در دوران بارداری این غذاها را نخورید

در دوران بارداری این غذاها را نخورید

بارداری یکی از مراحل زیبا در زندگی هر زنی است، در دوران بارداری تنها بدن از نظر فیزیکی دچار تغییر نخواهد شد، بلکه روش فکر کردن و احساسات در مورد خود، اولویت های زندگی، نگرش و شیوه زندگی دچار تحولاتی می شود، بنابراین برای داشتن دوران بارداری شاد و آسان، باید تغذیه دوران بارداری دقیقی در سیستم زندگی روزمره تنظیم شود.
وسوسه شدن برای مصرف مواد غذایی موردعلاقه در دوران بارداری احساس کاملا طبیعی است، شما می-توانید از خوردن هر چیزی در دوران بارداری لذت ببرید، فقط باید از مصرف چند ماده غذایی که خطرات بهداشتی برای شما و کودکتان دارد، اجتناب کنید و آنها را از سبد تغذیه دوران بارداری خود کم یا حذف کنید. زنان باردار معمولا در ابتدای دوران بارداری با یک مشاور تغذیه خوب درمورد مصرف مواد غذایی مشورت می کنند، اما بعدها ممکن است ابهاماتی برای مادر به وجود بیاید، در این مواقع بهتر است تنها به دنبال مشاوره نباشید، بلکه به دنبال منابع بهتری برای تایید آنچه که شما نیاز دارید و آنچه که باید از رژیم غذایی خود حذف کنید، باشید.

موادغذایی که باید از سبد تغذیه دوران بارداری شما حذف شوند:

در این مقاله با راهنمایی متخصصین، به بررسی تغذیه دوران بارداری و اینکه باید از مصرف چه موادی اجتناب شود، می پردازیم. اجتناب از مصرف مواد غذایی زیر، به شما در انتخاب عاقلانه غذا به منظور محافظت از شما و جنین کمک خواهد کرد. موارد زیر را رعایت کرده و از دوران بارداری سالم لذت ببرید:

1. اجتناب ازغذاهای دریایی خاص در دوران بارداری:

ما از شما نمی خواهیم که اصلا ماهی نخورید، تنها از مصرف برخی از انواع ماهی ها باید اجتناب شود تا از هرگونه آسیب به جنین و عوارض دیگر جلوگیری کنید:

• مصرف ماهی های حاوی جیوه در دوران بارداری ممنوع:

مصرف جیوه در دوران بارداری می تواند منجر به آسیب مغزی و تأخیر در رشد جنین شود، بنابراین، بهتر است از مصرف ماهی هایی که حاوی سطح بالایی از جیوه هستند، اجتناب کنید. این نوع از ماهی ها شامل شاه ماهی خال خالی، اره ماهی و کوسه است که باید از برنامه تغذیه دوران بارداری کاملا حذف شوند، اما ماهی هایی مانند ماهی تن حاوی سطح پایینی از جیوه بوده و مصرف آن به مقدار متوسط در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی کند.

tagziye-bardari-u2.jpg

• مصرف غذاهای دریایی دودی در دوران بارداری ممنوع:

غذاهای دریایی یخ زده و یا دودی، با برچسب هایی مانند اکسیژن مایع، به دلیل آلوده بودن به باکتری لیستریا نباید مصرف شود. معمولا این نوع غذاهای دریایی در فروشگاه های غذاهای آماده بافت می شوند.

• مصرف ماهی هایی که در معرض آلاینده ها رشد کرده اند در دوران بارداری ممنوع:

از مصرف ماهی هایی که در رودخانه ها و دریاچه ها آلوده به بی فنیل های پلی کلرینه اند، اجتناب کنید. این ماهی ها شامل  آزاد، انواع مختلف اردک ماهی و ماهی قزل آلای موجود در رودخانه ها و دریاچه ها است.

• مصرف صدف خام در دوران بارداری ممنوع:

صدف خوب پخته نشده مانند صدف خوراکی، صدف و حلزون می تواند باعث انتقال اکثر بیماری های منتقله از دریا شود، پختن صدف می تواند از برخی عفونت ها جلوگیری کند، اما جلبک های عفونی را از بین نمی برد. بنابراین، بهتر است برای جلوگیری از عفونت، هر نوع صدفی را از برنامه تغذیه دوران بارداری خود حذف کنید.
برای داشتن دوران بارداری سالم، مادر باید از مصرف برخی غذاهای دریایی به طور موقت خودداری کند، اما چون ماهی غنی در اسید چرب امگا 3 است و اگر شما نمی توانید مصرف ماهی را ترک کنید، می توانید از ماهی های آب شیرین، کم جیوه و تازه پخته شده به اندازه ی دو وعده در هفته استفاده کنید.

tagziye-bardari-u3.jpg

2. مصرف تخم مرغ خام و یا خوب پخته نشده در دوران بارداری ممنوع:

جالب است توجه کنید که تخم مرغ پخته لذیذتر است، در این مقاله راه های خاصی برای مصرف سالم تخم -مرغ در دوران بارداری ارائه می شود، از مصرف تخم مرغ خام، تخم مرغ خوب پخته نشده و یا تخم مرغ خام موجود در دسر خانگی و سس مانند موس شکلات، کیک، سس مایونز، و غیره، باید اجتناب شود، زیرا ممکن است آلوده به باکتری سالمونلا باشند که باعث استفراغ و اسهال می شود.
راه حل: تنها راه خوردن تخم مرغ سالم این است که تخم مرغ را کامل بجوشانید به طوری که زرده آن هم کامل بپزد، املت را خوب بپزید و از سس سالاد تخم مرغ پاستوریزه که حاوی تخم مرغ کمتری است، استفاده کنید. این روش ها خطر آلودگی به باکتری سالمونلا را کاهش داده و می توانید از یک وعده غذایی با تخم مرغ لذت ببرید.

tagziye-bardari-u1.jpg

 

نظر (7)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من هفته دهم بارداريم چند ساعت در روز تب میکنم میشه راهنماييم کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام به سلامتی به دنیا بیاریش و قدمش خیر و تنش سلامت***منم اینطوری میشدم دکترم توصیه کرد اب زیاد بخورم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بارداری خودش گرگرفتگی و گرمای شدید داره که مادر رو ناراحت میکنه احتمالا همینه ولی اگر فکر میکنید تب هست حتما به پزشکتون اطلاع بدین چون ممکنه عفونت داشته باشین.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و خسته نباشید , در دوران بارداری تخم مرغ را چطوری باید خورد ؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , تنها راه خوردن تخم مرغ سالم این است که تخم مرغ را کامل بجوشانید به طوری که زرده آن هم کامل بپزد، املت را خوب بپزید و از سس سالاد تخم مرغ پاستوریزه که حاوی تخم مرغ کمتری است، استفاده کنید. این روش ها خطر آلودگی به باکتری سالمونلا را...

سلام عزیزم , تنها راه خوردن تخم مرغ سالم این است که تخم مرغ را کامل بجوشانید به طوری که زرده آن هم کامل بپزد، املت را خوب بپزید و از سس سالاد تخم مرغ پاستوریزه که حاوی تخم مرغ کمتری است، استفاده کنید. این روش ها خطر آلودگی به باکتری سالمونلا را کاهش داده و می توانید از یک وعده غذایی با تخم مرغ لذت ببرید.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , چرا نباید غذاهای دریایی دودی در دوران بارداری استفاده نشود؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , غذاهای دریایی یخ زده و یا دودی، با برچسب هایی مانند اکسیژن مایع، به دلیل آلوده بودن به باکتری لیستریا نباید مصرف شود. معمولا این نوع غذاهای دریایی در فروشگاه های غذاهای آماده بافت می شوند.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/