چه ویتامین هایی در دوران بارداری باید دریافت کنم؟

چه ویتامین هایی در دوران بارداری باید دریافت کنم؟

آیا در سراسر دوران بارداری خود ویتامین­های مخصوص دوران بارداری را مصرف می­کنید؟ آیا به عنوان یک زن حامله می­دانید که چرا مصرف انواع ویتامین­ها برای حفظ سلامت خود شما و فرزند داخل رحمتان مهم است؟ آیا شما هم به عنوان یک زن جوان و بی­تجربه برنامه­ریزی خاصی برای باردار شدن در اسرع وقت دارید؟ اگر جواب شما هم به سوالات بالا مثبت است، برای افزایش اطلاعات خود در مورد مصرف انواع ویتامین­ها در دوران بارداری، مقاله زیر را با دقت مطالعه کنید.

دوران بارداری یکی از زیباترین و عین حال، مهم­ترین بخش از زندگی هر زنی به شمار می­رود. پس، اگر تا به حال توجه خاصی به رژیم غذایی خود نداشته­ و شیوه زندگی درستی برای خود انتخاب نکرده­اید، دوران بارداری زمانی است که شما می­توانید اجرای تغییرات اساسی را در زندگی روزمره خود شروع کنید. در واقع، به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه به خاطر داشته باشید که سلامت کودک داخل رحمتان تا حد زیادی وابسته این تغییرات خواهد بود.

در ادامه این مقاله، با شما در مورد دوران بارداری و انواع ویتامین­هایی که در طی این دوران حساس باید مصرف شود، صحبت کرده و در مورد آنچه که زنان باید در مراحل مختلف حاملگی خود انجام دهند، اطلاعاتی به شما ارائه خواهیم داد، چرا که این دوره، مرحله بسیار مهمی از زندگی هر زنی محسوب می­شود. شما هم به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه با دقت کردن به مطالب این مقاله خواهید توانست با اطمینان تمام، یک دوره بارداری سالم را سپری کنید.

مادران حامله پیش از تولد نوزاد خود، چه ویتامین­هایی را باید مصرف کنند؟

به عبارت ساده، ویتامین­های دوران بارداری، ویتامین و مواد معدنی هستند که قبل از شروع روند بارداری، در طول حاملگی و پس از پایان دوران بارداری، باید به منظور کمک به سلامت مادر و برآورده نمودن نیازهای تغذیه­ای نوزاد مصرف شود. البته، به عنوان یک خانم جوان و بی­تجربه این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که زنان حامله نباید ویتامین­های دوران بارداری را جایگزین رژیم غذایی سالم بکنند، بلکه از این داروها فقط به عنوان مکمل غذایی استفاده کنند.

مکمل­های ویتامینی که زنان باید در دوران بارداری خود مصرف کنند، شبیه دیگر ویتامین­ها و مواد معدنی موجود در بازار می­باشد. با این حال، شاید برخی از این ویتامین­ها و مواد معدنی از نظر ترکیب معدنی، کمی متفاوت باشند. در واقع، می­توان ادعا کرد که برخی از مواد معدنی فقط برای رفع نیاز زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد ساخته می­شود. به طور کلی، همه ویتامین­های مخصوص دوران بارداری حاوی اسید فولیک، کلسیم، ویتامین A و آهن هستند، که نقش بسیار حیاتی در رشد جنین داخل رحم مادران باردار ایفا می­کنند.

چرا مصرف ویتامین­های مخصوص دوران بارداری برای حفظ سلامت مادر و جنین داخل رحم او مهم است؟

به یاد داشته باشید اگر زن حامله­ای ویتامین­های مخصوص دوران بارداری را مدتی قبل از آغاز روند بارداری و بعد از شروع دوران حاملگی مصرف کند، اسید فولیک موجود در در این مکمل­ها باعث کاهش خطر بروز نقص در لوله­های عصبی جنین داخل رحم او شده و سلامت مغز و نخاع فرزندش را تحت تاثیر قرار می­دهد. نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان می­دهد که نقص در لوله­های عصبی جنین معمولا در عرض 28 روز اول بعد از آغاز روند بارداری رخ می­دهد. متاسفانه، این روزها زمانی است که بیشتر زنان حتی متوجه حامله بودن خود هم نیستید، چون در حدود نیمی از حاملگی­ها، به صورت برنامه­ریزی نشده اتفاق می­افتد. با توجه به این دلایل، پزشکان متخصص زنان و زایمان به زنانی که در سن باروری قرار دارند، توصیه می­کنند که مدتی قبل از برنامه­ریزی برای حامله شدن، مصرف مکمل­های مخصوص دوران بارداری را شروع کنند، تا قبل از انجام عمل لقاح تمام نیازهای بدن خود را به منظور رشد مناسب جنین داخل رحمشان تامین نمایند. مهم­ترین ویتامین­ها و مواد معدنی مخصوص دوران بارداری زنان عبارتند از:

در ابتدا، لازم است بدانید که مکمل­های مخصوص دوران بارداری حاوی کلسیم هستند، که برای حفظ تراکم استخوان جنین داخل رحم مادر بسیار مهم می­باشند، زیرا در دوران بارداری، کودک متولد نشده به کلسیم بیشتری برای رشد استخوان­های خود نیاز دارد. به همین دلیل، این دوران، زمانی است که اغلب مادران باردار از کاهش تراکم استخوان­ها در بدن خود رنج می­برند. این در حالی است که مصرف مکمل­های مخصوص دوران بارداری می­تواند مشکل از دست دادن تراکم استخوان­ها را در بدن زنان جوان و به شدت کاهش دهد.

مطالب پیشنهادی:

1) 4 فایده شگفت انگیز ویتامین B برای کودکان

2) 12 مزیت مصرف ویتامین در دوره شیردهی

 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ، ازراهنمایتون متشکرم

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
سلامت باشید

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/