آیا استفاده از جوراب­های کمپرسور در بارداری برای کاهش درد در پاها مفید است؟

Pregnancy-Lifestyle-2

همان‌طور که می‌دانید زنان باید بر دوران بارداری خود تمرکز کامل داشته و خود را با رشد جنین و تغییرات بدنشان وفق دهند. بر اساس نتایج مطالعات انجام‌شده در انجمن دانشمندان تالاب، زنانی که قبل از باردار شدن، رفتارهای ناسالم مانند مصرف سیگار و مصرف مکرر الکل داشتند، دوران حاملگی با مشکلات اساسی مواجه شده‌اند؛ هرچند این افراد با آگاهی از باردار شدن خود، انجام این نوع کارها را به میزان قابل توجهی کاهش داده‌اند. یادتان باشد که تأثیر انجام کارهای خطرناک در دوران قبل از بارداری، تا مدت‌ها در بدن مادران باقی مانده و بر سلامت جنین داخل رحم آن‌ها اثر می‌گذارد. همچنین، فراموش نکنید که پوشیدن لباس‌ها و جوراب‌های تنگ در دوران بارداری به همان اندازه بر سلامت کودک آینده شما تأثیر خواهد گذاشته و بیماری‌های بارداری را برای نیز برای خود شما به همراه خواهد آورد. این نکته تعجب بسیاری از مردم را به دنبال داشته و سؤالات زیادی را در ذهن آن‌ها ایجاد نموده است؛ اما جالب است بدانید که استفاده از جوراب‌های تنگ در دوران بارداری، عملکرد کلی بدن زنان را به هم ریخته و سلامت مادر و روند رشد جنین داخل رحم او را به خطر می‌اندازد. در موارد شدید، این شرایط سبب مرگ جنین داخل رحم خواهد شد. به همین دلیل، در این مقاله به این سؤالات رایج شما مورد جوراب‌های مناسب برای دوران بارداری زنان پاسخ خواهیم داد.

تورم بدن در بارداری و استفاده از جوراب‌های تنگ:

هنگامی که خانمی باردار می‌شود، اکثر فرایندهای بدن او به هم خورده و به سرعت آماده می‌شوند تا بتوانند زندگی جدید را درون خود شروع کنند. به همین دلیل، بدن مادران باردار خون بیشتری تولید کرده و با خون‌رسانی بیشتر به رحم، به جنین در حال رشد داخل آن کمک می‌کند تا نیازهای حیاتی او تأمین شود.  فشار خون وارده بر روی اعضای بدن، رگ‌هایی را که  خون را از پاها به قلب منتقل می‌کنند، دچار مشکل نموده و مانع جریان یافتن کامل خون می‌شود. در واقع، پاهای زنان در این دوره، بر اثر نیروی گرانش زمین، خون را به سختی، به قلب انتقال داده و دچار تورم و درد شدیدی می‌شوند. این بیماری در زنان باردار "ادم" نامیده شده و بخش کاملاً طبیعی از دوران حاملگی هر زنی به شمار می‌رود.

خواندن این مطلب 18 سؤال زنان باردار که مادرها می­توانند به آن­ها پاسخ دهند به شما توصیه میشود

متأسفانه، بااینکه بروز این مشکل در دوران بارداری زنان کاملاً طبیعی است، اما زیاد دلپذیر نبوده و بسیاری از زنان را دچار مشکلات اساسی می‌کند، زیرا حالت تورم بسیار ناراحت‌کننده بوده و در بعضی اوقات هم درد شدیدی را به همراه خواهد داشت. در چنین شرایطی، استفاده از جوراب‌های کمپرسور یک راه آسان و مقرون به صرفه برای برگردان پمپاژ خون بدن مادران باردار به حالت طبیعی است.

آیا استفاده از جوراب‌های کمپرسور برای کاهش درد در ناحیه پاهای باردار مفید است؟

بله، استفاده از این نوع جوراب‌ها تقریباً همیشه مفید بوده و در کاهش درد ناشی از ادم بسیار مناسب است. پس به عنوان یک مادر حامله، هرگاه دچار مشکل ادم شدید، بهتر است برای حل این درد از پزشک متخصص زنان و زایمان کمک گرفته و از جوراب‌های کمپرسور طبی استفاده کنید.

آیا جوراب‌های کمپرسور طبی به جلوگیری از بروز واریس در ورید زنان باردار کمک می‌کند؟

بله، پزشکان متخصص زنان و زایمان در مورد توانایی‌های جوراب کمپرسور طبی برای مدیریت وریدهای واریسی تردید نداشته و عقیده دارند که بهترین راه برای جلوگیری از بروز بیماری واریس در بدن زنان باردار، استفاده از این جوراب‌ها است. البته بهتر است زنان باردار از نشستن در یک موقعیت ثابت، برای مدت زمان طولانی اجتناب نموده و به هنگام انجام حرکات ورزشی از جوراب‌های کمپرسور طبی ساق بلند استفاده کنند. با همه این توصیفات، به خاطر داشته باشید که اگر مدتی بعد از آغاز اولین بارداری، رگ‌های خونی شما واریسی شد، احتمال دارد که پس از زایمان در کوتاه‌ترین مدت بهبود یابند، زیرا این حالت به علت انجام کارهای اضافی در بدن زنان باردار ایجاد شده و در طی زمانی که بدن به حالت عادی برگردد، واریس‌های ایجاد شده در طول بارداری نیز خود به خود از بین خواهند رفت. همچنین، کاهش استرس ناشی از حاملگی در زنان نیز برای از بین رفتن رگ‌های واریسی بسیار مؤثر می‌باشد.

آیا استفاده از جوراب‌های کمپرسور طبی مانع از گرفتگی رگ‌های خونی و بروز ترومبوز وریدی عمیق در زنان می‌شود؟

خیر، استفاده از جوراب‌های کمپرسور طبی در دوران بارداری از بروز مشکل گرفتگی رگ‌ها در زنان به طور کامل جلوگیری نکرده، اما شدت خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد. در واقع، اگر زن حامله از جوراب‌های کمپرسور طبی در طول روز و به مدت طولانی استفاده کند، احتمال ابتلا به لخته شدن خون را در بدن خود به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

آیا استفاده از جوراب‌های کمپرسور طبی در بارداری سبب درمان خونریزی رگ‌های خونی می‌شود؟

خیر، اگر رگ‌های خونی زن حامله دچار خونریزی شود، پوشیدن جوراب‌های کمپرسور طبی این مشکل را از بین نخواهد برد. لخته شدن خون سبب تخریب دیواره رگ‌ها در بدن زنان باردار شده و می‌تواند بسیار مرگبار باشد. البته جوراب‌های  کمپرسور مخصوص در داروخانه‌ها موجود است که می‌تواند بخشی از درمان این شرایط را (کمک به از بین بردن لخته خون موجود در رگ‌های زنان حامله) بر عهده بگیرد. با این حال، بهتر است قبل از هر گونه تصمیم‌گیری درباره این موضوع، با دکتر خود مشورت کنید.

اگر باردار هستید وسینه هایتان دچار خارش شده است برای اطلاع این مطلب علت خارش سینه ها در بارداری چیست؟ را بخوانید

آیا جوراب‌های کمپرسور طبی متفاوتی در بازار موجود هستند؟

از لحاظ علمی جوراب‌های کمپرسور طبی درجه بندی شده و برای درمان مشکلات مختلف در بدن زنان باردار مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما در حالت کلی همه این نوع جوراب‌ها شبیه هم بوده و فقط میزان فشار وارده بر روی مچ پا در آن‌ها متفاوت است. بنابراین، اگر هنگام خرید جوراب طبی با اعداد 15-20 میلی‌متر نوشته شده بر روی آن مواجه شدید، بدانید که فشار وارده به اطراف پاهای شما با پوشیدن این وسیله کم بوده و این جوراب فقط باید در هنگام  حرکت مورد استفاده قرار گیرد. درج شدن این نوع درجه بندی بر روی جوراب‌های کمپرسور طبی به شما کمک می‌کند تا از میزان فشرده‌سازی آن آگاه شده و راحتی خود را با حرکت نرمال خون به سمت قلب فراهم کنید.

در نهایت، فراموش نکنید که جوراب‌های کمپرسور طبی که میزان فشرده‌سازی آن‌ها بسیار قوی است، باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان به بیمار تجویز شوند. بنابراین، قبل از برنامه‌ریزی برای قرار ملاقات با پزشک معالج خود، هرگز خودسرانه پوشیدن جوراب‌های طبی را امتحان نکنید، زیرا این کار می‌تواند خون‌رسانی بدن شما را با مشکل مواجه کند.

اگر یک زن حامله از جوراب‌های کمپرسور طبی استفاده کند، امنیت کودک درون رحم او در معرض خطر قرار می‌گیرد؟

مزایای استفاده از جوراب‌های کمپرسور طبی در طی دوران بارداری زنان بسیار زیاد است، اما فشرده شدن بیش از حد رگ‌های خونی مادران در حین بارداری، می‌تواند برای سلامت کودک درون رحم این افراد خطرناک باشد. از آن‌جایی که جنین، بیشتر مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را از خون مادر دریافت می‌کند، بنابراین بااینکه جوراب‌های کمپرسور طبی می‌توانند با فشرده سازی رگ‌ها  از لخته شدن خون در بدن زنان جلوگیری کنند، اما استفاده خودسرانه و طولانی مدت از این وسیله می‌تواند برای مادر و کودک متولد نشده او بسیار کشنده باشد.

آیا بین جوراب‌های کمپرسور طبی ساق‌بلند زنان تفاوتی وجود دارد؟

جواب منفی است! هیچ تفاوتی بین انواع جوراب‌های ساق‌بلند کمپرسور طبی وجود نداشته و همه آن‌ها  فقط برای فشرده‌سازی رگ‌های خونی انسان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیا زنان حامله می‌توانند در طول شب نیز از جوراب‌های کمپرسور طبی استفاده کنند؟

پوشیدن مداوم جوراب در هر نوعی می‌تواند برای برخی از مردم کاری بسیار ناراحت‌کننده‌ای باشد، ولی بدانید که این کار هیچ آسیبی به بدن وارد نمی‌کنید. اگر شما به عنوان یک زن حامله از جوراب‌های کمپرسور طبی برای مدت  24 ساعت در روز استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که بلافاصله بعد از احساس درد، حتماً باید آن‌ها را درآورید. این کار به شما کمک می‌کند تا آرامش بیشتری احساس نموده و روال کار رگ‌های خونی خود را به حالت عادی برگردانید.

برای اطلاع از اینکه علت براق شدن پوست در بارداری چیست؟ این مطلب را بخوانید

آیا دلایل خاصی وجود دارد که برخی از زنان نمی‌توانند از جوراب‌های کمپرسور طبی در بارداری خود استفاده کنند؟

استفاده طولانی مدت از جوراب کمپرسور طبی در دوران بارداری کاملاً بی‌خطر بوده، اما برای فرزند درون رحم برخی از زنان حامله کاملاً امن نیست. اگر در این مورد سؤالی دارید، بهتر است با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. نکته مهمی که همه مادران باردار باید در مورد جوراب‌های کمپرسور طبی بدانند، این است که اگر جوراب انتخابی شما برای فشرده‌سازی رگ‌ها نباشد یا به درستی کار خود را انجام ندهد، احتمالا عوارض ناخوشایندی را برای خود شما و جنین داخل رحمتان به دنبال خواهد داشت.

بنابراین، برای گذراندن دوران بارداری سالم باید علاوه بر استفاده از تجارب افراد باتجربه، به توصیه‌های پزشک متخصص زنان و زایمان معالج خود هم عمل کنید! زیرا شما می‌توانید با احساس مسئولیت بیشتر، در تصمیم‌گیری برای سلامت خود و فرزندتان موفق بوده و هرگز به دنبال خرید جوراب‌های کمپرسور طبی نباشید، ولی در صورت اجبار حتماً جوراب‌هایی با درجه فشار کم را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/