رسول خدا (ص) : هيچ زن باردارى نيست كه خربزه با پنير بخورد ، مگر اين كه نوزادش خوش چهره و خوش خو مى گردد .

مادر و جنین در هفته چهارم بارداری(بخش دوم)

در ماه اول بارداری (هفته چهارم) و آنچه بر سر جنین و مادر می آید (بخش اول) به صورت دقیق آنچه در هفته چهارم رخ می دهد توضیح داده شد، خواندن این مطلب به شما توصیه می شود.
در ماه اول بارداری چون هر سلول به سلول های تخصصی تبدیل می شود، بدن بعضی از ژن هایی را که نیازی به آن ها نیست، از بین خواهد برد و ژن هایی را که مورد نیاز کار سلول های اختصاصی هستند، تقویت خواهد نمود. مثلا سلول های عضلانی، همه ژن ها را به جز ژن های مورد نیاز برای تولید پروتئین که در ساخت سلول-های عضلانی لازم هستند، از بین خواهند برد. همین امر ادامه می یابد تا تمام سلول های تخصصی، ژن هایی را که برای رشد و انجام کارهای خاص خود نیاز ندارند، از بین ببرند. اقدامات سلولی و نابود کردن و یا رشد دادن فاکتورهای رشد در زمان و مکان خاص با کارگردانی و راهنمایی سیگنال هایی انجام می گیرد که توسط جنین ارسال خواهد شد و همچنان با دقت خاصی توسط کدهای ژنتیکی ادامه خواهد داشت.

به وقوع پیوستن معجزه کوچکی در ماه اول بارداری (هفته چهارم) :

تصور کنید که جنین کوچک تعبیه شده در رحم شما با تنظیم قدرت سیگنال ها و به کار انداختن عوامل رشد و گیرنده ها و همچنین با نابود کردن عوامل مخاطره انگیز و رشد دادن بعضی عوامل با توجه به نیازخود و بسته به محل رشدش خود را با محیط تازه وفق خواهد داد. این کارها یکی از بزرگترین معجزات موجود در این دنیاست که در رحم کوچک مادر در هفته چهارم بارداری اتفاق می افتد و جنین به این سرعت جای خود را برای رشد در داخل رحم مادر پیدا می کند.
جنین در هفته چهارم ماه اول بارداری، برای خودش هویتی خاص در رحم شما ایجاد خواهد نمود. حتی در بسیاری از مراحل اولیه از بارداری، خون بدن مادر با خون جنین ترکیب نمی شود. جفت در این وضعیت مانند یک دروازه بان به کار خود می پردازد، شبکه های عروقی جنین شما را توسعه داده و انجام عملکردهایی مانند حمل و نقل خون، اکسیژن رسانی و رساندن مواد مغذی توسط جریان خون شما از طریق بند ناف به جنین را انتقال خواهد داد.

hafte-chaharom-a2-3.jpg

اندازه رشد جنین در هفته چهارم از ماه اول بارداری :

در نهایت در پایان هفته چهارم بارداری ، شما می توانید جنین داخل رحم خود را اندازه گیری کنید، هر چند که هنوز او بسیار کوچک است. جنین در این دوره فقط یک مجموعه از توده سلول ها است که اندازه آن در حدود 4/0 میلی متر می باشد. اما عملکرد او در حال حاضر مانند یک انسان بالغ شده است. تصور کنید که در این مرحله، سفر طولانی جنین شما فقط به عنوان یک توپ توخالی سلولی و تنها با وجود برخی از سلول های در حال رشد شبیه یک خوشه شروع شده است که یک جهش بزرگ در بدن شما محسوب می شود.

علائم و نشانه های بارداری در هفته چهارم از ماه اول بارداری :

هر چند که در این مرحله، رسما بارداری شما شروع شده و فرزندتان در رحم گرم شما در حال رشد است، اما هنوز خیلی زود است که علائم بارداری ، خود را نشان دهد. با این حال، اگر باروری شما با برنامه ریزی قبلی صورت گرفته باشد، شما باید مراقب علائم و نشانه های بارداری در خود، در هفته چهارم باشید، چرا که در این هفته، بسیاری از مراحل رشد در جنین شما صورت گرفته است. همچنین، به یاد داشته باشید که در این دوره جنین شما، بسیار آسیب پذیرخواهد بود.
دانستن اینکه شما در حال حاضر، حامل یک جنین قیمتی و باارزش هستید، ممکن است به شما کمک کند تا تصمیم عاقلانه ای در اوایل بارداری خود بگیرید و مواظب جنین خود باشید. در این جا چند نمونه از نشانه-هایی که ممکن است در هفته چهارم از ماه اول بارداری در مادران مشاهده شود و شما باید مراقب آن ها باشید، بیان خواهد شد. اما باید بدانید که این علائم، کاملا فردی هستند. برخی از زنان، تمام این علائم بارداری را تجربه خواهند کرد، در حالی که برخی دیگر در دوران بارداری خود، تنها یکی از این علائم را در خود می بینند. اگر حتی شما این علائم را در دوران بارداری خود مشاهده نکردید، باز هم نگران و ناراحت نشوید.

hafte-chaharom-a2-2.jpg

علائم بارداری :

• با افزایش سطح هورمون بارداری HCG در زنان باردار ممکن است اضطراب، سرگیجه و حالت تهوع در آن ها ایجاد شود.
• سینه های زنان باردار ممکن است در این دوران حساس شده و احساس سوزن سوزن شدن در آن ها ایجاد شود. در برخی از زنان باردار، این علائم کاملا و یا در اندازه کمی دردناک هم خواهد بود.
• تغییرات ایجاد شده در هورمون های زنان باردار، نوسانات خلقی و در برخی مواقع گرفتگی و بروز گریه را منجر خواهد شد.
• تنگی نفس در اکثر مواقع در زنان باردار وجود خواهد داشت.
• عملکرد بویایی زنان در این مرحله بسیار حساس می شود، به طوری که بسیاری از بوها برای آن ها ناخوشایند خواهد شد، حتی بوهایی که قبلا شما را اذیت نمی کرد، حالا ممکن است برایتان غیر قابل تحمل شده باشد.
• شما ممکن است به عنوان یک مادر باردار، خونریزی ملایمی را بعد از لانه گزینی جنین و قبل از رسیدن به مرحله بعدی مشاهده نمایید که با عنوان لکه بینی در دوران بارداری شناخته می شود. بعضی ها آن را با خونریزی قاعدگی اشتباه می گیرند، که بسیار ناامیدکننده خواهد بود.
• وقتی بلاستوسیت، خود را در دیواره رحم جایگزین می نماید در برخی از زنان با لکه بینی خفیف همراه است، اما اگر هیچ لکه بینی وجود نداشت، بدانید که لکه بینی در طول جایگزینی حتما لازم نیست.
اگر شما لکه بینی را تا پایان هفته چهارم بارداری داشته باشید، باید حتما آن را با دوره قاعدگی ماهانه خود مقایسه کنید. در صورت مشاهده علائم بارداری در هفته چهارم، دیگر باید برای حفظ سلامتی خود و فرزندتان، برخی از مراقبت و راهنمایی ها را در مورد این دوره رعایت نمایید.

مراقبت ها و راهنمایی های لازم برای هفته چهارم از ماه اول بارداری:

هفته چهارم بارداری مرحله ای است که در آن رشد قلب جنین، سر، مغز، نخاع، بافت ها، موها، اندام ها ، دندان ها، عضلات و استخوان های او تنظیم خواهد شد. جنین شما ارتباط شما با خودش را با شدت بیشتر به مدت 36 هفته دیگر ادامه خواهد داد. مراقبت و حفاظت از جنین و حفظ ارتباط بهتر با او به رشد مناسب جنین کمک نموده و روند رشد او را امن و سالم خواهد کرد.

hafte-chaharom-a2-4.jpg

کارهایی که اثر مثبتی بر بارداری شما دارند :

• حتما در مورد چگونگی بهتر گذراندن این دوران با شریک زندگی خود و یا پدر و مادرتان بحث نمایید. با انجام این عمل احساس راحتی خواهید کرد و دانستن این نکته بسیار مهم است که تغییرات زیادی در شما، از لحاظ جسمی و عاطفی در دوران بارداری به وقوع خواهد پیوست. همچنین آگاهی شما درباره تغییرات بدنتان مانند خستگی شدید، نوسانات خلقی، نوسانات رشدی در جنین، افزایش وزن و تغییرات دیگری که در درون شما اتفاق می افتد، شما را آماده پذیرش راحت این دوران خواهد نمود. این موارد به شما کمک می کند تا در یک معامله بزرگ پیروز شوید، اگر برای کنار آمدن با تغییرات در بدن خود آماده باشید.
هفته چهارم از ماه اول بارداری بهترین زمان برای تست بارداری است، که شما می توانید انتخاب کنید. چون اگر انجام این تست ها در زمان صبح انجام گیرد، نتایج ارائه شده دقیق تر خواهد بود.
• مصرف فولات در این دوران بسیار ضروری است که در قالب قرص در دسترس همگان قرار دارد و با عنوان اسید فولیک شناخته شده است. استفاده از این ویتامین یک راه بسیار خوب برای جلوگیری از ابتلا به اسپینا بیفیدا می باشد. اسپینا بیفیدا یک نقص مادرزادی به هنگام تولد بوده و به نوزاد آسیب زیادی می زند، که می توانید زندگی جنین شما را در آینده تحت تاثیر قرار دهد. مصرف مکمل مناسب از فولات در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به اختلالات رشدی و مادرزادی که ناشی از بسته شدن ناقص لوله های عصبی جنین است را تا 70 درصد کاهش دهد.
• وظیفه تمیز کردن گربه یا حیوانات خانگی دیگر را به دیگر اعضای خانواده واگذار نمایید. چون مدفوع گربه و سایر حیوانات خانگی ممکن است باعث بروز توکسوپلاسموز در زنان باردار شود که عفونت گسترده ای توسط یک انگل به نام توکسوپلاسما گوندی در بدن ایجاد خواهد شد. به طور کلی بروز این عفونت و بیماری، فاقد علائم بوده و یا بسیار خفیف می باشد. درست است که این بیماری برای افراد با سیستم ایمنی سالم مضر نخواهد بود، اما مبتلا شدن به آن در دوران بارداری بسیار خطرناک است، زیرا انگل این بیماری ممکن است جفت و جنین را آلوده کند.
• حتی بعد از جایگزینی تخمک در رحم امن و سالم، شانس سقط جنین در مراحل اولیه 20 الی 30٪ است. بنابراین مراقبت از خود در زنان باردار در طول هفته چهارم با اجتناب از فعالیت های بدنی زیاد و مصرف مواد غذایی سالم می توانند جلوی این رویداد ناگوار را بگیرد.

 خواندن مادر و جنین درماه دوم بارداری-هفته پنجم به شما توصیه می شود.

 

نظرات 2

مهمان - صفا در روز شنبه, 13 آذر 1395 08:53

سلام و خسته نباشید , منم دارم مامان میشم  خیییلی خوشحالم , الان درست 3 هفته است باردارم , دوست دارم بدونم هفته آینده چه تغییراتی در بدنم رخ میده؟

سلام و خسته نباشید , منم دارم مامان میشم  خیییلی خوشحالم , الان درست 3 هفته است باردارم , دوست دارم بدونم هفته آینده چه تغییراتی در بدنم رخ میده؟
کارشناس مامانم در روز شنبه, 13 آذر 1395 08:53

سلام عزیزم تبریک میگم ان شالله به سلامتی فارغ بشین , تغییرات بدنی مادر در ماه اول بارداری (هفته چهارم) عبارتند از:
• این دوره از بارداری، یعنی هفته دوم بعد از تخمک گذاری که با عنوان "فاز لوتئال" شناخته شده است، جسم زرد تشکیل می شود که به دلیل افتادن فولیکول از انتشار تخمک باقی مانده است و نقش عمده ای در تغییراتی دارد که در طول این دوره در بدن شما خواهد افتاد، ایفا می کند.
• جسم زرد در این مرحله تولید پروژسترون، که به نوبه خود باعث گرم شدن بدن و رحم زنان برای جایگزینی جنین و رشد او می شود را افزایش خواهد داد. به طور همزمان با افزایش این هورمون، آندومتر غلیظ و ضخیم شده، و با افزایش جریان خون در آن، در ایجاد یک جایگاه نرم مانند کوسن، شرایط را برای جای گرفتن بلاستوسیست مساعد خواهد کرد.
• بدن شما به عنوان یک مادر باردار در حال حاضر، توسط مغز سیستم تولید مثل شما را به اطلاع تمام اعضای بدن رسانده و با متوقف کردن روند قاعدگی ماهانه، بارداری را ادامه خواهد داد. بدن شما آنچه را که از جنین داخل رحمتان برای شما از طریق سیگنال های هورمونی داده می شود، دریافت خواهد نمود.
• یکی دیگر از تغییرات عمده که در بدن شما در هفته چهارم بارداری مشاهده خواهد شد، ترشح هورمون گنادوتروپین است که در جفت انسان ترشح می شود. سطح ترشح هورمون hCG در بدن شما در طول چند هفته اول بارداری به سرعت در حال افزایش بوده و تقریبا هر روز دو برابر خواهد شد. ترشح این هورمون در بدن زنان باردار، مسئول تشخیص بارداری در تست های بارداری می باشد.

سلام عزیزم تبریک میگم ان شالله به سلامتی فارغ بشین , تغییرات بدنی مادر در ماه اول بارداری (هفته چهارم) عبارتند از: • این دوره از بارداری، یعنی هفته دوم بعد از تخمک گذاری که با عنوان "فاز لوتئال" شناخته شده است، جسم زرد تشکیل می شود که به دلیل افتادن فولیکول از انتشار تخمک باقی مانده است و نقش عمده ای در تغییراتی دارد که در طول این دوره در بدن شما خواهد افتاد، ایفا می کند. • جسم زرد در این مرحله تولید پروژسترون، که به نوبه خود باعث گرم شدن بدن و رحم زنان برای جایگزینی جنین و رشد او می شود را افزایش خواهد داد. به طور همزمان با افزایش این هورمون، آندومتر غلیظ و ضخیم شده، و با افزایش جریان خون در آن، در ایجاد یک جایگاه نرم مانند کوسن، شرایط را برای جای گرفتن بلاستوسیست مساعد خواهد کرد. • بدن شما به عنوان یک مادر باردار در حال حاضر، توسط مغز سیستم تولید مثل شما را به اطلاع تمام اعضای بدن رسانده و با متوقف کردن روند قاعدگی ماهانه، بارداری را ادامه خواهد داد. بدن شما آنچه را که از جنین داخل رحمتان برای شما از طریق سیگنال های هورمونی داده می شود، دریافت خواهد نمود. • یکی دیگر از تغییرات عمده که در بدن شما در هفته چهارم بارداری مشاهده خواهد شد، ترشح هورمون گنادوتروپین است که در جفت انسان ترشح می شود. سطح ترشح هورمون hCG در بدن شما در طول چند هفته اول بارداری به سرعت در حال افزایش بوده و تقریبا هر روز دو برابر خواهد شد. ترشح این هورمون در بدن زنان باردار، مسئول تشخیص بارداری در تست های بارداری می باشد.
قبلا ثبت نام کردید ؟ وارد شوید
مهمان
دوشنبه, 04 ارديبهشت 1396