افسردگی بارداری

افسردگی بارداری

اکثر ما جمله افسردگی بعد از زایمان را بسیار شنیده ایم ، اما بهتر است بدانیم افسردگی بعد از زایمان ، از افسردگی بارداری ، شروع می شود ، جمله "رابطه غم دوران بارداری با افسردگی" ، به خوبی می تواند تجربه مادران مبتلا به افسردگی بارداری و مصرف داروهای ضد افسردگی در بارداری را توصیف کند.
افسردگی در زنان دو برابر مردان است و بسیاری از کارشناسات معتقدند که عادت ماهانه زنان علت اصلی افسردگی است، در دوران بارداری و بعد از زایمان ، زنان بیشتر در معرض علائم خلقی و اضطرابی قرار میگیرند ، اضطراب وافسردگی بارداری و بعد از زایمان از یک تا هشت زن را درگیر می کند، تولد نوزاد می تواند یکی از قوی ترین محرک ها برای ایجاد افسردگی در زنان باشد.
در حالت ایده آل، زنان باردار و پزشکان باید قادر به صحبت و گفتگوی آزادانه در مورد نگرانی های معمول و رایج سلامت روان که افسردگی بارداری از مهمترین نگرانی ها محسوب میشود ، با یکدیگر داشته باشند. با این حال، بسیاری از زنان، تمایلی به بحث در مورد این مسائل ندارند و ممکن است برای صحبت کردن با پزشک و دوستان درباره افسردگی بارداری و بعد از زایمان ، احساس شرم و خجالت داشته باشند.
علاوه بر این، پزشکان نیز ممکن است تمایلی به بحث در مورد نگرانی های سلامت روانی نداشته باشند و در نتیجه زنان باردار به درستی با افسردگی بارداری و یا پس از زایمان آشنا نمی شوند و خود این موضوع باعث می شود زنانی که از نگرانی های سلامت روانی رنج می برند به سختی بتوانند در این رابطه با پزشکان خود صحبت کنند.

afsordegi-bardari1.jpg

اگر افسردگی بارداری درمان نشود ، می تواند عوارض جدی برای مادر و جنین داشته باشد، عوارضی از جمله: افزایش خطر زایمان زودرس، پره اکلامپسی (یا فشارخون بالا و وجود خون در ادرار) و خطر ابتلا به افسردگی بعد از زایمان.
افسردگی بارداری اضطراب و استرس مادر را به جنین منتقل می کند، که عواقب و عوارض طولانی مدتی برای رشد جنین به همراه دارد. به علاوه، افسردگی بارداری بزرگترین و مهم ترین عامل خطر برای ابتلا به افسردگی بعد از زایمان است و از همه مهم تر، افسردگی مادر، اصلی ترین عامل خطرساز مرگ مادران به علت خودکشی است.
با وجود این شواهد قوی، اکثر زنان تمایلی به اقدام برای درمان افسردگی بارداری که دوره ی حساس و آسیب پذیری است ، نشان نمی دهند. افسردگی یک بیماری است که نیاز به درمان دارد و چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. متاسفانه، افسردگی بارداری بیشتر به عنوان بیماری در نظر گرفته می شود که اقدام برای درمان آن بسیار دور از ذهن است.
هنگامی که زنی به افسردگی بارداری مبتلا می شود، تصمیمیات درمانی پزشک باید نسبت به خطرات و فواید درمان هم برای مادر و هم برای جنین در نظر گرفته شده باشد. هم روان درمانی و هم داروها دارای اثرات مفید و سودمند گزارش شده اند. در نهایت اینکه، بیمار و پزشک برای بهبود برنامه ی درمانی شان بهتر است با هم کار کنند و به مواردی چون تاریخچه بیمار، پاسخ قبلی بیمار به درمان، شدت فعلی علائم و نوع درمان که برای بیمار نیز قابل قبول باشد، توجه داشته باشند.
هدف از درمان، به دست آوردن بهترین نتایج برای مادر و جنین است و نیز در عین حال درمان مناسب و کافی افسردگی مادر ، از اهداف درمان افسردگی بارداری است ، سلامت روان مادر برای سلامت روان کودکان و سایر اعضای خانواده، بسیار مهم و حیاتی است.

 

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , افسردگی در زنان بیشتر دیده میشه یا مردان؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , افسردگی در زنان دو برابر مردان است و بسیاری از کارشناسات معتقدند که عادت ماهانه زنان علت اصلی افسردگی است.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید, افسردگی در بارداری چه عوارضی میتونه داشته باشه؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , افسردگی در بارداری باید درمان شود و اگر افسردگی بارداری درمان نشود ، می تواند عوارض جدی برای مادر و جنین داشته باشد، عوارضی از جمله: افزایش خطر زایمان زودرس، پره اکلامپسی (یا فشارخون بالا و وجود خون در ادرار) و خطر ابتلا به افسردگی...

سلام عزیزم , افسردگی در بارداری باید درمان شود و اگر افسردگی بارداری درمان نشود ، می تواند عوارض جدی برای مادر و جنین داشته باشد، عوارضی از جمله: افزایش خطر زایمان زودرس، پره اکلامپسی (یا فشارخون بالا و وجود خون در ادرار) و خطر ابتلا به افسردگی بعد از زایمان.

ادامه مطلب

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/