دستورالعمل های غذایی لوبیا سبز برای نوزادان

1296x728_Green_Beans_Nutrition_Facts_and_Health_Benefits_IMAGE_1__1537111716_54728

در ابتدا، به خاطر داشته باشید که افزودن لوبیا سبز به رژیم غذایی نوزادان می‌تواند برای رشد و سلامت آن‌ها بسیار مفید باشد. این ماده غذایی، انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد بدن نوزادان را به مقدار بسیار عالی فراهم می‌کند. به همین دلیل، در ادامه این مقاله، دستورالعمل‌های مختلف برای پخت لوبیا سبز به مادران ارائه شده است که  قطعاً نوزادان، آن‌ها را دوست خواهند داشت. این غذاها عبارتند از:

 برای جلوگیری از ابتلای نوزادان خود به سرطان این مطلب جلوگیری از ابتلا به سرطان در نوزادان با مصرف لوبیا سبز را بخوانید.

1- خوراک لوبیا سبز و نخود فرنگی:

این ترکیب، یک غذای بسیار لذت‌بخش برای فرزند شما بوده و دارای پروتئین، ویتامین‌ها و فیبر بالایی است که برای رشد نوزاد خیلی مفید می‌باشد. مادران برای پخت این غذا به مواد زیر نیاز خواهند داشت:

 • 1 فنجان لوبیا سبز خردشده
 • 1 فنجان نخود فرنگی
 • 4 تا 5 فنجان آب

طرز تهیه خوراک لوبیا سبز و نخود فرنگی برای نوزادان:

ابتدا نخود فرنگی و لوبیا سبز را بعد از تمیز کردن، به طور کامل شسته و در ظرف جداگانه می‌پزیم، زیرا زمان پخت هرکدام از آن‌ها متفاوت از دیگری است. نخود فرنگی حدود 25 دقیقه زمان نیاز دارد تا بر روی حرارت ملایم بپزد. لوبیا سبزها را نیز بعد از خرد کردن، به مدت 15 دقیقه با آب کم و روی شعله ملایم گاز می‌پزیم. سپس، هر دو ماده پخته‌شده را درون دستگاه مخلوط‌کنن انتقال داده و به صورت پوره در می‌آوریم. یادتان باشد که مخلوط به دست آمده همه ویتامین‌های مورد نظر برای رشد بدن نوزاد شما را فراهم خواهد نمود.

2- پوره هویج و لوبیا سبز:

همان‌طور که می‌دانید هویج و لوبیا سبز هر دو یک منبع عالی از ویتامین A هستند که برای رشد هر نوزادی نیاز می‌باشد. در نتیجه، می‌توان ادعا کرد که استفاده از هویج و لوبیا سبز در یک وعده غذایی نوزادان، به راحتی ویتامین A مورد نیاز بدن آن‌ها را تأمین خواهد نمود. شما برای تهیه این غذا به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 1 فنجان هویج پخته
 • 1 فنجان لوبیا سبز خردشده
 • 4 تا 5 فنجان آب

طرز تهیه پوره هویج و لوبیا سبز برای نوزادان:

هویج‌ها را خرد کرده و بعد از شستن در یک ظرف، به مدت 20 تا 25 دقیقه بر روی شعله متوسط گاز می‌پزیم. فراموش نکنید که هویج ​​باید در یک ظرف در-بسته پخته شود. لوبیا سبزها را نیز به روش معمولی خرد کرده و با مقداری آب بر روی حرارت ملایم گاز می‌پزیم. در این مرحله صبر کنید تا سبزیجات پخته کاملاً سرد شوند. در نهایت، مواد پخته را با هم در درون یک مخلوط‌كن ریخته و با اضافه كردن مقدار کمی آب، دستگاه را روشن می‌کنیم. روند له کردن سبزیجات باید تا زماني ادامه یابد كه غذای نوزاد به  قوام مطلوب دست يابيد.

3- فرنی لوبیا سبز و برنج:

ترکیب برنج و لوبیا سبز یک فرنی خوشمزه را برای نوزاد شما ایجاد نموده و باعث می‌شود مادران جوان بتوانند یک وعده غذایی مغذی را برای فرزند کوچک خود فراهم کنند. شما به عنوان یک مادر جهت تهیه این غذا به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

 • 2 فنجان برنج
 • 1 فنجان لوبیا سبز خردشده
 • 4 تا 5 فنجان آب

برای اطلاع از دستور غذایی با تخم مرغ این مطلب 10 دستور غذایی با تخم مرغ برای نوزادان را بخوانید

طرز تهیه فرنی لوبیا سبز و برنج برای نوزادان:

در ابتدای کار، برنج را با مقدار مناسبی آب بجوشانید، سپس لوبیا سبزها را  خرد کرده و به طور جداگانه، در ظرف دیگری با کمی آب جوش بپزید. سپس، برنج پخته و لوبیا سبز را در دستگاه مخلوط‌كن ریخته و یک پوره کاملاً یکنواخت درست کنید.

4- خوراک سیب‌زمینی و لوبیا سبز:

مادران برای آماده نمودن این غذا به مواد زیر نیاز خواهند داشت:

 • 1 فنجان سیب‌زمینی پخته
 • 1 فنجان لوبیا سبز خردشده
 • 1/4 قاشق چای‌خوری نمک
 • 1 قاشق غذاخوری روغن

طرز تهیه خوراک سیب‌زمینی و لوبیا سبز:

سیب‌زمینی و لوبیا سبزها را خرد کرده و با کمی آب بپزید. سپس، تمام این مواد را به سینی فر منتقل کرده و با اضافه کردن مقداری روغن و نمک خوب مخلوط کنید. بعضی از مادران دوست دارند کاغذ مخصوص پخت غذا را روی سینی فر پهن نموده و سبزیجات را بر روی آن قرار دهند. برای این منظور، فر گاز باید قبلاً با دمای450 درجه فارنهایت (232 درجه سانتی‌گراد) گرم شود. در این مرحله، سینی فر را  که سبزیجات در داخل آن قرار گرفته است، به مدت 25 دقیقه در داخل فر گرم قرار دهید تا همه مواد به خوبی برشته شوند.

5- خوراک مرغ و لوبیا سبز:

پختن لوبیا سبز همراه با قطعات مرغ یک غذای خوشمزه برای نوزادان شما در سنین بالا فراهم می‌کند که بسیار هم مغذی است. مادران جوان برای پخت این غذا به مواد زیر نیاز خواهند داشت:

 • 1 قطعه مرغ بدون استخوان
 • 1 فنجان لوبیا سبز خردشده
 • 4 تا 5 فنجان آب

طرز تهیه خوراک مرغ و لوبیا سبز برای نوزادان:

مرغ را به قطعات کوچک‌تری تقسیم کنید؛ طوری که نوزاد بتواند آن را به راحتی بخورد. سپس به مدت 25 دقيقه بر روي شعله متوسط گاز بپزید؛ البته ​​در هنگام پختن باید درب قابلمه کاملاً بسته باشد. دانه‌های لوبیا سبز را به اندازه حدود نیم اینچ برش زده و برای مدت 20 دقیقه بر روی شعله متوسط ​​گاز بگذارید تا به خوبی پخته و نرم گردد. بعد از این که مرغ و سبزیجات پخته، خنک شد، آن‌ها را با هم ترکیب نمایید. شما می‌توانید با افزودن سبزیجات برگ سبز دیگر غذاهای متنوعی را برای فرزند دلبند خود تهیه نمایید.

در نهایت،  به خاطر داشته باشید که می‌توان لوبیا سبز را با مواد غذای دیگر ترکیب نموده و یک غذا عالی و پرانرژی برای نوزاد خود تهیه نمود. این مواد غذایی عبارتند از:

 • سبزیجات مختلف:
 • لوبیا سبز تقریباً با هر نوع سبزی، به ویژه سبزیجات ریشه‌دار مانند هویج و سیب‌زمینی ترکیب شده و یک غذای خوشمزه و مغذی را برای نوزادان ایجاد خواهد کرد.
 • گوشت:
 • ترکیب قطعات گوشت با لوبیا سبز می‌تواند یک غذای خوشمزه و پرانرژی را برای نوزادان شیرخواره ایجاد کند.

پس نتیجه می‌گیریم که استفاده درست از لوبیا سبز می‌تواند نقش مهمی در روند تغذیه و رشد نوزادان نوپا داشته باشد.

اگر نوزادتان بی اشتها است این مطلب درمان بی اشتهایی نوزادان را بخوانید

1- اما آیا امکان دارد که بدن نوزادی به مصرف لوبیا سبز آلرژی نشان دهد؟

بله، به دلیل این که لوبیا سبز متعلق به خانواده لوبیاها است و حاوی پالس می‌باشد، ممکن است بدن برخی از نوزادان به مصرف آن مانند لوبیاهای دیگر از جمله سویا آلرژی نشان دهد. پس اگر نوزاد شما حساسیت شدیدی به مصرف حبوبات دارد، در مصرف لوبیا سبز نیز احتیاط کنید، زیرا ممکن است به مصرف لوبیا سبز هم آلرژی داشته باشد. علائم آلرژی لوبیا سبز نیز کاملاً مشابه علائم سایر آلرژی‌های غذایی است و بدن نوزاد با مصرف آن علائمی مانند کهیرهای پوستی، استفراغ، حالت تهوع، درد شکم، تورم صورت و بی‌حالی را نشان می‌دهد. البته شکل افراطی  آلرژی به لوبیا سبز در بدن نوزادان می‌تواند به سبب تولید پروتئینی به نام اینکولیسم (FPIES) رخ داده و علائمی شبیه آلرژی غذایی را در فرم شدید نشان دهد. بنابراین، اگر بعد از خوردن لوبیا سبز در نوزاد خود متوجه بروز نشانه‌های آلرژی شدید، بلافاصله او را برای تشخیص و درمان به بیمارستان انتقال دهید.

از آن‌جایی که لوبیا سبز یک ماده بسیار مغذی است، پس اگر بدن نوزاد شما هیچ گونه آلرژی به مصرف آن نشان نمی‌دهد، بدون شک باید آن را به همراه سبزیجات دیگر بخشی از رژیم غذایی منظم او قرار دهید. در ادامه مقاله، به پرسش‌های متداول مادران در مورد مصرف لوبیا سبز پاسخ داده‌ایم که به شرح زیر می‌باشند:

2- آیا لوبیا سبزی که برای تغذیه نوزادان انتخاب می‌شود، ممکن است با مواد شیمیایی آلوده شده باشد؟

بله، ممکن است برخی از لوبیا سبزها به مواد شیمیایی آلوده باشند، زیرا آثار برخی از آفت‌کش‌ها برای مدت طولانی بر روی گیاهان باقی می‌ماند. به همین دلیل، اگر شما جای مناسبی را برای خرید لوبیا سبز ارگانیک در نظر دارید یا از یک منبع معتبر و قابل اعتماد در این مورد شنیده‌اید، بهتر است مواد مورد نیاز خود برای تهیه غذای فرزندتان را از این مراکز خرید نمایید.

3- آیا استفاده از لوبیا سبز در تهیه غذای نوزادان باعث ایجاد نفخ و گاز معده در آن‌ها می‌شود؟

اگر از لوبیا سبز به مقدار مناسب در تهیه غذای نوزادان استفاده شود، آن‌ها را با مشکل نفخ و گاز معده روبرو نخواهد کرد. پس، زمانی لوبیا سبز سبب تولید گاز معده در نوزادان می‌شود که میزان استفاده از آن در مقادیر زیاد باشد. استفاده بی از حد از لوبیا سبز در رژیم غذایی نوزادان باعث بروز درد، ناراحتی و کولیک در بدن آن‌ها می‌شود. بنابراین، برای جلوگیری از بروز این مشکل در بدن فرزند خود، همیشه لوبیا سبز را در مقادیر کم استفاده کنید.

4- آیا مصرف لوبیا سبز از بروز مشکل یبوست در نوزادان جلوگیری می‌کند؟

بله، به دلیل این که لوبیا سبز غنی از فیبر است، مصرف آن می‌تواند به رفع مشکل یبوست در نوزادان کمک شایانی بکند. به همین دلیل، اکثر کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند که لوبیا سبز حتماً به عنوان بخشی از رژیم غذایی نوزاد در نظر گرفته شده و به عنوان درمان خانگی مشکل یبوست در نوزادان مورد استفاده قرار گیرد.

در نهایت، یادتان باشد که سبزیجات برگ سبز همیشه باید در فهرست رژیم غذایی نوزادان و بزرگ‌سالان قرار گرفته و به جای گوشت قرمز مصرف شوند. نوزاد شما می‌تواند با مصرف منظم لوبیا سبز تمام مواد مغذی حیاتی را برای رشد و سلامت بدن خود دریافت نموده و از زندگی سالم لذت ببرد. بنابراین، به عنوان یک مادر جوان سعی کنید از این گیاه در سبک‌های مختلف برای پخت غذا استفاده نموده و روش عالی برای ایجاد رژیم غذایی متعادل، جهت حفظ سلامت نوزاد خود در دست داشته باشید.

 

نظر (3)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود ممنون از مطالب خوبتون‌

This comment was minimized by the moderator on the site

نوزاد شش ماههددارم میتونم لوبیا سبز هویچ سیب زمینی رو مخلوط کنم بخوره

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
عزیزم بهتر از 7 ماه به بعد بفکر تغذیه این شکلی باشید

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/