رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری

آیا می توان در دوران بارداری رابطه جنسی داشت؟

بله کاملا ، بسیاری از پدر و مادرها در این باره نگرانند، اما اگر بارداری طبیعی دارید تا زمان پاره شدن کیسه آمنیون می توانید به رابطه جنسی در دوران بارداری ادامه دهید ، رابطه جنسی فواید فیزیولوژیکی و فیزیکی بسیاری دارد، بنابراین بارداری دلیلی برای متوقف کردن آن نیست ، رها شدن از نگرانی ها در مورد ضررها و فواید شما را بیشتر جذب خواهد کرد.حتی برخی از محققان معتقدند که زنانی که رابطه جنسی در دوران بارداری دارند احتمال زایمان زودرس در آن ها کمتر است ، داشتن رضایت جنسی نیز از احتمال زایمان زودرس می کاهد.اگر تمایل جنسی دارید، منطقی است که به رابطه جنسی در دوران بارداری ادامه دهید، داشتن رابطه جنسی رضایت بخش در این دوره بارداری برای رابطه زناشویی و برای خودتان قبل و بعد از به دنیا آمدن نوزاد مفید است.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری به جنین آسیب می رساند؟

ترس از آسیب رسیدن به جنین یکی از معمول ترین دلایل اجتناب از رابطه جنسی در دوران بارداری است. بهتر است بدانید ، حتی رابطه جنسی واژنی باعث آسیب به جنین نخواهد شد، لایه ضخیم موکوس که گردن رحم را می پوشاند از شما در برابر عفونت ها محافظت می کند، کیسه آمنیون و عضلات قدرتمند رحم هم جنین را حفظ می کند.
زمانی که به اوج لذت جنسی رسیدید ممکن است حس کنید که جنین حرکتش زیاد شده است، هرچند این حالت به خاطر افزایش ضربان قلبتان است نه این که جنین از آن چه اتفاق می افتد اطلاع دارد و یا احساس خوبی ندارد.

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری در زمان های خاصی نباید انجام شود؟

ماما یا پزشک عمومی به شما توصیه می کند در چنین مواقعی رابطه جنسی نداشته باشید:
- خونریزی
- اسپاسم یا درد شکمی
- پاره شدن کیسه آمنیوتیک
- سابقه ضعف گردن رحم
- مشکلات جفت، خصوصا زمانی که خونریزی دارید
هرچند هیچ شواهد محکمی مبنی بر این که رابطه جنسی در دوران بارداری این موارد را تشدید می کند وجود ندارد، بسیاری از پزشکان در این موارد توصیه می کنند برای احتیاط ، از رابطه جنسی اجتناب کنید.
در مواقعی که همسرتان هرپس تناسلی(یک عفونت ویروسی) دارد ممکن است به شما توصیه کنند که از رابطه جنسی در دوران بارداری اجتناب کنید، اگر برای اولین بار در دوران بارداری هرپس تناسلی گرفتید ریسک کمی وجود دارد که جنین در حال رشدتان تحت تاثیر قرار گیرد.
رابطه جنسی زیاد (بیش از ۳ بار در هفته) می تواند باعث التهاب مجاری ادراری شود، خصوصا اگر از قبل مستعد آن هستید.
عدم درمان التهاب مجاری ادراری می تواند باعث مشکلاتی در بارداری شود، اگر مشکوک به عفونت های مجاری ادراری هستید باید هرچه زودتر برای آزمایش ادرار به ماما یا پزشک تان مراجعه کنید، شست و شو قبل و بعد از رابطه جنسی (شست و شو از جلو به عقب) و تخلیه مثانه بعد از رابطه جنسی به کاهش احتمال عفونت کمک می کند.
تا زمانی که مشکل خاصی ندارید می توانید رابطه جنسی داشته باشید، اگر عفونت واژنی داشتید مطمئن شوید که همسرتان از کاندوم استفاده می کند تا عفونت به او منتقل نشود.

rabete-jensi-bardari1.jpg

آیا رابطه جنسی در دوران بارداری همانند پیش از بارداری خوب است؟

این امر بستگی دارد. بعضی از زنان احساس بهتری دارند و بعضی نه.
افزایش جریان خون به ناحیه لگنی هنگام رابطه جنسی در دوران بارداری می تواند باعث تورم ناحیه تناسلی شده و احساس جنسی را افزایش دهد، اما بعضی از زنان گزارش کردند که به آن ها احساس خوبی دست نمی دهد.
بعضی از زنان متوجه می شوند که حساسیت ناحیه تناسلی شان در دوران بارداری کمتر شده یا شدت اوج رابطه جنسی در آن ها کمتر شده است، این که بسیاری از زنان می گویند رسیدن به اوج لذت جنسی در زمان بارداری همانند قبل به راحتی صورت نمی گیرد بسیار معمول است.
بعضی از زنان رابطه جنسی در دوران بارداری را دردناک می دانند، این حالت مخصوصا در زمانی است که دخول عمیق صورت بگیرد، بهترین راه تغییر حالت های رابطه جنسی برای تحت کنترل گرفتن میزان دخول است.
ممکن است پس از اوج لذت جنسی اسپاسم های عضلانی را تجربه کنید چرا که این کار باعث شروع موجی از انقباضات می شود، این حالت می تواند کمی آزار دهنده باشد اما کمی صبر کنید تا این انقباضات رحم آرام شود.
در طول بارداری برای بسیاری از زوج ها معاشقه و رابطه دهانی بیش از خود عملی جنسی خوشایند است، بنابراین با وجود این که روش رابطه جنسی در دوران بارداری تغییر کرده ولی این به این معنی نیست که رضایت تان کمتر شده است.

من از شروع بارداری نمی توانم رابطه جنسی داشته باشم، آیا این طبیعی است؟

بله! تغییرات عمده ای که در بدن و زندگی تان ایجاد می شود رابطه جنسی تان را نیز تغییر می دهد. بعضی از زنان برای برقراری معاشقه بسیار خسته هستند یا احساس تهوع دارند مخصوصا در سه ماهه اول بارداری ،تغییرات رفتاری، کمردرد و درد سینه سایر، دلایلی برای عدم برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری است، تغییرات هورمونی نیز می تواند سبب از بین رفتن میل جنسی شود.
اگر از دیابت بارداری رنج می برید احتمالا حس می کنید که تمایل کمی برای رابطه جنسی دارید.
تعجب برانگیز نیست، حالت روحی تان عامل موثر دیگری است، اگر احساس مثبتی نسبت به بارداری تان دارید و تغییراتی در بدنتان در حال اتفاق است احتمالا میل جنسی بیشتری دارید، اما اگر نسبت به بارداری تان احساس خوبی ندارید یا به آن بی اعتمادی دارید می تواند اثر بدی داشته باشد.

 

نظر (4)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام حتما بايد صبح تست بزنيم؟بيبي چك منظورمه

This comment was minimized by the moderator on the site

نه صرفا ولی برای آزمایش دقیق صبح بهتره.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , در چه مواقعی در بارداری نباید رابطه جنسی داشته باشیم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , در موراد زیر نباید رابطه جنسی داشته باشید:
- خونریزی
- اسپاسم یا درد شکمی
- پاره شدن کیسه آمنیوتیک
- سابقه ضعف گردن رحم
- مشکلات جفت، خصوصا زمانی که خونریزی دارید

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/