امام رضا (ع) : به زنان حامله کندر بخورانید تا فرزندی که در بطن دارند اگر پسر است با هوش و دانا و شجاع و اگر دختر است خوش قیافه و خوش اخلاق گردد.

مادر و جنین در هفته اول بارداری(بخش اول)

 

همیشه هفته اول بارداری گیج کننده ترین زمان برای کل زنان، به خصوص برای مادرانی که اولین بار این اتفاق را تجربه می کنند، خواهد بود. از آنجا که به عنوان یک خانم باید بدانید آیا تصورات شما در مورد بارداریتان درست است یا نه کارتان در این هفته بسیار دشوار خواهد بود. چون در هفته اول بارداری هیچ تغییر عمده ای در بدن به وجود نیامده است تا به شما نشان دهد که باردار هستید. اگر چه شما به عنوان یک مادر باردار، چرخه قاعدگی خود را از دست خواهید داد، اما ممکن است فکر کنید که بروز این چرخه در بدن شما به دلایل مختلفی به تعویق افتاده است. در هفته اول بارداری ، بسیاری از مادران سعی می کنند تست بارداری خانگی را انجام داده و به بررسی نتایج آن بپردازند. اما بهتر است هنگامی که شما بارداری خودتان را از راه های معتبر تایید کردید، به طور رسمی سفر هیجان انگیز خود را به سوی مادر شدن آغاز کنید.

روش تشخیص بارداری در هفته اول :

برای تشخیص بارداری در هفته اول ، شما نیاز به یک رویکرد چند وجهی دارید، تشخیص باید توسط یک متخصص باسابقه و به وسیله معاینه فیزیکی، تست های آزمایشگاهی و سونوگرافی انجام شود.

1. معاینه فیزیکی زنان باردار در هفته اول بارداری:

این نکته برای تمامی پزشکان زنان و زایمان بسیار مهم است که اطلاعات درستی در مورد چرخه قاعدگی زنان تحت معالجه خود به دست آورند. لازم است بدانید در صورتی که اطلاعات ارائه شده از طرف شما به عنوان یک مادر باردار صحیح باشد، تشخیص بارداری یا عدم بارداری شما هم توسط پزشک با موفقیت انجام خواهد شد. پس لطفا در هنگام مراجعه به پزشک خود، تمام جزئیات را با دقت کامل از شروع آخرین چرخه قاعدگی، جریان، مدت زمان و نوسانات آن شرح دهید. اگر قبل از آن هم هر نوع داروی ضد بارداری استفاده می کردید و یا سابقه قاعدگی های نامنظم داشتید، آن را هم با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
• بسیاری از زنان در طول هفته اول بارداری خود، خونریزی واژینال دارند که این حالت تشخیص بارداری در آن ها را واقعا دشوار خواهد نمود. علاوه بر این، بررسی سطح گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در هفته اول بارداری بسیار مهم است. از آنجا که شانس بارداری، سقط جنین و لانه گزینی نابه جا در هفته اول بارداری بالا است، تشخیص بارداری توسط پزشک باید به طور کامل و با دقت تمام انجام شود. هر گونه اشتباه در تشخیص بارداری می تواند برای مادر و جنین داخل رحم او خطرناک باشد. بنابراین، به یاد داشته باشید که به عنوان یک مادر باردار نباید هیچ گونه اطلاعاتی را از دکتر خود پنهان کنید.
• در معاینه فیزیکی و مطالعه گذشته بیمار، همچنین می توان مشخص کرد که آیا لوله های رحمی بیمار دستکاری شده یا لوله های رحمی در بیمار بسته شده و یا بیمار در گذشته دچار بیماری های التهابی و بارداری خارج از رحم بوده است. همچنین، انجام معاینه فیزیکی توسط پزشک نشان می دهد که آیا بیمار از دستگاه داخل رحمی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کرده و یا تحت درمان باروری بوده است. لازم است بدانید که امروزه با استفاده از روش های دارویی و سونوگرافی، بارداری را حتی قبل از شروع نشانه های آن مانند حالت تهوع به راحتی می توان تشخیص داد.

bardari-dandan3.jpg

2. تست های آزمایشگاهی برای تشخیص بارداری در هفته اول:

اندازه گیری برخی از هورمون ها می تواند در تشخیص بارداری در هفته اول بسیار مفید باشد. hCG هورمونی است در بدن مادر که از نظر ساختار شباهت زیادی به گلیکوپروتئین بلبرینگ، هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)، هورمون جسم زرد (LH) و تیروتروپین دارد. HCG از دو واحد آلفا و بتا تشکیل شده است. واحدهای زیر آلفا در کل، توسط آنزیم های ماکروفاژ ایجاد شده اند، و واحدهای زیر بتا، قطعه هسته ای از هم پاشیده اند، که این دو واحد سازنده ی HCG را می توان با بررسی نمونه ادرار مادر باردار تشخیص داد.
• به طور کلی، دستگاه های ادراری که اغلب برای تشخیص HCG گلیکوزیله استفاده می شوند، کارآیی بیشتر دارند، زیرا HCG گلیکوزیله یک مولکول کلیدی در اوایل بارداری است. آلفا و بتا هم دو واحدی هستند که توسط غده هیپوفیز در زنان غیرباردار تولید می شوند. به دلیل این که سطح ترشح این واحدها در زنان یائسه بالاتر است، وجود آن در زنان، حساس ترین روش بالینی است که امروزه برای تشخیص بارداری استفاده می شود. افزایش 5٪ HCG در زنان، هشت روز پس از لقاح بارداری قابل تشخیص خواهد بود، و درصد درستی تشخیص بارداری در این روش حدود 98٪ در روز یازدهم از بارداری گزارش شده است.
• با اندازه گیری سطح ترشح هورمون HCG می توان تعیین کرد که آیا بارداری در بیمار، خارج رحمی و یا سالم می باشد. میزان افزایش و کاهش ترشح هورمون HCG در زنان باردار، نمایانگر مشکلاتی است. اگر در زنان باردار میزان ترشح آن آهسته تر شود، نشان دهنده بارداری خارج رحمی بوده و یا تا به حال جنین سقط شده است. اگر سطح ترشح هورمون HCG بسیار بالا باشد، شانس بارداری مولار در بیمار بیشتر خواهد بود، که در این صورت ناهنجاری کروموزومی و بارداری های چندزایی در مادر به وجود خواهد آمد.

در هفته اول بارداری، اندازه گیری پروژسترون موجود در سرم خون مادر، بسیار مهم است و به تشخیص احتمالی بارداری غیر طبیعی در اوایل بارداری کمک خواهد کرد. همچنین، استفاده از نوار ELISA در تعیین سطح پروژسترون ترشحی در بدن مادر موثر خواهد بود.
به عنوان خانمی که احتمال بارداری در شما وجود دارد، به یاد داشته باشید که فاکتور نشان دهنده بارداری، پروتئینی است که سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن در زنان باردار خواهد بود. این پروتئین فقط پس از لقاح یافتن تخمک، از آن جدا شده است و وجود آن در بدن مادر در اثبات کردن بارداری بسیار سودمند خواهد بود. این پروتئین را می توان 36-48 ساعت بعد از انجام عمل لقاح، در بدن مادر باردار شناسایی نمود و سطح ترشح آن را تا سه ماهه اول بارداری اندازه گیری کرد. از روش EPF با موفقیت بیشتری برای تعیین بارداری در شرایط انتقال جنین لقاح یافته استفاده می شود. EPF نمی تواند پس از زایمان و یا در موارد بارداری خارج رحمی تشخیص داده شود.

hafte-6-bardari6.jpg

3. سونوگرافی بهترین راه تشخیص بارداری :

امروزه با کشف سونوگرافی واژینالی (TVUS)، تشخیص بارداری خیلی ساده تر از زمان گذشته و بسیار موثر شده است. سونوگرافی واژینالی بهترین روش برای تشخیص بارداری داخل رحمی و تعیین سن بارداری است، که معمولا در سه ماهه اول انجام می شود. سونوگرافی واژینال موثرتر از سونوگرافی شکمی است ،چرا که از فرکانس بالاتری برخوردار بوده و وضوح تصویری در آن بیشتر است.

تغییرات بدنی مادر و جنین و علائم بارداری در هفته اول:

معمولا در طول هفته اول بارداری، در بدن مادر اتفاقات زیادی نمی افتد و ظاهر او تفاوت خاصی هم با قبل از شروع دوران بارداری نخواهد داشت. در واقع مادر نمی تواند با توجه به نشانه های شرایط جدید، خود تا 3 الی 4 هفته دیگر از بارداری آگاه شود، چون در این مدت زمان دوره قاعدگی او هنوز از بین نرفته که بارداری او را به وضوح نشان دهد.
اگر چه در هفته اول بارداری، هیچ تغییر عمده ای در ظاهر زنان باردار به وجود نخواهد آمد، ولی برخی از زنان ممکن است با مشکلاتی مانند درد معده، یبوست و دیگر اختلالات گوارشی مواجه شوند.
اغلب در بعضی از زنان حالت تهوع و یا ویار صبحگاهی در هفته اول بارداری شروع می شود که بسیار آزاردهنده خواهد بود. معمولا در این دوره، زنان نسبت به قبل، تمایل بیشتری برای حمام رفتن، از خود بروز خواهند داد. با این حال به یاد داشته باشید که بروز علائم بارداری در هفته اول از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.
دیگر علائم بارداری در هفته اول قابل مشاهده است، بروز نوسانات خلقی، حساسیت به لمس پستان ها، خستگی و تغییرات هورمونی در مادران می باشد.
در طول هفته اول بارداری، تخمک از تخمدان خارج شده و به لوله های فالوپ می رسد.در واقع، بارداری شما دقیقا دو هفته پس از پایان چرخه قاعدگی رخ خواهد داد. بنابراین دانستن این نکته بسیار مهم است که باید جزئیات کاملی از آخرین دوره قاعدگی خود به دکتر معالج خود بدهید، تا محاسبه تاریخ دقیق زایمان و سن بارداری را با دقت انجام دهد.
هنگامی که لقاح تخمک صورت بگیرد، سلول تخمک شروع به تقسیم شدن خواهد کرد. در هفته اول بارداری جنین با عنوان بلاستوسیست شناخته خواهد شد، بخش خارجی بلاستوسیست رشد کرده و تبدیل به جفت خواهد شد، اما رشد بخش داخلی بلاستوسیست جنین در هفته دوم بارداری آغاز خواهد شد. اگر در یک دوره، بیشتر از یک تخمک آزاد شود، پس از لقاح و بارور شدن آن، جنین های متعدد تشکیل خواهد شد. تخم لقاح یافته دارای کروموزوم هایی است که تعیین کننده رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو، اندازه قد، و دیگر ویژگی ها و صفات شخصیتی در کودک آینده شما می باشد.
در هفته اول بارداری، آماده سازی رحم برای آغاز بارداری بسیار مهم است. که بسیاری از پزشکان این دوره را به عنوان "خارج شدن تخمک از زندان تخمدان" معرفی کرده، و این هفته را گیج کننده ترین دوره می دانند، چون برخی از زنان ممکن است فکر کنند که حامله هستند، اما نتایج آزمایشات خلاف آن را بیان کند و جواب را منفی نشان دهد. اما شما هیچ وقت امید خود را از دست ندهید، زیرا در بسیاری از موارد افراد شانس بیشتری برای باردار شدن خواهند داشت، و از بارداری خود، در زمان ناامیدی غافلگیر خواهند شد!

hafte-chaharom-a2-3.jpg

 

 در مادر و جنین در ماه اول بارداری - هفته اول (بخش دوم) ، محاسبه دقیق سن جنین و مراقبت های بارداری را خواهید خواند.

 

 

نظرات 22

مهمان - سارا روی سه شنبه, 24 مرداد 1396 22:34

سلام .من در روز نهم پریودی رابطه کامل داشتم و در روز چهاردهم جلوگیری طبیعی داشتم . یک مقداری درد در شکمم احساس میکنم آیا احتمال دارد باردار شده باشم؟ چند در صد احتمال دارد؟

سلام .من در روز نهم پریودی رابطه کامل داشتم و در روز چهاردهم جلوگیری طبیعی داشتم . یک مقداری درد در شکمم احساس میکنم آیا احتمال دارد باردار شده باشم؟ چند در صد احتمال دارد؟
مامانم روی چهارشنبه, 25 مرداد 1396 06:47

سلام
درد در شکم نمیتونه به تنهایی نشانه بارداری باشه اگر هم باردار باشید باید تا زمان تاخیر پریود صبر کنید، از الان چیزی نمیشه گفت

سلام درد در شکم نمیتونه به تنهایی نشانه بارداری باشه اگر هم باردار باشید باید تا زمان تاخیر پریود صبر کنید، از الان چیزی نمیشه گفت
مهسا روی جمعه, 20 مرداد 1396 01:20

سلام،خسته نباشید
من ماه گذشته بی بی چکم مثبت بود اما ب دلایلی پریود شدم و جنین که شاید کمتر از دو هفته داشت از بین رفت میخواستم بدونم اگه بعد اون پریودی رابطه محافظت نشده داشته باشه آدم ،ممکنه بارداری دوباره صورت بگیره یا بخاطر اون اتفاق فعلا رحم آمادگی نداره؟! ممنون میشم راهنمایی کنید .

سلام،خسته نباشید من ماه گذشته بی بی چکم مثبت بود اما ب دلایلی پریود شدم و جنین که شاید کمتر از دو هفته داشت از بین رفت :( میخواستم بدونم اگه بعد اون پریودی رابطه محافظت نشده داشته باشه آدم ،ممکنه بارداری دوباره صورت بگیره یا بخاطر اون اتفاق فعلا رحم آمادگی نداره؟! ممنون میشم راهنمایی کنید .
مامانم روی شنبه, 21 مرداد 1396 11:12

سلام
اگه در اون دوباره تخمک گذاری انجام شده باشه بله در غیر این صورت خیر

سلام اگه در اون دوباره تخمک گذاری انجام شده باشه بله در غیر این صورت خیر
مهمان - زهره روی سه شنبه, 17 مرداد 1396 00:41

سلام
من به تازگی ازدواج کردم و تو همین اولین دوره پریودی رابطه محافظت نشده داشتم
الان یک هفته از زمان پریودیم میگذره و هنوز نشدم
بی بی چک مثبت در اومده، اما نمیخام، باید چیکار کنم؟!
لطفا راهنمایی کنید

سلام من به تازگی ازدواج کردم و تو همین اولین دوره پریودی رابطه محافظت نشده داشتم الان یک هفته از زمان پریودیم میگذره و هنوز نشدم بی بی چک مثبت در اومده، اما نمیخام، باید چیکار کنم؟! لطفا راهنمایی کنید
مامانم روی سه شنبه, 17 مرداد 1396 10:27

سلام
شما باردار هستید بهتون تبریک میگم از اینکه نی نی تصمیم گرفته خیلی زود به جمع شما بیاد ناراحت نباشید و خدا رو شکر کنید چون خیلیا هستند که سالهاست حسرت داشتن یه کوچولو رو دارن.

سلام شما باردار هستید بهتون تبریک میگم از اینکه نی نی تصمیم گرفته خیلی زود به جمع شما بیاد ناراحت نباشید و خدا رو شکر کنید چون خیلیا هستند که سالهاست حسرت داشتن یه کوچولو رو دارن.
مهمان - ساناز روی شنبه, 14 مرداد 1396 19:07

سلام،من ۲۹ سالمه تقریبا باید ۴مرداد پریود بشم ولی نشدم،رفتم آزمایشگاه و گفته باردارم و دارم مامان میشم.ولی نمیدونم چند وقتمه!!چطور بفهمم چند وقتمه؟؟
ممنون میشم اگه کمکم کنید.

سلام،من ۲۹ سالمه تقریبا باید ۴مرداد پریود بشم ولی نشدم،رفتم آزمایشگاه و گفته باردارم و دارم مامان میشم.ولی نمیدونم چند وقتمه!!چطور بفهمم چند وقتمه؟؟ ممنون میشم اگه کمکم کنید.
مامانم روی دوشنبه, 16 مرداد 1396 12:44

سلام
فقط از طریق سونوگرافی میتونید سن دقیق جنین رو بفهمید

سلام فقط از طریق سونوگرافی میتونید سن دقیق جنین رو بفهمید
مهمان - مهمان روی شنبه, 14 مرداد 1396 02:11

سلام و ممنون از مطلب مفیدتون
من دوره های منظم داشتم و معمولاً 26 روز یك بار بوده ؛ سه روز بعد از پریودیم نزدیكی محافظت نشده داشتم و احتمال میدم یه مقدار از منی وارد شده باشه
بعدش قرص مصرف نكردم ؛ الان بعد 10 روز حالت تهوع و سردرد دارم ؛حالتم مثل زمان پریودیه
اینم بگم كه تا آخر این پریودیم به خاطر عفونت قرص مترونیدازول و ژل استفاده كردم آیا ممكنه تهوع و اینا مربوط به اون باشه یا احتمال داره باردار شده باشم؟؟
لطفاً راهنمایی كنید
ممنون

سلام و ممنون از مطلب مفیدتون من دوره های منظم داشتم و معمولاً 26 روز یك بار بوده ؛ سه روز بعد از پریودیم نزدیكی محافظت نشده داشتم و احتمال میدم یه مقدار از منی وارد شده باشه بعدش قرص مصرف نكردم ؛ الان بعد 10 روز حالت تهوع و سردرد دارم ؛حالتم مثل زمان پریودیه اینم بگم كه تا آخر این پریودیم به خاطر عفونت قرص مترونیدازول و ژل استفاده كردم آیا ممكنه تهوع و اینا مربوط به اون باشه یا احتمال داره باردار شده باشم؟؟ لطفاً راهنمایی كنید ممنون
مامانم روی دوشنبه, 16 مرداد 1396 12:49

سلام
تا روز تاخیر پریودتون صبر کنید و از بی بی چک استفاده کنید، تهوع و سردرد میتونه از عوامل دیگه هم باشه.

سلام تا روز تاخیر پریودتون صبر کنید و از بی بی چک استفاده کنید، تهوع و سردرد میتونه از عوامل دیگه هم باشه.
مهمان - سونیا روی یکشنبه, 25 تیر 1396 20:10

سلام و خسته نباشید خدمت شما. من ماه اول اقدامم و قبلش توسط متخصص چکاپ کامل شدم و هیچ مشکلی نداشتم.بعد از پریودی از کیت تخمک گذاری استفاده کردم و دو روز قبل از تخمک گذاری و ۱روز بعد از تخمک گذاری نزدیکی کردم.روز ۲۲پریودی یعنی ۱۰ روز بعد از تخمک گذاری، صبح ناشتا بی بی چک مثبت شد اما همون روزآزمایش خون بتا رو ۱ نشون داد. بر اساس تقویمی که برنامه ریزی کرده بودم روز لانه گزینی هم لکه بینی و کمر درد و کرامپ های عضلانی داشتم. با این تفاسیر،ممکنه آزمایش خون دو هفته دیگه مثبت باشه؟

سلام و خسته نباشید خدمت شما. من ماه اول اقدامم و قبلش توسط متخصص چکاپ کامل شدم و هیچ مشکلی نداشتم.بعد از پریودی از کیت تخمک گذاری استفاده کردم و دو روز قبل از تخمک گذاری و ۱روز بعد از تخمک گذاری نزدیکی کردم.روز ۲۲پریودی یعنی ۱۰ روز بعد از تخمک گذاری، صبح ناشتا بی بی چک مثبت شد اما همون روزآزمایش خون بتا رو ۱ نشون داد. بر اساس تقویمی که برنامه ریزی کرده بودم روز لانه گزینی هم لکه بینی و کمر درد و کرامپ های عضلانی داشتم. با این تفاسیر،ممکنه آزمایش خون دو هفته دیگه مثبت باشه؟
مامانم روی دوشنبه, 26 تیر 1396 16:55

سلام
ممنون
ممکنه بی بی چک اشتباه کرده باشه ، صبر کنید تا حداقل یک روز از پریودتون بگذره تا جواب دقیق باشه.
شاد باشید

سلام ممنون ممکنه بی بی چک اشتباه کرده باشه ، صبر کنید تا حداقل یک روز از پریودتون بگذره تا جواب دقیق باشه. شاد باشید
مهمان - سوسن روی چهارشنبه, 17 خرداد 1396 10:08

مشخصه ی بارداری پریود نشدنه؟////

مشخصه ی بارداری پریود نشدنه؟////
مامانم روی چهارشنبه, 17 خرداد 1396 19:46

مهم ترین نشانه بارداری از دست دادن پریوده

مهم ترین نشانه بارداری از دست دادن پریوده
سوگند روی پنج شنبه, 04 خرداد 1396 23:16

سلام و خسته نباشید.
من درست 5 روز بعد پریودم رابطه داشتم الان یک هفته میگذره که احساس کمر درد دارم زیر شکمم درد میکنه ممکنه باردار شده باشم?

سلام و خسته نباشید. من درست 5 روز بعد پریودم رابطه داشتم الان یک هفته میگذره که احساس کمر درد دارم زیر شکمم درد میکنه ممکنه باردار شده باشم?
مامانم روی جمعه, 05 خرداد 1396 12:44

سلام
اگه دوره های پریودت مزتب باشه ، سه روز قبل و سه روز بعد از روز تخمک گذاری احتمال بارداری وجود داره، روز تخمک گذاری معمولا چهارده روز قبل از پریود شماست.
در غیر این صورت احتمال بارداری نزدیک به صفره

سلام اگه دوره های پریودت مزتب باشه ، سه روز قبل و سه روز بعد از روز تخمک گذاری احتمال بارداری وجود داره، روز تخمک گذاری معمولا چهارده روز قبل از پریود شماست. در غیر این صورت احتمال بارداری نزدیک به صفره
مهمان - الناز روی چهارشنبه, 01 دی 1395 13:14

سلام وقت بخیر.من 25سالمه .روز اخر پریودیم رابطه داشتیم الان 5روز گذشته من یادم رفته قرص بخورم باید چیکار کنم؟لطفا راهنمایی کنید .ممنونم

سلام وقت بخیر.من 25سالمه .روز اخر پریودیم رابطه داشتیم الان 5روز گذشته من یادم رفته قرص بخورم باید چیکار کنم؟لطفا راهنمایی کنید .ممنونم
مهمان - الناز روی چهارشنبه, 01 دی 1395 13:08

سلام

مهمان - سیما روی چهارشنبه, 01 دی 1395 13:06

سلام وقت بخیر .من 25سالمه .روز اخرپریودیم با شوهرم رابطه داشتم الان 5روز گذشته و من یادم رفته قرص بخورم.باید چیکارکنم؟لطفا راهنمایی کنید .ممنون

سلام وقت بخیر .من 25سالمه .روز اخرپریودیم با شوهرم رابطه داشتم الان 5روز گذشته و من یادم رفته قرص بخورم.باید چیکارکنم؟لطفا راهنمایی کنید .ممنون
کارشناس مامانم روی جمعه, 03 دی 1395 21:09

سلام عزیزم ، باردار شدن در این زمان تقریبا نزدیک به صفره نگران نباشید.

سلام عزیزم ، باردار شدن در این زمان تقریبا نزدیک به صفره نگران نباشید.
مهمان - نیوشا روی شنبه, 13 آذر 1395 10:37

سلام و خسته نباشید , من 24 سالمه و از ماه پیش اقدام به بارداری داشتیم , این ماه دو روز پریودم به صورت لک بینی شده از بی چک استفاده کردم منفی نشون داد آیا ممکنه باردار شده باشم؟

سلام و خسته نباشید , من 24 سالمه و از ماه پیش اقدام به بارداری داشتیم , این ماه دو روز پریودم به صورت لک بینی شده از بی چک استفاده کردم منفی نشون داد آیا ممکنه باردار شده باشم؟
کارشناس مامانم روی شنبه, 13 آذر 1395 10:37

سلام عزیزم , میتونین یک هفته صبر کنین و بعد دوباره بی بی چک بذارین ممکنه زود گذاشته باشین.

سلام عزیزم , میتونین یک هفته صبر کنین و بعد دوباره بی بی چک بذارین ممکنه زود گذاشته باشین.
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
مهمان
سه شنبه, 31 مرداد 1396