زمان اولین سونوگرافی در بارداری چه موقعی است؟

زمان اولین سونوگرافی در بارداری چه موقعی است؟

آیا شما هم به عنوان یک زن جوان به تازگی فهميده­ايد که حامله هستید؟ آیا در مورد انجام اسکن­ های مختلف و یا سونوگرافی که در دوران بارداری مورد نیاز خواهد بود، نگران هستيد؟ آيا شما هم به عنوان يك خانم باردار در مورد دانستن زمان انجام اولین سونوگرافی با مشکل روبرو هستيد؟

یادتان باشد زمانی که حامله می­شوید، دکتر متخصص زنان و زايمان ممکن است انجام چند نمونه اسکن مختلف را برای آگاهی از وضعیت بارداری شما درخواست کند. البته، زمان انجام این اسکن­ها و تعداد آن­ها به روند پیشرفت بارداری زنان و میزان سلامت مادران بستگی دارد. با اين حال، انجام اسکن در اوایل دوران حاملگی به زنان باردار کمک خواهد کرد تا از سلامت جنین داخل رحم خود مطمئن شوند.

سونوگرافی و یا اسکن چیست؟

شما هم به عنوان یک زن جوان و بي­تجربه ممکن است تا قبل از باردار شدن، هرگز انجام سونوگرافی را تجربه نکرده باشید. اما حالا که باردار شده­اید، دیگر نیازی به نگرانی نیست! زیرا در برخی موارد، انجام سونگرافی برای شما لازم خواهد بود. در روش اسکن و یا سونوگرافی، دکتر متخصص زنان و زايمان از امواج صوتی برای عکس گرفتن جنین داخل رحم زنان باردار استفاده می­کند. این روش دردناک نبوده و به هیچ وجه آسیبی به بدن خود مادر باردار یا کودک متولد نشده او نخواهد رساند. ولی، نکته مهم تشخیص زمان مناسب برای انجام سونوگرافی توسط پزشک متخصص زنان و زايمان است، تا هیچ گونه عارضه جانبی در بدن مادر بچه به وجود نیاید. به همین دلیل، دکتر فرد مناسبی برای راهنمایی زنان باردار جهت تعیین زمان انجام اولین اسکن خود خواهد بود.

آیا زنان باردار می­توانند در اوایل اين دوران حساس اسکن شوند؟

دکتر متخصص زنان و زايمان برای تعیین زمان انجام اولین سونوگرافی، در مورد سابقه پزشکی مادر باردار، وجود هر نوع سابقه فامیلی و وجود عوارض مربوط به دوران حاملگی با او صحبت خواهد کرد. معمولا، دکتر معالج زنان باردار انجام اولین اسکن را زمانی به بیمار خود توصیه می­کند که او در حال سقط کردن جنین و یا تجربه کردن مشکل خونریزی در چند هفته اول از دوران بارداری خود باشد. به عنوان يك خانم باردار به ياد داشته باشيد كه به احتمال زیاد، بروز این مشکل در بین هفته­های 6 تا 10 از دوران بارداری اتفاق مي­افتد.

چگونه می­توان اولین اسکن را در دوران بارداری زنان انجام داد؟

به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه به خاطر داشته باشيد كه اولین سونوگرافی در دوران بارداری زنان، به احتمال زیاد اسکن از واژن (به جای شکم) خواهد بود. انجام چنین اسکنی هم به دکتر کمک می­کند تا تصویر بهتر و واضح­تری از جنین داخل رحم زنان باردار در مراحل اولیه اين دوران دریافت کند. البته، در چنین شرایطی، اگر زن حامله راحت نباشد، ممکن است دکتر متخصص زنان و زايمان همراهي نمودن شریک زندگی را در هنگام اسکن به او توصیه کند.

آیا انجام سونوگرافی در اوایل دوران بارداری همه زنان ضروري است؟

اگر دکتر معالج زن حامله انجام اسکن را به بیمار خود لازم نداند، سونوگرافی به هیچ وجه انجام نمی­شود! در غیر این صورت، اگر دکتر متخصص زنان و زايمان نیاز به انجام سونوگرافی را احساس کند، معمولا اولین سونوگرافی را در اوایل دوران حاملگی برای اطمینان از وضعیت لانه­گزینی و روند رشد مناسب جنین در داخل رحم مادر انجام مي­دهد. معمولا، اين سونوگرافی در حدود هفته 12 از دوران حاملگی انجام می­گیرد. این نوع سونوگرافی گاهی اوقات به عنوان "آگاهی" پزشک از میزان حاملگی زنان انجام گرفته و با كمك آن، دکتر معالج مي­تواند تاریخ دقیق زایمان و تولد نوزاد را محاسبه کند. بنابراین، مي­توان ادعا كرد اسکن اولیه که برای برآورد نمودن تاریخ دقیق زایمان زنان و یا EDD انجام می­گیرد، بسیار مهم است.

اسکن و یا سونوگرافی دوم زنان حامله که بارداری آن­ها روند طبیعی خود را پشت سر می­گذارد، بین هفته­های 18 تا 21 از دوران بارداری توسط پزشک معالج انجام می­گیرد. البته، سونوگرافی دوم با عنوان اسکن "ناهنجاری" شناخته می­شود. دلیل این نام­گذاری هم این است که به دکتر متخصص زنان و زايمان کمک خواهد کرد تا وجود هر گونه ناهنجاری­های ساختاری را در بدن جنین داخل رحم زنان باردار شناسایی كرده و علت آن­ها را بررسی کند.

زنان حامله در طول انجام اسکن باید در چه موقعیت بدنی قرار گیرند؟

اگر شما هم در حال آماده شدن برای انجام اسکن، جهت تعیین تاریخ دقيق زایمان خود هستید، بدانید که سونوگرافیست از شما خواهد خواست تا به پشت دراز بکشید. در اين وضعيت، او مي­تواند نوعی ژل مخصوص را بر روی شکم شما بمالد. سپس، دکتر متخصص زنان و زايمان یک دستگاه مخصوص که به عنوان مبدل شناخته می­شود، را در دست گرفته و آن را آرام بر روی شکم شما حرکت می­دهد. همکاری بیمار با دکتر به او کمک خواهد کرد تا تصویر واضح­تری از جنین داخل رحم دریافت کند. البته، در این سونوگرافی خاص، دکتر طول بدن جنین را هم از تاج سر او تا انتهای پاها اندازه­گیری نموده و با اندازه تقریبی یک جنین طبیعی مقایسه می­کند، تا در صورت وجود نقص و یا کوتاهی قد، روش­های درمان مناسبي را به بیمار خود توصیه کند.

چگونه می­توان با انجام اولین اسکن، به نوزاد متولد نشده خود کمک کرد؟

یادتان باشد كه انجام سونوگرافی بخش بسیار مهمی از مراقبت پس از بارداري همه زنان محسوب می­شود، زیرا اسکن و یا سونوگرافی اولیه به دکتر معالج کمک خواهد کرد تا همزمان با اعلام زمان بارداری، وضعیت رحم مادر را بررسی نموده و نظارت دقیقی بر ضربان قلب جنین داخل رحم اين مادران داشته باشد. معمولا دکتر در هنگام انجام سونوگرافی، علاوه بر زمان بارداری و نحوه رشد جنین داخل رحم زنان باردار، اطلاعات دیگري نیز خواهد گرفت، که عبارتند از:

    اندازه جنین داخل رحم مادر باردار
    مشخص نمودن هفته بارداری زنان حامله
    بررسی حاملگی­ های چند قلویی

در نهایت، به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه به خاطر داشته باشيد كه اگر در هنگام مراجعه به دکتر متخصص زنان و زايمان برای انجام معاینه، او لازم دید که شما یک سونوگرافی هم انجام دهید، بهتر است یک نامه مجاز قبل از انجام سونوگرافی از او دریافت کنید، تا بتوانید آن را به دکتر متخصص سونوگرافی تحویل داده و با خیال راحت آن را انجام دهید، زیرا با این نامه به او اطمینان پیدا می­کند که خود دکتر به شما اجازه انجام اولین سونوگرافی را داده است.

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خیلی ممنون بابت کمک هاتون و راهنمایی ک میکنید,
من دوهفتس تا قاعدگیم مونده عجله دارم میخاستم بینم قبل پری تست بیبی چک ج درست رو میده؟؟

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
نه عزیزم تا پریودت عقب نیفته نمیشه بارداری رو تشخیص داد آروم باش چون که استرس از بارداری جلوگیری میکنه

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/