رسول خدا (ص) : هيچ زن باردارى نيست كه خربزه با پنير بخورد ، مگر اين كه نوزادش خوش چهره و خوش خو مى گردد .

آیا امکان دارد با وجود IUD باز هم باردار شوم؟

 

آیا همیشه به دنبال یک روش موثر و طولانی مدت برای جلوگیری از بارداری خود هستید؟ ؟ آیا روش های مورد استفاده شما برای جلوگیری از بارداری، بدنتان را تحت تاثیر هورمون های مختلف قرار داده و تست وضعیت حاملگی بدن شما، همیشه جواب منفی به دنبال دارد؟ اگر پاسخ شما به عنوان یک خانم جوان، به همه این سوالات مثبت است، به خاطر داشته باشید که دستگاه IUD مسی می تواند یکی از بهترین روش ها برای حل تمام مشکلات زنانه در بدنتان باشد. برای افزایش آگاهی خود و یادگیری همه واقعیت های مهم در مورد احتمال باردار شدن زنان با وجود دستگاه IUD مسی در بدنشان، حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

دستگاه IUD (درون رحمی) مسی چیست؟

در ابتدا، لازم است بدانید که IUD شامل یک دستگاه پلاستیکی کوچک همراه با سیم مسی در اطراف ساقه آن است. همچنین، به خاطر داشته باشید که هر متخصص زنان و زایمانی می تواند IUD مسی را در داخل رحم شما قرار داده و به کمک آن، از وقوع بارداری ناخواسته در بدن شما جلوگیری کند. در واقع، IUD به خانم های جوان کمک می کند تا از حامله شدن، برای مدت سه تا ده سال در امان باشند، بدون این که عوارض خاصی را تجربه نمایند.

چه کسانی می توانند از IUD مسی استفاده کنند؟

خانم های جوانی که مشتاق هستند تا برای یک مدت طولانی از روش های جلوگیری از بارداری قابل اعتمادی استفاده کنند، می تواند IUD مسی را انتخاب نمایند. علاوه بر این موارد، IUD می تواند بهترین گزینه برای زنانی باشد که ترجیح می دهند همراه با حفظ تعادل هورمونی در بدن خود، از بارداری های ناخواسته هم جلوگیری کنند. همچنین، جالب است بدانید که زنان شیرده هم می توانند بدون بروز هیچ گونه عوارض جانبی و تداخل هورمون ها در شیر خود، به منظور جلوگیری از حاملگی IUD مسی استفاده کنند و با کمک این روش، بتوانند سلامت کودک و تغذیه او با شیر مادر را نیز تضمین نمایند.

IUD مسی چگونه از بارداری جلوگیری می کند؟

به یاد داشته باشید که IUD مسی که به منظور جلوگیری از بارداری خانم های جوان مورد استفاده قرار می گیرد، در 99 ٪ موارد، موثر بوده و جلوی بروز بارداری های ناخواسته را به میزان بسیار بالایی می گیرد. به این ترتیب که یون های مس موجود در IUD مسی که حاوی مایعات سمی است، مانع حرکت اسپرم ها به داخل رحم زنان شده و از حامله شدن فرد استفاده کننده جلوگیری می کند. مس قرار گرفته در ساقه این دستگاه هم یون هایی را که دارای مایعات سمی هستند، به مخاط دهانه رحم فرد استفاده کننده انتقال داده و مایعات رحمی او را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین، زمانی که اسپرم ها در تماس با این مایعات قرار می گیرند، ماهیت سمی مایعات باعث مهار فعالیت های آنها شده و از باردار شدن خانم استفاده کننده از IUD مسی پیشگیری می شود. در این حالت، اگر اسپرمی هم کمی فعال مانده باشد و سبب باروری تخمک گردد، یون های مسی موجود در ساقه دستگاه سبب اشباع محیط رحم شده و از اتصال تخمک بارور به دیواره رحم پیشگیری می کنند. پس، می توان ادعا کرد که IUD مسی مطمئن ترین راه برای کنترل بارداری در زنان محسوب می شود.

مزایای استفاده از IUD مسی برای جلوگیری از بارداری :

در ادامه این مقاله، برخی از مزایای برجسته استفاده از IUD مسی در زنان بیان شده است، که مهم ترین این موارد عبارتند از:
• IUD مسی، یک راه بسیار موثر برای جلوگیری از بارداری زنان است.
• استفاده از IUD مسی می تواند حدود سه تا ده سال از باردار شدن فرد استفاده کننده جلوگیری کند.
• هزینه نصب این دستگاه در داخل رحم زنان توسط هر دکتر متخصص زنان و زایمانی بسیار معقول بوده و به راحتی هم در دسترس عموم قرار دارد.
• از آن جایی که وجود دستگاه IUD در بدن زنان، تعادل هورمونی آن ها را به هم نمی ریزد، بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از بارداری محسوب شده و بر روی هورمون های باروری زنان نیز تاثیر منفی نخواهد داشت.
• قدرت باروری فرد استفاده کننده از IUD مسی، بلافاصله بعد از برداشتن آن فورا برگشت پذیر بوده و کنترل بارداری به این روش، هیچ تاثیری در بارداری های بعدی او نخواهد گذاشت. بنابراین، هنگامی که زنان، IUD مسی را از رحم خود بیرون آوردند، سطح باروری آن ها به حد نرمال خود خواهد رسید. علاوه ب این موارد، لازم است به عنوان یک خانم جوان بدانید که برداشتن IUD مسی هم بسیار آسان است.

به خاطر داشته باشید که می توان از IUD مسی در زمان تغذیه نوزاد با شیر مادر هم استفاده کرد، چون .ج.د این دستگاه در بدن مادر شیرده هیچ تاثیری بر روی شیر او نمی گذارد.
علاوه بر این موارد، وجود IUD مسی در بدن زنان جوان، هیچ مشکلی در مورد مقاربت جنسی آن ها ایجاد نمی کند.
همچنین، دستگاه های درون رحمی مسی می توانند ظرف پنج روز بعد از قرار گرفتن در رحم زنان، با وجود داشتن رابطه جنسی محافظت نشده هم به پیشگیری از بارداری در بدن آن ها کمک کنند. بنابراین، هر زن جوانی می تواند از این روش به عنوان یک راه پیشگیری اضطراری از بارداری استفاده کند.

gable-bardari2-1_20160118-110209_1.jpg

نکاتی که باید درباره استفاده از IUD برای جلوگیری از بارداری بدانید :

هنگام استفاده از دستگاه IUD مسی، فرد استفاده کننده باید موارد زیر را در نظر داشته باشد:
خانم باید در هر ماه و پس از پایان یافتن دوره ماهیانه خود، از وجود IUD مسی در داخل رحم خود اطمینان حاصل کنند. در واقع، آن ها باید بررسی کنند که آیا IUD هنوز هم در جای مناسب خود قرار دارد و یا نه.
اگر شما به عنوان یک زن استفاده کننده از IUD مسی از بروز هر گونه نشانه ی غیرمعمول، مانند درد در قسمت پایین شکم و یا درد در هنگام مقاربت جنسی با همسر خود رنج می برید و یا ترشحات مهبلی (واژن) شما غیرعادی شده است، بلافاصله باید به یک دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.
علاوه بر این موارد، اگر دوره ماهانه شما به عنوان یک خانم جوان با وجود IUD مسی در بدنتان، یک هفته عقب افتاده و یا الگوی خونریزی ماهانه شما غیرمعمول شده باشد، بلافاصله به یک دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و برای اطمینان بیشتر، تست حاملگی انجام دهید.
یادتان باشد که نگهداری دستگاه IUD مسی که تاریخ انقضای آن به اتمام رسیده است، توصیه نمی شود، چون استفاده دوباره از آن می تواند باعث بروز عوارض جدی در بدن فرد شده و همچنین، حاملگی های ناخواسته را در بدن او به دنبال داشته باشد.

چه زمانی استفاده از IUD برای خانمها مناسب نیست؟

هنگامی که شما به عنوان یک زن جوان، از IUD مسی به منظور جلوگیری از بارداری خود استفاده می کنید، باید از روش های درست استفاده از آن آگاهی کامل داشته و زمان دقیق استفاده از دستگاه را بدانید. در ادامه این مقاله، چند مورد از شرایطی که فرد استفاده کننده از IUD مسی، باید دستگاه را از بدن خود خارج کند، بیان شده است. مهم ترین این موارد عبارتند از:
• هنگامی که فرد می خواهد باردار شود، باید IUD مسی را از بدن خود خارج کند.
• اگر فرد استفاده کننده از IUD مسی از عفونت لگنی و یا بیماری های التهابی لگن (PID) رنج می برد، باید از پزشکان متخصص زنان و زایمان در مورد استفاده از این دستگاه راهنمایی بخواهد.
• هنگامی که خانم جوانی از خونریزی غیرطبیعی در واژن خود رنج می برند و با معاینه دقیق مهبل (واژن) و انجام آزمایشات گوناگون هنوز علت خونریزی او تشخیص داده نشده است، باید IUD مسی را از بدن خود خارج کند.
• هنگامی که زن استفاده کننده از IUD مسی تحت درمان سرطان گردن رحم قرار گرفته باشد، هم باید از به کار بردن دستگاه IUD منصرف شود.
در حال حاضر شما به عنوان یک خانم جوان با مطالعه دقیق این مقاله، همه چیز را در مورد مزایا و معایب استفاده از این روش کنترل بارداری بی خطر دانستید. پس می توانید برای جلوگیری از بروز بارداری های ناخواسته در بدن خود، موثرترین روش را انتخاب نمایید، بدون این که برای روشن قضیه نیازی به مشورت با دیگران داشته باشید!

یکی دیگر از روش های جلوگیری از بارداری ، روش دپو است که با خواندن دپو چگونه باعث جلوگیری از بارداری می شود؟ اطلاعات لازم در این رابطه را کسب خواهید کرد.

 

نظرات 20

مهمان - ساناز در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:26

سلام و خسته نباشید
من یه خاله ای دارم که IUDگذاشته بودن براش برای پیش گیری از بارداری الان حدود 19 ماهه که برش داشتن منتهی باردار نمیشه , مگه این طور نبودکه بلافاصله بعد از برداشتن میشه باردار شد؟؟؟

سلام و خسته نباشید من یه خاله ای دارم که IUDگذاشته بودن براش برای پیش گیری از بارداری الان حدود 19 ماهه که برش داشتن منتهی باردار نمیشه , مگه این طور نبودکه بلافاصله بعد از برداشتن میشه باردار شد؟؟؟
کارشناس مامانم در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:28

سلام عزیزم
باید خاله تون و شوهرشون آزمایشات لازم رو انجام بدن بعد بنا به نتیجه آزمایش دلیل بچه دار نشدنشون رو عرض کنم :)

سلام عزیزم باید خاله تون و شوهرشون آزمایشات لازم رو انجام بدن بعد بنا به نتیجه آزمایش دلیل بچه دار نشدنشون رو عرض کنم :)
مهمان - الهام در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:25

سلام من 25 سال سن دارم و یه بچه 3 ساله و الان 3 ساله که از آی یو دی برای پیش گیری استفاده میکنم منتهی ترشحاتی که توش رگ های خونی دیده میشه ازم میاد آیا این طبیعیه؟؟؟

سلام من 25 سال سن دارم و یه بچه 3 ساله و الان 3 ساله که از آی یو دی برای پیش گیری استفاده میکنم منتهی ترشحاتی که توش رگ های خونی دیده میشه ازم میاد آیا این طبیعیه؟؟؟
کارشناس مامانم در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:29

سلام گلم
بله لکه بینی در IUD چیز شایعه ای هست نگران نباشین .

سلام گلم بله لکه بینی در IUD چیز شایعه ای هست نگران نباشین .
مهمان - سمانه در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:25

سلام خسته نباشید
من 30سال دارم و از آی یو دی برای پیش گیری استفاده میکنم این ماه حدودا 8 روزه که پریودم عقب افتاده آیا احتمالش هست باردار شده باشم؟

سلام خسته نباشید من 30سال دارم و از آی یو دی برای پیش گیری استفاده میکنم این ماه حدودا 8 روزه که پریودم عقب افتاده آیا احتمالش هست باردار شده باشم؟
کارشناس مامانم در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:29

سلام عزیزم , اگه آی یو دی دارین نباید نگران باشین چون احتمال بارداری خیلی کم هست ولی بهتره یه آزمایش خون هم بدین چون به هر حال امکانش کم هم باشه وجود داره.

سلام عزیزم , اگه آی یو دی دارین نباید نگران باشین چون احتمال بارداری خیلی کم هست ولی بهتره یه آزمایش خون هم بدین چون به هر حال امکانش کم هم باشه وجود داره.
مهمان - وجیهه در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:25

ببخشید من مجددا مزاحم میشم آخه شنیدم کاندوم چسبندگی رحم میاره درسته؟

ببخشید من مجددا مزاحم میشم آخه شنیدم کاندوم چسبندگی رحم میاره درسته؟
کارشناس مامانم در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:30

سلام گلم , نخیر کاندوم چسبندگی نمیاره .

سلام گلم , نخیر کاندوم چسبندگی نمیاره .
مهمان - وجیهه در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:25

سلام گرم به مامانم عزیز
من 20 سالمه و متاهلم و از قرص های یاسمن برای پیش گیری استفاده میکنم ولی همه میگن خیلی عوارض داره و تو سایت های زیادی هم خوندم که عوارضش زیاده و در معاینه بهم گفتن برام آی یو دی مناسب نیست شما چه روشی رو بهم توصیه میکنین؟

سلام گرم به مامانم عزیز من 20 سالمه و متاهلم و از قرص های یاسمن برای پیش گیری استفاده میکنم ولی همه میگن خیلی عوارض داره و تو سایت های زیادی هم خوندم که عوارضش زیاده و در معاینه بهم گفتن برام آی یو دی مناسب نیست شما چه روشی رو بهم توصیه میکنین؟
کارشناس مامانم در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:29

سلام عزیزم میتونین از کاندوم استفاده کنین

سلام عزیزم میتونین از کاندوم استفاده کنین
مهمان - راضیه در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:24

سلام و خسته نباشید
من حدود یه ماهه که دستگاه آی یودی گذاشتم منتهی در حین نزدیکی خیلی درد دارم و ترشحاتی میاد ازم که احساس میکنم نرما ل نیست ,آیا اینا طبیعیه؟؟

سلام و خسته نباشید من حدود یه ماهه که دستگاه آی یودی گذاشتم منتهی در حین نزدیکی خیلی درد دارم و ترشحاتی میاد ازم که احساس میکنم نرما ل نیست ,آیا اینا طبیعیه؟؟
کارشناس مامانم در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:30

سلام عزیزم بهتره به پزشکتون مراجعه کنین نخیر طبیعی نیست .

سلام عزیزم بهتره به پزشکتون مراجعه کنین نخیر طبیعی نیست .
مهمان - نیوشا در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:24

سلام و خسته نباشین
من موقع برقراری رابطه خیلی اذیت میشم و این رو هم بگم دود یک ماه هست که IUD گذاشتم میشه راه حلی بهم بگین؟

سلام و خسته نباشین من موقع برقراری رابطه خیلی اذیت میشم و این رو هم بگم دود یک ماه هست که IUD گذاشتم میشه راه حلی بهم بگین؟
کارشناس مامانم در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 06:30

سلام عزیزم میتونین از ژل های روان کننده در حیت رابطه استفاده کنین.

سلام عزیزم میتونین از ژل های روان کننده در حیت رابطه استفاده کنین.
مهمان - اسما در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 05:51

سلام ممنون از سایت آموزندتون
من 19 سالمه و تازه عروسی کردم و برای پیش گیری از بارداری میخوام آی یو دی بذارم آیا این روش پیش گیری عوارضی نداره ؟
در حین رابطه مشکلی ایجاد نمیکنه ؟
و یکیم اینکه بعد از درآوردن بلافاصله میشه بچه دار شد؟

سلام ممنون از سایت آموزندتون من 19 سالمه و تازه عروسی کردم و برای پیش گیری از بارداری میخوام آی یو دی بذارم آیا این روش پیش گیری عوارضی نداره ؟ در حین رابطه مشکلی ایجاد نمیکنه ؟ و یکیم اینکه بعد از درآوردن بلافاصله میشه بچه دار شد؟
کارشناس مامانم در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 05:53

سلام عزیزم برای سن شما IUDمناسب نیست بهتره از کاندوم برای پیش گیری استفاده نمایید.

سلام عزیزم برای سن شما IUDمناسب نیست بهتره از کاندوم برای پیش گیری استفاده نمایید.
مهمان - سهیلا در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 05:46

سلام و خسته نباشید
من برای جلوگیری از بارداری میخوام آی یو دی بذارم ولی متاسفانه شوهرم نمیذاره, میخواستم ببینم بهترین روش بعد از آی یو دی چیه برای پیش گیری از بارداری؟

سلام و خسته نباشید من برای جلوگیری از بارداری میخوام آی یو دی بذارم ولی متاسفانه شوهرم نمیذاره, میخواستم ببینم بهترین روش بعد از آی یو دی چیه برای پیش گیری از بارداری؟
کارشناس مامانم در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 05:46

سلام عزیزم , یکی از بهترین روش ها استفاده از کاندوم هست
و دیگری استفاده از قرص های ضد بارداری که به صورت روزانه استفاده میشه .

سلام عزیزم , یکی از بهترین روش ها استفاده از کاندوم هست و دیگری استفاده از قرص های ضد بارداری که به صورت روزانه استفاده میشه .
مهمان - سوسن در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 05:43

سلام و خسته نباشید خدمت مامانم عزیز
من حدود دو ساله از IUD برای جلوگیری از بارداری استفاده میکردم حالا باید جقدر قبل از اقدان برای بارداری دستگاه رو بردارم؟

سلام و خسته نباشید خدمت مامانم عزیز من حدود دو ساله از IUD برای جلوگیری از بارداری استفاده میکردم حالا باید جقدر قبل از اقدان برای بارداری دستگاه رو بردارم؟
کارشناس مامانم در روز چهارشنبه, 05 آبان 1395 05:44

سلام عزیزم
اگر چه میتونین بلافاصله بعد از برداشتن دستگاه اقدام برای بارداری داشته باشین ولی بهتره بعد از اینکه دستگاه رو برداشتین یکی دو ماه بعد اقدام کنین برای بارداری.

سلام عزیزم اگر چه میتونین بلافاصله بعد از برداشتن دستگاه اقدام برای بارداری داشته باشین ولی بهتره بعد از اینکه دستگاه رو برداشتین یکی دو ماه بعد اقدام کنین برای بارداری.
قبلا ثبت نام کردید ؟ وارد شوید
مهمان
دوشنبه, 04 ارديبهشت 1396