رسول خدا (ص) : هيچ زن باردارى نيست كه خربزه با پنير بخورد ، مگر اين كه نوزادش خوش چهره و خوش خو مى گردد .

مراحل شگفت انگیز لانه گزینی جنین(بخش دوم)

در مراحل شگفت انگیز لانه گزینی جنین(بخش اول) خواندید که لانه گزیری جنین چگونه انجام می شود و علائم آن را به طور کامل دنبال کردید ، در ادامه می خوانید ....
برخی از علائم شایعی که به احتمال زیاد، خانم ها در هنگام لانه گزینی موفقیت آمیز جنین در دیواره رحم خود، تجربه خواهند کرد، عبارتند از:

1. احساس دل درد و لکه بینی اندک هنگام لانه گزینی موفقیت آمیز :

به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، به یاد داشته باشید که هر چند لکه بینی و گرفتگی عضلات شکم در زنان از علائم معمول زمان تخمک گذاری است، اما اگر تخمک گذاری حدود یک هفته قبل از قاعدگی رخ دهد، این نشانه می تواند به معنی لانه گزینی موفقیت آمیز تخمک لقاح یافته در دیواره رحم مادر باشد. جالب است بدانید که این اتفاق هم معمولا با زیاد شدن ترشحات واژن که به رنگ صورتی و یا قهوه ای بر روی لباس زیر و یا کاغذ توالت قابل مشاهده است، همراه خواهد بود. حتی در این زمان، برخی از زنان ممکن است لکه بینی زیادی را هم بین دو دوره قاعدگی خود تجربه کنند. همین شرایط است که باعث می شود بسیاری از خانم ها نتوانند با قاطعیت ادعا کنند که باردار هستند و یا نه.

2. احساس حساسیت بیشتر سینه ها در زمان لانه گزینی جنین :

همچنین، به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، به یاد داشته باشید که احساس حساسیت به لمس پستان ها یکی دیگر از علائم شایع لانه گزینی موفقیت آمیز جنین در دیواره رحم مادر است. تمام خانم های بارداری، به احتمال زیاد در دوران لانه گزینی جنین خود این نشانه را تجربه می کنند و علت آن هم افزایش سطح ترشح هورمون استروژن و پروژسترون در طول آغاز دوران بارداری است. گاهی اوقات، ممکن است سینه های مادر در دوران لانه گزینی جنین دچار تورم زیادی هم شود. با این حال، این تنها نشانه از علانم تخمک گذاری زنان است که فقط برای یک یا چند روز مشاهده می شود. اگر یک زن بعد از زمان تخمک گذاری خود باردار شود، این حساسیت در سینه های او ادامه خواهد یافت. اما لازم است بدانید که بعد از آغاز رسمی دوران بارداری، این حساسیت ها ممکن است ادامه داشته و باعث بروز درد آزار دهنده در مادر باردار شود. درواقع، می توان ادعا کرد که در دوران بارداری، نوک سینه های خانم ها بسیار حساس شده و در برخی مواقع هم ممکن است اندازه آن ها بزرگ تر شود. اما، به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، حتما این نکته مهم را به یاد داشته باشید که این تورم ها بدون بروز قرمزی بوده و پوست سینه ها باید حالت طبیعی خود را حفظ نماید. 

3. احساس تغییر در طعم و مزه غذاها در دروه لانه گزینی جنین:

به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، به خاطر داشته باشید که بیشتر زنان در دوران لانه گزینی جنین در دیواره رحم خود، شاهد افزایش شدید طعم و مزه و بوی غذاها می شوند. همچنین، مادران باردار این احساس را تا تمام شدن دوره لانه گزینی جنین و حامله شدن رسمی خود تجربه خواهند کرد. همین احساس تغییر در مزه و بوی مواد غذایی، مسئول ایجاد هوس خاص دوران بارداری و بیزاری از برخی مواد غذایی در زنان حامله خواهد بود. اما، به یاد داشته باشید که بروز این حالت می تواند نشانه ای خوشایند از موفقیت آمیز بودن روند لانه گزینی جنین در دیواره رحم شما باشد. علاوه بر این موارد، لازم است بدانید که به وجود آمدن ویار و هوس برای مصرف نمک در زنان، در این دوره از بارداری هم بسیار شایع است. در واقع، اعتقاد بر این است که تغییرات به وجود آمده در سلیقه ی غذایی مادران باردار با هورمون ها ترشح شده در این دوران در ارتباط است. نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان می دهد که اکثریت زنان، گزارشی از به وجود آمدن حس تیز نسبت به بوها و طعم مواد غذایی به عنوان نشانه ای از زمان تخمک گذاری در بدن خود داده اند. در نهایت، به عنوان یک خانم یادتان باشد که ترشح هورمون های بارداری می تواند احساس دوست داشتن و بیزاری از برخی مواد غذایی خاص را در زنان حامله ایجاد کند و شاید، میل به ماده غذایی خاصی را که خانمی قبل از باردار شدن، اصلا آن را دوست نداشت، در او به وجود آورد. با این حال، به خاطر داشته باشید که اگر این بیزاری از مواد غذایی و یا هوس، کمتر از هفت روز پس از تخمک گذاری رخ دهد، ربطی به لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر ندارد. 

4. تغییر در درجه حرارت بدن مادر در زمان لانه گزینی جنین: 

در طول روزهای اولیه از لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر، دمای بدن او ممکن است به عنوان یک نتیجه از افزایش سطح هورمون پروژسترون، تا حد زیادی بالا رود. درجه حرارت بدن مادر در دوران لانه گزینی جنین، به طور معمول در حدود 36.6 درجه فارنهایت خواهد بود. با این حال، زمانی که تخمک لقاح یافته با موفقیت در دیواره رحم مادر لانه گزینی کرد، هورمون پروژسترون با سرعت زیادی افزایش یافته و همین شرایط، سرعت فرایند متابولیک در بدن مادر باردار و میزان جریان خون در بدن او را بالا می برد.
این تغییرات باعث خواهد شد تا درجه حرارت بدن مادر، در دوران لانه گزینی جنین در دیواره رحم او به سرعت افزایش یابد. بنابراین، شما به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، متوجه خواهید شد که درجه حرارت بدنتان در زمان لانه گزینی فرزندتان افزایش یافته است. اما اگر تخمک لقاح یافته، نتواند در دیواره رحم ایمپلنت شود و دوره قاعدگی، دوباره در بدن خانمی آغاز گرددبدن با افت سریع میزان ترشح هورمون پروژسترون مواجه شده و درجه حرارت آن نیز به شدت کاهش خواهد یافت. گاهی اوقات، اکثر زنان متوجه می شوند که دمای بدن آن ها به طور ناگهانی و در روزهای هفتم الی دهم پس از زمان تخمک گذاری، به شدت افزایش می یابد. در چنین شرایطی، آن ها به اشتباه این علامت را به عنوان نشانه ای از بارداری خود می دانند، که اصلا هم درست نیست.

lanegozini4.jpg

5. بروز ویار صبحگاهی با شروع لانه گزینی جنین:

یکی از سخت ترین و ناراحت کننده ترین حالات در دوران حاملگی زنان، مقابله با ویار صبحگاهی در اوایل این دوران می باشد. حالت تهوع و استفراغ که از آن ها به عنوان علامت ویار صبحگاهی در زنان باردار یاد می شود، معمولا توسط واکنش بدن زن حامله به بوهای قوی ایجاد می گردد. نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان می-دهد که 99 درصد از زنانی که باردار می شوند، از این علامت دوران بارداری رنج می برند. خوب است به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، بدانید که این حالت معمولا قبل از اتمام چرخه های منظم قاعدگی و عمدتا در طول چند هفته اول از دوران بارداری، در بدن زنان رخ می دهد. گاهی اوقات، همیک زن می تواند ویار صبحگاهی شدیدی را همراه با سردرد مشقت بار و کمردرد تجربه کند. لازم است به عنوان یک خانم بدانید که مصرف زنجبیل در این افراد، کمک می کند تا به راحتی بتوانند با ویار صبحگاهی خود مقابله کنند. همچنین، یادتان باشد که مصرف غذاهای ترش و شیرین هم می تواند به یک زن مبتلا به ویار صبحگاهی کمک زیادی بکند.

6. افزایش دمای بازال بدن مادران در زمان لانه گزینی جنین : 

به عنوان خانمی که در حال تلاش برای باردار شدن هستید، به یاد داشته باشید که دمای پایه بدن تمام زنانی که وارد فاز لوتئال (BBT) می شوند، معمولا بالا است. همچنین، لازم است بدانید که این افزایش دما در فاز لوتئال، با افزایش هورمون پروژسترون در بدن خانم ها همراه است. اگر عمل لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر با موفقیت انجام گیرد، به احتمال زیاد، این دما هم تا آخر دوران بارداری همان طور بالا باقی خواهد ماند. بنابراین، می توان ادعا کرد که بالا بودن دمای پایه بدن یک زن، در حدود 37.4-37.5 درجه فارنهایت، نشانه ای مهم از موفقیت آمیز بودن مرحله لانه گزینی جنین در دیواره رحم او است.

7. از بین رفتن دوره قاعدگی در زنان:

اگر شما هم مانند بسیاری از خانم ها باردار هستید، اما همچنان دوره قاعدگی خود را در زمان مقرر خود دریافت می کنید، لازم است بدانید که روی دادن این حال و مشاهده چرخه قاعدگی در زنان باردار می تواند به وجود عوامل خاصی در بدن آن ها مانند وجود بیماری ها استرس و انجام برخی اعمال جراحی در گذشته و قبل از باردار شدن بستگی داشته باشد. بنابراین، یادتان باشد که اگر شما به عنوان یک خانم حامله دوره های قاعدگی خود را به طور منظم دریافت می کنید، ممکن است متوجه علائم دیگر لانه گزینی جنین در دیواره رحم و حاملگی خود نشوید. در چنین شرایطی، بهتر است به یک دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و تست حاملگی انجام دهید.
در طول دوران جایگزینی جنین در دیواره رحم مادر، تجربه کردن گرفتگی عضلات به مدت یک یا دو روز، هم امری طبیعی است و مادران باردار نباید در مورد آن نگران باشند. این گرفتگی ها معمولا یک هفته پس از اتمام لانه گزینی جنین در دیواره رحم مادر از بین خواهد رفت. گاهی اوقات هم آنچه را که ما در مورد گرفتگی عضلات فرض می کنیم، مربوط به دوره لانه گزینی جنین نبوده و می تواند مربوط به نفخ و یا وجود مشکلات گوارشی در بدن باشد. همچنین، از آنجا که گرفتگی عضلات در دوره لانه گزینی جنین مشابه گرفتگی های دوران قاعدگی در زنان است، بسیاری از زنان این حالات را نادیده گرفته و آن را به شروع چرخه قاعدگی خود ارتباط می دهند. با این حال، بر خلاف تصور عموم، گرفتگی های دوران قاعدگی در زنان می تواند گاهی اوقات برای یک یا دو روز تمام ادامه داشته باشد، اما انقباضات دیواره رحم در طول جایگزین شدن جنین در دیواره رحم مادر باردار باعث ایجاد گرفتگی عضلات در بازه های زمانی کوتاه خواهد شد. همچنین، با آغاز رسمی دوران بارداری و با شروع مراحل رشد جنین، فشار زیادی به دیواره رحم مادر باردار وارد شده و باعث بروز اسپاسم خفیف در آن ناحیه، تا اتمام نه ماه این دوران خواهد شد.
آنچه که شما باید به عنوان یک زن حامله در موردش نگران باشید، تجربه کردن گرفتگی و درد شدید، همراه با خونریزی زیاد است. این حالت، در بسیاری از خانم ها هم غیر قابل تحمل بوده و بروز آن در بدن یک زن باردار می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد.
یکی دیگر از دلایل حساسیت نشان دادن زنان باردار به لمس سینه های خود، افزایش جریان خون در این ناحیه از یدن و بزرگ تر شدن سینه ها است. برخی از تغییرات دیگری که مادران حامله در دوران بارداری خود ممکن است آن ها را تجربه کنند، شامل تیره تر شدن رنگ نوک سینه ها، متورم شدن رگ های خونی در منطقه پستان ها و بزرگتر شدن اندازه آن ها می باشد. به عنوان خانمی که قصد باردار شدن دارید، به یاد داشته باشید که در واقع، بروز همین نشانه ها، سینه های مادر را برای انجام وظایف مادری و تبدیل شدن به یک منبع تغذیه برای نوزاد او آماده می کند. اگر شما حساسیت به لمس پستان ها را در حدود هفت روز پس از تخمک گذاری در بدن خود تجربه کنید، ممکن است نشانه ای از لانه گزینی موفقیت آمیز جنین در دیواره رحم شما باشد. از سوی دیگر، به عنوان یک خانم به یاد داشته باشید که اگر در دوران لانه گزینی جنین در دیواره رحم خود، دردی را در سینه های خود احساس کردید، این درد هم مانند دردهای دوران قاعدگی عادی، فقط یک یا دو روز طول خواهد کشید. 
در نهایت، به یاد داشته باشید که تجربه کردن برخی از علائم بالا، اغلب نشان دهنده لانه گزینی موفقیت آمیز چنین در دیواره رحم شما می باشد. با این حال، برخی از علائم غیرمعمولی نیز وجود دارد که به عنوان بخشی از دوران بارداری تلقی می شود و فقط ممکن است در 30 درصد از زنان رخ دهد. دلیل این امر هم، متفاوت بودن شرایط بدنی افراد مختلف است. در واقع، می توان اثبات کرد که در دوران بارداری، بدن افراد مختلف نمی تواند علائم مشابهی را با شدت یکسان تجربه کنند. از این رو، تایید خبر بارداری خانم ها تا زمانی که دکتر متخصص زنان و زایمان، باردار یودن آن ها را از طریق انجام آزمایش حاملگی اثبات نکرده است، امری بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

در مراحل شگفت انگیز لانه گزینی جنین(بخش سوم) علائم هشدار دهنده حین لانه گزینی جنین را خواهید خواند.

 

نظرات 2

مهمان - آرزو در روز جمعه, 28 آبان 1395 21:22

سلام و خسته نباشید , دمای بدن مادر در دوران لانه گزنی جنین چقدر میشه؟

سلام و خسته نباشید , دمای بدن مادر در دوران لانه گزنی جنین چقدر میشه؟
کارشناس مامانم در روز جمعه, 28 آبان 1395 21:22

سلام عزیزم , درجه حرارت بدن مادر در دوران لانه گزینی جنین، به طور معمول در حدود 36.6 درجه فارنهایت خواهد بود .

سلام عزیزم , درجه حرارت بدن مادر در دوران لانه گزینی جنین، به طور معمول در حدود 36.6 درجه فارنهایت خواهد بود .
قبلا ثبت نام کردید ؟ وارد شوید
مهمان
شنبه, 09 ارديبهشت 1396