رسول خدا (ص) : هيچ زن باردارى نيست كه خربزه با پنير بخورد ، مگر اين كه نوزادش خوش چهره و خوش خو مى گردد .

مادر و جنین در هفته یازدهم بارداری(بخش دوم)

تغییرات بدنی مادر در هفته یازدهم بارداری در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته یازدهم (بخش اول) به طور کامل گفته شد ، در ادامه تغییرات جنین در این هفته را خواهید خواند.

تغییرات به وجود آمده در جنین در ماه سوم بارداری - هفته یازدهم :

به یاد داشته باشید که در هفته یازدهم بارداری، فرزند شما اگر سالم باشد و مشکلی در طی این دوره برایش به وجود نیاید، با آشامیدن مایع آمنیوتیک و لگد زدن به اطراف این دوره را پشت سر خواهد گذاشت. این جنب و جوش در رحم، ورزشی برای کمک به رشد طبیعی جنین است. فرزندتان اینک حرکات خود را برای گرفتن ریزمغذی ها از مایع درون رحمی تنظیم نموده است. ناخن های او در حال شکل گیری و رشد بر روی انگشتان دستش بوده، که به وضوح قابل تشخیص خواهد بود. همچنین، در هفته یازدهم بارداری، اندازه کمی از موها بر روی سر بزرگ او در حال رشد خواهد بود.
شما اینک به عنوان یک مادر باید به یاد داشته باشید که در هفته یازدهم بارداری، به دلیل این که ریشه های دندان های جنین در حال رشد است و استخوان های نرمش حالا شروع به سخت شدن برای حرکت بدن به اطراف کرده اند، او در این دوره به کلسیم بیشتری نیاز خواهد داشت. دیدن این که در هفته یازدهم بارداری بدن جنین در حال حاضر به طور کامل رشد نموده و مانند یک انسان شکل گرفته است، و در چند ماه آینده به رشد و بلوغ کامل خواهد رسید، پدر و مادر را به وجد خواهد آورد.
در این مرحله از حاملگی، برآمدگی روی پیشانی جنین کاهش یافته است. چشم ها که در کنار هم قرار گرفته بودند، در حال حاضر به سمت وسط صورت حرکت می کنند، و گوش های فرزند شما هم که تا پایان هفته قبل به نظر می رسید که در گردن او قرار دارند، اینک تغییری یافته و در جای خود در سر او قرار خواهند گرفت. اگر شما در حال حمل یک جنین دختر باشید، هفته یازدهم زمانی است که تخمدان های او نیز به طور کامل رشد نموده است و باید بدانید که فرزند شما با تمام تخمک های مورد نیاز در طول عمرش به دنیا خواهد آمد، چون آ ن ها بعد از تولد فقط شروع به رشد خواهد کرد و با رسیدن به بلوغ کامل و انتشار در فضای رحم، بلوغ سنی و رسیدن به مرحله باروری را نشان خواهند داد.
در طول هفته یازدهم بارداری طرح کوچکی از اندام تناسلی خارجی جنین شما در حال شکل گیری خواهد بود، و نقطه های کوچکی روی اش قابل مشاهده می باشد که نمایانگر نوک سینه های جنین در حال رشد است.
تا این مرحله از بارداری، فرزند شما مانند یک ماه جدید منحنی شکل بوده است، اما در حال حاضر و در هفته یازدهم بارداری پشت او کم کم شروع به صاف شدن خواهد نمود.

hafte-yazdah-bardari11.jpg

اندازه جنین در هفته یازدهم دوران بارداری:

با اندازه گیری جنین در هفته یازدهم بارداری، متوجه خواهید شد که قد فرزندتان تقریبا 4 تا 3/4 سانتی متر است. همچنین، او ممکن است در این دوره 7 گرم وزن داشته باشد. حال جنین به اندازه انگشت شست یک آدم بزرگسال بوده و زیر بنای خود را در این مرحله از بارداری کامل کرده است. شکل جنین شما در این هفته ها مانند خزندگان بوده و به نظر می رسید که بیگانه ای از کرات دیگر است، در واقع بیشتر شبیه به یک نوزاد انسان مینیاتوری، با یک سر بزرگ دیده می شد. به همین دلیل، سر بزرگ او نزدیک به نیمی از طول بدن و همچنین وزنش را به خود اختصاص داده است.

 نکات مراقبتی در هفته یازدهم بارداری را در مراقبت های ماه سوم بارداری - هفته یازدهم بخوانید.

 

 

نظرات 2

مهمان - حکیمه در روز جمعه, 12 آذر 1395 09:04

سلام و خسته نباشید , من 25 سالمه و تازه وارد هفته 11م بارداری شده ام به تازگی دچار لکه بینی شده ام میخواستم بدونم این طبیعیه یا نشانه ای سقطه؟؟خیلی نگرانم میشه زود جواب بدین؟

سلام و خسته نباشید , من 25 سالمه و تازه وارد هفته 11م بارداری شده ام به تازگی دچار لکه بینی شده ام میخواستم بدونم این طبیعیه یا نشانه ای سقطه؟؟خیلی نگرانم میشه زود جواب بدین؟
کارشناس مامانم در روز جمعه, 12 آذر 1395 09:05

سلام عزیزم , معمولا در این هفته از بارداری مشکلی نداره به جز 1% از مادران , بهتره به پزشکتون مراجعه کنین تا شرایطتون رو چک نمایند.

سلام عزیزم , معمولا در این هفته از بارداری مشکلی نداره به جز 1% از مادران , بهتره به پزشکتون مراجعه کنین تا شرایطتون رو چک نمایند.
قبلا ثبت نام کردید ؟ وارد شوید
مهمان
یکشنبه, 03 ارديبهشت 1396