طرز تهیه پوره هلو برای نوزادان

MG_5799_Version_2__1539432064_32156

همان‌طور که گفته شد میوه هلو می‌تواند یکی از اولین مواد غذایی برای قرار دادن در برنامه روزانه نوزادان، بعد از شش ماهگی باشد. بنابراین، هر مادری باید چگونگی استفاده از این میوه را در تهیه غذای کودک خود آموخته و از مزایای این میوه برای سلامت فرزند خود بهره ببرد. به همین دلیل، در مقاله زیر، دستورالعمل‌های مختلف غذایی برای استفاده از میوه هلو در برنامه غذایی کودکان ارائه شده است که خواندن آن‌ها می‌تواند خدمت بزرگی برای مادران و کودکان آن‌ها باشد. این دستورات عبارتند از:

برای اطلاع از فواید هلو برای نوزادان این مطلب 5 فایده مصرف هلو برای نوزادان را بخوانید.

1- پوره هلو برای نوزادان:

دستورالعمل تهیه پوره میوه هلو، یک دستور کلاسیک بوده و مادران به راحتی می‌توانند آن را به عنوان یک وعده غذایی تهیه کرده و برای تغذیه فرزند کوچک خود در هر شرایطی استفاده کنند. شما برای تهیه پوره هلو به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان میوه هلوی خردشده
 • 2 الی 3 فنجان آب

طرز تهیه پوره هلو:

ابتدا، میوه هلو را کامل شسته و به قطعات کوچک تقسیم کنید. سپس، آن‌ها را با روش جوشاندن، بخارپز کردن یا استفاده از دستگاه فر، به طور کامل بپزید. پس از انجام دادن این مرحله، اجازه دهید تا میوه‌ها کمی خنک شوند. آب موجود در قابلمه را دور نریزید، زیرا می‌توانید بعداً برای رقیق نمودن پوره خود مورد استفاده قرار دهید. در این مرحله، هلوهای پخته و خنک را در داخل دستگاه مخلوط‌کن قرار داده و در صورت نیاز، آب بیشتری به آن اضافه کنید. عمل مخلوط کردن را تا زمانی ادامه دهید که غلظت پوره به اندازه مطلوب شما برسد. اگر در نظر دارید که این پوره را با استفاده از شیشه شیر به کودک خود بدهید، باید آب بیشتری برای رقیق کردن پوره استفاده کنید.

2- پوره میوه‌های هلو و سیب برای نوزادان:

به خاطر داشته باشید که ترکیب میوه سیب با هلو می‌تواند مخلوطی بسیار شگفت‌انگیز و شیرین را برای تغذیه نوزادتان به شما ارائه دهد. شما برای تهیه این پوره خوشمزه به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان هلوی تازه خردشده
 • 1 فنجان سیب تازه خردشده
 • 3 الی 4 فنجان آب

طرز تهیه پوره میوه‌های هلو و سیب:

 مادران می‌توانند برای صرفه‌جویی در وقت خود، میوه‌های هلو و سیب را قبلاً هم‌زمان پخته و برای چند روز در یخچال نگهدارند تا بتوانند در صورت نیاز، مقداری از آن‌ها را برداشته و برای تهیه پوره فرزند خود استفاده کنند. در مرحله اول، باید میوه‌های پخته را با آب اضافی در داخل مخلوط‌کن ریخته و تا زمانی که پوره شما به قوام مورد نظر برسد، عمل میکس کردن را ادامه دهید. دقت کنید اگر طعم سیب‌های مورد استفاده شما ترش باشد، می‌توان هلوهای پخته زیادی را به ترکیب اضافه نمود و آن را دوباره مخلوط کرد؛ با این روش پوره شما به طور طبیعی شیرین خواهد شد.

3- پوره میوه‌های انبه و هلو برای نوزادان:

 با ترکیب دو میوه انبه و هلو، به طور طبیعی پوره بسیار شیرینی تهیه خواهد شد که خوردن آن برای همه کودکان لذت‌بخش است. شما برای تهیه پوره میوه‌های انبه و هلو به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان میوه انبه تازه
 • 1 فنجان هلوی تازه خردشده
 • 3 الی 4 فنجان آب

طرز تهیه پوره میوه‌های انبه و هلو:

ابتدا، هلو را با روش جوشاندن، بخارپز یا استفاده از دستگاه فر به طور کامل بپزید. فراموش نکنید که پالپ میوه انبه منحصر به فرد بوده و سریع‌تر از میوه هلو پخته می‌شود. به همین دلیل، طبخ آن‌ها باید به صورت جداگانه انجام گیرد. در مرحله دوم، میوه‌های پخته را با هم در دستگاه مخلوط‌کن ریخته و تا زمان یکنواخت شدن ترکیب، عمل میکس کردن را ادامه دهید. در صورت لزوم، برای رقیق نمودن پوره می‌توان از آب اضافی هم استفاده نمود.

4- پوره میوه‌ هلو و هویج:

همان‌طور که می‌دانید میوه هلو غنی از ویتامین A بوده و گیاه هویج حاوی بتا کاروتن بالایی  است  و ترکیب طبیعی این دو  ویتامین در بدن برای سلامت انسان ضروری است. زیرا مصرف ویتامین A برای افزایش قدرت دید و رشد کامل استخوان‌های بدن بسیار مفید و مؤثر  است. مادران عزیز برای تهیه این نوع پوره به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان میوه هلوی تازه خردشده
 • 1 فنجان هویج تازه خردشده
 • 3 الی 4 فنجان آب

طرز تهیه پوره میوه‌ هلو و هویج:

ابتدا، هلو را شسته و بعد از خرد کردن با استفاده از روش‌های جوشاندن، بخارپز کردن یا استفاده از دستگاه فر به طور کامل بپزید. البته در این روش بهتر است هویج‌ها را به طور جداگانه طبخ کنید، زیرا زمان بیشتری برای پختن کامل آن‌ها نیاز است. در مرحله بعدی هویج‌های پخته را با هلو مخلوط کرده و در دستگاه مخلوط‌کن خوب با هم ترکیب کنید بهتر است برای تهیه این نوع پوره، از هویج بیشتری استفاده شود، زیرا این گیاه  غنی از مواد مغذی بوده و برای سلامت کودکان در دوران رشد بسیار مفید است.

5- فرنی میوه هلو و برنج آرد برای نوزادان :

همان‌طور که می‌دانید برنج حاوی کربوهیدرات بالایی بوده و اگر با میوه هلو که ویتامین و مواد معدنی زیادی دارد، ترکیب شود، یک غذای کامل را برای تغذیه فرزندان کوچک شما ایجاد خواهد نمود. مادران عزیز برای تهیه این غذای خوشمزه به مواد زیر شما نیاز خواهند داشت:

 • 1 فنجان میوه هلو تازه خردشده
 • 2 فنجان آرد برنج
 • 3 الی 4 فنجان آب

طرز تهیه فرنی میوه هلو و برنج آرد:

در این دستورالعمل، ابتدا باید میوه‌های هلو را با روش جوشاندن به طور کامل پخته، سپس با استفاده از دستگاه مخلوط‌کن آن را به حالت پوره یکنواخت درآورید؛ هم‌زمان در قابلمه دیگری آرد برنج را با کمی آب بر روی حرارت ملایم گاز قرار دهید. برای این که آرد برنج در داخل آب توده نشود، مقداری آب را دوباره به مخلوط اضافه نموده و تا پایان زمان پخت، فرنی را به هم بزنید. در مرحله آخر، هلوهایی را که به صورت جداگانه پخته و پوره کرده‌اید، با آرد برنج پخته مخلوط کنید. البته این کار را می‌توان چند دقیقه قبل از سرو غذا به کودک نیز انجام داد.

اگر میخواهید برای نوزاد خود غذایی بهوسیله لوبیا سبز درست کنید این مطلب دستورالعمل های غذایی لوبیا سبز برای نوزادان را بخوانید.

6- فرنی جو دوسر و میوه هلو برای نوزادان:

 جو دوسر غنی از فیبر بوده و هنگام ترکیب شدن با پوره میوه هلو، غذایی بسیار شیرین و لذیذ را برای تغذیه کودکان فراهم می‌کند. لازم است بدانید که قرار دادن فرنی جو دوسر و میوه هلو در برنامه غذایی نوزادان، برای حفظ سلامتی و بهبود روند رشد آن‌ها بسیار مفید است. شما برای تهیه فرنی جو دوسر و میوه هلو به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 2 فنجان جو دوسر یا بلغور
 • 1 فنجان میوه هلوی خردشده
 • 4 فنجان آب

طرز تهیه فرنی جو دوسر و میوه هلو:

 تهیه این غذا نیز کاملاً شبیه فرنی آرد برنج است؛ در ابتدا هلوها را پخته و سپس به آب باقیمانده آن بلغور یا جو دوسر را اضافه کنید تا خوب بپزد. البته در صورت نیاز، می‌توان آب اضافی را برای پختن و نرم شدن کامل دانه‌های جو دوسر به آن اضافه کرد. در مرحله آخر، پوره میوه هلو را که قبلاً آماده کرده بودید، به فرنی به دست آمده از جو دوسر یا بلغور اضافه نموده و به مدت یک دقیقه آن را بر روی حرارت ملایم گاز هم بزنید. این فرنی شگفت‌انگیز، برای سلامت کودکان یک گزینه بسیار عالی و مغذی خواهد بود.

7- فرنی جو و میوه هلو برای نوزادان:

 همان‌طور که می‌دانید میوه هلو غنی از مولتی‌ویتامین‌ها بوده و دانه‌های جو نیز حاوی فیبر بسیار بالایی است؛ بنابراین فرنی که از این دو ماده غذایی تهیه می‌شود، بسیار مغذی بوده و برای سلامت کودکان در حال رشد ضروری می‌باشند. مادران جوان برای تهیه فرنی جو و میوه هلو به مواد زیر نیاز خواهند داشت:

 • 2 فنجان جو تمیز
 • 1 فنجان میوه تازه هلو که خرد شده است
 • 4 فنجان آب

طرز تهیه فرنی جو و میوه هلو:

روند تهیه فرنی جو و میوه هلو مانند فرنی‌های دیگر است، با این تفاوت که دانه‌های جو زمان بیشتری را به نسبت آرد برنج یا جو دوسر برای پخت کامل و نرم شدن، احتیاج دارند. بنابراین، مادران می‌توانند با اضافه کردن آب معمولی یا آب اضافی به دست آمده از پخت میوه هلو، دانه‌های جو را به صورت کامل بپزند. پس از پخته شدن جو، پوره به دست آمده از میوه هلو را به فرنی خود اضافه نموده و به مدت یک یا دو دقیقه، همچنان بر روی حرارت ملایم گاز هم بزنید. یادتان باشد که این غذا باید خنک شده و سپس، برای تغذیه کودکان مورد استفاده قرار گیرد.

اگر میخواهید برای نوزاد خود انواع پوره تهیه کنید این مطلب چگونه برای نوزادم انواع پوره تهیه کنم ؟ را بخوانید.

8- فرنی گندم و میوه هلو برای نوزادان:

در نظر داشته باشید که استفاده از آرد گندم می‌تواند برای تغذیه نوزادان، یک گزینه  عالی محسوب شود؛ البته اگر بدن کودک شما به مصرف آن حساسیت نشان ندهد. فرنی گندم و هلو برای کودکان یک وعده غذایی سالم و خوشمزه خواهد بود. مادران عزیز برای تهیه این فرنی به مواد زیر نیاز خواهند داشت:

 • 2 فنجان آرد گندم
 • 1 فنجان میوه هلوی تازه خردشده
 • 3 الی 4 فنجان آب

طرز تهیه فرنی گندم و میوه هلو:

 در مرحله اول، آرد گندم را با آب مخلوط کرده و خوب بپزید. برای این که غذای کودک شما توده نشود، بهتر است در طول زمان پخت، آن را کامل هم بزنید. هلوهای خردشده را پس از پخت کامل، با استفاده از دستگاه مخلوط‌کن به حالت پوره درآورده و آماده نگه دارید تا آرد گندم نیز پخته شود. هنگامی که فرنی شما آماده شد، پوره هلو را به آن اضافه نموده و برای مدت دو تا سه دقیقه آن را مرتب مخلوط کنید. این فرنی باید خنک شده و سپس برای تغذیه نوزادان مورد استفاده قرار گیرد.

در نهایت،  به خاطر بسپارید که استفاده از دستورالعمل‌های غذایی درج‌شده در کتاب‌ها و سایت‌ها می‌تواند شما را در تهیه غذای خانگی برای تغذیه کودکان خود یاری کند؛ طعم این غذا که با استفاده از مواد طبیعی سالم تهیه می‌شود، بسیار عالی خواهد شد. همچنین، این ایده‌های غذای به راحتی می‌تواند نیازهای بدن کودکان در حال رشد شما را تأمین نموده و سلامت آن‌ها را در حال و آینده تضمین کند.

ترکیبات غذای کودکان با میوه هلو:

 در ادامه این مقاله، برخی از مواد غذایی را که مادران می‌توانند با پوره میوه هلو ترکیب نموده و مزه آن را تغییر دهند، برای شما ارائه نموده‌ایم که عبارتند از:

 • غلات و حبوبات:

 • همان‌طور که می‌دانید غذای به دست آمده از غلات و حبوبات بسیار غلیظ و مرطوب بوده و مصرف آن در طولانی مدت، به صورت روزمره، می‌تواند کودک را به شدت خسته کند. بنابراین، برای تغییر مزه این نوع مواد غذایی استفاده از پوره میوه هلو مفید خواهد بود که طعم شیرینی به غلات و حبوبات پخته داده و آن را برای تغذیه کودکان خوش‌آیند و لذیذ می‌کند.
 • سبزیجات:

 • اضافه نمودن پوره میوه هلو به سبزیجات می‌تواند عطر و طعم منحصر به فردی به انواع نوشیدنی‌ها و غذاهای حاوی سبزیجات بدهد؛ علاوه بر طبیعی بودن، مصرف آن برای اکثر کودکان خوشایند است. بنابراین، شما به عنوان یک مادر می‌توانید پوره میوه هلو را با هر نوع سبزی مانند هویج، نخود فرنگی، لوبیا و کدو تنبل مخلوط کرده و یک غذای خوشمزه برای فرزند خود تهیه کنید.
 • ماست:

 • جالب است بدانید که مصرف ماست‌های طعم‌دار فقط مختص بزرگ‌سالان نبوده و کودکان نیز می‌توانند با مخلوط کردن ماست خانگی با پوره میوه هلو، از طعم شیرین این میوه در وعده‌های غذایی روزانه خود لذت ببرند.
 • انواع میوه‌ها: مادران عزیز می‌توانند پوره میوه هلو را با پوره میوه‌های دیگر ترکیب کرده و از یک وعده غذایی شیرین طبیعی برای تغذیه فرزندان خود در هر دوره سنی استفاده کنند.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی عالی بود حتما درستش می کنم

This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی عالی بود❤❤??❤

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/