مزایای پیاده روی زنان در دوران بارداری

piyaderavi-bardari

همان طور که می دانید قدم زدن و پیاده روی کردن مي تواند همه افراد را در هر سنی كه باشند، سالم نگه داشته و تناسب اندام کل بدن ویآن ها را حفظ کند. بر همين اساس، مي توان ادعا كرد كه دوران بارداری هر زني هم بهترین دوره برای بهره بردن از مزایای فراوان پیاده روی است. در واقع، پیاده روی كردن زنان در طي دوران بارداري مي تواند سلامت خود مادر و جنین داخل رحم او را تامین كند. فراموش نکید كه قدم زدن در طول روزهاي بارداری برای همه زنان، در هر سنی كه باشند، بی خطر است، البته تا زمانی که این نوع تحرک بیش از اندازه نبوده و دکتر متخصص زنان و زايمان آن را علت بروز بيماري نداند.

مزایای پیاده روی کردن زنان در دوران بارداری

در ابتدا، لازم است به عنوان يك خانم جوان و بي تجربه به خاطر داشته باشيد كه پیاده روی کردن، مانند یک ورزش سالم در بدن زنان باردار عمل مي كند. در این دوره از زندگی، زن حامله نمی تواند ورزش های دیگر را به اندازه کافی انجام دهد، اما پیاده روی تحركي بسیار سبک بوده و نیاز به انرژی زیاد ندارند. به همین علت، نباید زنان حامله نبايد از فواید پیاده روی در طي دوران بارداری خود چشم پوشی کنند، زیرا این نوع ورزش مزایای خاصی برای مادران باردار دارد. مهم ترين اين مزايا عبارتند از:

1. حفظ تناسب اندام فیزیکی زنان در طی دوران حاملگی:

همانطور که می دانید پیاده روی كردن زنان در طي دوران بارداری باعث می شود تا فرد هم از لحاظ جسمی، متناسب و فعال بوده و هم از لحاظ روحی آرام شود. انجام این ورزش به صورت منظم، بدن مادر باردار را کاملا آماده نموده، سلامت قلب و عروق را افزایش داده و تن ماهیچه های را بالا خواهد برد.

2. تامین سلامت جنین داخل رحم زنان باردار با پیاده روی كردن:

به عنوان يك خانم باردار به ياد داشته باشيد كه پیاده روی کردن منظم مي تواند وزن جنین داخل رحم شما را کنترل نموده و سلامت جسمی و روحی او را حفظ نمايد. علاوه بر اين موارد، انجام این ورزش سبک و آرام کمک خواهد کرد تا وزن نوزاد متولدنشده شما کنترل گردیده و در نتیجه فرایند زایمان به آسان و به صورت طبیعی انجام گیرد.

3. کاهش خطر ابتلا مادر حامله به بیماری دیابت با انجام پیاده روی منظم در روزهاي بارداری:

همه زنان حامله می دانند که بالا بودن سطح قند خون، او را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دوم (پس از انجام عمل زایمان) قرار خواهد داد. علاوه بر اين، مبتلا شدن به بيماري ديابت، مادر باردار و کودک او را در معرض خطرات ناشی از زایمان پیش از موعد قرار داده و خطر داشتن یک نوزاد چاق را بعد از به دنیا آمدن، به میزان زیادی افزایش می دهد. درحالي كه، انجام تمرینات ورزشی سبک مانند پیاده روی، وزن بدن مادر و جنین داخل رحم را کنترل نموده و خطر ابتلا به دیابت بارداری را به شدت کاهش می دهد.

4. کاهش خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی در مادران حامله با انجام پیاده روی:

همانطور که قبلا گفته شد بیماری پره اکلامپسی از عوارض دوران بارداری بوده و بر اثر بالا بودن فشار خون مادر و وجود پروتئین اضافی در ادرار او به وجود می آید. پیاده روی کردن زنان در دوران حاملگی کمک می کند تا اين افراد بتوانند وزن سالم خود را حفظ نموده و کلسترول خون خود را کاهش دهند. در نتیجه، فشار خون اين افراد هم متعادل شده و عوارض ناشی از دوران بارداری در بدن آن ها به شدت کاهش می یابد. به این ترتیب، مادر در معرض خطر انجام زایمان زودرس که به علت ابتلا به بیماری پره اکلامپسی می باشد، قرار نخواهد گرفت.

5. کاهش استرس و بهبود خلق و خوی تند زنان حامله با انجام پیاده روی:

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد كه استرس یکي از مشکلات شایع بسیاری از زنان باردار است. عامل بروز اين مشکل، به هم خورن تعادل هورمونی در بدن زنان باردار می باشد. به همین دلیل، زنان باردار بیشتر از ساير خانم ها دچار نوسانات خلقی، شادی و سرخوشی غیرمتعادل شده و با اضطراب و افسردگی مواجه می شوند. انجام پیاده روی در دوران بارداری، مانند هر ورزش دیگری، سبب آزاد شدن اندورفین خواهد شد، که نوعی ماده شیمیایی برای ایجاد احساس خوب در بدن انسان است. در نهايت، لازم است بدانيد كه بروز استرس در زنان باردار باعث تند شدن خلق و خو فرد گردیده و او را (به ویژه در روزهای آخر دوران بارداری) حساس و بسیار کم تحمل می کند.

6. افزایش شانس مادران باردار برای به دنیا آوردن نوزاد خود به روش زایمان طبیعی، با انجام پیاده روی:

به عنوان یک زن حامله یادتان باشد كه انجام پیاده روی در دوران بارداری سبب افزایش انعطاف پذیری بدن شده و تن عضلات باسن را بالا خواهد برد، که یک روش عالی برای انجام سریع و بدون درد زایمان است. بنابراین، فراموش نکنید كه پیاده روی کردن صبح برای انجام زایمان طبیعی بسیار مفید است، زیرا هنگامی که بدن فرد دارای شکل و فرم بهتری باشد، عمل زایمان خوب و بدون مشکل انجام می گیرد. در واقع، مي توان ادعا كرد كه پیاده روی كردن زنان باردار، اندام های بدن اين افراد را از مدت ها پیش برای زایمان آماده مي كند.

7. تسکین درد و ناراحتی زنان باردار با انجام پیاده روی:

در طول دوران بارداری، زنان ممکن است دچار درد و ناراحتی شوند، که این مشکلات به علت غیرفعال بودن بدن در این دوره خاص مي باشد. پیاده روی کردن به این افراد کمک خواهد کرد تا این درد و ناراحتی را از بین ببرند، زیرا پاها در هنگام راه رفتن دچار کشش شده و از درد و ناراحتی خلاص می شوند.

مزایاي ديگر پیاده روی کردن زنان در دوران بارداری

در نهايت، به عنوان يك خانم جوان و بي تجربه فراموش نكنيد كه پیاده روی كردن در طي دوران بارداری، شانس ابتلا به ویار صبحگاهی، احساس خستگی، گرفتگی عضلات، یبوست، واریس و بي خوابی به خصوص در هنگام شب را به شدت کاهش می دهد. در واقع، انجام حرکات ورزشی مانند پیاده روی منظم در هر روز باعث سوزاندن انرژی اضافی در بدن مادر حامله شده و به داشتن خواب شبانه بهتر کمک خواهد کرد.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/