نکاتی در مورد تب نوزاد که شما از آن اطلاع ندارید (بخش دوم)

نکاتی در مورد تب نوزاد که شما از آن اطلاع ندارید (بخش دوم)

تب نوزاد می توند عامل نگرانی بسیاری از پدران و مادران باشد ، ولی والدین می توانند با بالا بردن اطلاعات خود در این زمینه خطرات احتمالی را برای نوزاد کاهش داده و با اطمینان خاطر از نوزاد خود مراقبت کنند ، همان طور که در نکاتی در مورد تب نوزاد که شما در مورد آن اطلاع ندارید (بخش اول) که اشاراتی به انواع تب نوزاد ، درجه نرمال تب نوزاد و ضرورت تب برای نوزاد ، شد ، اینک برای مطالعه بیشتر پیرامون تب نوزاد با ما همراه شوید.

درجه حرارت مقعد دقیق تر است

شما ممکن است این روش را دوست نداشته باشید اما بهترین راه برای متوجه شدن میزان تب نوزاد ، استفاده از دماسنج مقعدی است ، فقط یک دماسنج مقعدی میتواند دمای واقعی بدن را نشان دهد و دماسنج های پیشانی و دماسنج های گوش به طور کامل دقیق نیستند ، از آنجا که بسیاری از مردم از دماسنج های غیر مقعدی استفاده می کنند ممکن است به اورژانس مراجعه کنند و استرس غیر ضروری برای خود ایجاد کنند.

درمان علائم ، نه تمرکز به تب نوزاد

بسیاری از والدین بر این باورند که تب بالا نشانه ی مریض بودن نوزاد است ولی یک نوزاد ممکن است با دمای 39 درجه کاملا راحت به نظر برسد ولی ممکن است یک نوزاد با دمای 38 درجه گریه کند و خسته باشد و نیاز باشد که نوزاد را ثابت نگه دارید.
آیا این به معنی است که یک نوزاد با تب خود راحت است و به دارویی برای کاهش تب نیاز ندارد؟ پروفسور سالیوان متخصص اطفال در آمریکا در این باره می گوید: درمان ناراحتی راحت تر از درمان تب است و این را به خاطر داشته باشید تب نوزاد ، در واقع به مبارزه ی بدن به بیماری کمک می کند.
به جای تمرکز بر نواسانات دماسنج ، توجه به نشانه های دیگر بیماری می تواند تعیین کند که نوزاد شما چه بیماری دارد ، به طور مثال توجه به علائمی مانند بیحالی و خستگی شاخص بهتری از درجه ی تب می باشد.

tab-nozad-s4.jpg

استفاده عاقلانه از داروها هنگام تب نوزاد

سعی کنید قبل از استفاده ی داروها ، از حوله یا پارچه ی خیس استفاده کنید ، این درمان قدیمی میتواند به طور معجزه آسایی موثر باشد ، استفاده از آب ولرم (85 تا 32 درجه) بر روی حوله یا پارچه و گذاشتن آن بر روی پوست نوزاد به ویژه بر روی پیشانی و زیر بغل او می تواند بسیار موثر باشد ، اگر تب نوزاد با این کار پایین نیامد ، این کار را ادامه ندهید و به جای آن از دارو های کاهنده ی تب استفاده کنید.

هشدارهای مهم پیرامون تب نوزاد

• اگر نوزاد شما کمتر از 6 ماه است، پزشکان توصیه می کنند به جای ایبوپروفن از استامینوفن استفاده کنید ، از 6 ماهگی شما میتوانید، از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.
• تعیین دوز بر اساس وزن نوزاد شماست نه بر اساس سن نوزاد
• هرگز به نوزادی که سندرم ریه دارد آسپرین ندهید چون میتواند کشنده باشد
• هرگز نوزادی که خواب است را به زور برای درمان بیدار نکنید اگر او خواب است به او اجازه دهید بخوابد .

تب یک پاسخ سالم است

با وجود آن چیزی که ممکن است شنیده باشید تب به مغز نوزاد صدمه نمیرساند ، ولی باید بدانید که به خودی خود تب هیچ آسیبی ایجاد نمیکند.
وقتی که شما نوزاد خود را در آغوش خود گرم میکنید اضطراب نوزاد پایین میاید ، این را به یاد داشته باشید تب در واقع نشانه ی سلامت می باشد ، نگران نباشید تب نوزاد به طور نامحدود ادامه پیدا نمی کند ، تحت شرایط عادی ، بدن به طور خودکار دما را پایین میاورد.
افزایش درجه ی حرارت بدن راهی برای مبارزه با ویروس یا عفونت می باشد ، این ممکن است لذت بخش نباشد اما حداقل میتوانید مطمئن شوید که سیستم ایمنی بدن نوزاد شما به خوبی کار میکند و دقیقا همان کاری است که باید انجام دهد.

tab-nozad-s1.jpg

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , من 26 سالمه و تازه نوزادم به دنیا اومده , دکترم بهم گفته برای اینکه دمای بدن نوزادم رو اندازه بگیرم بهترین دماسنج دماسنج مقعدی هست آیا واقعا اینطوره؟ نمیشه از دماسنج های دیگه استفاده کرد؟ آیا اون یکی دماسنج ها اشتباه نتیجه...

سلام و خسته نباشید , من 26 سالمه و تازه نوزادم به دنیا اومده , دکترم بهم گفته برای اینکه دمای بدن نوزادم رو اندازه بگیرم بهترین دماسنج دماسنج مقعدی هست آیا واقعا اینطوره؟ نمیشه از دماسنج های دیگه استفاده کرد؟ آیا اون یکی دماسنج ها اشتباه نتیجه میدن؟آخه دماسنج مقعدی اذیت نمیکنه نوزاد رو ؟؟؟

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , شما ممکن است این روش را دوست نداشته باشید اما بهترین راه برای متوجه شدن میزان تب نوزاد ، استفاده از دماسنج مقعدی است ، فقط یک دماسنج مقعدی میتواند دمای واقعی بدن را نشان دهد و دماسنج های پیشانی و دماسنج های گوش به طور کامل دقیق...

سلام عزیزم , شما ممکن است این روش را دوست نداشته باشید اما بهترین راه برای متوجه شدن میزان تب نوزاد ، استفاده از دماسنج مقعدی است ، فقط یک دماسنج مقعدی میتواند دمای واقعی بدن را نشان دهد و دماسنج های پیشانی و دماسنج های گوش به طور کامل دقیق نیستند ، از آنجا که بسیاری از مردم از دماسنج های غیر مقعدی استفاده می کنند ممکن است به اورژانس مراجعه کنند و استرس غیر ضروری برای خود ایجاد کنند.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/