فواید شگفت انگیز مصرف ماکارونی در بارداری

noodles1

معمولاً، اکثر زنان جوان، با آغاز دوران بارداری به مصرف مواد غذایی خاصی تمایل پیدا می‌کنند؛ ماکارونی نیز در لیست این گرایش‌ها قرار داشته و عطر و طعم آن، بسیاری از مادران حامله را به وجد می‌آورد؛ اما آیا مصرف ماکارونی در 9 ماه بارداری امن است؟ آیا مصرف این ماده غذایی باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک یا مسائل گوارشی در بدن زنان حامله می‌شود؟ آیا قرار دادن ماکارونی در برنامه غذایی مادران بارداری برای نوزاد درون رحم این افراد خطرناک است؟ در ابتدا، لازم است بدانید که پاسخ همه این سؤالات بستگی به نوع ماکارونی و میزان مصرف آن در دوران بارداری دارد. برای دانستن ارزش تغذیه‌ای، مزایا و عوارض جانبی مصرف ماکارونی در 9 ماه دوران بارداری، حتماً مطالب ارائه‌شده در مقاله زیر را با دقت بخوانید.

اگر در بارداری جگر مصرف نمیکنید این مطلب آیا خوردن جگر در بارداری ضرر دارد؟ را بخوانید.

آیا در بارداری  میتوان ماکارونی را در وعده‌های غذایی قرار داد؟

 بله همه مادران می‌توانند مقادیر متوسطی ​​از ماکارونی را در دوران حاملگی خود بخورند. این افراد بهتر است از خوردن ماکارونی آماده موجود در فروشگاه‌ها اجتناب کنند، زیرا اکثر این مواد غذایی سالم نبوده و خوردن آن‌ها ممکن است برای سلامت نوزاد درون رحم این افراد مضر باشد.

کدام نوع ماکارونی برای مصرف در بارداری مناسب است؟

 همه ما می‌دانیم که ماکارونی، غذای بسیار خوشمزه‌ای است. به همین دلیل، تصمیم‌گیری در مورد میزان و نوع مصرف آنچه در دوران عادی و چه در زمان انتظار برای تولد نوزاد بسیار سخت می‌باشد. در ادامه این مقاله، درباره انواع مختلف ماکارونی که در بازار موجود است، برای شما صحبت کرده‌ایم که عبارتند از:

1- محصولات ماکارونی استاندارد برای بارداری:

این نوع ماکارونی‌ها از آرد گندم تصفیه‌شده تهیه می‌شوند و در فرایند پالایش آن، پوسته بیرونی و لایه داخلی ژرمین ماکارونی‌ حذف شده و فقط اندوسپرم نشاسته‌ای می‌ماند. به همین دلیل، لایه بیرونی گندم که غنی از مواد مغذی بوده و حاوی مقادیر زیاد ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر است، از محصول جدا شده و ارزش غذایی آن را ضعیف‌تر می‌کند. البته در بعضی موارد، برخی مواد مغذی همچون ویتامین B و آهن به آرد این ماده غذایی اضافه شده و با نام ماکارونی‌ با آرد غنی شده به بازار ارائه می‌گردد.

2- ماکارونی 100٪ طبیعی، به همراه سبزیجات:

جالب است بدانید که این نوع ماکارونی شامل همه سه لایه مغذی؛ یعنی سبوس، جوانه و اندوسپرم هسته گندم می‌باشد. به همین دلیل، می‌توان ادعا کرد که ماکارونی طبیعی سرشار از فیبر و مواد مغذی می‌باشد. این نوع ماکارونی استاندارد بوده و مصرف آن مزایای بهداشتی مختلفی را به زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد ارائه می‌دهد. همچنین، مصرف این نوع محصول کمک می‌کند تا فشار خون بالای زنان باردار کاهش یافته و خطر ابتلا به برخی از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و دیابت نوع 2 به شدت کاهش یابد. البته، لازم است بدانید که قیمت این نوع ماکارونی‌ها نسبت به محصولات دیگر این ماده غذایی گران‌تر بوده؛ اما ارزش غذایی آن از انواع معمولی ماکارونی‌ بسیار بالاتر است. در چند سال گذشته، انواع مختلفی از این نوع ماکارونی به بازار آمده است؛ که یکی از آن‌ها، ماکارونی است که از 100٪ گندم یعنی دانه‌های کامل آن تهیه شده است. در ادامه این مقاله، لیست مواد تشکیل‌دهنده این نوع ماکارونی را مورد بررسی قرار داده؛ تمام مواد و نوع آرد کامل به کار رفته در تهیه آن را برای شما معرفی می‌کنیم.   به یاد داشته باشید که رنگ قهوه‌ای موجود در انواع ماکارونی یا برنج نشان‌دهنده دانه‌های کامل به کار رفته در تهیه آن است. به همین دلیل، همه زنان حامله باید سعی کنند ماکارونی را برای مصرف خود در 9 ماه دوران بارداری انتخاب کنند که از دانه 100٪ گندم تهیه شده و بسته‌های انتخابی، دارای مهر تأیید وزارت بهداشت باشند.

3- ماکارونی که از مخلوط گندم کامل و سفید به دست می‌آید:

 این نوع ماکارونی از ترکیب آرد تصفیه شده و گندم کامل به دست می‌آید. نسبت به انواع دیگر ماکارونی که از 100٪ دانه‌های گندم تهیه می‌شود، جویدن ماکارونی مخلوط گندم کامل و سفید راحت بوده و زمان کمتری برای پخت نیاز دارند. همچنین، این نوع ماکارونی ارزش تغذیه‌ای بیشتری نسبت به ماکارونی معمولی سفید دارد.

ماکارونی حاوی اسید فولیک فراوانی بوده و از بروز نقص لوله‌های عصبی در جنین، در 9 ماه بارداری جلوگیری می‌کند.

اگر از فواید مصرف نخود در بارداری اطلاع ندارید این مطلب فواید بی نظیر مصرف نخود در بارداری را بخوانید

مزایای بهداشتی مصرف ماکارونی در بارداری:

مزایای بهداشتی مصرف ماکارونی در دوران بارداری زنان عبارتند از:

1-مصرف ماکارونی در بارداری برای حفظ سطح انرژی بدن :

 از آنجایی که ماکارونی یک منبع عالی از کربوهیدرات‌های پیچیده است، مصرف آن می‌تواند سبب انتشار آهسته انرژی در بدن زنان باردار شود. همچنین، این ماده غذایی با حفظ سطح انرژی بدن زنان باردار، برای حفظ سلامت و سیری بلند مدت این مادران مفید می‌باشد.

2- جلوگیری از مبتلا شدن به دیابت بارداری، با مصرف ماکارونی:

جالب است بدانید که ماکارونی دارای شاخص گلیسمی پایین‌تری است؛ بنابراین، مصرف آن می‌تواند میزان قند خون را در بدن مادران باردار تنظیم نموده و در پیشگیری از مبتلا شدن این افراد به دیابت بارداری بسیار کمک‌کننده باشد.

3- مصرف ماکارونی در بارداری، از بالا رفتن فشار خون جلوگیری می‌کند:

 مقدار کم سدیم موجود در انواع ماکارونی از بالا رفتن میزان فشار خون مادران باردار جلوگیری می‌کند. زنان بارداری که از این ماده غذایی در 9 ماه دوران حاملگی خود استفاده می‌کنند، نیازی به نگران شدن در مورد بالا رفتن فشار خون خود ندارند.

4-جلوگیری از بروز مشکل هموروئید و یبوست در بارداری، با مصرف ماکارونی:

ماکارونی که از گندم کامل تهیه می‌شود، حاوی فیبر بالایی بوده و یک منبع غذایی مناسب برای جلوگیری از مبتلا شدن زنان باردار به مشکل هموروئید و یبوست محسوب می‌شود.

5- ماکارونی، یک منبع غذایی مفید برای مبارزه با کم‌خونی در بارداری:

به دلیل این که ماکارونی، حاوی آهن زیادی است، برای مبارزه با مشکل کم‌خونی زنان در دوران باردار بسیار کمک‌کننده می‌باشد.

6- مصرف ماکارونی در بارداری، باعث بهبود روند رشد جنین می‌شود:

به دلیل این که ماکارونی یک منبع عالی از ویتامین B است، در بهبود روند رشد جنین داخل رحم مادران باردار بسیار مفید می‌باشد.

7-مصرف ماکارونی در بارداری، از بروز نقص در لوله‌های عصبی جنین جلوگیری می‌کند:

ماکارونی حاوی اسید فولیک فراوانی بوده و از بروز نقص لوله‌های عصبی در جنین، در 9 ماه بارداری جلوگیری می‌کند.

8- ماکارونی، کاهش‌دهنده خطر ابتلا به انواع عفونت‌ها در بارداری است:

وجود میزان بالایی از ویتامین A در ماکارونی به حفظ یکپارچگی غشاهای مخاطی بدن زنان حامله کمک کرده و خطر ابتلا به هر نوع عفونت را در 9 ماه دوران بارداری این افراد به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

خطرات مصرف ماکارونی در بارداری:

به خاطر بسپارید که اگرچه مصرف ماکارونی روش بسیار خوبی برای تحریک گرسنگی زنان در ماه‌های مختلف از دوران بارداری است، اما این امر غالباً مفید نبوده و خوردن بیش از حد این ماده غذایی می‌تواند عوارض خطرناکی را در بدن مادران باردار و جنین داخل رحم این افراد ایجاد کند. شایع‌ترین این موارد عبارتند از:

  • فیتات موجود در ماکارونی، روند جذب منیزیم و روی را در بدن زنان حامله دچار اختلال نموده و لکتین‌های موجود در آن اجازه می‌دهد که مواد غذایی ناسالم به خون مادر، در نتیجه بدن جنین داخل رحم او منتقل شود؛ بنابراین، می‌توان ادعا کرد که خوردن بیش از حد ماکارونی در دوران بارداری زنان، ایده مناسبی نیست.
  • همچنین، مصرف بیش از حد ماکارونی میزان رشد قارچ‌ها را در معده مادران باردار تحریک نموده و برای سلامتی این افراد بسیار مضر است؛ بنابراین، زنان حامله باید از مصرف مداوم ماکارونی در این دوران حساس جلوگیری کنند. یک راه سالم برای مصرف ماکارونی در 9 ماه دوران بارداری، استفاده کم از این ماده غذایی در کنار غذاهای جانبی مانند سالاد است.
  • علاوه بر این موارد، میزان گلوتن موجود در ماکارونی بالا بوده و اگر زن حامله در مورد هضم گلوتن ناتوانی‌هایی در بدن خود داشته باشد، باید از خوردن آن اجتناب کند.
  • در نهایت، یادتان باشد که در صورت استفاده از ماکارونی در مقادیر زیاد، احتمال افزایش وزن زنان در دوران بارداری بسیار بالا است؛ بنابراین، این افراد باید در خوردن ماکارونی جانب احتیاط را نگه داشته و از مصرف بیش از حد آن خودداری کنند.
  • همچنین، اگر به عنوان یک زن حامله مبتلا به بیماری سلیاک هستید، مجبورید از خوردن ماکارونی در این دوران حساس اجتناب نمایید.

برای اطلاع از فواید جوانه گندم در بارداری این مطلب خواص شگفت انگیز جوانه گندم در بارداری را بخوانید

چگونه می‌توان میل خوردن مداوم ماکارونی را در بارداری کنترل کرد؟

شما به عنوان یک زن باردار باید با استفاده از روش‌های سالم تغذیه‌ای میزان اشتهای خود به خوردن برخی مواد غذایی پرکالری را اداره کنید. یادتان باشد که مصرف بیش از حد مواد غذایی شور و شیرین باعث افزایش وزن و بروز سایر مشکلات سلامتی در بدن خود شما و جنین داخل رحم شما می‌شود؛ بنابراین، اگر به عنوان یک زن حامله گرایش به مصرف چنین مواد غذایی را دارید، باید بتوانید میزان دریافت مواد مغذی و ارضا کردن نفس خود را مدیریت کنید؛ به عنوان مثال، به جای مصرف یک وعده غذایی بزرگ از خمیر آلفردو و شیرینی یا ماکارونی، شما می‌توانید یک وعده در حجم کوچک از ماکارونی که با دانه گندم کامل تهیه شده است، به همراه سس گوجه فرنگی کم سدیم استفاده نمایید. این روش یک جایگزین سالم برای مواد غذایی پرکالری بوده و برای رفع اشتیاق شما به مصرف مواد قندی مفید می‌باشد. در صورتی که نمی‌توانید میزان میل خود به مصرف مواد غذایی مضر و فرآوری شده شیرین و شور را مدیریت نمایید، باید از کمک دکتر متخصص زنان و زایمان در این رابطه استفاده کنید.

در نهایت، اگر در دوران بارداری خود تصمیم دارید ماکارونی آماده را در یک رستوران، برای وعده اصلی غذای خود مصرف کنید، باید اطمینان حاصل کنید که غذای تهیه شده حاوی مواد آلرژی‌زا نبوده و در کنار آن، از مصرف موادی مانند انواع سس‌ها و مواد نگهدارنده اجتناب نمایید.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

This comment was minimized by the moderator on the site

من عاشق ماکارونی هستم و این مطلب بسیار خوبی بود ..

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/