توصیه هایی برای حفظ حالت قرارگیری در دوران بارداری

توصیه هایی برای حفظ حالت قرارگیری در دوران بارداری

آیا فشار و ناراحتی زیادی را در هنگام انجام کارهای روزمره تان احساس می کنید؟ آیا می خواهید حالت قرارگیری درست در دوران بارداری را در پیش بگیرید تا سلامت نوزادتان را در زمان انجام کارهای روزانه تان تضمین کنید. اگر وضعیتی مشابه موارد بالا دارید خواندن مطلب زیر برای اطلاع وضعیت قرارگیری مناسب در دوران بارداری برایتان ضرورت دارد.
مشکلات ناشی از وزن، شل شدن رباط ها و برآمدگی شکم ناشی از رشد جنین انجام کارهای روزانه تان را به یک کار ستخت تبدیل می کند. آیا می دانید که اگر حالت قرارگیری درست در دوران بارداری را رعایت نکنید احتمالا دچار آسیب می شوید. اگر اطلاعی ندارید و کنجکاوید، نگران نباشید. ادامه مطلب را بخوانید.

توصیه هایی برای حفظ حالت قرارگیری مناسب در دوران بارداری

۱- مستقیم بایستید:

سر و گردنتان را مستقیم نگه دارید، از خم کردن سرتان اجتناب کنید. زانوهایتان را مستقیم نگه دارید و آن ها را قفل نکنید. می توانید مستقیم جلوی دیوار بایستید و ستون مهره های تان را صاف نگه دارید.

۲- کتف هایتان را به طور طبیعی قرار دهید:

لبه های کتف هایتان را زیاد به سمت عقب نیندازید چرا که در زمان مورد انتظار تنها روی ناحیه پایینی پشت تان فشار خواهد آورد، اجازه دهید که کتف هایتان به حالت طبیعی قرار بگیرند بنابراین می توانید در حالت قرارگیری درست و راحت بمانید.

۳- مستقیم بنشینید:

روی یک صندلی پشت صاف بنشینید، می توانید برای بهتر پشت دادن بالشتی را در ناحیه پایینی پشت تان قرار دهید. عمود پاهایتان را روی زمین قرار دهید می توانید به عنوان جایگزین از چهارپایه استفاده کنید تا فشار را از روی پشتتان بردارید. این بهترین حالت نشستن در دوران بارداری است.

bardari-d3.jpg

۴- شکم تان را آرام به داخل بکشید:

شکم تان را سفت کنید. تا جایی که می توانید آن را به داخل بکشید، از خم کردن لگنتان به جلو یا عقب اجتناب کنید. از ایستادن در زمانی که شکمتان به داخل رفته و با پشت در حال نوسان خودداری کنید.

۵- از ایستادن به مدت طولانی اجتناب کنید:

ایستادن به مدت طولانی در دوران بارداری می تواند به طور معکوسی جریان خونتان را تحت تاثیر قرار داده و باعث تورم مچ پا و پاهایتان شود. مطالعات نشان داده زنان بارداری که کارهای با وضعیت ایستاده را مدام انجام می دهند بیشتر مستعد زایمان نوزاد کوچک بوده اند. اگر نیاز است که برای طولانی مدت بایستید گهگاهی پاهایتان را روی چهارپایه قرار دهید و سپس حالت را عوض کنید. برای حفظ جریان خون مناسب در عضلات پشت ساق پا حرکات ورزشی ناحیه پا را انجام دهید.

۶- باسنتان را به داخل بکشید:

کشیدن باسن به داخل در دوران بارداری به اصلاح وضعیت لگنی تان کمک می کند. این حالت قرارگیری وزنتان را به حالتی جابه جا می کند که مرکز ثقل تغییر یافته تان اصلاح شود. این حالت را در مقابل دیوار تمرین کنید.

۷- از قفل کردن زانوهایتان اجتناب کنید:

قفل کردن زانوها می تواند روی ناحیه پایینی پشتتان فشار بیاورد، بنابراین با کتف های باز روی پاهایتان بایستید و زانوهای تان را کمی خم کنید تا ران ها بتوانند وزن بدنتان را تحمل کنند. بنابراین از انتشار وزنتان در طول پاهای تان مطمئن شوید و فقط روی پاشنه هایتان فشار نیاورید. حتی اگر در این حالت قرارگیری احساس عجیبی به شما دست می دهد این حالت قرارگیری را در دوران بارداری انجام دهید چرا که هم برای شما و هم نوزادتان مفید و بی خطر است.

۸- از ضربدری قرار دادن پاهای تان اجتناب کنید:

نشستن به حالتی که پاهای تان به حالت ضربدری قرار گرفته منجر به کاهش جریان خون و واریکوز وریدها می شود. بنابراین از نشستن به حالت پاهای ضربدری خودداری کنید. 

۹- درست بخوابید:

بعد از ماه چهارم بارداری از خوابیدن به صورت مستقیم روی پشت اجتناب کنید. خوابیدن به پهلوی چپ جریان خون به جفت را بهبود می دهد. از خوابیدن روی شکمتان جدا خودداری کنید چرا که می تواند باعث فشار به رحم تان شده و به طور معکوسی روی جنینتان اثر بگذارد.

۱۰- به تدریج تغییر وضعیت دهید:

وقتی می خواهید بعد از یک ایستادن طولانی مدت بنشینید به آرامی خم شوید. از هر نوع حرکت بیش از حد و متناوبی خودداری کنید چرا که می تواند باعث فشار و آسیب به رباط های ضعیف شده تان شود.
حالا تمامی نکات مهم در مورد حفظ حالت قرارگیری مناسب در دوران بارداری را می دانید و از دردهای دوران بارداری به دور خواهید بود.

bardari-d2.jpg

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید , منظور از مستقیم نشستن در دوران بارداری چطور نشستن است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام , سر و گردنتان را مستقیم نگه دارید، از خم کردن سرتان اجتناب کنید. زانوهایتان را مستقیم نگه دارید و آن ها را قفل نکنید. می توانید مستقیم جلوی دیوار بایستید و ستون مهره های تان را صاف نگه دارید.

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی خوب بود

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/