نکاتی برای تهیه کفش کودکان نوپا

When-Should-My-Baby-Get-A-First-Pair-Of-Shoes

در ابتدا، لازم است به عنوان والدین یک کودک نوپا یادتان باشد هنگامی که کودک شما شروع به ایستادن بر روی دوپا کرد، بهترین راهکار برای تقویت عضلات او، راه رفتن با پاهای برهنه است، زیرا در این حالت انگشتان کوچک پای فرزند شما می‌تواند به صورت مستقیم بر روی زمین قرار گرفته و به او کمک کند تا تمرینات لازم برای راه رفتن عادی را انجام دهد. اما از آنجایی که پاهای کودکان در هنگام خارج شدن از منزل ممکن است بر اثر برخورد با عوامل خطرزا آسیب ببیند، باید به طور کامل محافظت شود. در ادامه این مقاله، برخی از نکات مهم در مورد خرید کفش مناسب برای کودک نوپا ارائه شده است که بسیار مورد توجه والدین عزیز خواهد بود.

بهترین کفش برای کودکان نوپا کفشی است که  همه نکات در مورد ایمنی آن مانند شکل مناسب و عملکرد درست کفش به درستی طراحی شود. در واقع، مدل کفش برای این کودکان مهم نیست، آن‌ها فقط باید در برابر راه رفتن زیاد و  لگد زدن به اشیا اطراف تاب بیاورد. بنابراین لازم است والدین با آگاهی از قوانین خرید کفش برای بچه‌ها، علاوه بر انتخاب سبک مناسب، جذابیت آن را نیز در نظر داشته باشند.

برای انتخاب صحیح لباس نوزاد این مطلب نحوه درست خرید لباس کودکان را بخوانید

گام اول برای خرید کفش کودکان، اندازه‌ گیری دقیق پای آن‌ها است. بر این اساس، نباید اولین کفش فرزند خود برای راه رفتن را به صورت آنلاین سفارش دهد. برای این کار بهتر است به یک فروشگاه کفش بچگانه مراجعه کرده و قبل از خرید کفش از یک فروشنده حرفه‌ای بخواهید اندازه دقیق پای کوچک فرزند شما را بگیرد (اگر در حین اندازه‌گیری متوجه تفاوت فاحش بین اندازه دو پای فرزند خود شدید، هدف خود برای خرید کفش را اندازه پای بزرگ‌تر قرار دهید). یادتان باشد که اندازه دو پای کودکان نوپا می‌تواند یک تا نیم سایز متفاوت باشد. همچنین، این نکته مهم را هم در نظر داشته باشید که پاهای بچه‌ها به سرعت در حال رشد بوده و اندازه آن‌ها تغییر می‌کند. بنابراین، کفشی را برای فرزند خود انتخاب کنید که حداقل برای دو یا سه ماه بعدی او، با توجه به رشد سریع پاها، مناسب باشد. پس، بسیار مهم است که در هنگام خرید کفش، کودک را به همراه خود داشته باشید تا با اندازه‌گیری دقیق پاهای او، کفش مناسبی را بخرید. همچنین، سعی کنید در هنگام امتحان کردن، کودک شما ایستاده باشد تا به راحتی بتوانید نحوه قرارگیری انگشتان پای او را در داخل کفش بررسی کنید. جالب است بدانید که بیساری از کودکان نوپا تمایل دارند تا انگشتان پاهای خود را جمع کنند که این کار، اندازه‌گیری دقیق پاهای آن‌ها را دچار مشکل می‌کند.

به خاطر داشته باشید که شما باید همیشه یک جفت جوراب اضافی برای کودک نوپا را در داخل کیف خود داشته باشید، چون با پوشیدن جوراب، امتحان کردن کفش به پای کودک بسیار راحت و دقیق‌تر خواهد بود. بنابراین، اگر کودک شما با پوشیدن جوراب مشکل دارد، می‌توانید هنگامی که او در تلاش برای پوشیدن کفش مورد نظر است، از سرگرم بودن کودک استفاده نموده و جوراب را به پای دیگر او بپوشانید. به این ترتیب، کار شما راحت‌ تر شده و کفش متناسب با پای فرزندتان را انتخاب خواهید کرد.

همیشه در هنگام خرید کفش، انگشت شست کودک را در داخل کفش انتخابی خود حرکت دهید. یادتان باشد که بررسی اندازه انگشت کوچک پا برای اطمینان از  مناسب بودن اندازه کفش کودک ایده خوبی نیست. بهترین کفش برای کودکان نوپا، کفشی است که عرض و طول آن از انگشت شست و بزرگ پا حدود چند میلی‌متر فاصله داشته باشد. برای اطمینان از این کار، لازم است انگشت خود را بین پاشنه کفش و پای کودک قرار دهید.

اگر به دنبال لباس خواب مناسب نوزاد خود هستید این مطلب بهترین لباس خواب برای نوزادان، چه نوع لباسی است؟ را بخوانید

اگر با رعایت نکات ذکرشده، اندازه کفش انتخابی شما مناسب بود، آن را برای فرزندتان خریداری کنید. در غیر این صورت، به خاطر مدل و رنگ کفش وسوسه نشوید، زیرا با خرید کفش نامناسب فقط می‌توانید چند ماه از آن استفاده کنید. البته فراموش نکنید که انتخاب کفش برای کودکان در اندازه بسیار بزرگ هم می‌تواند راه رفتن را برای آن‌ها سخت کرده و محیط بیرون را برای فرزند شما ناامن کند. ولی اگر اندازه یک پای کودک شما به طور قابل توجهی بزرگ‌تر از پای دیگر او بود، حتما برای خرید، اندازه بزرگ‌ترین پا را در نظر بگیرید. همچنین، در هنگام خرید کفش برای کودکان باید پاشنه آن‌ها نیز توسط والدین بررسی شود. یادتان باشد که تیز یا بلند بودن پاشنه کفش کودکان نوپا باعث می‌شود کفش بر روی آن چرخد یا به سمت بالا و پایین حرکت کند که وجود این مشکل، منجر به افتادن و آسیب دیدن فرزند شما خواهد شد.

همه ما می‌دانیم که انواع چکمه‌های ظریف، صندل‌های پاشنه‌دار و سایر کفش‌های مدرن، بسیار شایان ستایش بوده و برای والدین جذاب می‌باشند، اما بهترین کفش برای کودکان نوپا نیستند! زیرا فرزند شما هنوز در حال یادگیری ایستادن و راه رفتن بوده و نیاز کاملی به حمایت و ثبات دارد. اگر از لحاظ مادی برای خرید کفش‌های گرانقیمت که از چرم خالص و جیر تهیه شده‌اند، مشکلی ندارید، صندلی‌ها و کفش‌های روباز کودکانه را که از پارچه‌های مخصوص یا چرم (به جای لاستیک یا پلاستیک) ساخته شده‌ و رویه آن‌ها کاملا متخلخل است، انتخاب کنید. این نوع کفش‌ها به پاهای فرزند شما اجازه می‌دهند تا هوا محیط را به داخل و خارج کفش  گردش داده و از عرق کردن خود جلوگیری کنند. همچنین، این دسته از کفش‌ها بسیار انعطاف پذیر بوده و در هنگام خم شدن کودک، پاهای او را به طور کامل پوشش می‌دهند. در نهایت،به خاطر داشته باشید که برای امتحان کردن میزان انعطاف‌پذیری کفش کودکان فقط کافی است آن را بین دو دست خود قرار داده و بدون تلاش زیاد خم کنید.

فراموش نکنید که کفش مناسب برای کودکان باید دارای زیره شیاردار باشد تا بتواند هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها و زمین  صاف که احتمال لغزش و سقوط کودک بالا است، از او محافظت کند. اگر کف کفش انتخابی شما برای فرزند کوچکتان دارای شیارهای عمیق نیست، می‌تواند از آن در هنگام راه رفتن کودک بر روی فرش یا موکت استفاده کنیدتا با انجام این کار، از آسیب دیدن فرزندتان جلوگیری نمایید.

اگر میخواهید از سن دقیق شروع نوزادان برای چهار دست و پا رفتن اطلاع پیدا کنید این مطلب نوزادان در چه سنی شروع به چهار دست پا رفتن می­کنند؟ را بخوانید

کفشی را برای کودک نوپای خود انتخاب کنید که بتواند به طور کامل پاهای فرزند شما را پوشش دهد. کفشی که فقط قسمتی از پاهای کوچک او را پوشش دهد، ایمن نبوده و اتصالات آن حمایت لازم از پاهای کودک را ندارد. پس، به عنوان والدین یک کودک نوپا با آگاهی از نکات ایمنی، کفشی را برای پاهای فرزند خود انتخاب کنید که بتواند او را در راه رفتن صحیح یاری نماید. برای این کار، اجازه دهید کودک اولین سال شگفت‌انگیز عمر خود را پشت سر گذاشته و سپس با پوشیدن کفش‌های مناسب انتخابی شما، راه برود. به یاد داشته باشید که فرزند شما در این دوره از زندگی قادر به حرف زدن نبوده و ممکن است نتواند در صورت ناراحت بودن، احساس خود را به شما یا پدرش اطلاع دهد. پس در این مورد خیلی مراقب باشد! سعی کنید برای خرید کفش کودک نوپای خود چند گزینه مختلف انتخاب کرده و  کفش مناسب را از میان آن‌ها برگزینید.

در نهایت، لازم است بدانید که والدین می‌توانند برای انتخاب کفش از اطلاعات افراد باتجربه اطراف خود استفاده نموده و انتظارات پاهای کودک خود را به راحتی فراهم کنند. علاوه بر این موارد، همانطور که گفته شد در سال دوم زندگی کودکان، انتخاب کفش برای آن‌ها باید با توجه به نکات بهداشتی و بر اساس اطلاعات پزشکی انتخاب شود. پس کفش فرزند خود را از فروشگاه‌هایی خریداری کنید که دارای پروانه بهداشت از سازمان‌های بهداشتی و موسسات معتبر نظیر CDC (مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها) و AAP (آکادمی کودکان کودکان) بوده و به خوبی بتواند انتظارات شما و ایمنی فرزندتان را بر آورده نماید.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/