توصیه هایی برای حمام کردن ایمن کودک

توصیه هایی برای حمام کردن ایمن کودک

زمان حمام کردن کودک می تواند زمان شاد ، مفرح و خاصی باشد که با کودک خود می گذرانید ، از طرفی در این زمان باید احتیاط لازم را به خرج دهید و با رعایت توصیه های بهداشتی ، عمل حمام کردن کودک خود را به بهترین شکل انجام دهید ، اما در برخی موارد به علت ترس کودک از حمام این موضوع به یک مشکل برای والدین تبدیل می شود ، که با استفاده از راهکار هایی می توان این مسئله را حل کرد.

اولین و مهم ترین قانون این است:

هیچ وقت کودک را تنها در حمام رها نکنید

هیچ وقت هنگام حمام کردن کودک ، او را تنها در حمام رها نکنید حتی برای یک لحظه ، کودکان می توانند در کمتر از ۱ اینچ آب غرق شوند ، تمامی وسایل را جمع کنید (صابون، حوله و غیره)، باید از قبل برای این کار زمان بگذارید. اگر صدای زنگ در خانه و یا تلفن به صدا در آید در صورت نیاز فوری به جواب دادن آن با حوله کودک خود را برداشته و همراه خود او را ببرید.

1hammam-koodak001.jpg

مواظب کودک در وان حمام باشید

زمانی که شیر آب باز است کودک خود را در وان قرار ندهید (چرا که دمای آب ممکن است تغییر کند یا ممکن است عمق آب زیاد شود) ، وان حمام به شدت لغزنده است پس برای ایمنی خودتان کف وان حمام را با یک تکه پارچه یا پادری که مانع لغزندگی شود پوشش دهید ، یک بالشتک ضربه گیر می تواند از ناحیه سر کودکتان در برابر ضربات دردناک محافظت کند .

مقدار زیادی آب در وان نریزید ، هرگز برای کودکان یکساله و بالاتر بیشتر از طول نصف کمر (در حالت نشسته) در وان آب نریزید. زمان حمام کردن کودک به او بیاموزید که در وان بنشیند ، نه اینکه بایستد ، برای کودکانی که می توانند بایستند استفاده از حلقه نگهدارنده که به مکنده کف وان متصل می شود به شما کمک مضاعفی می کند ، اما اجازه ندهید که به شما احساس امنیت کاذب دهد ، هیچ جایگزینی برای زیر نظر گرفتن چشمی و دقیق کودکتان وجود ندارد.

2hammam-koodak02.jpg

درجه دمای آب را زمانی که کودک در حمام است تنظیم کنید

درجه دمای آب را در حد ولرم تنظیم کنید (۳۲-۳۸ درجه سانتیگراد). نوزادان و کودکان معمولا درجه دمای خنک تری از آب حمام را نسبت به آن چه که برای شان در نظر گرفته می شود ترجیح می دهند. آب گرمکن خود را روی ۴۸ درجه سانتیگراد تنظیم کنید. تنها ۲ ثانیه تماس آب ۶۵ درجه سانتیگراد و ۴ ثانیه تماس آب ۶۰ درجه سانتیگراد با یک کودک می تواند باعث سوختگی درجه سوم شود، این اعداد درجه دماهایی هستند که توسط کارخانه های سازنده آب گرمکن تنظیم می شوند.

4hammam-koodak004.jpg

زیاد از مواد شوینده برای کودک در حمام استفاده نکنید

صابون، شامپو و کف حاصل از آن ها می تواند پوست کودکتان را خشک کرده و موجب ایجاد جوش های پوستی شود پس از آن ها به میزان کم استفاده کنید ، این مواد می توانند به مجرای ادراری کودک آسیب بزنند که در نتیجه احتمال عفونت های مجرای ادراری را افزایش می دهد. برای جلوگیری از نشستن طولانی مدت کودک خود در آب پر از کف شوینده ها ، در هنگام شروع حمام کردن کودک ، ابتدا با او بازی کنید و صابون و شامپو را برای آخر بگذارید.

5hammam-koodak05.jpg

نکات ایمنی را هنگام حمام کردن کودک رعایت کنید

اجازه ندهید که کودکتان به شیر آب دست بزند ، حتی اگر الان نتواند شیر را باز کند بالاخره خواهد توانست این کار را انجام دهد که می تواند به آسیب جدی منجر شود (شما می توانید کودکتان را طوری در وان قرار دهید که پشتش به شیرهای کنترل آب باشد) ، لوازم برقی (همانند سشوار و اتوی مو) را از وان دور نگه دارید ، وان را در جایی قرار دهید که دور از پریز برق باشد.

 

نظر (6)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , بهترین درجه برای دمای آب حمام مناسب است؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , درجه دمای آب را در حد ولرم تنظیم کنید (۳۲-۳۸ درجه سانتیگراد).

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وخسته نباشید , آیا استفاده زیاد از صابون و شامپو میتواند برای کودک مضر باشد؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , بله صابون، شامپو و کف حاصل از آن ها می تواند پوست کودکتان را خشک کرده و موجب ایجاد جوش های پوستی شود پس از آن ها به میزان کم استفاده کنید ، این مواد می توانند به مجرای ادراری کودک آسیب بزنند که در نتیجه احتمال عفونت های مجرای ادراری...

سلام عزیزم , بله صابون، شامپو و کف حاصل از آن ها می تواند پوست کودکتان را خشک کرده و موجب ایجاد جوش های پوستی شود پس از آن ها به میزان کم استفاده کنید ، این مواد می توانند به مجرای ادراری کودک آسیب بزنند که در نتیجه احتمال عفونت های مجرای ادراری را افزایش می دهد.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و خسته نباشید , برای کودکان یک ساله چقدر باید آب بریزیم در وان حمام؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام عزیزم , مقدار زیادی آب در وان نریزید ، هرگز برای کودکان یکساله و بالاتر بیشتر از طول نصف کمر (در حالت نشسته) در وان آب نریزید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/