20 کاری که باید در طی 9 ماه بارداری خود انجام دهید

shutterstock_535834711

در ادامه این مقاله، لیست نهایی از کارهایی را که همه زنان باید در طول 9 ماه دوران بارداری خود دنبال کنند، برای شما بیان شده است که عبارتند از:

1- در بارداری، آب بیشتری بنوشید:

در ابتدا، به خاطر داشته باشید که هر زن حامله باید در هرروز هشت تا ده لیوان از انواع مایعات بنوشد. بنابراین، یادتان باشد که همراه داشتن بطری آب در هر شرایطی، به استفاده مرتب زنان باردار از مایعات کمک خواهد نمود. این کار علاوه بر جلوگیری از بروز کمبود آب در بدن مادر باردار، مانع بروز انواع عفونت‌;های ادراری در بدن این افراد می‌;شود. بنابراین، یک زن حامله باید در کل دوران بارداری، رنگ ادرار خود را بررسی کرده و اگر رنگ ادرار او به زرد تیره گرایش پیدا کند، او باید آب بیشتری مصرف نماید؛ روشن شدن بیش از حد رنگ ادرار مادران باردار نشان‌;دهنده هیدراته شدن کامل بدن این افراد است.

اگر در بارداری استفراغ خونی دارید این مطلب دلیل استفراغ خونی در بارداری چیست ؟ را بخوانید

2- انجام معاینات منظم پزشکی  در بارداری:

انجام معاینات منظم پزشکی  در بارداری به زنان حامله اطمینان می‌;دهد که بدن آن‌;ها در طول دوران حاملگی با هیچ مشکل خاصی روبرو نیست.

3- در بارداری، اسید فولیک را به اندازه کافی مصرف کنید:

طبق نظر پزشکان متخصص زنان و زایمان، دریافت روزانه 0.4 میلی‌;گرم اسید فولیک در دوران بارداری زنان، خطر ابتلا به نقص لوله‌;های عصبی در نوزادان را به میزان قابل توجهی کاهش می‌;دهد.

4- در بارداری ، ویتامین‌;های مخصوص دوران بارداری را با دقت مصرف کنید:

لازم است بدانید که مصرف ویتامین‌;های مخصوص دوران بارداری برای سلامت همه زنان و نوزاد آینده این افراد ضروری است. همچنین، این نوع داروها از بدن مادران باردار در برابر ابتلا به انواع مختلف عوارض حاملگی محافظت خواهد نمود.

5- در بارداری، مقدار زیادی پروتئین مصرف کنید:

مصرف پروتئین در اندازه مناسب برای رشد جنین درون رحم زنان در طی دوران بارداری ضروری است؛ این ماده مغذی در جلوگیری از مبتلا شدن مادران باردار به بیماری پره اکلامپسی بسیار مفید است. به همین دلیل، هر زن باردار باید در روز 75 گرم پروتئین مصرف کند.

6- استفاده از رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش در بارداری:

استفاده از رژیم روزمره در دوران بارداری می‌;تواند  نیازهای بدن مادر و نوزاد درون رحم را به انواع ویتامین‌;ها، مواد معدنی، پروتئین و فیبر تأمین کند. همچنین، انجام حرکات ورزشی مناسب در کنار برنامه غذایی متناسب، برای ایجاد وزن ایده‌;آل زنان در طی دوران حاملگی بسیار مفید و مؤثر می‌;باشد.

7- در بارداری، انواع چربی‌;ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید:

جالب است بدانید که دریافت چربی مفید برای جذب ویتامین‌;های محلول در چربی مانند ویتامین  A، D، E و K ضروری هستند. علاوه بر این مورد، چربی‌;های مفید بر رشد مغز، پوست و سایر اعضای بدن جنین داخل رحم زنان باردار تأثیر می‌;گذارد. بنابراین، یک زن حامله مجبور است با پزشک معالج خود در مورد چگونگی قرار دادن غذاهای چرب در رژیم روزانه دوران بارداری خود صحبت کند.

8- انجام تمرینات ورزشی kegel در بارداری:

ضعف عضلات کف لگن زنان در طی دوران بارداری باعث بروز درد شدید  در هنگام زایمان طبیعی شده و مرحله دوم آن را با ایجاد زخم و تولد زودرس سر نوزاد، بسیار طولانی می‌;کند. در واقع، انجام زایمان طبیعی با عضلات ضعیف مادر باردار بسیار سخت بوده و باعث بروز ناراحتی‌;های بسیاری در بدن او، در روزهای بعد از تولد نوزاد خواهد شد. با این توصیفات، یک زن باردار می‌;تواند با انجام تمرینات ورزشی kegel از بروز تمام این مشکلات در بدن خود جلوگیری کند.

اگردر بارداری تمشک زیاد مصرف میکنید این مطلب آیا خوردن تمشک در دوران بارداری مضر است؟ را بخوانید

9- در بارداری از گیاهان داروی بیشتری استفاده کنید:

 سعی کنید به عنوان یک زن حامله برای درمان مشکلات دوران بارداری خود، از گیاهان دارویی استفاده کنید، زیرا این داروها طبیعی بوده و هیچ گونه مواد شیمیایی پنهان در خود ندارند.

10- در دوران بارداری، در هنگام مسافرت کردن بسیار مراقب باشید:  

در مورد شیوه‌;های ایمنی در طول مسافرت اطلاعات کافی کسب کرده و در چنین شرایطی، بسیار مراقب باشید؛ مخصوصاً وقتی در دوران حاملگی به کشورهای خارجی سفر می‌;کنید. این مسافرت‌;ها طولانی بوده و با ایجاد خستگی و تنش، سلامت شما و نوزاد درون رحم شما را به خطر می‌;اندازد.

11- اطلاعات مربوط به شرایط بدنی و تاریخ زایمان را به پزشک خود اطلاع دهید:

اگر به عنوان یک مادر باردار از وجود هر گونه بیماری یا سابقه خانوادگی مربوط به مشکلات بارداری رنج می‌;برید، همه آن‌;ها را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید.

12- در بارداری انجام حرکات کششی را فراموش نکنید:  

 به خاطر داشته باشید که انجام برخی تمرینات کششی در دوران بارداری مانع از گرفتگی عضلات بدن شما شده و حالت انعطاف‌;پذیری آن‌;ها را بیشتر می‌;کند. یادتان باشد که بدن زنان در دوران بارداری برای احساس آرامش، باید انعطاف‌;پذیری کاملی داشته باشد.

13- چرت زدن، خستگی بارداری را کم می‌;کند:

احساس خستگی شدید در طی دوران بارداری زنان امری بسیار شایع است، ولی چرت زدن در بین روز به مدت 15 دقیقه می‌;تواند بدن شما را دوباره احیا کند. اگر در محل کار هستید، بهتر است مدت کوتاهی محل کار را ترک نموده و در یک جای امن، دراز بکشید. در چنین شرایطی، روشن نمودن زنگ هشدار موجود بر روی گوشی همراه، میزان استراحت شما را تنظیم کرده، به همراه یک نوشیدنی، قدرت دوباره‌;ای به شما خواهد بخشید.

14- همراه داشتن مواد غذایی سالم در بارداری:

نگه داشتن برخی از تنقلات سالم در خانه، کیف، ماشین یا میز کار  می‌;تواند در صورت لزوم، حالت گرسنگی زنان را در دوران بارداری به راحتی برطرف کند. اگر به عنوان زن حامله احساس تهوع زیادی دارید، مصرف میان وعده با مواد غذایی ساده (مانند کراکرها) می‌;تواند این احساس شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

15- استفاده از روش‌;های آرام‌;سازی بدن در بارداری:

دیدن تصاویر زیبا و شادی‌;بخش و انجام تمرینات ورزشی سبک به همراه تنفس عمیق، در آرامش دادن به زنان باردار بسیار مفید است. علاوه بر این موارد، فراموش نکنید که پیاده‌;روی و انجام حرکات ورزشی یوگا در دوران بارداری، برای داشتن خواب آرام و راحت کمک زیادی به مادران می‌;کند.

16- در بارداری پیاده‌;روی کنید:

 به عنوان یک زن حامله در نظر داشته باشید که انجام پیاده‌;روی روزانه به مدت  15 تا 20 دقیقه در دوران بارداری می‌;تواند سطح انرژی بدن شما را حفظ نموده و شما را آرام کند.

اگر در بارداری  به دوچرخه سواری علاقه دارید این مطلب آیا دوچرخه سواری کردن زنان در دوران بارداری، فعاليتي امن است؟ را بخوانید

17- از مواد مغذی بیشتری در حاملگی خود استفاده کنید:

به عنوان یک مادر باردار، با مصرف سبزیجات مختلف و میوه‌های رنگارنگ تازه، ماهی قزل آلا، ماست، گردو، سیب زمینی شیرین و لوبیا بدن خود را تقویت کنید تا بتواند به خوبی از روند رشد نوزاد درون رحم خود حمایت کنید.

18- خاطرات بارداری خود را نگهدارید:

نگه داشتن خاطرات دوران بارداری با استفاده از عکس‌;های مختلف در مراسمات رسمی یا ضبط برخی از موارد زندگی دوران حاملگی می‌;تواند روحیه شما را به عنوان در سطح بالا نگه دارد. علاوه بر این موارد، شما می‌;توانید این آلبوم عکس‌;ها و دفتر خاطرات خود را در زندگی آینده با فرزند خود به اشتراک گذاشته و لذت ببرید.

19- به عنوان یک مادر باردار، وزن خود را کنترل کنید:

جالب است بدانید که انجام تمرینات ورزشی سبک و استفاده از یک رژیم غذایی متعادل می‌;تواند وزن بدن زنان را در دوران قبل و بعد زایمان در حد ایده‌;آل نگه داشته و سلامت این افراد و جنین داخل رحم آن‌;ها را تضمین کند. پس اگر در نظر دارید که وزن خود را در محدوده ایده‌;آل حفظ کنید، می‌;توانید ورزش‌;های سبک دوران حاملگی را امتحان کرده و تغذیه خود را در مسیر درستی انجام دهید.

20- در بارداری، کارهای مختلفی را برای سرگرمی خودتان انجام دهید:

به عنوان یک زن حامله سعی کنید با استفاده از برنامه‌;های مختلف مانند سفر کردن، رفتن به سینما با شریک زندگی خود برای دیدن فیلم، برنامه‌;ریزی برای خوردن  یک شام عاشقانه با همسر، استفاده از آبگرم درمانی و هر چیز دیگری که از انجام آن لذت می‌;برید، این دوران را به یک دوره فراموش نشدنی تبدیل کرده و به سلامت خودتان بها دهید.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/