انواع سقط جنین در بارداری

rsz_------4

همان‌طور که می‌دانید سقط جنین بیشتر از همه، سلامت مادران باردار را به خطر می‌اندازد! این مشکل یک وضعیت تأسف‌بار و بسیار وحشتناک است که می‌تواند سبب مرگ جنین شده و به سلامت مادر آسیب برساند. بدتر از همه، بیشتر زوج‌های جوان از علل افزایش مشکل سقط جنین در جامعه مدرن امروزی بی‌اطلاع هستند. پس اگر به عنوان یک زن جوان قصد دارید به زودی صاحب فرزند شوید، باید همه چیز را درباره عوامل بروز خطر سقط جنین در بدن مادران دانسته و روش‌های جلوگیری از بروز این مشکل را در دوران بارداری خود یاد بگیرید. به همین دلیل، در ادامه این مقاله، مروری دقیق بر انواع مختلف سقط جنین شده و عواملی را که باعث می‌شود تا این اتفاق در بدن مادران باردار رخ دهد، برای شما بیان شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مشکل خطرناک، حتماً مطلب موجود در مقاله زیر را با دقت مطالعه کنید.

اگر میخواهید سقط جنین انجام بدهید این مطلب چگونه در ماه های اول بارداری سقط جنین کنیم؟ را بخوانید

سقط جنین چیست؟

کارشناسان متخصص زنان و زایمان سقط جنین را به عنوان یک اتفاق ناگهانی برای از دست دادن جنین قبل از هفته هشتم از دوران بارداری تعریف می‌کنند که "سقط جنین خود به خودی" نیز نامیده می‌شود. اکثر مردم فکر می‌کنند که مشکل سقط جنین در دوران بارداری، امری بسیار نادر است؛ اما نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که حدود 10 تا 20 درصد از حاملگی‌ها به سقط جنین منجر شده و روند بارداری را در بدن زنان پایان می‌دهند. در ادامه این مقاله، به بررسی برخی از واقعیت‌های مهم در مورد سقط جنین پرداخته و علت بروز این مشکل را برای شما مادران جوان بیان می‌کنیم. این علل عبارتند از:

  • اغلب سقط‌ جنین‌ها در دوران بارداری، به دلیل مرگ ناگهانی جنین ناشی از وجود ناهنجاری‌های مختلف به بدن او رخ می‌دهد.
  • البته، برخی از سقط جنین‌ها نیز دلیل هورمونی داشته و بر اثر بروز مشکلاتی در سیستم ایمنی بدن مادر یا قرار گرفتن او در معرض تابش اشعه‌های مضر و مبتلا شدن مادر به بیماری‌های عفونتی در دوران بارداری روی می‌دهد.
  • به عنوان یک مادر جوان و بی‌تجربه به یاد داشته باشید که انجام حرکات ورزشی سنگین و انجام مقاربت در دوران بارداری نیز باعث سقط جنین در ماه‌های اولیه این دوران حساس می‌شود.
  • لازم است بدانید که خطر سقط جنین در زنانی که بالای 35 سال سن دارند، بیشتر از مادران جوان می‌باشد.
  • زنانی که در بارداری‌های قبلی خود سقط جنین را تجربه کرده‌اند، مجبور هستند در حاملگی فعلی خود تحت نظر یک پزشک متخصص زنان و زایمان باشند و همان‌طور که دکتر توصیه می‌کند، این دوران حساس را سپری کنند. جالب است بدانید که اغلب سقط‌ جنین‌ها قبل از هفته 13 از دوران بارداری در بدن زنان رخ می‌دهد.
  • همچنین، زنانی که قبلاً دو بار سقط جنین را تجربه کرده‌اند، به طور پیوسته در معرض خطر سقط جنین قرار دارند.

علائم اولیه سقط جنین در بدن زن حامله شامل گرفتگی عضلات شکم (که مشابه درد قاعدگی است) با درصد کمی خونریزی  است. البته برخی از زنان در حین سقط جنین، حالت تهوع، گرفتگی دردناک عضلات رحم، خونریزی شدید و تخلیه لخته‌های خون را از رحم خود تجربه می‌کنند. بنابراین، زنان بارداری که با سقط‌های جنین متعدد روبرو هستند، باید معاینات پزشکی گسترده‌ای را که شامل آزمایش خون برای تشخیص وجود مشکلات ژنتیکی و بررسی سطح هورمون‌های بدن مادر است، انجام دهند. در چنین شرایطی، دکتر متخصص زنان و زایمان رحم فرد بیمار را برای وجود عفونت آزمایش کرده و سلامت آن را با استفاده از تست CAT یا MRI بررسی می‌کند.

  • علاوه بر موارد ذکر شده، مصرف الکل، استعمال سیگار و مصرف داروهای خاص باعث افزایش خطر سقط جنین در دوران حاملگی زنان می‌شود. لازم است بدانید داروهایی که برای درمان بیماری سرطان، مالاریا و آکنه‌های پوستی زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد،  احتمال سقط جنین را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

معمولاً زنانی که جنین خود را در ماه‌های اول از دوران بارداری سقط می‌کنند، باید بلافاصله پس از مرگ جنین، عمل دیلاتاسیون و کورتاژ را انجام دهند. استفاده از این روش، هر گونه بقایای جنین و جفت را از رحم مادر حذف خواهد نمود. به همین دلیل، این زنان بعد از انجام عمل جراحی کورتاژ، نیاز به استراحت کافی، جهت به دست آوردن سلامتی جسمانی و روحی خود دارند.

انواع سقط جنین در زنان باردار:

در مراحل مختلف دوران بارداری، انواع مختلفی از سقط جنین رخ می‌دهد که نوع آن، بستگی به زمان وقوع این اتفاق داشته و علائم متفاوتی را نشان خواهد داد. به همین دلیل، هر کدام از این زنان ممکن است نیاز به درمان خاصی، به منظور رفع مشکل سقط جنین داشته باشند. در ادامه این مقاله، انواع مختلف سقط جنین در زنان را بررسی خواهیم کرد که به شرح زیر می‌باشند:

1- سقط جنین شیمیایی:

در این نوع حاملگی، بروز اختلال در بدن جنین در مرحله اول از دوران بارداری رخ می‌دهد. در سقط شیمیایی، هر چند تخمک لقاح یافته درون رحم مادر باردار رشد می‌کند، اما در مدت کوتاهی پس از لانه گزینی در دیواره رحم از بین خواهد رفت. بیشتر این نوع بارداری‌ها به علت بروز ناهنجاری‌های کروموزومی موجود در داخل تخمک خاتمه می‌یابد. لازم است بدانید که علامت روی دادن سقط شیمیایی در بدن زنان بروز مشکل خونریزی می‌باشد که ممکن است کمی سنگین‌تر از حد طبیعی باشد.

اگر در بارداری زیاد رازیانه مصرف میکنید این مطلب آیا مصرف دانه های رازیانه در بارداری منجر سقط جنین میشود؟ را بخوانید

2- سقط تخمک:

 نوع دیگری از سقط در بدن زنان وجود دارد که به عنوان "سقط نامطلوب" شناخته می‌شود. در این نوع سقط، از بین رفتن جنین در مراحل اولیه دوران بارداری رخ داده و در برخی موارد، حتی قبل از اینکه خود مادر متوجه حاملگی خود شود، جنین سقط می‌شود. در این نوع بارداری تخمک لقاح یافته به دیواره رحم متصل شده، با این حال، جنین تشکیل شده به درستی رشد نمی‌کند. بنابراین، روند رشد و تغذیه تخمک با مشکل مواجه شده و زندگی جنین را مختل می‌کند. در چنین شرایطی، پزشک متخصص زنان و زایمان با انجام اولتراسوند تخمک لقاح یافته را مشاهده ننموده و کیسه آب مادر را خالی می‌بیند. جالب است بدانید که در بیشتر این موارد، پزشک متخصص زنان و زایمان می‌تواند ضربان قلب جنین را بشنود. در چنین وضعیتی، زن باردار باید با برنامه‌ریزی پزشک و استفاده از روش درمانی دیلاتاسیون و کورتاژ سقط جنین را انجام می‌دهد که در این روند درمان، کارشناس متخصص، دهانه رحم بیمار را باز کرده و رحم او را کاملاً پاک می‌کند.

3- سقط جنین مرده:

 د، همچنان علائم بارداری را احساس می‌کنند. برخی از علائم قابل توجه که سقط جنین مرده را در بدن زنان باردار نشان می‌دهد، عبارتند از تخلیه ترشحات واژینالی و گرفتگی عضلات مادر باردار. یادتان باشد که در چنین شرایطی، یک زن حامله باید از روش دیلاتاسیون و کورتاژ، برای از بین بردن بافت جنینی درون رحم خود کمک بگیرد تا به روند بارداری خود خاتمه دهد.

4- سقط جنین تهدیدکننده:

 لازم است بدانید که سقط جنین تهدیدکننده با خونریزی واژینالی مادر در طول هفته 20 از دوران بارداری رخ داده و علائم خاصی را از خود نشان می‌دهد. برخی از نشانه‌های سقط جنین تهدیدکننده در بدن زنان باردار عبارتند از: کمردرد شدید و گرفتگی عضلات شکمی. البته، یادتان باشد که بروز این علائم در بدن همه زنان حامله بدان معنا نیست که بارداری آن‌ها با سقط جنین پایان یافته است. بنابراین اگر به عنوان یک زن حامله خونریزی ناگهانی واژینالی را در بدن خود تجربه کردید، بهتر است بلافاصله به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و آزمایش‌های پزشکی خاصی را برای مشخص شدن وضعیت بارداری خود انجام دهید. در چنین شرایطی، هنگامی که دکتر، بسته شدن دهانه سرویکس رحمی مادر را با انجام آزمایشات مختلف تشخیص داد، فرد بیمار باید تحت نظارت دقیق او قرار گرفته و تمام مرحله حاملگی را تا زمان تولد نوزاد، به همین روال پشت سر بگذارد.

5- سقط جنین اجتناب‌ناپذیر:

به خاطر بسپارید که سقط جنین اجتناب‌ناپذیر با بروز خونریزی واژینالی ناخواسته و درد شکمی در بدن زنان همراه بوده و ممکن است در همه بارداری‌ها پیش می‌آید. این نوع سقط منجر به انقباض کانال سرویکس رحمی زنان باردار شده و نشان می‌دهد که بدن مادر در حال از دست دادن جنین می‌باشد. برخی از علائم مشترک سقط جنین اجتناب‌ناپذیر در بدن زنان عبارتند از: خونریزی شدید و گرفتگی شدید عضلات شکمی.

اگر سقط جنین مکرر دارید این مطلب 3 راه برای خداحافظی با سقط جنین مکرر را بخوانید

6- سقط جنین ناقص در زنان:

در سقط ناقص جنین، زنان حامله خونریزی سنگین واژینالی و درد شدیدی را در ناحیه شکم خود تجربه می‌کنند. باز شدن گردن رحم زنان حامله و خارج شدن قسمت کوچکی از بافت‌های جنین از کانال گردن رحم نشان‌دهنده سقط جنین در زنان باردار است. در چنین شرایطی، انجام اولتراسوند می‌تواند وجود برخی از بافت‌های جنینی را در درون رحم مادر تشخیص دهد.

7- سقط کامل جنین:

در سقط کامل جنین، کل بافت جنینی از رحم مادر باردار خارج می‌شود. برخی از علائم مشترک سقط کامل جنین در زنان عبارتند از: بروز درد شدید شکم، خونریزی سنگین واژینالی و خارج شدن بافت‌های جنین از رحم مادر باردار. البته، جالب است بدانید که در این نوع سقط، درد و خونریزی بعد از خروج کامل بافت‌های جنین و جفت آن، به سرعت کاهش می‌یابد. در نهایت، یادتان باشد که انجام تست اولتراسوند، وقوع سقط کامل را در بدن یک زن باردار به وضوح نشان خواهد داد.

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

لطفا بگین لازمه ب دکتر برم یا ن؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام من ۱ مهر پاک شدم و در طول ماه علائم حاملگی داشتم
۲۲ مهر ی فعالیت سنگین داشتم.۲۳ از بیبی چک استفاده کردم و یک خط پررنگ و یک خط کمرنگ افتاد.۲۴ خونریزی شدید داشتم ک هنوز هم ادامه داره.
ایا حامله بودم و سقط کردم و یا خونریزی پریودیم بوده و یا...

سلام من ۱ مهر پاک شدم و در طول ماه علائم حاملگی داشتم
۲۲ مهر ی فعالیت سنگین داشتم.۲۳ از بیبی چک استفاده کردم و یک خط پررنگ و یک خط کمرنگ افتاد.۲۴ خونریزی شدید داشتم ک هنوز هم ادامه داره.
ایا حامله بودم و سقط کردم و یا خونریزی پریودیم بوده و یا هنوز هم حامله ام؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
بعضی وقتها بی بی چک ها نتایج کاذب و شتباه میدن، به احتمال زیاد شما باردار نبودید و الان هم پریود شدید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/