علت و درمان درد سینه ها بعد از زایمان

علت و درمان درد سینه ها بعد از زایمان

درد سینه ها بعد از زایمان از مشکلات زنانی است که به تازگی مادر شده اند ، این تورم که همراه با درد ، التهاب ، داغی و تب است ، باعث ترس خانواده ها می شود ، اما باید بدانید که این مسئله به دلیل تغییر در هورمون ها تا حدی طبیعی است و گاهی تورم سینه بعد از زایمان مادران را از دادن شیر به نوزاد ، منصرف می کند ولی مادری که به فکر سلامتی و آینده نوزاد خود است ، هیچ گاه نباید او را از این نعمت الهی که جایگزینی ندارد ، محروم کند. برای دانستن علت درد سینه ها بعد از زایمان و راهکارهایی برای کاهش این درد ، با ما همراه باشید.

علت درد سینه ها بعد از دو الی چهار روز بعد از زایمان

دو الی چهار روز پس از به دنیا آمدن نوزاد ، شیر شما آماده خوردن می شود، یعنی پستان هایتان پر از شیر شده و عارضه ای بنام اینگورجمنت(تورم و باد کردگی سینه) یا درد سینه ها بعد از زایمان رخ می دهد، (تا پیش ازاتفاق افتادن اینگورجمنت، نوزاد شیرخوارتان ماده مغذی بنام کولوستروم(شیری که در روزهای اول از پستان مادر می آید) را می نوشد.) این تغییر مهم، یک عارضه جانبی ناخوشایند برای برخی از مادران را به همراه دارد و می تواند ناراحتی خفیف یا زیادی ایجاد کند که به آن تورم یا درد سینه ها بعد از زایمان گفته می شود.
بدن شما شیر را با فشار از غدّه های تولید کننده شیر به نوک پستان ها منتقل می کند، همچنین شما یک افت سطح هورمون پس از زایمان و احساس ناآشنای مکیده شدن شیر توسط نوزاد را تجربه می کنید، ممکن است در پستان هایتان التهاب یا سفتی و داغ شدگی را احساس کنید یا شاید آنها متورم شده و ظاهراً زق زق کنند به این حالت علائم تورم درد سینه ها بعد از زایمان است، ولی همه این دردها نباید باعث شود که فکر کنید چون شیردادن خیلی دردناک است باید از آن صرف نظر کنید، اینگورجمنت یک حالت موقت است که هرچه بدنتان بیشتر به شیردادن عادت کند، کاهش خواهد یافت.

shirdehi2.png

راه کارهایی برای کاهش درد سینه ها بعد از زایمان

• یک دوش آب گرم بگیرید.
• قبل از هر بار شیر دادن حوله گرم خیس ( مثلاً یک لیف حوله ای که در آب جوش فرو برده شده و چلانده شده باشد) را بر روی پستان هایتان قرار دهید ، این کار تورم سینه ها را کمتر می کند.
• قبل از شیر دهی مقدار کمی از شیر داخل هر پستان را بدوشید، یک پستان پر از شیر، در دهان گرفتن ، آن را برای نوزاد مشکل تر کرده و باعث می شود او دهانش را در جایی غیر از نوک پستان قرار دهد، پس مجبور خواهد شد برای خوردن شیر تقلا کند، که به درد پستان منجر خواهد شد.
• برای جلوگیری از درد سینه ها بعد از زایمان، ازسینه بند محفاظ مخصوص شیردهی استفاده کنید، بعضی از خانمها ترجیح می دهند حتی موقع شب از آن استفاده کنند.
• هر دو الی سه ساعت یکبار شیر بدهید، احساس درد باعث نشود که از شیر دادن خودداری کنید، هرچه بیشتر شیر دهید، درپستان هایتان احساس بهتری خواهید داشت.
• مایعات زیاد بنوشید تا بدنتان بتواند به اندازه کافی آب جذب کرده و روند تولید شیر ادامه یابد.
• در هر بار شیردهی ، پستان هایتان را عوض کنید.
• پس از شیر دادن یک حوله خیس خنک روی پستانتان قرار دهید، می توانید یخ خرد شده داخل یک نایلون فریزر یا یک بسته سبزیجات یخ زده را نیز امتحان کنید. 

نظر (2)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
This comment was minimized by the moderator on the site

من دخترم دو ماهشه،هنوز مشکل داره سینه هام،عفونت کردهبرام دعاکنید توروخدا

This comment was minimized by the moderator on the site

انشاالله خیلی زود مشکلتون حل شه

  1. میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://mamanam.com/