برنامه ریزی برای زایمان در آب (بخش دوم)

برنامه ریزی برای زایمان در آب (بخش دوم)

در برنامه ریزی برای زایمان در آب (بخش اول) چگونگی انتخاب بیمارستان و پزشک مناسب گفته شد، در ادامه می خوانید:

کسانی که می خواهند زایمان در آب داشته باشند ، باید بدانند که چه موانعی برای زایمان در آب وجود دارد ، گاهی اوقات تغییر در روند زایمان به این معنی است که دیگر امکان زایمان در آب وجود ندارد، این حالت به وضعیت فردی شما بستگی خواهد داشت، به طور مثال اگر به خاطر عدم زایمان در موعد مقرر القای زایمان صورت گرفته، در این موقع زایمان در آب برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد ، ممکن است این عمل ایمن نباشد، با این حال زمانی که به دلیل نگرانی جدی درباره سلامت شما و نوزادتان القای زایمان صورت می گیرد، نحوه القای زایمان روی استفاده یا عدم استفاده از استخر زایمان در آب تاثیر خواهد داشت.
اگر زایمانتان با سرم سینتوسینون القا شده، می تواند نوزادتان را تحت فشار قرار دهد، بنابراین نیاز خواهد بود که نوزادتان با حسگرهای الکترونیکی و مرتبا تحت نظر باشد، این نوع از مراقبت همیشه در استخر آب امکان پذیر نیست.
اگر بیش از ۴۱ هفته است که باردارید و با استفاده از ماده شبه هورمون پروستاگلاندین القای زایمان صورت گرفته، همچنان خواهید توانست از استخر زایمان در آب استفاده کنید.
استفاده از روش زایمان در آب به قوانین بیمارستان هم بستگی دارد، استفاده از پروستاگلاندین افزایش حرکات رحم را به دنبال دارد و موجب افزایش شدت آن هم خواهد شد، اگر زایمانتان خوب پیش می رود، اجازه خواهید داشت از آب گرم برای کمک به تحمل انقباضات شدید ناشی از پروستاگلاندین استفاده کنید.
اگر برای زایمان طبیعی بعد از یک سزارین می خواهید اقدام کنید می توانید از استخر زایمان در آب استفاده کنید، گرچه این حالت خیلی متداول نیست ، قبل از استفاده از زایمان در آب ، پرستار به دلیل القای زایمان و همین طور علت انجام سزارین قبلی اطلاعاتی جمع آوری خواهد کرد، آن ها ممکن است برای استفاده از استخر برای کاهش درد در هنگام زایمان راضی باشند، اما در مورد زایمان در آب رضایت ندارند ، این امر بستگی به بیمارستان یا مرکز زایمانی نیز دارد. اگر به شما توصیه شده که از استخر زایمان در آب استفاده نکنید، از پرستار خود بخواهید که دلایل خطرناک بودن آن برای شما و نوزادتان را توضیح دهد یا خودتان در این مورد مطالعه کنید.

zayman-dar-ab-k7.jpg

اگر بخواهم در خانه زایمان در آب داشته باشم از کجا شروع کنم؟

اگر می خواهید که در خانه زایمان در آب داشته باشید، از یک استخر زایمان بادی که قبلا خریده اید می توانید از آن برای زایمان در آب استفاده کنید و بعد آن را به دوستتان هم امانت دهید، در خاطرتان باشد که بعد از هر بار استفاده ، روی استخر را با روکش بپوشانید یا قبل از هر استفاده آن را کاملا تمیز کنید.
اولین چیزی که درباره آن فکر خواهید کرد درباره اندازه استخر برای زایمان در آب است، برای تعیین اندازه استخر موارد زیر را در نظر بگیرید:
• چه میزان فضا در خانه خود دارید
• زمانی که استخر از آب پر می شود چقدر وزن خواهد داشت و آن را در کدام اتاق قرار خواهید داد، آیا کف اتاق استحکام لازم برای تحمل وزن استخر را دارد؟
• به چه میزان از فضای استخر نیاز خواهید داشت، هر چقدر قدتان بلندتر باشد به استخر بزرگتری نیاز خواهید داشت چرا که نیاز است آب تا شانه هایتان برسد و این که می خواهید که فرد کمک کننده زایمان هم در آب باشد یا نه.
به فردی نیاز خواهید داشت که درجه دمای مناسب استخر را تنظیم کند که با خارج کردن و اضافه کردن آب این کار را انجام می دهد، فرد کمک کننده زایمان هم می تواند این کار را انجام دهد ولی تمرکز او را برای کمک کردن به شما کم خواهد کرد، به همین خاطر به بیش از یک فرد کمک کننده زایمان در آب نیاز خواهید داشت.
چک کنید که منبع آب گرم تان با پر کردن استخر زایمان مشکلی پیدا نکند و تا زمان پر کردن استخر کار کند، درباره نحوه خالی کردن استخر بعد از زایمان هم فکر کنید، این کار به شما کمک می کند که در اواخر بارداری برای پرکردن و خالی کردن برنامه داشته باشید، به این ترتیب شما و همسرتان می دانید که با گذشت زمان باید چه کاری را انجام دهید.

zayman-dar-ab-k6.jpg

از کجا اطلاعات بیشتری درباره زایمان در آب دریافت کنم؟

می توانید با مراجعه به بیمارستان زنانی که به تازگی زایمان در آب انجام داده اند ، بیابید و از آن ها سوالات زیر را بپرسید:
• آیا فقط از استخر زایمان برای تسکین درد زایمان استفاده کرده اند یا برای خود زایمان؟
• چه زمانی وارد استخر شده اند و چه زمانی از آن بیرون آمده اند؟
• استفاده از زایمان در آب چه فوایدی داشته و چه موردی از آن را دوست نداشته اند؟
• آیا فرد کمک کننده زایمان آن ها وارد استخر شده یا نه؟
کلاس های پیش از زایمان جای خوبی برای دربافت اطلاعات لازم در مورد زایمان در آب است، در زمان ثبت نام کلاس از مطرح شدن موضوع زایمان در آب در این کلاس ها اطمینان حاصل کنید، در ابتدای دوره فرد آموزنده از شما درباره موضوعاتی که می خواهید صحبت شود سوال خواهد کرد از او بخواهید درباره زایمان در آب صحبت کند.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , آیا میتوان در خانه زایمان در آب داشت؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , اگر می خواهید که در خانه زایمان در آب داشته باشید، از یک استخر زایمان بادی که قبلا خریده اید می توانید از آن برای زایمان در آب استفاده کنید و بعد آن را به دوستتان هم امانت دهید، در خاطرتان باشد که بعد از هر بار استفاده ، روی استخر...

سلام عزیزم , اگر می خواهید که در خانه زایمان در آب داشته باشید، از یک استخر زایمان بادی که قبلا خریده اید می توانید از آن برای زایمان در آب استفاده کنید و بعد آن را به دوستتان هم امانت دهید، در خاطرتان باشد که بعد از هر بار استفاده ، روی استخر را با روکش بپوشانید یا قبل از هر استفاده آن را کاملا تمیز کنید.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/