7 مزیت باورنکردنی خوردن بادمجان در بارداری

Eggplant_Benefits_for_Health__1533458564_50285

معمولا، هنگامی که خبر بارداری زني در يک خانواده اعلام می‌شود، بزرگان آن خانواده لیستی از آنچه که برای خوردن مادر در دوران بارداری او مناسب است، تهيه مي‌كنند. آمارها نشان می‌دهد كه بادمجان در لیست‌ غذایی زنان باردار بیشتر از هر مواد غذایی دیگري گنجانده می‌شود، اما مشکل این‌جا است که آیا هر مادر بارداري می‌تواند این ماده غذایی را در كل دوران حاملگی خود مصرف کند؟ یا قرار دادن بادمجان در لیست مواد غذایی هر مادر بارداري مناسب نیست؟ اگر شما هم در مورد خوردن بادمجان در دوران بارداری خود شک دارید، بدانيد كه در ادامه این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا تصمیم درستي در اين مورد بگیرید. پس، به عنوان یک زن حامله برای درک مزایای و عوارض جانبی مصرف بادمجان در دوران بارداري حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

بادمجان چیست؟

بادمجان، از زمان‌های قدیم به عنوان یکی از سبزیجات محبوب در بين افراد كل جهان شناخته شده، اما اين سبزي مفيد بیشتر در آسیا کشت می‌شده است. جالب است بدانيد كه این گیاه به دلیل داشتن فواید زیاد در روند سلامت انسان‌ها در کشور هند به خاویار انسان‌های فقیر معروف است. به همين دليل، ارزش غذایی بالایی که در بادمجان موجود است، مي‌تواند سلامت هر مادر بارداري را تضمین کرده و در رشد مناسب جنین داخل رحم او هم بسیار موثر ‌باشد.

با همه اين توصيفات، باز هم اسطوره‌های خاصی در مورد مصرف بادمجان در دوران بارداری زنان وجود دارد. شما هم می‌توانید برای آگاهی از امنیت این گیاه و چگونگی مصرف آن در دوران بارداري خود، ادامه اين مقاله را مطالعه کنید.

فواید مصرف بادمجان در دوران بارداری:

در ابتدا، لازم است به عنوان يك مادر باردار به ياد داشته باشيد كه بادمجان از جمله مواد غذایی بسیار مغذی است، که مصرف آن نباید در دوران بارداری نادیده گرفته شود. در واقع، مي‌توان ادعا كرد كه مصرف این ماده غذایی طیف وسیعی از فواید را برای مادر باردار و کودک متولد نشده او ارائه خواهد داد. در ادامه این مقاله، لیستی از مزایای کلیدی مربوط به مصرف بادمجان در دوران بارداری زنان بیان شده است، که مهم‌ترين اين موارد عبارتند از:

1- مصرف بادمجان د ربارداری می‌تواند جنین را از نقص‌های هنگام تولد دور نگه می‌دارد:

به دلیل این که گیاه بادمجان یک منبع غنی از فولات است و اسید فولیک هم یک ماده غذایی بسیار مهم براي دوران بارداری هر زني تلقی می‌شود، بنابراین مي‌توان ادعا كرد كه قرار دادن آن در برنامه غذایی روزانه هر زن حامله‌اي می‌تواند از بروز خطر نقص نوزاد در هنگام تولد جلوگیری کند. همچنين، يادتان باشد كه خوردن اين سبزی مغذی در دوران بارداری هر زني مي‌تواند از جنین داخل رحم او محافظت کرده و سبب از بین رفتن نقص در لوله‌های عصبی و دیگر نقایص هنگام تولد جنين شود. در نهايت، به خاطر داشته باشيد كه افزودن بادمجان به برنامه غذایی مادران باردار مي‌تواند باعث توسعه سلول‌های قرمز خونی در بدن او ‌شود.

2- پشتیبانی از رشد مناسب جنین:

به عنوان يك مادر باردار به یاد داشته باشید از آن‌جايي كه بادمجان منبع بسیار خوبی از ویتامین C، نیاسین، ب‌کمپلکس، ویتامین A و ویتامین E است، بنابرای مصرف آن هم برای رشد بهینه جنین موجود در داخل رحم مادر باردار بسيار ضروری می‌باشد. همچنین، بادمجان دارای مواد معدنی مانند پتاسیم، مس، منگنز و آهن بوده و قرار دادن آن در برنامه غذایی یک زن حامله به حفظ تعادل الکترولیت‌ها در بدن او، افزایش جریان خون و هموگلوبین موجود در آن کمک زيادي خواهد نمود.

3- مصرف بادمجان در بارداری از مبتلا شدن به دیابت جلوگیری می‌کند:

اگر برای شما و یا نزدیکانتان اتفاق افتاده است كه در دوران بارداری از مشکل دیابت بارداری رنج ببرید، شما بايد برای کنترل سطح قند خون در بدن خود و جلوگیری از بروز نوسان آن گیاه بادمجان را به برنامه غذایی روزانه خود در كل دوران بارداري اضافه کنید. اضافه کردن بادمجان به رژیم غذایی زنان باردار تاثیرات شگفت‌انگیزی را در تنظیم دیابت بارداری در بدن او داشته و از رشد خوشه‌ای سطح قند خون هم در بدن اين مادران تا حد قابل توجهی جلوگیری خواهد کرد.

 4- درمان یبوست و اختلالات گوارشی در بارداری با مصرف بادمجان:

يادتان باشد كه مصرف بادمجان در دوران بارداری کمک می‌کند تا عمل هضم غذاهای مصرف شده به آسانی صورت گرفته و جذب مواد مغذی از دستگاه گوارش به طور کامل انجام گیرد. همچنین، قرار دادن این گیاه شگفت‌انگیز در برنامه غذایی زنان حامله باعث از بین رفتن تمام اختلالات گوارشی در بدن او خواهد شد. علاوه بر آن موارد، به دلیل این که بادمجان منبع بسیار خوبی از فیبر است، بنابراین گنجاندن آن در رژیم غذایی هر زن بارداري کمک خواهد کرد تا اجابت مزاج در بدنش به راحتی انجام گرفته و بروز مشکل یبوست در بارداری او به حداقل برسد.

مصرف گیاه بادمجان توسط هر زن بارداري می‌تواند در شرایط عادی 4.9 گرم فیبر مورد نیاز بدن او را فراهم کند. بنابراین، مادران باردار مي‌توانند با قرار دادن این گیاه مغذی در برنامه غذایی خود، علاوه بر لذت بردن از مصرف غذاهای دلپذیر حاوی بادمجان، یک منبع مناسب از مواد مغذی را برای خفظ سلامت خود و رشد جنین داخل رحمشان به دست بیاورند.

5- افزایش قدرت سیستم ایمنی با مصرف بادمجان در بارداری:

به یاد داشته باشید كه پوست بادمجان هم یک منبع غنی از nasunin و یا آنتوسیانین است. Nasunin دارای خواص آنتی اکسیدانی قوي بوده و کمک زیادی به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد شده در بدن مادران باردار خواهد کرد. به همین دلیل مصرف این گیاه در دوران بارداری هر زني، او و جنين داخل رحمش را از خطرات سلولی و آسیب رسیدن به DNA محافظت خواهد نمود. همچنین، به عنوان يك مادر باردار فراموش نکنید كه به دلیل این که بادمجان سرشار از آنتی اکسیدان است، سیستم ایمنی بدن شما را هم تقویت کرده و از خطر مبتلا شدن به عفونت‌های دوران بارداری و بیماری‌های مضر در طول دوران حاملگی جلوگیری خواهد کرد. در نهايت، جالب است بدانيد كه nasunin موجود در بادمجان جنین داخل رحم شما را هم از خطر ابتلا به اختلالات شناختی محافظت می‌کند.

6- مصرف بادمجان در بارداری ، کلسترول بد (LDL) خون آن‌ها را کاهش می‌دهد:

یادتان باشد بادمجان گیاهی است که مصرف آن در دوران بارداری زنان، در به حداقل رساندن سطح (LDL) کلسترول بد خون مفید بوده و (HDL) کلسترول خوب را در خون اين مادران افزایش می‌دهد. فراموش نکنید كه کاهش یافتن کلسترول بد خون و یا LDL در بدن زنان باردار، مادر و جنين داخل رحم او را از خطر ابتلا به مشکلات مربوط به قلب، تصلب شرایین و سکته مغزی محافظت نموده و تا حد زیادی سبب افزایش سلامت قلب خانم باردار خواهد شد.

7- درمان فشار خون بالا در بارداری، با مصرف بادمجان:

اگر برای شما هم در دوران بارداری اتفاق افتاده است که از فشار خون بالا رنج ببرید، به خاطر داشته باشيد كه افزودن بادمجان به برنامه غذایی روزانه خانواده مي‌تواند یک درمان طبیعی بسیار عالی برای از بین بردن این مشکل باشد. در واقع، بیوفلاونوئید موجود در بادمجان در به حداقل رساندن فشار خون مادران باردار مفید بوده و سلامت قلب آن‌ها را تضمین خواهد كرد. همچنین، مصرف اين گياه مفيد توسط زنان حامله از خطر مبتلا شدن آن‌ها به بسياري از عوارض دوران بارداری جلوگیری خواهد کرد.

عوارض جانبی مصرف بادمجان در بارداری:

حتی اگر شما به عنوان زن حامله در دوران بارداری خود از خوردن گیاه بادمجان لذت برده و از خواص درمانی آن استفاده می‌کنید، باز هم بايد یادتان باشد كه مصرف گیاه بادمجان به مقادیر نامناسب و در وعده‌هاي غذايي نادرست می‌تواند شما و فرزند داخل رحمتان را در معرض ابتلا به برخی از عوارض جانبی قرار دهد. در ادامه این مقاله، در مورد عوارض جانبی بالقوه که بر اثر افراط در خوردن بادمجان در دوران بارداری بر هر زن حامله‌اي عارض می‌شود، صحبت خواهد شد. شايع‌ترين اين عوارض عبارتند از:

1- سقط جنین بر اثر مصرف بی‌رویه بادمجان در بارداری:

به دلیل این که بادمجان حاوی مقادیر بالایی از هورمون‌های گیاهی است، به همین علت دارای خواص قاعدگی‌آور در بدن زنان جوان بوده و به درمان مشکلات قاعدگی در زنان، مانند آمنوره و سندرم پیش از قاعدگی کمک فراواني می‌کند. با این توصيفات، اگر زن حامله‌اي در مصرف بادمجان در طی كل دوران بارداري خود افراط کند، ممکن است عمل زایمان او را جلو افتاده و يا منجر به سقط جنین داخل رحم او شود.

 2- افزایش خطر زایمان زودرس با مصرف زیاد بادمجان در بارداری:

مصرف بیش از حد بادمجان در دوران بارداری مي‌تواند انقباضات رحمی شديد را در بدن شما به دنبال داشته و با تحریک کردن عضلات آن، منجر به بروز زایمان زودرسو یا سقط جنین داخل رحمتان شود. بنابراین، عاقلانه است که برای جلوگیری از بروز این مشکلات در دوران بارداري خود، بادمجان را به رژیم غذایی روزانه خود، در حد اعتدال اضافه نماييد.

3- اسیدیته شدن معده در بارداری، بر اثر افراط در مصرف بادمجان:

مصرف بیش از حد بادمجان در دوران باردار زنان می‌تواند باعث اسیدیته شدن معده آن‌ها شده و سبب افزایش ناراحتی‌هاي اين دوران حساس گردد. در حالت عادی معده بیشتر زنان حامله اسیدیته است، كه مصرف زیاد این گیاه هم می‌تواند مشکلات مرتبط با دوران بارداری اين زنان را افزایش دهد.

4- افزایش مشکلات گوارشی زنان در بارداری با مصرف بادمجان:

مصرف بش از حد بادمجان در دوران بارداري زنان، مخصوصا به حالت خام می‌تواند مشکلات گوارشی را به دنبال داشته باشد. همچنین، فراموش نکنید كه مصرف سبزیجات دیگر نیز به صورت خام می‌تواند آلرژی غذایی را در زنان حامله به دنبال داشته باشد. بنابراین، به عنوان يك مادر باردار باید سعی کنيد تا سبزیجات را بیشتر به صورت پخته، که درست قبل از زمان مصرف تهیه شده‌اند، استفاده نماييد.

5- بادمجان، ماده غذایی با طبع سرد:

در كشور ژاپن، بادمجان به عنوان يک ماده غذایی که شامل انرژی "سرد" است، در نظر گرفته می‌شود.

نکات احتیاطی نهايی در مورد مصرف بادمجان در دوران بارداری:

در نهايت، به عنوان يك خانم باردار به یاد داشته باشید كه حتی کارشناسان پزشکی نیز زنان حامله را از مصرف بادمجان در دوران بارداری منع نمی‌کنند. به همین دلیل حذف کامل آن از برنامه غذایی زنان باردار کار درستی نیست. فقط، این افراد برای اطمینان بیشتر باید گیاه بادمجان را در حد اعتدال مصرف کرده و با این کار، از بروز خطرات بالقوه و عوارض جانبی آن در بدن خود و فرزند داخل رحمشان جلوگیری کنند. البته فراموش نکنید كه این گیاه باید در زمان مصرف به طور کامل طبخ شده باشد، تا از بروز مشکلات هنگام هضم غذا هم در بدنتان جلوگیری شود. همچنین، اگر باردار هستید، قبل از مصرف این گیاه با يك پزشک متخصص زنان و زايمان مشورت کنید.

 

نظر (1)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

ممنون بابت توضیحتون

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/