7 نکته در مورد خواب راحت در سه ماهه سوم بارداری

sleeping-pregnant-pregnancy-mom-mother-1100x632

اگر به عنوان یک خانم جوان توانسته‌اید بدون بروز مشکل خاصی، به سه ماهه سوم بارداری، یعنی مرحله نهایی سفر خود برسید، ما به شما تبریک می‌گوییم! بدن شما اکنون دنبال راهی برای مقابله با تغییرات فراوانی است که در این دوره در داخل آن رخ داده است. با آغاز دوران بارداری، ممکن است برخی از زنان مشکلات و ناراحتی‌هایی را در روند خواب خود، مخصوصاً در سه ماهه آخر از این دوران داشته باشند. لازم است بدانید که میزان این مشکل در زنان جوانی که برای اولین بار حامله شده‌اند، بیشتر است. پس، همه زنان باید به این نکته توجه کنند که موقعیت خواب مادر در سه ماهه سوم از دوران بارداری بسیار مهم است؛ این مشکل عمدتاً به دلیل بزرگ شدن شکم مادر برای جابجایی نوزاد رخ می‌دهد. در ادامه این مقاله، موقعیت‌های مناسب خواب را برای بیان کرده‌ایم تا بتواند به کمک این روش‌ها، خواب راحتی در سه ماهه سوم از دوران بارداری خود داشته باشید و از بی‌خطر بودن این موقعیت‌ها برای سلامت نوزاد درون رحم خود مطمئن شوید.

اگرمیخواهید در بارداری خواب راحت داشته باشید این مطلب 5 راه عالی برای حل مشکلات خواب در دوران بارداری را بخوانید

بهترین موقعیت برای خواب در سه ماهه سوم بارداری:

اعتقاد بر این است که خوابیدن زنان در 9 ماه دوران بارداری بر روی سمت چپ بدن، بهترین گزینه می‌باشد، زیرا اجازه می‌دهد تا  خون و مواد مغذی به راحتی از جفت عبور نموده و به طور کامل به بدن جنین درون رحم مادر برسد. همچنین، قرار گرفتن زن حامله در این موقعیت، او را از احساس علائم نامطلوب حاملگی دور خواهد نمود. به عنوان یک مادر جوان و بی‌تجربه به خاطر داشته باشید که خوابیدن بر روی پشت بدن در دوران بارداری موجب بروز حالت تهوع و ویار صبحگاهی در زنان شده و روند تأمین خون و مواد مغذی برای رشد جنین داخل رحم این افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خوابیدن بر روی صندلی، در حالت نشسته نیز برای زنان حامله خوب است.

با همه این توصیفات، اگر به عنوان یک زن باردار در مورد خوابیدن بر روی سمت چپ بدن خود راحت نیستید، بهتر است به آن  عادت کنید. برای این منظور، خوابیدن بر این سمت بدن را با مدت کم آغاز نمایید و سعی کنید مدت آن را با گذشت زمان افزایش دهید. انجام این کار از نگرانی شما در ماه‌های آخر از دوران بارداری جلوگیری خواهد نمود.

اختلالات خواب در سه ماهه سوم بارداری:

بدیهی است که شایع‌ترین مشکل خواب زنان در سه ماهه سوم از دوران بارداری، بروز کمردرد است که احتمالاً با پیشرفت حاملگی میزان آن نیز خیلی زیاد شده و خواب راحت را از مادر سلب خواهد نمود. علاوه بر این مورد، مادر حامله دیگر نمی‌تواند مثل روزهای اول دوران بارداری خود به هر طرف بدن بچرخد، زیرا نوزاد در حال رشد فشار زیادی بر شکم و پهلوهای او وارد نموده و ظرفیت حرکت مادر را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. به غیر از این مسائل، خواب "شبانه" زنان حامله در سه ماهه سوم از دوران بارداری ممکن است بر اثر عوامل مختلف دیگری به هم بخورد. شایع‌ترین این مسائل عبارتند از:

 • گرفتگی عضلات پاهای زنان در سه ماهه سوم از دوران بارداری
 • دیدن رویاهای واضح در سه ماهه سوم از دوران بارداری
 • خرناس کشیدن زنان در سه ماهه سوم از دوران بارداری
 • مبتلا شدن مادر به مشکل كمر درد در سه ماهه سوم از دوران بارداری
 • مبتلا شدن مادر به سندرم پاهای بی‌قرار در سه ماهه سوم از دوران بارداری
 • مبتلا شدن مادر به مشکل خارش بدن در سه ماهه سوم از دوران بارداری
 • افزایش مشکل سوزش سر دل مادر در سه ماهه سوم از دوران بارداری
 • حرکات مداوم کودک درون رحم زنان در سه ماهه سوم از دوران بارداری

نکات مهم در مورد خواب راحت در سه ماهه سوم بارداری:

به خاطر بسپارید که تمام مشکلات ذکرشده در بالا موقتی بوده و فقط در سه ماهه آخر از دوران بارداری دیده می‌شود؛ اکثر زنان حامله می‌توانند به راحتی با این مسائل مقابله کرده و خواب خوبی داشته باشند. در ادامه این مقاله، روش‌های ساده برای جلوگیری از موقعیت بد خواب زنان در سه ماهه سوم از دوران بارداری بیان شده است که به شرح زیر می‌باشند:

 1. به عنوان یک خانم باردار از بالش‌های کوچک در طول خواب شبانه، برای حمایت از قسمت‌های مختلف بدن خود استفاده کنید تا خواب راحتی داشته باشید. در صورت امکان، از بالش حاملگی مخصوص که دارای شکل منحنی بوده و در فروشگاه‌های لوازم بهداشتی موجود است، استفاده کنید.
 2. سعی کنید با خوابیدن بر روی سمت چپ بدن خود، یک بالش اضافی در بین پاها و پشت بدن قرار دهید تا از این قسمت‌های بدن پشتیبانی لازم به عمل آید.
 3. از پوشیدن شلوارهای پلاستیکی و لباس خواب تنگ در سه ماهه سوم از دوران بارداری خود خودداری کنید. لازم است بدانید که لباس زیر و لباس خواب مادران باردار باید از جنس پنبه باشد تا بتواند علاوه بر تأمین هوای مناسب جهت تنفس بدن، راحت بوده و  "احساس" خواب را در این افراد افزایش دهد.
 4. در سه ماهه سوم از دوران بارداری، خوابیدن بر روی تخت برای زنان بسیار راحت خواهد بود. اما اگر بتوانید بر روی یک صندلی راحت یا مبل راحتی موقعیت مناسبی برای خواب خود پیدا کنید، این گزینه نیز برای راحتی خود شما و تضمین سلامت فرزند داخل رحم شما مناسب خواهد بود.
 5. در سه ماهه سوم از دوران بارداری، از خوردن غذاهای سنگین و تند در وعده شام اجتناب کنید، زیرا باعث افزایش مشکل سوزش سر دل شده و آن را معمولاً در طول شب تشدید می‌کند.
 6. سعی کنید ورزش‌های سبک را تحت نظارت یک مربی باتجربه به طور منظم انجام دهید، زیرا این کار شما را آرام‌تر کرده و بدن شما را برای ذخیره اکسیژن کافی آماده خواهد کرد که این حالت، به مادران باردار کمک می‌کند تا خواب راحتی را در شب‌های سه ماهه سوم از این دوران تجربه کنند.
 7. حدود 15 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب، سعی کنید همه ناراحتی‌ها را از خود دور کرده و اجازه دهید ذهن شما آرام گیرد. برای این کار، کافی است به موضوعات مثبت فکر کرده و خواب راحتی داشته باشید.

برای اینکه در بارداری خواب راحتی داشته باشید این مطلب برای خواب راحت در بارداری چای بابونه بخورید را بخوانید

در نهایت، اگر به عنوان یک زن حامله نتوانستید با عمل به نکات ذکرشده، خواب راحتی را در سه ماهه سوم از دوران بارداری خود تجربه کنید یا با شک و تردید در مورد موقعیت‌های خواب خود در طول این دوران روبرو هستید، بهتر است با دکتر متخصص زنان و زایمان در این مورد صحبت کنید. به زودی، زمان رفتن به بیمارستان فرا خواهد رسید و نگه داشتن یک نوزاد کوچک علاوه بر شگفت‌انگیز بودن، خواب راحت را از شما سلب خواهد کرد. پس تا زمان تولد امن نوزاد خود، حتماً باید وسایل آسایش و خواب راحت خود را در دوران بارداری به بهترین وجه آماده کنید، زیرا فقط یک مادر سالم و شاداب می‌تواند کودک پرتلاشی تربیت کند!

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/