امام رضا (ع) : به زنان حامله کندر بخورانید تا فرزندی که در بطن دارند اگر پسر است با هوش و دانا و شجاع و اگر دختر است خوش قیافه و خوش اخلاق گردد.

هفته 15 بارداری - علائم، رشد کودک، راهنمایی ها و تغییرات بدن مادر باردار

رحم در حال حاضر تخمک لقاح شده را به سمت دیافراگم می­راند، که با بزرگ شدن این تخمک، فضای زیادی اشغال شده و ریه­ها به طور کامل تحت فشار قرار خواهند گرفت. این حالت به نوبه خود باعث می­شود که زنان در دوران بارداری در هنگام نفس کشیدن هم دچار مشکل شوند. اغتشاش در کل اندام­های بدن مادر باردار از علائم اولیه شکل گرفتن بارداری است و در دوران، شما را از لحاظ احساسات درونی و فیزیکی نگران خواهد کرد. از این پس، تغییرات عمده­ای در روش راه رفتن شما آغاز خواهد شد و با نزدیک شدن به سه ماهه سوم بارداری راه رفتن شما مانند راه رفتن اردک می­شود. لازم است بدانید که همه­ی این علائم منحصر به به دوران بارداری در شما خواهد بود.

این همه تغییرات ناگهانی در شما و شریک زندگیتان ممکن است احساس شما را در مورد آینده زندگی خود و تغییر دهد. با این که خبر بارداری شما چند هفته پیش به دستتان رسیده است، اما هنوز هم شما و همسرتان، هر دو مشغول تطبیق دادن خودتان با علائم و نشانه­های اولیه بارداری خواهید بود. حالا که طوفان احساسات در زندگی شما و خانوادتان کمی فروکش کرده است، شما نباید مقدار زیادی از انرژی و زمان خود را وقف چیزهای بی­ارزش نکنید و نگرانی و استرس به خود راه ندهید. به یاد داشته باشید که همه­ی این­ها نیز خواهد گذشت!

تغییرات ایجاد شده در بدن در هفته­ ی 15ام:

روی دادن هر گونه تغییرات چشمگیر در بدن شما به عنوان یک مادر باردار، در طول هفته پانزدهم بارداری دور از انتظار نیست. همه این تغییرات در حال حاضر با سرعت رخ داده و شما به راحتی متوجه تغییراتی که در بدنتان اتفاق می­افتد، خواهید شد. شما ممکن است در این مدت، چند کیلو وزن اضافی به دست آورید. از این رو، شکم شما خود را نشان خواهد داد و کلا لب­هایتان بزرگتر شده و ورم خواهد نمود. برخی از علائم بارداری در هفته پانزدهم ممکن است برای شما و اطرافیان غیرمنتظره باشد. مهم­تر از همه در حال حاضر وفق دادن خودتان با این علائم مشکل خواهد بود، اما همیشه به یاد داشته باشید که دوران بارداری یک معامله بزرگ برای شما است. برخی از نشانه­ها و علائمی که در هفته پانزدهم دوران بارداری در بدن مادر روی می­دهد، عبارتند از:

    ممکن است در این زمان­ها، همچنان دچار دردهای شکمی تیز در قسمت پایین شکم و محدودیت­هایی در کشش رباط­هایی که رحم شما را پشتیبانی می­کنند، شوید.
    توانایی بدن مادران باردار برای مبارزه با عفونت­ها در دوران بارداری پایین می­آید. در شرایط عادی، سیستم ایمنی بدن مادر در این هفته­ها پایین آمده، و می­توانید حتی از طریق سرفه و یا عطسه افراد بیمار هم دچار سرماخوردگی شوید.
    رینیت در دوران بارداری، باعث احتقان و گرفتگی بینی در مادر ظاهر شده و علائم آن مانند عفونت سرماخوردگی خواهد بود. این امر به دلیل افزایش جریان خون در غشاء مخاطی زنان باردار اتفاق می­افتد.
    افزایش حجم خون در رگ­های خونی وگسترش آن­ها در بینی مادران باردار، باعث خونریزی بینی در برخی از آن­ها خواهد شد. تکنیک­های تمدد اعصاب مانند تمرین مدیتیشن و کشیدن تنفس­های عمیق مانند بادبان­ها که هموار در حرکت هستند، به شما کمک خواهند نمود تا در پشت سر گذاشتن دوران بارداری خود و همچنین در طول انجام عمل زایمان، بسیار راحت و قوی عمل کنید.

مواد غذایی که مصرف می­کنید، به بدن کودک شما وارد خواهد شد:

موادغذایی مصرفی توسط مادران در دوران بارداری تبدیل به غذا در خون آن­ها برای تغذیه جنین در داخل شکم مادرش خواهد شد. بنابراین، سعی کنید در این دوران از طریق مصرف انواع مختلف مواد غذایی که بسیار مغذی هستند، نیازهای بدن خود و نوزاد را برآورده نمایید. دانستن این نکته برای مادر باردارکه جنین طعم مواد غذایی مصرفی شما را از طریق مایع آمنیوتیک تشخیص داده و آن­ها را می­خورد، باید به شما در این ماجراجویی کمک بیشتری کند. با مصرف مواد غذایی در طعم­های مختلف توسط مادر، در واقع جوانه­های چشایی کودک او رشد بیشتری کرده و زودتر کامل خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی:

1)مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری(بخش اول)

2)مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری(بخش دوم)

 

نظرات

هیچ نظری هنوز
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
شنبه, 03 تیر 1396