همه چیز در مورد بیماری روماتیسم قلبی در دوران بارداری

همه چیز در مورد بیماری روماتیسم قلبی در دوران بارداری

آیا شما هم در مورد بیماری روماتیسم قلبي هيچ چیزی نمی­دانید؟ آیا می­دانید که اكنون در گروه­ خاصی از زنان جامعه قرار دارید که بیشتر از ساير خانم­ها در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند؟ خوب، اگر می­خواهید اطلاعات بیشتری در مورد بیماری روماتیسم قلبي در طی دوران بارداری زنان به دست آورید، خواندن مقاله زیر را فراموش نکنید. در این مقاله، تمام سوالات زنان باردار در مورد بیماری روماتیسم قلبي عنوان شده است.

با وجود پیشرفت­های اخیر در علم پزشکی، بیماری­های قلبی هنوز هم به عنوان یکی از علل عمده مرگ و میر هزاران نفر در سراسر جهان باقی مانده است. به همين دليل، زنان باردار مبتلا به بیماری­های قلبی در مقایسه با ساير خانم­هاي حامله نیاز به مراقبت اضافی دارند. ممکن است شما هم به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه تعجب کنید وقتی که بدانید بیماری­هاي قلبی چگونه بر روند بارداری زنان تاثیر می­گذارد؟

بیماری روماتیسم قلبی چیست؟

در ابتدا، لازم است به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه به یاد داشته باشید كه بیماری روماتیسم قلبی (RHD) نوعی بیماری است که بر اثر وجود باکتری استرپتوکوک در بدن انسان (که منجر به بروز عفونت می­شود) ایجاد شده و با عنوان "تب روماتیسمی حاد" هم شناخته مي­شود. بروز این بیماری در بدن انسان، به ويژه زنان باردار آسیب زیادی را به دریچه­های قلب و رابط­های عضله آن وارد می­کند. معمولا بیماری­های قلبی - عروقی نزدیک به 4 درصد از زنان باردار را تحت تاثیر قرار مي­دهند، كه برای درمان شدن این مشکل در طی دوران بارداری زنان، انجام اقدامات خاصی لازم است.

اثرات بیماری روماتیسم قلبي بر روند بارداری زنان:

برای این که بدانید چگونه می­توان با پيشرفت بیماری رماتیسم قلبی در دوران بارداری خود مقابله کرد، ابتدا باید بدانید که این بیماری چگونه روند بارداری زنان را تحت تاثیر قرار می­دهد؟ به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه به یاد داشته باشید كه بیماری روماتیسم قلبي و ساير مشکلات مربوط به قلب زنان باردار تاثیرات قابل توجهی بر روند سلامت جنین داخل رحم اين افراد خواهد داشت. بیماری روماتیسم قلبی هم می­تواند منجر به بروز عوارض خطرناک مانند مرگ مادران حامله، انجام زایمان زودرس، فشار خون بالای ناشی از حاملگی، دیابت بارداری و داشتن وزن کم نوزادان در هنگام تولد شود.

جالب است بدانيد كه مطالعات انجام شده در مورد این بیماری نشان می­دهد که هر گونه مرگ و میر نوزادان پیش از تولد و یا بروز ناهنجاری­های مادرزادی در بدن اين كودكان ارتباط مستقيمي با بیماری قلبی - عروقی مادران در طی دوران بارداری دارد.

تاثیر حاملگی زنان بر روند بیماری روماتیسم قلبی:

حالا که می­دانید بیماری روماتیسم قلبی چگونه باعث بروز مشکلات مختلف در طی دوران بارداری زنان می­شود، باید برای آگاهی بیشتر نگاهی به چگونگی تاثیر دوران بارداری بر روی اين بیماری داشته باشيد. در واقع، شما بايد یادتان باشد كه آغاز دوران بارداری در بدن زنان مي­تواند شرایط بیمار روماتیسم قلبی را بدتر از قبل كند. بنابراین، زنان مبتلا به بیماری RHD باید برای انجام معاینات پزشکی قبل از شروع دوران بارداري خود بارداری اقدام كنند، به خصوص اگر علائم بیماری در طي دوره­هاي حاملگی­ قبلي اين افراد تشديد شده باشد.

البته، فراموش نکنید كه تاثير آغاز دوران بارداری در بدن زنان مختلف، بر روند بیماری روماتیسم قلبی اين افراد متفاوت بوده و به شرایط بدنی هر مادر بستگي دارد. جالب است بدانيد كه نشانه­های اين بیماری در دوران بارداری برخي از مادران کاهش یافته و در برخي موارد ديگر شدت مي­یابد، که فرد برای کاهش درد و عوارض ناشی از آن به مصرف داروهای آرام­بخش نیاز خواهد داشت. يادتان باشد كه این علائم در بدن برخی زنان در هنگام انجام زایمان شعله­ور شده و وضعیت بحرانی را برای خود مادر و جنین داخل رحم او به وجود مي­آورد.

در واقع، زنانی که در دوران بارداری خود مبتلا به بیماری روماتیسم قلبی می­شوند، از نارسایی دریچه میترال در قلب خود رنج می­برند، که علائم نارسایی قلبی هم با آغاز دوران بارداری، به ویژه در سه ماهه سوم از اين دوران شدت مي­یابد. البته زنان حامله می­توانند با استفاده از دیورتیک­ها و سایر داروهاي مناسب علائم این بیماری را تا حدودی کاهش دهند. با این حال، فراموش نکنید كه داروهای مصرفي شما در دوران بارداری باید توسط یک پزشك متخصص زنان و زايمان بررسی شود.

نکاتی در مورد مدیریت بیماری روماتیسم قلبی در طی دوران بارداری زنان:

همانطور که می­دانید بروز بیماری روماتیسم قلبی در بدن زنان حامله مسئول مرگ و میر مادر و جنين داخل رحم او است. با اين حال، این بیماری طوری است که به راحتی تشخیص داده شده و تا زمانی که خیلی دیر نشود، قابل درمان و کنترل خواهد بود. پس، اگر شما هم به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه مستعد ابتلا به این بیماری هستید، ممکن است بخواهید برخی از نکات مهم را به منظور ایمن ماندن از عوارض بیماری روماتيسم قلبي در دوران بارداری خود یاد بگیرید. برخي از نكات مهم در مورد مدیریت بیماری روماتیسم قلبی در طی دوران بارداری زنان عبارتند از:

    در گام اول این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که ارزیابی اولیه بیماری زنان در دوران بارداری و نظارت منظم بر روند درمان آن به بیمار کمک می­کند تا خطرات ناشی از آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
    همچنین، يادتان باشد كه تشخیص زود هنگام بیماری روماتيسم قلبي در زنان باردار باعث می­شود كه مادران ایده مناسبي را برای کنترل شرایط بیماری خود پیدا کرده و بتوانند از تاثیر آن بر روند بارداری خود و سلامت جنین داخل رحمشان جلوگیری کنند.
    علاوه بر اين موارد، آگاهی مادران حامله از وجود بیماری روماتيسم قلبی در بدن خود باعث می­شود اين افراد طرح امنی را برای به دنیا آوردن نوزاد خود و جلوگيري از بروز هر گونه عوارض ناشی از اين بیماری ارزیابی کنند.
    از آن­جايي كه تنها مصرف برخی از داروها در دوران بارداری زنان امن است، بنابراین در صورت تشخیص زود هنگام این بیماری دکتر معالج به راحتي مي­تواند شرايط بدني بيمار خود آن را کنترل نمايد. در واقع، در صورت تشخیص زود هنگام بيماري روماتيسم قلبی، مادر باردار به مصرف داروهای قوی نیاز نخواهد داشت.

    به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه به خاطر داشته باشيد كه با مطلع شدن زنان باردار از وجود بیماری روماتيسم قلبی در بدن خود باعث می­شود كه براي درک بهتر شرايط بیماری و استفاده از روش مناسب درماني به کارشناسان و متخصصین باتجربه مراجعه کرده و به منظور به دنیا آوردن نوزاد خود روش سالمی را انتخاب کنند.
    در نهايت، فراموش نکنید كه دریافت پشتیبانی از طرف یک پزشك متخصص زنان و زایمان، پزشك متخصص قلب و ماماي باتجربه در طي دوران بارداري مادران مبتلا به بيماري روماتيسم قلبی الزامی است.

انجام معاینه دقیق در دوران بارداری، بهترین راه برای كشف بیماری­های مفاصل، قلب و عروق زنان است. با اين حال، افزایش اطلاعات خد اين افراد باعث مي­شود كه نشانه­های بیماری روماتیسم قلبی را به راحتی در بدن خود کنترل و مدیریت نمایند.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/