امام علی (ع) فرمودند: زن باردار هیچ خوراکی نمی خورد و هیچ دارویی به کار نمی گیرد که برتر از خرمای تازه باشد.


چه تعداد زایمان به روش سزارین می توان انجام داد؟

چه تعداد زایمان به روش سزارین می توان انجام داد؟

به طور معمول هیچ محدودیتی برای تعداد سزارین وجود ندارد. اما هر چه تعداد عمل های سزارین بالا رود طول مدت زمان عمل افزایش یافته و در نتیجه مشکلات و آسیب های جدی وجود خواهد داشت ، عوارض حاصل از عمل سزارین می تواند خطراتی را در پی داشته باشد.

چسبندگی بعد از زایمان سزارین

بعد از بهبودی از هر عمل بافت جوانه ای حاصل از زخم در محل برش جراحی ایجاد می شود ، عمل های سزارین خطر چسبندگی را با خود به همراه خواهند داشت ، چسبندگی ها نوارهایی از بافت های جوانه ای هستند که باعث اتصال ارگان های داخل شکم به هم و یا به دیواره شکم می شوند.
اگر بیش از یک بار عمل سزارین انجام داده اید احتمال چسبندگی و مشکلات ناشی از آن ها در شما بیشتر خواهد بود ، بعد از یک عمل سزارین ۴۶ درصد خانم ها دچار چسبندگی می شوند و بعد از ۳ عمل سزارین این میزان به ۸۳ درصد افزایش می یابد.
از آن جایی که چسبندگی ها حرکات ارگان های داخلی را محدود می کند بنابراین می تواند دردناک باشد ، این چسبندگی ها می توانند باعث انسداد در لوله گوارشی شوند ، گاهی اوقات این چسبندگی ها به دلیل فشار یا مسدود کردن لوله های فالوپ باعث مشکلات در باروری می شوند.

sezariyam-x1.jpg

خطرات بریدن شکم در زایمان سزارین

اگر جای زخم عمل بزرگی دارید و نیاز به انجام عمل سزارین دارید متخصص شما ترغیب خواهد شد که روی رحم تان برش بزرگ تری دهد. این به معنی است که طول مدت عمل سزارین افزایش می یابد، این امر همچنین خطر این که متخصص برش تصادفی روی مثانه یا لوله گوارشی ایجاد کند را افزایش می دهد. اگر تعداد سزارین های قبلی تان دو یا بیشتر باشد احتمال نیاز به انتقال خون نسبت به آن هایی که یک سزارین داشته اند بیشتر خواهد بود ، این می تواند به این خاطر باشد که با هر سزارین خطر مشکلات جفت در بارداری های بعدی افزایش می یابد.
در این موارد جداسازی جفت بعد از عمل دشوار خواهد بود و می تواند موجب خونریزی شدید شود ، این می تواند به این معنی باشد که در بدترین حالت نیاز به عمل خارج سازی رحم خود (هیسترکتومی) خواهید داشت. ریسک همچنین اتفاقی کم است اما با هر بارداری قبلی که داشته اید این خطر افزایش می یابد ، بنابراین اگر برای بارداری های بعدی تصمیم دارید این مورد را مد نظر قرار دهید ، زایمان طبیعی بعد از سزارین راه مطمئن و معمولی برای فرزنددار شدن بسیاری از خانم هاست. به این نکته توجه داشته باشید که سزارین فقط باید در مواردی انجام شود که دلیل مناسبی وجود داشته باشد چرا که سزارین همانند هر عمل دیگری بدون ریسک نخواهد بود.

برای انتخاب نوع زایمان با پزشک خود مشورت کنید

اگر قبلا عمل سزارین داشته اید باید با مشاور پزشکی خود برای بهترین روش زایمان فرزند بعدی خود صحبت کنید. وزن، سن، سابقه پزشکی، سابقه بارداری و دلایل هر نوع سزارین قبلی مواردی هستند که در انتخاب نوع زایمان موثر هستند، فاصله زمانی بین دو بارداری (حداقل دو سال مناسب است) و انتخاب خود فرد از موارد دیگری هستند که باید مد نظر قرار گیرند.

 

نظر (12)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. فاطمه

سلام من دربارداری پنجم هستم این دفعه پنجمم هست که سزارین میشم ایا خطر دارد

 1. مامانم    فاطمه

سلام
چندان بی خطر نیست بستگی داره چه مدت از زایمان قبلیتون گذشته باشه.

 1. تمنا قربانی

با سلام خدمت شما عزیزان سوال داشتم میشه بیگین آیا احتمال ۵۰ درصدی مشخص شدن جنسیت جنین در هفته ۱۲ درسته یانه !!؟ ممنونم میشم جوابمو بیدین

 1. مامانم    تمنا قربانی

سلام
اگه مادر لاغر باشه و موقعیت جنین طوری باشه که بشه دید ،میشه که درصدش کمه ولی اکثرا در هفته شانزدهم جنسیت مشخص میشه

 1. عسل

سلام وخسته نباشید , بعد از عمل سزارین چند درصد دچار چسبندگی میشویم؟

 1. کارشناس مامانم    عسل

سلام عزیزم , بعد از یک عمل سزارین ۴۶ درصد خانم ها دچار چسبندگی می شوند و بعد از ۳ عمل سزارین این میزان به ۸۳ درصد افزایش می یابد.

 1. هانیه

سلام و خسته نباشید , چند بار زایمان سزارین داشته باشیم دچار چسبندگی رحم میشویم؟

 1. کارشناس مامانم    هانیه

سلام عزیزم , اگر بیش از یک بار عمل سزارین انجام داده اید احتمال چسبندگی و مشکلات ناشی از آن ها در شما بیشتر خواهد بود .

 1. سولماز

سلام وخسته نباشید , منظور از چسبندگی بعد از زایمان سزارین چیست؟

 1. کارشناس مامانم    سولماز

سلام عزیزم , چسبندگی ها نوارهایی از بافت های جوانه ای هستند که باعث اتصال ارگان های داخل شکم به هم و یا به دیواره شکم می شوند.

 1. ندا

سلام وخسته نباشید , آیا بعد از زایمان سزارین چسبندگی ایجاد میشود؟

 1. کارشناس مامانم    ندا

سلام عزیزم , بعد از بهبودی از هر عمل بافت جوانه ای حاصل از زخم در محل برش جراحی ایجاد می شود ، عمل های سزارین خطر چسبندگی را با خود به همراه خواهند داشت .

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location