اصلاح موهای زائد واژن و شکم زنان برای انجام زایمان، چرا و چگونه؟

eslahe-moyezaed-vajan-zayman

برخی از محققان عقیده دارند که زنان باید در دوران بارداری، همه موهای زائد بدن خود را اصلاح کنند؛ برخی­ها هم به این موضوع نه می­گویند! اگر شما به عنوان یک زن حامله هنوز در مورد این که آیا قبل از انجام زایمان موهای زائد شکم و مهبل خود را اصلاح کنید، دچار تردید هستید، حتما مقاله زیر را بخوانید. قبل از وارد شدن به اتاق زایمان، معمولا پرستار برای اصلاح موهای زائد ناحیه پرینی مادر اقدام می­کند که این کار، در حین شروع درد زایمان می­تواند برای مادران باردار بسیار آزاردهنده باشد. در واقع، در چنین شرایطی، مادر مجبور است احساسات بدن خود را رها کرده و با پرستار همکاری نماید. در مقاله زیر به شما می­گویم که چرا باید موهای زاید شکم و مهبل زنان باردار قبل از انجام زایمان به طور کامل تراشیده شود. سپس، بررسی می­کنیم که این کار چگونه باید انجام گیرد تا همه نگرانی­هایتان از بین برود.

چرا باید موهای زائد قبل از تولد نوزاد به طور کامل تراشیده شود؟

 در بسیاری از بیمارستان­ها، عمل اصلاح موهای زائد ناحیه شکم و مهبل زنان حامله قبل از انجام زایمان به طور کامل ترشیده می­شود. دلایل انجام این کار عبارتند از:

 • معمولا با شروع درد زایمان، برای جلوگیری از مبتلا شدن ناحیه مهبل و رحم زنان به عفونت، موهای زاید این مناطق به طور کامل تراشیده می­شود. همچنین، اگر در حین انجام زایمان به عمل episiotomy - (برش مهبل (واژن، به منظور کمک به تولد نوزاد و جلوگیری از پاره شدن بافت­های اطراف  مهبل نیاز باشد، وجود موهای زائد می­تواند شانس عفونت در این منطقه را بالا برده و روند بهبود پارگی را دشوار نماید.
 • همچنین، اصلاح موهای زائد نواحی اطراف واژن زنان در هنگام انجام زایمان می­تواند کار شستشو دادن این نواحی با مواد ضدعفونی­کننده را راحت­تر کند. در صورت نیاز به انجام عمل سزارین جهت برداشتن نوزاد نیز کار بخیه زدن و ترمیم زخم را برای مادر آسان خواهد نمود.

البته، گاهی اوقات پرستار یا نیروهای کمکی بیمارستان این کار را برای مادران حامله انجام می­دهند که ممکن است برای برخی از آن­ها شرم­آور باشد، زیرا یک غریبه به مناطق ممنوعه آن­ها وارد شده و کار اصلاح را انجام خواهد داد. بنابراین، اگر به عنوان یک زن باردار می­خواهید از استرس و شرم این کار دور بمانید، بهتر است کار تمیز کردن موهای زائد را در منزل انجام دهید.

اصلاح کردن موهای زائد بدن زنان چه موقع باید انجام گیرد؟

 کارشناسان عقیده دارند که یک زن حامله نباید بیش از هفت روز قبل از زمان تولد فرزند خود (که توسط پزشک معالج  برنامه­ریزی شده است) موهای زائد بدن خود را اصلاح کنند یا موم بیاندازند. در واقع، این کار برای جلوگیری از مبتلا شدن مادر حامله به انواع عفونت­ها انجام می­گیرد. از ان­جایی که برش دادن پوست ناحیه مهبل نیز در هنگام انجام زایمان طبیعی می­تواند باکتری­ها را جذب کند، بنابراین تراشیدن موهای زائد این نواحی در موقع مناسب، در تمیز نگه داشتن آن بسیار مفید خواهد بود. به دلیل این که از زمانهای قدیم، وجود موهای ریز در نواحی شکم و مهبل زنان موضوع بسیار بحث­برانگیزی بوده است، محققان و  اکثر پزشکان متخصص زنان و زایمان در بیمارستان­ها به مادران حامله توصیه می­کنند که کار اصلاح کامل را قبل از شروع درد زایمان، به پرستاران بسپارند، چون آن­ها به خوبی از جوانب مثبت و منفی کار آگاه بوده و روش درست را با آگاهی کامل برای بیمار خود انجام می­دهند.

مزایا و خطرات اصلاح موهای زائد شکم و واژن زنان در دوران بارداری چیست؟

 افزایش اطلاعات شما در مورد اصلاح موهای زائد بدن در هنگام انجام زایمان به شما کمک می­کند تا با آگاهی کامل تصمیم بگیرید که موهای شکم و مهبل خود را قبل از شروع درد زایمان اصلاح کنید.  همانطور که می­دانید وجود موهای زائد در هر نقطه از بدن آنجا را به یک مکان ایده­آل برای رشد میکروب­ها تبدیل خواهد کرد. ولی اصلاح کردن به موقع این موها باعث می­شود که این منطقه تمیز شده و از ابتلا به هر گونه عفونت در امان نگه داشته شود. همچنین، انجام به موقع این کار انتقال عفونت­ها به بدن نوزاد را متوقف می­کند، زیرا میکروب­ها در محیط پر از مو تمایل به رشد بیشتری دارند. علاوه بر این موارد، اعضای بدن زنان باید در هنگام انجام عمل زایمان کاملا تمیز باشد تا اگر متخصصین بیماری­های زنان بخواهند هرگونه مداخله­ای را در روند تولد نوزاد مانند استفاده از فورسپس انجام دهند، واژن واجد شرایط کامل بهداشتی باشد.

اصلاح کردن موهای ناحیه شکمی زنان حامله از عرق کردن آن­ها جلوگیری کرده و در تمیز نگه داشتن این منطقه بسیار مهم است. فراموش نکنید که اصلاح کردن موهای زائد مهبل زنان در شرایط عادی، قبل از زایمان، بسیار راحت است، چون عمل تراشیدن موها در هنگام تولد نوزاد با شروع خونریزی بیش از حد بسیار مشکل خواهد شد.

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد که اگر در هنگام انجام زایمان، موهای زائد ناحیه شکم و مهبل مادر اصلاح نشود، نکات بهداشتی به صورت کامل رعایت نخواهد شد. این حالت ممکن است منجر به عفونت این نواحی بعد از تولد نوزاد شود. همچنین، زنانی که می­خواهند موهای زائد بدن خود را در هنگام شروع درد زایمان اصلاح کنند، باید از ابزارهای  استریلیزه یا یکبار مصرف استفاده کنند. همچنین، افزایش رشد موهای زائد در دوران بارداری مادر می­تواند باعث بروز ناراحتی ناشی از احساس خارش در این مناطق شود. فراموش نکنید که اگر موهای زائد بدن مادران باردار به درستی تراشیده نشوند، رشد نامنظم آن­ها می­تواند مشکلات زیادی را برای در حین تولد نوزاد ایجاد کند، چون موها در داخل پوست مادر رشد کرده و موجب بروز درد در او خواهند شد.

مشکلی عملی دیگر در هنگام اصلاح موهای زائد شکم و مهبل زنان در دوران بارداری این است که مادر نیاز به کمک فرد دیگری دارد، زیرا بزرگ شدن شکم مانع دیده شدن ناحیه شکم و مهبل توسط خود او می­شود. اگر به عنوان یک زن باردار هنوز هم قادر به تصمیم­گیری درست در رابطه با اصلاح موهای زائد شکم و مهبل خود نیستید، ابتدا نگرانی­های خود را از بین برده و سپس به کار اصلاح اقدام نمایید. برای این کار لازم است، ابتدا با دکتر خود مشورت کرده و نگرانی­های خود را برای او بیان کنید، زیرا او به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم درستی بگیرید. همچنین، با دوستان یا اعضای نزدیک خانواده خود صحبت کنید، زیرا این کار ممکن است نظر شما را در مورد اصلاح موهای زائد تغییر داده و در انتخاب روش اصلاح مناسب به شما کمک کند.

علاوه بر این موارد، اگر تصمیم دارید موهای زائد نواحی شکم و مهبل خود را در روزهای آخر دوران بارداری اصلاح کنید، برای  مواجه نشدن با مشکل خاص، کمک گرفتن از شریک زندگی خود را فراموش نکنید، زیرا او به شما اطمینان خواهد داد که یک روش امن برای از بین بردن موهای زائد بدنتان انتخاب می­کند.

چگونه می­توان موهای زائد بدن را در دوران بارداری اصلاح کرد؟

 در ادامه این مقاله، راه­های مختلفی را که می­توان برای اصلاح موهای زائد شکمی استفاده کرد، بیان شده است، که عبارتند از:

 • اصلاح کردن موهای زائد بدن با موم روش بسیار راحتی است که در آن فرد، موم نرم و گرم شده را بر روی پوست بدن خود پخش کرده و با برداشتن لایه موم، موهای زائد را نیز به همراه آن از ریشه می­کند. همچنین، از آن­جایی که به دلیل بزرگ شدن شکم  مادر حامله بر اثر رشد جنین داخل رحم، خم شدن و تراشیدن موهای زائد برای او بسیار دشوار می­ شود، فرد می­تواند از موم در سالن­های زیبایی که در آن متخصصین، کارها را انجام می­دهند، با خیال راحت استفاده کند.
 • البته برخی از زنان حامله ممکن است از کرم­های موبربرای اصلاح موهای زائد بدن خود استفاده کنند. برای این که پوست بدن  نسبت به مصرف این کرم­ها حساسیت نشان ندهد، بهتر است از قبل مصرف، مادر میزان کمی از آن را بر روی قسمتی از دست یا بازوی خود استفاده کند. جالب است بدانید که مواد شیمیایی موجود در این  کرم­ها سلول­های فولیکول مو را از بین برده و باعث می­شوند که موها از ناحیه ریشه به طور کامل خارج شوند.
 • در نهایت، زنان باردار می­توانند از یک دستگاه تراش موی برقی برای اصلاح سریع موهای زائد ناحیه شکم خود استفاده کنند، زیرا به کار بردن این ماشی­نها برای زنان باردار بسیار آسان است.

یادآوری نکات مهم در مورد اصلاح موهای زائد بدن زنان در دوران بارداری:

 اگر به عنوان یک زن حامله می­خواهید موهای زائد بدن خود را به طور کامل از بین ببرید:

 • ابتدا با استفاده از نوک انگشتان دست، سمت رشد موها را مشخص نمایید، زیرا با قرار دادن ماشین اصلاح در پایین این مناطق، می­توان اصلاح موها را به طور کامل انجام داد. این حالت در زمان استفاده از کرم موبر نیز صدق می­کند.
 • زن حامله می­تواند در داخل  وان حمام بر روی پشت بدن خود قرار گیرد. این موقعیت می­تواند به او کمک کند تا منطقه مهبل خود را به راحتی دیده و عمل اصلاح را با دقت بیشتری انجام دهد.
 • همچنین، قرار دادن یک آینه بر روی دیوار یا کف زمین حمام به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به خوبی نواحی زیر شکم و مهبل خود را ببینید و کار اصلاح را با دقت کامل و به صورت درستی انجام دهید.
 • اگر یک پرستار قبل از انجام زایمان می­خواهد موهای زائد نواحی شکمی شما را اصلاح کند، خجالت نکشید، زیرا این یک روش استاندارد بوده و تقریبا در همه بیمارستان­ها استفاده می­شود.
 • همچنین، به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه اطمینان حاصل کنید که پرستار یا ماما از تیغ جدید و استرلیزه برای اصلاح موهای زائد بدن شما استفاده می­کند. برای این منظور، لازم است او بسته تیغ را در مقابل شما باز کند.
 • اگر در هنگام اصلاح، آسیبی به پوست بدن شما رسیده است، اجازه دهید که ماما در مورد آن اقدامات احتیاطی را انجام دهد، زیرا ایجاد هر گونه برش یا خراش در این دوران بر روی پوست شکم و ناحیه مهبل بسیار مهم بوده و می­تواند باعث بروز عفونت شود.
 • علاوه بر این موارد، در هنگام اصلاح زیاد نگران نشوید! زیرا این یک روال عادی  است که قبل از انجام عمل سزارین و تولد واژینالی زنان انجام می­شود.

در نهایت، اگر به عنوان یک زن حامله با اصلاح موهای زائد شکم و مهبل در روزهای آخر از دوران بارداری خود در منزل، مخالف هستید، اجازه دهید بیمارستان این کار را انجام داده و درباره آن اطلاعات لازم را به شما بدهد. همچنین، می­توانید با دکتر خود صحبت کرده و به روش­های اصلاح ارائه­شده از جانب او گوش دهید. یادتان باشد که اصلاح موها زائد بدن یک انتخاب شخصی بوده  و به عادت­های بهداشتی هر فرد بستگی دارد.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من حاضرم عفونت بگیرم

This comment was minimized by the moderator on the site

من سزارین کردم
اصلا شیو نکرده بودم
بیمارستان پارسای تهران سزارین کردم
توبیمارستان همبرام شیو نکردن
مشکلی پیش نیومد
زیاد خودتونو اذیت نکنید

امیدوارم زایمان راحت و کوچولوهای سالمی داشته باشید

 1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/