از کجا بدانم نوزادم گرسنه است یا سیر شده است؟

Hungry-baby

همه مادران دوست دارند تا نوزاد خود را به خوبی تغذیه کرده و اسباب شادی و راحتی او را فراهم سازند. اما متاسفانه، نوزادان نمی توانند با بیان کلمات به مادران خود بگویید که گرسنه هستند. پس چگونه باید بدانیم که نوزاد کوچک ما گرسنه است؟ به عنوان يك مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشيد كه بهترین راه برای پاسخگویی به اين نیاز نوزاد خود، درک نشانه های بارز گرسنگي در بدن او است، اما یادتان باشد كه این علائم بسیار محدود می باشند.

9 علامت گرسنگی بودن نوزادان:

معمولا تمام نوزادان از نخستین لحظات زندگی خود با نشان دادن علائم خاصي، وضعیت بدن خود را به مادرشان اعلام می کنند. بروز این نشانه ها برای آگاهی مادر از گرسنگي فرزند خود و تلاش براي تامين مواد مغذي مورد نياز بدن او بسیار مفید خواهد بود. در ادامه این مقاله، به 9 نشانه بارز به وجود آمده در بدن نوزادان که مادران جوان باید براي رفع نياز گرسنگي فرزندان خود، آن ها را تحت نظر داشته باشند، اشاره شده است. به عنوان يك مادر بي تجربه به ياد داشته باشيد كه اگر چه این سیگنال ها در بدن تمام نوزادان قابل مشاهده است، اما میزان آن ها در بدن نوزادان مختلف، متفاوت خواهد بود. مادران می توانند از روزهای اول زندگی نوزاد خود با دقت کردن در رفتار و حرکات او، وضعیت بدني فرزندشان را دریابند، چون این نشانه ها کمک بزرگی به شناسایی وضعیت گرسنگي و يا سيري هر نوزادی خواهد كرد. مهم ترين اين علائم عبارتند از:

1. گریه کردن بيش از حد نوزادان نشان از گرسنگی اوست:

گریه کردن هر نوزادي شایع ترین نشانه برای نشان دادن حالت گرسنگی در او است. در واقع، مي توان ادعا كرد كه اگر نوزادي گرسنه شود، در نهایت با گریه کردن نیاز خود را به مادرش ابراز خواهد کرد، که معمولا این گریه کردن در ابتداي كار آرام بوده و اگر مادر با سرعت به نياز فرزند خود پاسخ ندهد، کم کم تن صداي او افزایش یافته و نوزاد با صدای بلند و شدیدتر گریه خواهد کرد. در نهايت، يادتان باشد كه گریه کردن تنها نشانه ای است که همه نوزادان از آن برای نشان دادن حالت گرسنگی خود استفاده مي كنند.

2. اعلام گرسنگی با لیس زدن لب ها توسط خود نوزاد:

جالب است بدانيد كه لیس زدن لب ها توسط خود نوزادان هم از نشانه هاي اوليه بروز حالت گرسنگی است. اگر مادر نتواند به نیاز گرسنگی نوزاد خود، مخصوصا در چند ماه اول زندگی پاسخ درست دهد، این نشانه در نوزاد او به وفور مشاهده خواهد شد. اما، شما به عنوان مادر يك نوزاد كوچك در همه حال بايد برای از بین بردن احساس گرسنگی نوزاد خود به فکر تغذیه او در زمان مناسبي بوده بوده و منتظر بروز نشانه های گرسنگی نباشید. با این حال، يادتان باشد كه اگر نوزادتان لب های خود را لیس می زند، او بسیار گرسنه است.

3. چرخاندن سر نوزاد به اطراف خود و تلاش برای یافتن چیزی برای گفتن من گرسنه ام:

معمولا اگر نوزادی سر خود را به سمت قفسه سینه و اطراف می چرخاند، این حالت مي تواند نشانه دیگری از بروز حالت گرسنگی در او باشد. پس، به عنوان يك مادر جوان و بي تجربه به خاطر داشته باشيد كه شما هم مي توانيد با دقت کردن در حرکات فرزند خود بفهميد كه او سر خود را از یک سمت به سمت دیگر حرکت داده و دنبال چیزی براي خوردن می گردد. این حالت "جنبش رفلکس ریشه" در نوزدان نامیده می شود. همچنین، يادتان باشد كه اگر فرزند کوچک شما سر خود را به یک طرف برگردانده و با لمس کردن اشیاي اطراف خود، به دنبال چیزی برای خوردن می گردد، احتمالا گرسنه است.

4. نشانه دیگر گرسنگی، مکیدن دست ها توسط خود نوزاد:

علاوه بر اين موارد، به یاد داشته باشید هنگامی که نوزادی گرسنه باشد، معمولا دست های خود را در دهانش قرار داده و شروع به مکیدن آن ها می کند. اما وقتی که متوجه شد، هیچ شیری در آن ها وجود ندارد، انگشتان دست خود رها کرده و به جستجوی خود در اطراف بدنش ادامه می دهد. يادتان باشد كه برخی از نوزادان، حتی ممکن است شروع به مکیدن چیزهای دیگر اطراف خود مانند لباس و اسباب بازی هم بکنند.

5. درآوردن صداهای مختلف از نوزادان در هنگام گرسنگی:

اگر مادري متوجه گرسنگی نوزاد خود نشده و به نیازهای او پاسخ ندهد، فریادهای نوزاد برای نشان دادن حالت گرسنگی شروع می شود. این نشانه های در ابتدا با سرفه و یا ناله كردن آغاز شده و کم کم شدت می یابد. جالب است بدانيد كه اگر مادري برای مدتی، به گریه های نوزاد خود با دقت گوش دهد، می تواند صدای گریه فرزند خود برای نشان دادن حالت گرسنگی را از صداي گریه او در شرایط ديگر تشخیص دهد.

6. حرکت بدن نوزادان به عقب و جلو به معنی اعلام گرسنگی:

هنگامی که نوزادی گرسنه می شود، شروع به حرکت دادن بدن خود به عقب و جلو خواهد کرد، که حالت حرکت او بیشتر شبیه حالت حرکت "زنجیر آویزان" خواهد بود. فراموش نکنید كه این حالت یکی از نشانه-های بارز بروز گرسنگی در نوزادان است. در نهايت، يادتان باشد كه حرکات بدن نوزاد در حالت هوشیاری که همزمان با جنبش چشم ها در زیر پلک هاي بسته او و حرکت دیوانه وار سر از یک طرف به طرفی دیگر می باشد، هم می تواند نشان دهد كه نوزاد شما گرسنه است.

7. حرکت سریع چشم نوزادان:

حرکت سریع چشم نوزادان در حالی که خواب است، مي تواند یکی دیگر از نشانه گرسنگی او باشد. يادتان باشد كه اگر نوزادي قبل از خوابیدن توسط مادر خود تغذیه نشود، این حالت بزرگ ترین علامت جهت نشان دادن نیاز او به تغذیه در حالت خواب آلودگی خواهد بود.

8. ایجاد تغییر در حالت صورت نوزاد زمانی که گرسنه است:

تغییر در حالت صورت نوزادان، نشانه دیگری برای بیان حالت گرسنگی آن ها است . فراموش نکنید كه اگر نوزاد شما گرسنه باشد، زبان خود را پشت سر هم به داخل و خارج دهان حرکت می دهد. همچنین، اگر نیاز نوزاد به شیر خوردن برای مدت طولانی بر آورده نشود، او با باز و بسته کردن دهان خود در جستجوی شیري برای تغذیه خواهد بود.

9. ضربه زدن مداوم نوزاد بر روی بازوها و یا قفسه سینه خود:

اگر نوزادتان بارها و بارها با دستان کوچک خود ضربات متعددی به بازوها و فقسه سینه خود وارد کند، بايد بدانید که وقت تغذیه او فرا رسیده است. يادتان باشد كه در چنین مواردی، بلافاصله بعد از شیر دادن و برآوردن نیازهای نوزاد، او بايد احساس آرامش نمايد. پس، مادران باید همیشه در نظر داشته باشند كه فرزند کوچک آن ها نیاز به مراقبت کردن و نوازش شدن توسط والدین خود دارد.

اگر بعد از زدن واکسن نوزادتان بی تابی میکند 6 نکته ساده برای کاهش درد واکسن نوزاد به شما کمک خواهد کرد که درد فرزندتان را تسکین دهید.

نشانه های پری معده و سير بودن نوزاد چیست؟

اگر نوزادی در حین مکیدن پستان شما، آن را رها کرده و دوباره شروع به گریه کردن مي کند، او گرسنه نیست و شما بايد تغذیه کردن فرزندتان را به زمان دیگري موکول نمایید. معمولا، نوزادان در چنین مواقعی، برخی نشانه هاي خاصي را از خود بروز می دهند، که نشان دهنده پری معده در آن ها است. این علائم عبارتند از:
• نوزاد دهان خود را برای گرفتن سینه مادر باز نمی کند .
• نوزاد آرام و شاد به نظر می رسد.
• نوزاد در هنگام تغذیه شدن با تکان دادن دست ها و پاهای خود، سعی در دور شدن از سینه مادر دارد.
• نوزاد انگشتان دست خود را به آرامی مي مکد.
• نوزاد با آرامش خوابيده است.
• نوزاد در هنگام شیر دادن، سینه مادر را به آرامی مي مکد.
مزایای آشنایی مادران با نشانه های گرسنگی و سيري در نوزاد خود:

مزایای درک کامل نشانه های گرسنگی نوزادان توسط مادرانشان به شرح زیر است:

• درک این نشانه ها کمک خواهد کرد تا شما به عنوان يك مادر جوان و بي تجربه، نوزاد خود را در زمان گرسنه نبودن وادار به خوردن شیر نکنید.
• همچنین، آشنایی مادر با این علائم کمک خواهد کرد تا روند تغذیه نوزاد خود با شیر مادر را بدون مشکل و به خوبی پیش ببرد.
• شیر دادن و تغذیه درست نوزاد توسط مادر اعتماد به نفس او را بالا خواهد برد.
• درک این نشانه ها توسط مادر، نوزاد را تشویق خواهد کرد تا به مادر خود اعتماد کند.
• وجود رابطه تغذیه ای درست بین مادر و نوزاد، اثرات مثبت روحی و روانی زیادی بر روی هر دوي اين افراد خواهد گذاشت.

نکته مهم نهايي در مورد تغذیه درست نوزادان:

شما به عنوان یک مادر جوان باید نوزاد تازه متولد شده خود را تا شش هفته اول زندگی، در هر روز حداقل 8 تا 10 بار شیر دهید. فراموش نکنید كه در طی این مدت، نوزاد خود را در یک دوره کوتاه و به میزان کم شير دهيد. همچنین، يادتان باشد كه اکثر نوزادان عادت دارند تا در بین شیر خوردن، چند بار چرت هم بزنند، كه این نوع تغذیه با نام "تغذیه خوشه ای" در نوزادان شناخته می شود. حالت تغذیه خوشه اي در بين نوزادان بیشتر در اواخر بعدازظهر و شب ديده مي شود. تغذیه نوزاد با شیر مادر باعث تماس گرفتن پوست نوزاد با پوست مادر خود شده و به نوزاد اجازه می دهد تا نشانه های تغذیه کردن را با سرعت یاد بگیرد. معمولا، بیشترین جهش رشد یک نوزاد در دو تا سه هفته، شش هفته، سه ماه و شش ماه اول از زندگی او اتفاق می-افتد و هر جهش نوزادان، معمولا 2 تا 3 روز طول می کشد. فراموش نکنید كه نوزادان در روزهای جهش رشد خود، تمایل بیشتری به تغذیه با شیر مادر از خود نشان می دهد. به عنوان مادر یک نوزاد تازه متولد شده سعی کنید تا تغذیه نوزاد خود را قبل از شروع گریه او انجام دهید، چون انجام به موقع اين کار، شیر دادن را برای شما آسان تر مي كند. اما، فراموش نکنید كه محکم نگاه داشتن نوزاد و چسباندن او به پستان در زمانی كه او ناراحت است و گریه می کند، کار سختی خواهد بود.
اگر تصور می کنید که نوزاد شما گرسنه است، اما از این امر زیاد مطمئن نیستید، او را در آغوش گرفته و شیر دهید، چون اگر نوزاد گرسنه هم نباشد انجام این کار هیچ آسیبی به او نخواهد رساند. در واقع، مي توان ادعا كرد كه قرار گرفتن نوزاد در آغوش مادر و چسباندن او به سینه تنها برای تغذیه نوزاد نیست، بلکه احساس آرامش و اطمینان را در نوزادان افزایش خواهد داد. فراموش نکنید كه انجام این کار تنها در مورد نوزادان بیمار و یا نیازمند محبت بيشتر الزامی نیست، بلکه هر نوزاد سالمی هم احتیاج دارد تا از محبت و آغوش گرم مادر خود بهره مند شود.
هنگامی که نوزاد شما زبان باز کند، یاد خواهد گرفت كه تمام نیازهای خود را با زبان بسیار ساده به شما و پدرش بگويد. اما آشنایی مادران جوان با نشانه ها و علائم بدن نوزادان خود امري ضروري بوده و کمی هم زمان بر است. اما ما انتظار نداریم که مادر تمام وقت خود را به طور کامل، صرف یادگیری این علامت ها بکند. هر مادری می تواند با پاسخ دادن به نیازهای نوزاد کوچک خود و دقت کردن در اخلاق و رفتار او، با این علائم آشنا شود و طوری رفتار کند که به نوزاد خود بفهماند او را بیشتر از هر کس دیگري دوست دارد.

10 نشانه خواب خوب نوزاد حتما برای آرام تر کردن نوزادتان به شما کمک خواهد کرد.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/