نكات ساده برای جلوگیری از بروز درد گردن در طی دوران بارداری زنان

نكات ساده برای جلوگیری از بروز درد گردن در طی دوران بارداری زنان

آیا شما هم به عنوان یک خانم جوان و بي­تجربه براي لزت بردن از نعمت مادر شدن تلاش می­کنید؟ آيا شما هم به عنوان یک خانم جوان و بي­تجربه به زودی صاحب فرزندي خواهید شد؟ آیا شما هم به عنوان يك خانم باردار در اواخر اين دوران حساس، درد گردن را تجربه می­کنید؟ خوب، اگر پاسخ شما هم به سوالات بالا مثبت است، می­توانید با خواندن مقاله زیر اطلاعات زیادی را در این مورد به دست بیاورید.

همه ما می­دانیم که بروز درد گردن در طی دوران بارداری زنان بر روی روحیه مادر تاثیر گذاشته و وضعیت بدنی و روحی او را دچار تزلزل مي­كند. آیا شما هم از درد در ناحیه گردن خود رنج می­برید و سعی دارید این درد را در سکوت و با مصرف داروهای مسکن تسکین دهید؟ اگر این گونه است، بدانید که مصرف زیاد داروهاي مسكن ممکن است به کودک داخل رحمتان آسیب برساند. در واقع، شما بايد بدانيد كه سپري كردن این دردها با مصرف داروهاي خودسرانه اصلا کار درستی نیست! اگر به عنوان يك خانم باردار می­خواهید بدانید که چگونه می­توانيد با درد و ناراحتی در ناحیه گردن خود در طی اين دوران حساس خداحافظی كرده و از یک دوره بارداری سالم لذت برد، حتما خواندن مقاله زیرا را فراموش نکنید!

علل بروز درد گردن در طی دوران بارداری زنان:

همان­طور که می­دانید هنگامی که زنی حامله می­شود، بدن او با عدم تعادل هورمونی مواجه خواهد شد. بروز این حالت هم به نوبه خود باعث می­شود تا میزان ترشح هورمون­های مختلف ديگر در بدن مادر باردار دچار نوسانات شدیدی بشود، که اين شرايط هم تشديد شدن انواع علائم را به دنبال خواهد داشت. همچنین، با اضافه شدن مشکل وزن بالا به تغییرات هورمونی زنان در این وضعیت و تغییر شکل بدن اين افراد ممکن است بروز درد و ناراحتی در بدن زنان باردار تشديد شود. درد گردن نیز یکی از این علائم است! البته، مي­توان ادعا كرد كه بروز این درد در طي دوران حاملگی زنان ممکن است به دلایل مختلفي رخ دهد، اما علل شایعی که می­تواند باعث بروز درد گردن در طی دوران حاملگی زنان گردد، عبارتند از:

    معمولا، رباط گردن و شانه­های زنان در طی دوران بارداری ضعیف و سست شده و عضلات پشت بدن آن­ها نیز با شروع حاملگی با فشار بیشتری روبرو می­شوند. جالب است بدانيد كه این فشار با بزرگ­تر شدن شکم زنان باردار تشديد خواهد یافت. بروز این حالات، در مجموع می­تواند درد در ناحیه گردن مادران باردار را به دنبال داشته باشد. البته، براي جلوگيري از بروز اين شرايط، همیشه به زنان باردار توصیه می­شود که سعی کنند در هنگام خوابیدن بر روی سمت چپ بدن خود قرار بگیرند. همچنین، نباید فراموش کرد كه انجام برخي کارهای روزانه نیز ممکن است باعث بروز درد در ناحیه گردن این افراد شود. علاوه بر اين موارد، با پیشرفت دوران حاملگی، هر مادري تمایل دارد تا انجام فعالیت­های روزمره خود را کم كرده و بیشتر وقت خود را صرف نشستن بر روی مبل و یا صندلی كند. اما، این افراد نمی­توانند تمام روز را بی­کار بنشینند و بیشتر وقت خود را صرف مطالعه و یا تماشای یک دستگاه دارای صفحه نمایش مانند تلویزیون و یا کامپیوتر بكنند، زيرا بر اساس نظريه بسياري از پزشكان متخصص زنان و زايمان، علت اساسی بروز درد گردن در طي دوران بارداری زنان، بي­تحركي است.

چگونه می­توان از بروز درد گردن در طی دوران بارداری زنان جلوگیری کرد؟ چگونه می­توان درد موجود در این ناحیه از بدن زنان باردار را به طور طبیعی کاهش داد؟

یادتان باشد كه قبل از انجام هر کاری، جهت جلوگیری از بروز درد در ناحيه گردن خود و یا کاهش دادن درد موجود در اين ناحیه در هنگام مراجعه به دکتر متخصص زنان و زايمان برای اولین بار، در اين مورد با او صحبت کنید. همچنين، در ادامه این مقاله چند نکته ساده برای راهنمایی زنان باردار ارائه شده است، که ممکن است برای کاهش و یا از بین بردن درد گردن اين افراد مناسب باشد. اين موارد عبارتند از:

1. حفظ وضعیت مناسب بدن در طي دوران بارداری:

به عنوان یک زن جوان و بي­تجربه به خاطر داشته باشيد كه جلوگیری از هر نوع درد در گردن زنان، نه تنها در طي دوران بارداری ضروري است، بلکه در هر دوره از زندگی هم باید رعايت شود. اما زمانی که زنی حامله می­شود، تمام عضلات بدن او کشیده شده و فضا يلازم را برای برای کودک در حال رشد درون رحم خود ایجاد می­کنند. این وضعیت درست در زمانی است که تعادل بدن زنان باردار نیز با تغییر جهت ستون فقرات بدن او دچار به هم مي­خورد. همچين، در این دوره از زندگی، برخي از زنان ممکن است با افزایش وزن خود دولا دولا راه برود، که روبرو شدن با این وضعیت در مدت طولانی می­تواند باعث سفت شدن عضلات گردن اين مادران شده و با گذر زمان، منجر به بروز درد گردن در طي دوران بارداري اين افراد شود.

2. شنا کردن و یا انجام ورزش­های آبی بر اساس اصول پزشکی، در طي دوران بارداری:

به عنوان يك خانم باردار يادتان باشد كه در بسیاری از موارد، شنا کردن و یا انجام حرکات ساده ورزشی و تمرینات اولیه در داخل آب برای کمک به کاهش و یا از بین رفتن درد گردن شما راه بسیار مناسبی محسوب می­شود. اما فراموش نکنید كه صحبت کردن با دکتر متخصص زنان و زايمان قبل از شروع این نوع حرکات ورزشی در آب الزامی است. در واقع، شما با انجام اين مشورت مي­توانيد اطمينان حاصل كنيد كه ورزش در آب براي حفظ سلامت خود شما و جنين داخل رحمتان بی­خطر مي­باشد. البته، مشاوره با دکتر متخصص زنان و زايمان برای انجام همه تمرینات ورزشی در طي دوران حاملگی زنان مهم است، زیرا اين روش می­تواند سلامت خود مادر و جنين داخل رحم او را در طي كل دوران بارداری تضمین نماید.

3. کمک گرفتن از یک فیزیوتراپیست متخصص برای کاهش درد گردن زنان در طی دوران بارداری:

همانطور که قبلا هم گفته شد با آغاز دوران بارداری، زن حامله باید قبل از انجام هر کاری، با يك دکتر متخصص زنان و زايمان صحبت کند. البته کمک گرفتن از يك فیزیوتراپیست هم به طور طبیعی می­تواند حالت انعطاف مفاصل بدن زنان باردار را تنظیم کرده و سبب تسکین هر نوع دردی در بدن اين مادران شود. اما، به عنوان يك خانم باردار قبل از مراجعه به فیزیوتراپیست، مطمئن شوید که فیزیوتراپیست انتخابی شما حرفه­ای بوده و روند کار با زنان باردار را مي­داند.

4. همسطح بوده زاویه دید زنان حامله با صفحه نمایش:

یادتان باشد که پایین نگه داشتن سر در طی دوران بارداری می­تواند باعث بروز استرس در بدن شما شده و ناراحتی شديدي را در این ناحیه از بدنتان به وجود آورد. پس، ارگ شما هم به عنوان يك خانم باردار مجبور هستید تا مدت طولانی بر روی كاغذهاي روي میز و یا یک صفحه نمایش خیره شوید، باید اطمینان حاصل کنید که وسیله مورد استفاده شما درست هم سطح چشمتان باشد، زیرا با نگاه کردن به پایین و یا بالاتر از سطح چشم، گردن شما را دچار درد و ناراحتی خواهد کرد. پس، به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه اين نكته مهم را به خاطر داشته باشيد كه تنظیم نمودن زاویه دیدتان مهم است، زیرا این کار از بروز درد در ناحیه گردن شما جلوگیری خواهد نمود.

5. استفاده از یک بالش راحت و مناسب:

گاهی اوقات ممکن است زن حامله برای جلوگیری از بروز درد در ناحيه گردن خود و یا کاهش دادن درد موجود در آن نیاز به استفاده از یک بالش خوب و مناسب غیر از بالش خود داشته باشد. در واقع، در برخی موارد اگر بالش مورد استفاده زنان باردار کمی سفت باشد، باعث بالا ماندن بیش از حد سر اين افراد شده و درد گردن را در بدنشان به دنبال خواهد داشت. پس، سعی کنید تا از چند نمونه بالش مختلف استفاده کرده و ببینید کدام یک مناسب شما است.

ورزش­های ساده برای کاهش درد گردن زنان در طی دوران بارداری:

سعی کنید تا انجام هر کاری را که باعث بروز درد گردن می­شود، در اسرع وقت متوقف کنید. اگر این کار هم درد شما را کاهش نداد، بهتر است برخی حرکات ورزشی گردن را برای کاهش و یا از بین بردن درد خود استفاده کنید. برخي از این حرکات ورزشی عبارتند از:

در مرحله اول سعی کنید كه راست نشسته و به جلو خود نگاه کنید. سپس سر خود را به سمت چپ برگردانده و تا آنجا که می­توانید گردن خود را کشش دهید. سر خود را در این موقعیت برای حدود 15 ثانیه نگه دارید و دوباره به وضعیت اولیه خود برگردید. در مرحله بعد، سر خود را به سمت راست برگردانده و تا آنجا که برای شما امکان دارد، گردن خود را به سمت راست کشش دهید. بدن خود را در این موقعیت، برای حدود 15 ثانیه دیگر نگه داشته و دوباره به حالت قبلی برگردید. در مرحله سومف چانه خود را به سمت قفسه سینه فشار داده و سر خود را در این موقعیت به مدت 15 ثانیه نگه دارید و دوباره به حالت قبلی برگردید.

در نهايت، به عنوان يك خانم جوان و بي­تجربه به خاطر داشته باشيد كه این راه های ساده می­تواند در جلوگیری از درد گردن شما در طي دوران بارداری موثر باشد. پس، براي جلوگیری از مصرف هر گونه دارو، حتما در اسرع وقت با دکتر معالج خود در مورد وضعيت بدنتان صحبت كنيد.

 

نظر (0)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/