امام رضا (ع) : به زنان حامله کندر بخورانید تا فرزندی که در بطن دارند اگر پسر است با هوش و دانا و شجاع و اگر دختر است خوش قیافه و خوش اخلاق گردد.

laghari chaghi

25 علامت شایع بارداری را حتما بشناسید(بخش اول)

اولین نکته مهمی که هر خانم جوانی باید به یاد داشته باشد این است که دلیل اصلی نگرانی هر زن بارداری در مدت حاملگی او فقدان اطلاعات دقیق درباره دوران بارداری و هدایت ناکافی او توسط دکتر معالجش و سایر اعضای باتجربه خانواده است. از آن جایی که دوران بارداری دوره بسیار مهمی در زندگی هر زنی تلقی می شود، به همین دلیل هم گاهی اوقات، علائم و نشانه های خاصی دارد که می تواند زن حامله را ناراحت کرده و یا دچار استرس کند. بنابراین، هر زن بارداری باید در این فکر باشد که چگونه می تواند خود را برای مقابله با شرایط به وجود آمده، آماده کند. در نهایت، یادتان باشد که شما به عنوان یک خانم باردار، با دانستن علائم بارداری می توانید بر تمام مشکلات این دوران غلبه کنید. مقاله زیر اطلاعاتی است که مطالعه آن می تواند در مورد این موضوع به شما کمک کند. پس قبل از حامله شدن، سعی کنید تا با مطالعه بیشتر این نوع مقالات، با آمادگی کامل به پیشواز این دوران سخت بروید!

25 علامت شایع دوران بارداری که در بدن هر زن حامله ای ظاهر می شود:

ممکن است در زمان تلاش برای باردار شدن، با مسائل بسیار بی ارزشی در مورد اینکه آیا حامله هستید و یا نه، مواجه شده و بسیار نگران و ناراحت شوید. به همین دلیل، اگر شما تا به حال هیچ تجربه ای درباره حاملگی نداشتید، می توانید با مطالعه 25 علامت ذکر شده در این مقاله، اطلاعات کافی را به دست بیاورید. همچنین، این نکته مهم را هم به یاد داشته باشید که تمام علائم بارداری بررسی شده در این مقاله، همیشه ممکن است دلیل بر حامله بودن شما نباشد. پس حتما قبل از قبول فرضیه حاملگی خودتان، در این باره با یک دکتر متخصص زنان و زایمان صحبت کنید. علائم شایع باردار بودن زنان عبارتند از:

1. قطع دوره قاعدگی یا پریود از اولین علائم بارداری :

به خاطر بسپارید که از دست دادن دوره قاعدگی یا پریود، یکی از اولین علائم بارداری است که بسیاری از زنان باردار آن را تجربه خواهند نمود. در بسیاری از موارد، تعدادی از افراد حتی ممکن است متوجه نشوند که یک دوره قاعدگی یا پریود خود را از دست داده اند! اما با شروع دوران بارداری در بدن زنان، در حالت طبیعی تقریبا تمام دوره های ماهانه آن ها متوقف خواهد شد. با این حال، امکان دارد دلایل مختلف دیگری منجر به از دست دادن یک دوره قاعدگی یا پریود در بانوان شود. یکی از این علل می تواند افزایش وزن ناگهانی و یا از دست دادن وزن زیاد در یک مدت کوتاه باشد که در بین عموم زنان دلیل مهمی تلقی نمی شود، اما ممکن است سبب از دست رفتن دوره قاعدگی یا پریود در این افراد شود. همچنین، در برخی موارد دیگر، وجود استرس بیش از حد در زنان نیز می تواند منجر به بروز نشانه های مشابه گردد. علاوه بر این موارد، این نکته مهم را نیز فراموش نکنید که اگر شما به طور ناگهانی انجام حرکات ورزشی را شروع کرده باشید، این حالت نیز می تواند دوره های ماهانه شما را از بین ببرد. به وجود آمدن حالت بی اشتهایی، پرخوری و یا اختلالات دیگر هورمونی هم می تواند با این مساله مرتبط باشد. همچنین، مصرف برخی از داروها، به ویژه داروهایی که برای کنترل بارداری و تولد نوزاد استعمال می شود هم می تواند تاخیر قابل توجهی در روند پریود زنان ایجاد کرده و یا آن را به طور کامل از بین ببرد. پس، به یاد داشته باشید که مشکل بدنی اساسی ندارید و داروی خاصی هم مصرف نمی کنید، از دست دادن دوره قاعدگی در بدنتان می تواند یکی از علائم اولیه آغاز دوران بارداری در زندگی شما محسوب شود.

2. نامنظمی در پریود از علائم بارداری:

باید درباره نحوه روی دادن و نظم موجود در دوره های ماهانه خود بیشتر از دیگران آگاه باشید، چون این دوره ها در بدن هر زنی از الگوی خاصی پیروی می کند. اما اگر خانم جوانی باردار شده باشد، ممکن است دوره قاعدگی یا پریود او با دوره های قبلی فرق کند و نظم موجود در این دوره ها نیز از بین برود. این تغییر می تواند در میزان ترشحات، مدت زمان و یا حتی تعداد روزهای دوره ی قاعدگی تاثیر چشمگیری داشته باشد. با این حال، فراموش نکنید که دلایل مختلف دیگری وجود دارد که می تواند تغییراتی را در روند دوره های قاعدگی زنان ایجاد کند. اگر به هر دلیلی، شما هم متوجه بروز بی نظمی و یا غیرمعمول شدن در حالت دوره های قاعدگی خود شدید، بهتر است در اسرع وقت با یک دکتر متخصص زنان و زایمان صحبت کنید ، شاید این نامنظمی از علائم بارداری شما باشد.

alaem-bardari1.jpg

3. احساس حالت تهوع و استفراغ از علائم بارداری :

همانطور که می دانید یکی از نشانه های اولیه آغاز دوران بارداری، به وجود آمدن حالت تهوع و استفراغ در زنان است. بروز حالت تهوع، احساسی است که اکثر زنان در روزهای اول آغاز دوران بارداری خود آن را تجربه می کنند و بسیار هم شایع است. با این که این حالت به نام ویار صبحگاهی شناخته شده است، اما برخی از زنان حامله حالت تهوع را در هر زمان از روز و حتی در شب نیز تجربه می کنند. در دوران بارداری تقریبا بروز هر تغییر و انجام هر کاری می تواند حالت تهوع شدیدی را در مادر حامله به وجود آورد. پخت و پز، استفاده از ظروف خاص و یا حتی استشمام برخی عطرها از جمله عواملی است که سبب بروز حالت تهوع در این مادران می شود.

4. گرفتگی ناگهانی در عضلات از علائم بارداری:

گرفتگی ناگهانی عضلات که توام با احساس درد است، می تواند علامتی دیگر از علائم بارداری در بدن هر خانمی باشد. تصور می شود هنگامی که تخمک بارور شده می خواهد به دیوار رحم متصل گردد، می-تواند منجر به بروز گرفتگی ناگهانی عضلات در هفته های اول از آغاز دوران بارداری در زنان شود. جالب است بدانید که بیشتر زنان ممکن است بروز این حالت را با دردهای شروع دوره قاعدگی یا پریود خود اشتباه بگیرند. البته، به عنوان یک خانم جوان این نکته مهم را هم به خاطر داشته باشید که این احساس شاید در مواردی هم اتفاق بیافتد که فرد اصلا حامله نیست.

5. کاهش میل جنسی از علائم شایع بارداری:

هنگامی که زنی حامله می شود، بدن او بر اثر تغییرات هورمونی زیاد، نظم و ترتیب خود را از دست می دهد، که همین عامل به تنهایی می تواند باعث کاهش میل جنسی در او شود. حتی در مواردی هم ممکن است اشتیاق به رابطه جنسی به طور کلی در زنان باردار، حتی تا زمان تولد نوزاد از بین برود. البته، فراموش نکنید که دلایل مختلف دیگری، مانند خستگی زیاد، استرس، مصرف برخی داروها و یا ورزش کردن بیش از حد نیز می تواند میل جنسی را در زنان کاهش دهد.

6. ششمین علامت بارداری حساس شدن سینه ها :

به وجود آمدن تغییرات در سینه های زنان، یکی از نشانه های اولیه آغاز دوران بارداری در بدن آن ها محسوب می شود، برخی از زنان ممکن است این حساسیت را با ایجاد شدن درد در هنگام لمس کردن سینه های خود تجربه کنند. فراموش نکنید که این درد می تواند تنها در اطراف ناحیه نوک پستان ها و یا کل سینه ها باشد. به دلیل بروز همین دردها، دست زدن به سینه های زن حامله در کل دوران بارداری او می تواند کاملا ناراحت کننده باشد.

7. تغییرات اساسی در نوک سینه های زن باردار:

برخی از زنان ممکن است با ایجاد شدن تغییرات خاصی در نوک سینه های خود متوجه حامله بودنشان شوند، چون با باردار شدن فرد نوک سینه های او تیره تر و یا حتی بزرگتر خواهد شد. خانم های باردار می توانند لکه های کوچک برجسته ای را در اطراف نوک پستان های خود مشاهده کنند. علاوه بر این موارد، با آغاز دوران بارداری منطقه اطراف آرئول سینه های زنان نیز ممکن است دچار لکه های سفیدی مثل جوش شوند که نشان از باردار بودن فرد دارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست، چون بروز تمام این علائم در دوران بارداری امری عادی و طبیعی می باشد.

alaem-bardari8.jpg

8.هشتمین نشانه بارداری، احساس سنگینی در سینه های زن باردار :

به یاد داشته باشید هنگامی که زنی حامله می شود، تغییرات اساسی در اندازه پستان های او به وجود خواهد آمد. این تغییرات به دلیل بافت های داخلی سینه است که با شروع دوران بارداری، خود را برای مرحله شیر دادن و پرستاری از نوزاد آینده آماده می کنند. از این رو، بسیاری از زنان حامله در دوران بارداری خود ممکن است احساس سنگینی را در سینه ها تجربه کنند. پس می توان ادعا کرد که برای انجام یک زایمان خوب و تغذیه مناسب نوزاد آینده، استفاده از سینه بند مخصوص دوران بارداری برای پشتیبانی از سینه های هر زن حامله ای لازم و ضروری است.

9. تکرر ادرار از بارزترین علائم بارداری :

زمانی که زنی باردار شود، تعداد دفعات ادرار کردن در او نیز ممکن است افزایش یابد. این حالت در اکثر زنان باردار از هفته های اول آغاز دوران بارداری شروع شده و تا پایان این دوران و حتی تا زمان به دنیا آمدن نوزاد ادامه خواهد یافت، چون در کل دوران بارداری به ویژه در چند هفته اول از این دوران، بدن فرد حامله خون و مایعات اضافی را از طریق کلیه ها دفع می کند. همچنین، به یاد داشته باشید که با پیشرفت حاملگی مادر و رشد جنین داخل رحم او به دلیل فشار بیشتری که رحم بر روی مثانه وارد می کند، این احساس بیشتر خواهد شد.
ادامه علائم بارداری را در 25 نشانه شایع بارداری که باید از آن آگاه باشید (بخش دوم) دنبال کنید.

 

نظرات 6

مهمان - reyhanehe روی سه شنبه, 14 شهریور 1396 09:02

سلام خسته نباشیدمن بیشترکمردرددارم وزیرشکممم ایااین ازعلائم بارداریه؟

سلام خسته نباشیدمن بیشترکمردرددارم وزیرشکممم ایااین ازعلائم بارداریه؟
مامانم روی چهارشنبه, 22 شهریور 1396 10:32

سلام
این ها میتونه علائم بارداری باشه در صورتی که تاخیر در پریود داشته باشین

سلام این ها میتونه علائم بارداری باشه در صورتی که تاخیر در پریود داشته باشین
مهمان - مریم م روی پنج شنبه, 29 تیر 1396 19:00

سلام، من بعد از دو روز که باید پریود میشدم ترشحات قهوه ای گاهی هم صورتی خیلی روشن داشتم اما کم بود فقط بعضی جاهای پد کثیف میشد، حالت تهوع و بعضی علایم که گفتین رو داشتم طوری که فک میکردم باردارم، تا امروز که روز چهارمه خونریزیم بیشتر شد کمر درد پریودی، سردرد و حالت تهوع و گُر گرفتگی ،الام نمیدونم تو چه وضعیتی ام، لطفن راهنمایی کنین، ممنون
درضمن روز بیستم دوره نزدیکی داشتم و دوره ام هم ۲۸ روزه کامله، پرولاکتینم هم بالا بود قرص میخورم ، ممکنه که به خاطر پرولاکتین هورمون hcg کم باشه و پریود شده باشم ولی در عین حال باردار باشم؟؟؟

سلام، من بعد از دو روز که باید پریود میشدم ترشحات قهوه ای گاهی هم صورتی خیلی روشن داشتم اما کم بود فقط بعضی جاهای پد کثیف میشد، حالت تهوع و بعضی علایم که گفتین رو داشتم طوری که فک میکردم باردارم، تا امروز که روز چهارمه خونریزیم بیشتر شد کمر درد پریودی، سردرد و حالت تهوع و گُر گرفتگی ،الام نمیدونم تو چه وضعیتی ام، لطفن راهنمایی کنین، ممنون درضمن روز بیستم دوره نزدیکی داشتم و دوره ام هم ۲۸ روزه کامله، پرولاکتینم هم بالا بود قرص میخورم ، ممکنه که به خاطر پرولاکتین هورمون hcg کم باشه و پریود شده باشم ولی در عین حال باردار باشم؟؟؟
مامانم روی چهارشنبه, 22 شهریور 1396 10:33

سلام
ممکنه از مصرف قرص باشه ، برای اطمینان از بی بی چک استفاده کنین.

سلام ممکنه از مصرف قرص باشه ، برای اطمینان از بی بی چک استفاده کنین.
مهمان - هلیا روی جمعه, 28 آبان 1395 20:59

سلام و خسته نباشید
ببخشید همه خانم ها در دوران بارداری تکرار ادار دارند؟

سلام و خسته نباشید ببخشید همه خانم ها در دوران بارداری تکرار ادار دارند؟
کارشناس مامانم روی جمعه, 28 آبان 1395 21:00

سلام عزیزم , بله زمانی که زنی باردار شود، تعداد دفعات ادرار کردن در او نیز ممکن است افزایش یابد. این حالت در اکثر زنان باردار از هفته های اول آغاز دوران بارداری شروع شده و تا پایان این دوران و حتی تا زمان به دنیا آمدن نوزاد ادامه خواهد یافت، چون در کل دوران بارداری به ویژه در چند هفته اول از این دوران، بدن فرد حامله خون و مایعات اضافی را از طریق کلیه ها دفع می کند. همچنین، به یاد داشته باشید که با پیشرفت حاملگی مادر و رشد جنین داخل رحم او به دلیل فشار بیشتری که رحم بر روی مثانه وارد می کند، این احساس بیشتر خواهد شد.

سلام عزیزم , بله زمانی که زنی باردار شود، تعداد دفعات ادرار کردن در او نیز ممکن است افزایش یابد. این حالت در اکثر زنان باردار از هفته های اول آغاز دوران بارداری شروع شده و تا پایان این دوران و حتی تا زمان به دنیا آمدن نوزاد ادامه خواهد یافت، چون در کل دوران بارداری به ویژه در چند هفته اول از این دوران، بدن فرد حامله خون و مایعات اضافی را از طریق کلیه ها دفع می کند. همچنین، به یاد داشته باشید که با پیشرفت حاملگی مادر و رشد جنین داخل رحم او به دلیل فشار بیشتری که رحم بر روی مثانه وارد می کند، این احساس بیشتر خواهد شد.
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
جمعه, 31 شهریور 1396