5 روش عالی برای پرورش خلاقیت کودک

5 روش عالی برای پرورش خلاقیت کودک

بسیاری از افراد فکر می کنند که خلاقیت کودک یک استعداد ذاتی است که کودکشان یا این خلاقیت را دارد یا ندارد، همان طور که کودکان به یک اندازه باهوش نیستند، به یک اندازه نیز خلاق نیستند، اما در واقع خلاقیت مهارتی بیش از یک استعداد ذاتی است و پدر و مادر می توانند در توسعه و تقویت خلاقیت کودک به این مهارت کمک کنند.
خلاقیت کلیدی برای موفقیت است، خلاقیت یک عنصر کلیدی برای سلامتی ، خوشحالی و همچنین یک مهارت مهم و اصلی برای تمرین کردن با کودکان است، خلاقیت فقط محدود به جنبه های هنرمندانه و موزیکال نیست بلکه برای علم، ریاضی و حتی اجتماع و هوش احساسی لازم و ضروری است ، پس برای تقویت خلاقیت کودک خود از هیچ کاری دریغ نکنید.

ایده هایی برای پرورش خلاقیت کودک

1.منابع مورد نیاز برای پرورش خلاقیت کودک را محیا کنید

منابعی که برای رشد خلاقیت کودک نیاز است، برای آنها فراهم کنید، منبع کلیدی اینجا زمان است، کودکان به زمان زیادی برای بازی تخیلی،کودکانه و شکل نایافته که از سمت و سوی بزرگسالان به دور است نیاز دارند و این به کالاهای تجاری بستگی ندارد.
فضا نیز منبع دیگری است که برای تقویت خلاقیت کودکتان باید در اختیار داشته باشد، مادام اینکه به شلوغ کاری های خلاقانه این جا و آن جا اهمیت نمی دهید، به آنها یک فضای مخصوص بدهید، جایی که بتوانند در آن شلوغ کاری کنند مانند یک اتاق در خانه برای لباس پوشیدن، یک جا در گاراژ برای نقاشی کردن و یا یک گوشه در اتاق خانوادگیتان برای بازی انجام خانه سازی.
دفعه ی بعد اگر کسی از شما پیشنهاد یک هدیه برای کودکتان را خواست از او چیزهایی مانند وسایل نقاشی، دوربین های ارزان، تیکه های لباس و وسایل ساخت و ساز بخواهید، این ها را کنار جعبه ای که کودکتان دارد، قرار بدهید.

khalagiyat-koodak-a3.jpg

2. خانه یتان را به یک ظرف آزمایش برای تقویت خلاقیت کودک تبدیل کنید

فارغ از فضاهای خلاقانه، شما باید جوی خلاقانه نیز به وجود بیاورید، برای رشد خلاقیت کودک حجم بالایی از ایده های مختلف را جلب کنید، وقت شام، برای مثال شما می توانید به فعالیت های آخر هفته پیش رو فکر کنید و کودک را به فکر کردن درباره ی چیزهای که قبلا هیچ وقت انجام نداده اند تشویق کنید، نشان ندهید که کدام ایده ها امکان پذیر نیستند و تصمیم نگیرید که کدام ایده ها بهترین هستند، تمرکز بر روی فعالیت های خلاقانه باید در جریان باشد تا ایده های جدید را به وجود بیاورد نه اینکه ارزیابی شوند.

khalagiyat-koodak-a2.jpg

3. کودکان را به اشتباه کردن و شکست خوردن تشویق کنید

بله شکست! کودکانی که از شکست و قضاوت می ترسند مانع از تفکر خلاقشان می شوند، اشتباهاتی را که خودتان اخیرا انجام داده اید با آنها در میان بگذارید تا اینکه کودکان بفهمند اشتباه کردن اشکالی ندارد، خندیدن به خودتان زمان بیان اشتباهتان یک عادت خوشحال کننده است.

khalagiyat-koodak-a9.jpg

4. نوآوری و خلاقیت کودک را جشن بگیرید

دیوارهایتان را با هنر و دیگر جلوه های خلاقیت بپوشانید، همه چیز را در مورد هنرمندان و خواننده ها و دانشمندان مورد علاقه یتان به کودکانتان بگویید، میل و علاقه ی خود به معماری یا عکاسی یا یک باند موسیقی جدید که میخواهید همیشه به آن گوش دهید با کودکتان در میان بگذارید، راه دیگری برای تقویت خلاقیت کودک این است که آنها را با تکنولوژی های جدید مانند تویتر آشنا کنید تا اینکه کودکانتان تغییرات را جالب بداند نه اینکه طاقت فرا و ترسناک بپندارد.

khalagiyat-koodak-a5.jpg

5. برای رشد خلاقیت کودک به او آزادی عمل بدهید

برای تقویت خلاقیت کودک، به او استقلال و آزادی عمل بدهید ، تا دنبال ایده هایشان بروند و برای آنچه که میخواهند انجام دهند، زیاد سخت گیری نکنید!
دست بردارید از ترسیدن از اینکه کودکتان را می دزدند یا او به یک دانشگاه سطح بالا راه پیدا نمی کند، در اصل ، احتمال اینکه کودک شما دزدیده شود خیلی کم است، این نکته را همیشه به یاد داشته باشید ، محدودیت های خارجی ، انعطاف پذیری در فکر کردن و خلاقیت کودک را کاهش می دهد.

khalagiyat-koodak-a7.jpg

 

نظر (1)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

خیلی عالیه مطالبتون از سایت هایی که همش مطالب تکراری میذارن خسته شده بودم خوشحالم که سایتتون رو پیدا کردم

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/