را دردناک تر کند. بنابراین، این مهم است که به عنوان یک خانم، با یک دکتر متخصص به منظور شناخت علت درد خود در هنگام رابطه جنسی مشورت کنید.

واژینیسموس

راه های درمان واژینیسموس

دخول غیرممکن راه درمان زیادی دارد که برخی از آنها با تمرین و برخی دیگر به وسیله جراحی‌های پزشکی است. با این حال مشکل دخول دردناک و غیرممکن در خانم‌ها اغلب با چند تمرین ساده اما زمانبر درمان می‌شود. موفقیت در در درمان وازینیسموس در گرو انجام تمرینات دائم و مکرر است. در زیر برخی تمرین‌های درمانی را آورده‌ایم.

تمرینات کگل

تمرینات کگل عضلات انتهایی باسن و لگن را درگیر می‌کند و علاوه بر این مشکل درمان بی اختیاری ادرار نیز هست. برای انجام این تمرین به پشت دراز بکشید و زانوهایتان بالا باشد. در این حال عضلات انتهایی باسن و لگن را منقبض کنید و ده ثانیه نگه دارید و سپس عضلات را شل کنید. این کار را روزانه ده تا پانزده بار انجام دهید و در حین انقباض عضلات هم دم و بازدم مداوم انجام دهید. اگر نمی دانید عضلات انتهایی باسن و لگن کدام هستند باید بگوییم که این عضلات همان هایی هستند که برای جلوگیری از ادرار از آنها استفاده می کنید.

نکته: توجه داشته باشید که این تمرین را با مثانه خالی انجام دهید. البته این کار را می توانید در هر شرایطی هم امتحان کنید،نشسته ایستاده و حتی خوابیده! عضلات را چند ثانیه منقبض و سپس شل کنید. به مرور زمان انقباض عضلاتتان افزایش می یابد و این مساله در درمان دخول غیرممکن بسیار موثر واقع می شود.

وارسی واژن

شاید جالب باشد که بسیاری از خانم هایی که دچار این مشکل هستند در تشخیص ورودی واژن خود دچار مشکل هستند! برای بررسی محل ورودی واژن روی تخت درازبکشید و یک بالش زیر باسنتان بگذارید و با یک آینه کوچک ورودی واژن را که باز شده پیدا کنید.

استفاده از دیلاتورهای دستی

در کنار تمرینات کگل در خانه دیلاتورهای دستی بسازید تا آرام آرام آن را وارد واژن کنید. این دیلاتورها را به وسیله یک دستکش جراحی، پنبه و لوبریکانت بسازید. اگر واژینیسموس شما حاد نیست و می توانید انگشت دستتان را وارد واژن کنید؛یکی از انگشت های دستکش جراحی را با پنبه پر کنید به قدری که اندازه آن کمی بیشتر از انگشتتان باشد. این انگشت را گره بزنید و به وسیله لوبریکانت چرب کنید و آرام آرام داخل واژن ببرید. سعی کنید این کار را خودتان انجام دهید زیرا آستانه درد در دست شماست و اگر درد شدید شد آن را در بیاورید.

این تمرینات را هر روز انجام دهید و رفته رفته که به سایز دیلاتور دستی عادت کردید سایز آن را بزرگتر کنید تا به سایز آلت همسرتان برسد. این کار زمانبر است و ممکن است حتی چندین ماه زمان ببرد پس خسته نشوید و هر روز این تمرین را انجام دهید.

نشستن در وان آبگرم

اگر واژینیسموس شما حاد نیست و تا اندازه تحمل رابطه جنسی را دارید اما بازهم عضلاتتان غیر ارادی منقبض می شود پس از رابطه جنسی 15 تا 20 دقیقه در وان آب گرم بنشینید. این کار باعث می شود که عضلات واژن شل شود و رابطه جنسی آسانتر شود.

دخول غیرممکن

درمان های پزشکی واژینیسموس

تمرینات بالامشکل بیشتر خانم های دارای دخول غیرممکن را حل می کند اما در برخی موارد شاید لازم به اقدامات پزشکی باشد. برخی از راه‌های درمان دخول غیرممکن در علم پزشکی به شرخ زیر است:

درمان با پروتز

در پروتز درمانی، پزشک متخصص از پروتزهای مخصوص پلاستیکی استفاده می کند و ناحیه تناسلی را گشاد می کند. پروتز درمانی باید در مطب و توسط پزشک متخصص زنان انجام شود. فردی که می خواهد پروتز درمانی انجام دهد، باید آموزش های لازم را دیده باشد و تجربه و تخصص این کار را داشته باشد.

تزریق بوتاکس

اگر فرد به واژینیسموس حاد مبتلا باشد، برای درمان مشکلش باید بوتاکس تزریق کند. بوتاکس، دارو یا ژلی است که به عضلات خاص تزریق می شود و باعث فلج شدن آن عضلات می شود. وقتی بوتاکس با ناحیه تناسلی تزریق می شود، عضلات این ناحیه را فلج می کند. مشکل واژینیسموس بعضی از افراد با یک بار تزریق بوتاکس حل می شود؛ اما بعضی دیگر از خانمها باید هر چند ماه یکبار بوتاکس تزریق کنند. مثلا هر سال یک بار یا هر 6 ماه یک بار ژل بوتاکس را تزریق می کنند تا مشکل واژینیسموس بازگشت نکند.

توصیه‌هایی به همسران

خانم هایی که دچار دخول غیرممکن هستند معمولا دچار آشفتگی، اضطراب و افسردگی می شوند. بیشتر این خانم ها از اینکه نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند دچار عذاب وجدان می‌شوند و همین مساله هم باعث تشدید مشکل می شود. مردانی که همسرانشان دچار دخول غیرممکن هستند نباید برای رابطه جنسی به خانم ها فشار بیاورند و باید در طول مدت درمان این مشکل با عشق و آرامش در کنار آنها باشند. یادتان باشد یک محیط آرام و معاشقه طولانی می تواند پیش زمینه ای برای حل مشکل باشد، با این وجود به همسرتان برای برقراری رابطه جنسی فشار وارد نکنید.

رعایت نکردن حال همسرتان به خاطر مشکلی که غیرارادی است و نقشی در آن ندارد ممکن است او را از شما، رابطه جنسی و زندگی مشترکتان دلزده کند.

آیا واژینیسموس درمان دارد؟

تمریناتی مانند کگل، نشستن در آب گرم و استفاده از دیلاتورها می تواند مشکل دخول غیرممکن را حل کند با این وجود ممکن است این تمرینات هم جواب ندهند و به سراغ تزریق بوتاکس یا پروتز درمانی رفت. با این حال مطمئن باشید که این مشکل درمان دارد.

ممکن است واژینسموس هیچ وقت درمان نشود؟

اغلب خانم ها به خاطر درد وحشتناکی که تجربه می کنند و همچنین نداشتن تمرین و شکست در برقراری رابطه جنسی فکر می کنند که هیچگاه خوب نمی شوند. با این حال اگر تمرینات مربوط به درمان دخول غیرممکن را به صورت روزانه و مرتب انجام دهید حتما این مشکل حل خواهد شد. البته ممکن است زمان درمان کمی طولانی شود.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/