امام رضا (ع) : به زنان حامله کندر بخورانید تا فرزندی که در بطن دارند اگر پسر است با هوش و دانا و شجاع و اگر دختر است خوش قیافه و خوش اخلاق گردد.

واحد تبلیغات | موبایل: 09109102122  |  تلگرام : 09370503331


8 ویتامین ضروری قبل بارداری برای خانم ها و آقایان

در مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری – ماه ششم (بخش اول) تغییراتی که در این هفته در مادر رخ میداد را خواندید ، در ادامه می خوانید...

علائم ظاهر شده در مادر با آغار هفته بیست و یکم بارداری:

به عنوان مادر باردار، در مورد برخی از علائمی که یک بخش طبیعی از دوران بارداری هر مادری است زیاد نگران نشوید. اما برخی از علائم و نشانه ها، به خصوص در طول هفته بیست و یکم بارداری به وجود می آیند که هرگز نباید آن ها را نادیده گرفت. در ادامه این مقاله، علائم و نشانه هایی که بلافاصله بعد از دیده شدن آن-ها در بدن خود، نیاز به توجه و ارائه مراقبت های بهداشتی خواهید داشت، بیان شده است. مهم ترین این علائم عبارتند از:

1. افزایش احساس تشنگی مادر در هفته بیست و یکم بارداری:

همان طور که می دانید، افزایش اشتها در دوران بارداری هر مادری، امری طبیعی است . از این رو، کمی هم افزایش تشنگی مادر باردار دور از انتظار نخواهد بود. اما اگر شما مادر حامله، احساس کردید که افزایش ناگهانی در میزان تشنگی شما روی داده است و این تشنگی، با تیره شدن رنگ زرد ادرار شما همراه باشد، بدانید که بروز این علائم می تواند نشانه ای از بروز کم آبی در بدن شما باشد.
شما مادر باردار به خاطر داشته باشید که در این هنگام، مقدار زیادی مایعات بنوشید تا آب بدن شما را تامین کند، چون کم شدن آب بدن برای یک مادر باردار، به ویژه در هفته بیست و یکم بارداری اصلا خوب نیست و می تواند بدن مادر و فرزند داخل رحم او را دچار بحران کند.
خوب است این نکته را هم به یاد داشته باشید که با افزایش تشنگی در بدن شما، احتمال ابتلا به دیابت دوران بارداری و نیاز به دفع ادرار هم در بدن شما افزایش می یابد. پس در صورت بروز چنین شرایطی در اسرع وقت اختلالات به وجود آمده را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید تا بدین طریق هم از خود و هم فرزندتان محفاظت کنید.

2. درد شدید در شکم مادر در هفته بیست و یکم بارداری:

شما مادر باردار ، درد شکم و رحم خود را از اوایل دوران بارداری می توانید به یاد داشته باشید. اما داشتن درد شکم و انقباضات شدید رحمی در طول سه ماهه دوم دوران بارداری یک مادر باردار می تواند به خوبی، مبتلا شدن مادران حامله به بیماری پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) را آشکار کند.
مادران باردار باید بدانند که بیماری پره اکلامپسی، یک نوع بیماری بسیار خطرناک بوده و زمانی که جفت، وظایف خود را به درستی انجام ندهد، اتفاق خواهد افتاد. در هنگام ابتلا به این نوع بیماری، به منظور جلوگیری از هر گونه آسیب دائمی به جنین در حال رشد داخل رحم، مادر باردار نیاز به درمان فوری خواهد داشت. نکته مهم دیگر در مورد بیماری پره اکلامپسی این است که بدون عملکرد درست و مناسب جفت، جنین از اکسیژن و مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای رشد خود هم محروم خواهد ماند.
خطر مبتلا شدن مادران باردار به بیماری پره اکلامپسی در سه ماهه دوم دوران بارداری افزایش می یابد. اما به شما مادر باردار، نگران سلامتی خود و فرزندتان نباشید، زیرا تا به حال هیچ آسیبی جدی از این بیماری در مراحل اولیه گزارش داده نشده است. یکی از نشانه های بارز بیماری پره اکلامپسی در مادران باردار، فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار این مادران می باشد. اما ممکن است شما مادر باردار، فورا از به وجود آمدن این علائم آگاه نشوید، چون اطلاع از وجود آن ها و اندازه گیری تغییرات به وجود آمده در بدن، توسط خود مادر باردار، بسیار سخت است. بنابراین، شما می توانید در هفته بیست و یکم بارداری مراقب علائم ثانویه این بیماری باشید، که عبارتند از:
• افزایش ناگهانی تورم در ناحیه پاها و دست های مادر باردار
• به وجود آمدن تورم در صورت مادر باردار
• ایجاد حالت تهوع و استفراغ در مادر باردار
• تیر کشیدن درد در قسمت فوقانی شکم و یا درست از وسط قسمت زیر دنده های مادر حامله
• بروز سردرد شدید در مادر باردار
• ایجاد تاری دید در مادر باردار
• احساس چشمک زدن چیزی، قبل از اینکه مادر چشم های خود را باز کند.
شما مادر باردار نباید بروز علائم فوق را در دوران بارداری خود نادیده بگیرد، چون درمان بیماری پره اکلامپسی در مراحل اولیه، می تواند یک بارداری سالم و امن را برای شما به ارمغان بیاورد. همچنین، همیشه به خاطر داشته باشید که به وجود آمدن درد در قسمت های پایین شکم و یا در هر دو طرف آن، در دوران بارداری را نباید نادیده گرفت. برخی از این دردها بدون درمان فروکش می کنند، مگر اینکه مادر باردار دچار کشیدگی عضله و یا رباط در بدن خود شده باشد.

اما ادامه یافتن درد مداوم و شدید می تواند نشان دهنده مشکلات زیر در مادران در هفته بیست و یکم بارداری باشد:
• زایمان زودرس مادر باردار
• احتمل سقط جنین
• بروز بارداری خارج رحمی مادر باردار
• جفت از رحم جدا شده باشد که در بین پزشکان با عنوان "جدا شدن زودرس جفت" شناخته شده است.
• پاره شدن کیسه آب یا خونریزی فیبروئیدی در مادران حامله

zayman-tabiyzayman-tabiyhguk.jpg

3. افزایش درجه حرارت بدن مادر در هفته بیست و یکم بارداری:

به طور معمول لازم نیست که هر فردی، در حالت عادی و در هر زمانی با مشاهده افزایش جزئی حرارت بدن و تغییر در میزان جیوه دماسنج خود، با عجله و نگرانی خود را به پزشک برساند، اما با آغاز دوران بارداری، یک مادر حامله حتی با مشاهده افزیش اندکی در دمای بدن خود، نیاز به مشاوره با پزشک معالجش خواهد داشت، تا از بروز هر گونه آسیب جدی در مورد رشد جنین و سلامتی خودش جلوگیری کند.
همچنین، بروز تب در مادران باردار ممکن است ناشی از وجود نوعی عفونت در بدن آن ها باشد. وجود عفونت در بدن مادران باردار هم برای جنین و هم برای خود مادر می تواند خطرناک باشد. پس، به عنوان یک مادر باردار برای امنیت بیشتر فرزندتان حتما با دکتر معالج خود مشورت کنید. استفاده منظم و دقیق از داروهای تجویز شده توسط دکتر معالج و استراحت مادر باردار تا زمانی که احساس کند حالش بهتر شده و درجه حرارت بدن او، بار دیگر نرمال گردیده است، بسیار مهم خواهد بود.

4. خونریزی مادر در هفته بیست و یکم بارداری:

به عنوان یک مادر باردار لازم است به خاطر بسپارید که خونریزی واژینال در دوران بارداری به خصوص در هفته بیست و یکم بارداری، از هر نوعی که باشد، نباید نادیده گرفته شود. حتی در صورتی که خود مادر اطمینان داشته باشد که خطری او و فرزند داخل رحمش را تهدید نمی کند، هم حتما باید این موضوع را به اطلاع دکتر معالج خود برساند. در برخی مواقع، هورمون هایی که باعث به وجود آمدن عادت ماهانه در مادر می شوند، با آغاز دوران بارداری هم به تغییرات خود ادامه خواهند داد که این تغییرات باعث زیاد شدن فشار بر در رحم مادر و لکه بینی یا خونریزی واژینالی در او خواهد شد. خوب است بدانید که این شرایط، یک وضعیت بی ضرر است و احتمال دارد در دوران بارداری بیشتر مادران رخ دهد.
با این حال، اگر خونریزی در مادر باردار ، همراه با علائم زیر باشد، می تواند نشان دهنده مسائل بهداشتی جدی باشد. مهم ترین این علائم عبارتند از:
• درد یک طرفه در شکم مادر
• لخته شدن خون در بدن مادر باردار
• بروز خونریزی شدید در بدن مادر حامله
• درد پشت و شکم در مادر باردار، که از بین نمی رود.
• خونریزی ناگهانی و بدون درد مادر باردار
بروز خونریزی واژینالی در مادران باردار می تواند نشانه ای از بروز مشکلات و برخی بیماری ها در بدن این مادران باشد، که مهم ترین این مشکلات عبارتند از:
• وجود بیماری پره اکلامپسی
• حاملگی خارج رحمی
• سقط جنین
• جداشدن زودرس جفت
• جفت praevia (یک بیماری که در آن جفت پایین در جای اصلی خود قرار ندارد)
• زایمان زودرس
به عنوان مادر حامله به یاد داشته باشید که در طول نه ماه دوران بارداری، هر نوع تراوش از مهبل (واژن) زنان را نباید گرفت، چون به وجود آمدن این ترشحات غیرطبیعی می تواند یکی از علائم پاره شدن قبل از موعد کیسه آب مادر باردار باشد. اما، این موضوع را هم به خاطر بسپارید که اگر ترشح مایع از مهبل خانم باردار در هفته سی و هفتم به بعد دوران بارداری اتفاق بیافتد، می تواند نشانه خوبی از رسیدن وقت زایمان طبیعی باشد.

آنچه برای جنین در این هفته اتفاق می افتد را در مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری – ماه ششم (بخش سوم) دنبال کنید.

 

نظر (21)

بسم الله ، شما اولین نفر باشید.
 1. نازنین زهرا

سلام خسته نباشید
من خیلی به سایتتون علاقه دارم و سعی میکنم قبل از بارداری همه موارد گفته شده رو انجام بدم و تو تغذیه ام خیلی دقت میکنم منتهی شوهرم زیاد منو همراهی نمیکنه چیکار کنم راغب بشه و با من همراه بشه؟؟

 

سلام عزیزم
خیلی خوبه که سعی در رعایت همه نکات گفته شده هستین بهتون تبریک میگم و در رابطه با اینکه شوهرتون همراهیتون کنه بهتریم پیشنهاد اینه که باهاش صحبت کنین و از عوارض رعایت نکردن این موارد بگین و اینکه در نهایت ممکنه برای جنینتون مشکلی پیش...

سلام عزیزم
خیلی خوبه که سعی در رعایت همه نکات گفته شده هستین بهتون تبریک میگم و در رابطه با اینکه شوهرتون همراهیتون کنه بهتریم پیشنهاد اینه که باهاش صحبت کنین و از عوارض رعایت نکردن این موارد بگین و اینکه در نهایت ممکنه برای جنینتون مشکلی پیش بیاد , پدر ها رو بچه شون حساس تر میشن مطمئنا دوست نخواهند داشت که بچه شون مشکلی داشته باشه .

ادامه مطلب
 
 1. زیبا

آیا میتونم برای کسب ویتامین ث از قرصهای جوشان استفاده کنم؟

 
 1. کارشناس مامانم    زیبا

خوب تا زمانی که میتونین به طور طبیعی ویتامین ث رو از میوه های طبیعی کسب کنین چرا از قرص ها استفاده کنین ؟؟؟ پیشنهاد من برای شما اینه که در ابتدا استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه برای کسب ویتامین ها ست و استفاده از قرص های جوشان در رده دوم قرار بدین.

 
 1. مادر علی کوچولو

آیا مصرف قرص ویتامین ِD در دوران بارداری مضره؟

 

سلام عزیزم نخیر ویتامین د ضرری نداره البته اگه دوزش پایین باشه و پزشک متخصص تجویزش کرده باشه .

 
 1. پریناز

سلام من کمبود ویتامین D دارم قبلاویتامین 50000 مصرف میکردم البته با تجویز پزشک ولی الان بازم دکتر گفته مصرف کنم منتهی 20000 رش رو سوالم اینه که آیا این کمبودی که دارم در آینده وقتی باردار بشم برای خودم و جنینم مضر نیست؟

 
 1. کارشناس مامانم    پریناز

سلام گلم , نگران نباش با مصرف مرتب قرص ها , ویتامین D بدنتون به حد نرمال میرسه .

 
 1. راحله

سلام خسته نباشید
در هفته 6م بارداری میشه قرص ویتامین D خورد؟

 
 1. کارشناس مامانم    راحله

سلام گلم بهتره در اوایل بارداری یعنی سه ماه اول بارداری از قرص فولیک اسید استفاده کنین .

 
 1. هما

سلام و خسته نباشید , چرا ویتامین C برای بدن مهم است؟

 
 1. کارشناس مامانم    هما

سلام عزیزم , ویتامین C نوعی ویتامین است که مصرف آن هم برای مردان و هم زنان، بسیار مهم می باشد، چون باعث افزایش ترشح هورمون ها در فرد شده و به این ترتیب روند باروری آن ها را بهبود می بخشد.

 
 1. حلیمه

سلام و خسته نباشید , چرا مصرف ویتامین C برای مردان مهم است؟

 
 1. کارشناس مامانم    حلیمه

سلان عزیزم , زیرا که مصرف ویتامین C در مردان، تعداد اسپرم ها و پذیرش آن ها توسط تخمک را هم افزایش می دهد.

 
 1. بهناز

سلام وخسته نباشید , آیا مصرف ویتامین C در اختلالات کروموزوم ها در نوزادان موثر است؟

 
 1. کارشناس مامانم    بهناز

سلام عزیزم, مصرف ویتامین C در پدران و مادران، احتمال بروز اختلالات کروموزومی در نوزادان را کاهش داده و از سقط جنین هم پیشگیری می کند.

 
 1. علی

با سلام و احترام
ممنون از مواردی که فرمودید. اما آیا این تغذیه که توضیح دادید قبل از بارداری مصرف شود در جنسیت جنین تاثیر گذار نیست.

 
 1. علی

با سلام و احترام
ممنون از مواردی که فرمودید. اما آیا این تغذیه که توضیح دادید قبل از بارداری مصرف شود در جنسیت جنین تاثیر گذار نیست؟

 
 1. مامانم    علی

سلام
نخیر اینها به افزایش شانس بارداری و قوی شدن نطفه ای که ایجاد خواهد شد کمک میکنند.

 
 1. فیروزه

سلام خسته نباشید۲۱سالمه من یه ماهی هستش که تحت نظر پزشک برای بارداری هستم دکتر برام ویتامین D۳و اسیدفولیک تجویز کرده تا سه ماه باید مصرف کنم بعد اقدام به بارداری کنم...حالا ترس دارم که آیا باردار خواهم شد یا نه...اصلا این تحت نظر بودن جواب میده...

سلام خسته نباشید۲۱سالمه من یه ماهی هستش که تحت نظر پزشک برای بارداری هستم دکتر برام ویتامین D۳و اسیدفولیک تجویز کرده تا سه ماه باید مصرف کنم بعد اقدام به بارداری کنم...حالا ترس دارم که آیا باردار خواهم شد یا نه...اصلا این تحت نظر بودن جواب میده یا نه...خواهش میکنم جواب بدین راهنماییم کنین...ممنون

ادامه مطلب
 
 1. مامانم    فیروزه

سلام
این قرص ها برای هر زوجی که قصد بارداری دارند سه ماه قبل از اقدام توصیه میشه برای جلوگیری از نقص لوله های عصبی جنین، برای بارداری هم ویتامین e هم مصرف کنید و اقدام کنید ، نگران نباشید انشاالله باردار خواهید شد

 

میتوانید نظرتان را به عنوان مهمان ارسال کنید ، ولی بهتر است ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.
0 حرف
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location